Autonómna technológia nákladnej dopravy a blockchainu: pokrok v dohľade nad dodávateľským reťazcom

Autonómna technológia nákladnej dopravy a blockchainu: pokrok v dohľade nad dodávateľským reťazcom

Vízia autonómnej nákladnej flotily sa už pre niektoré nákladné spoločnosti stáva skutočnosťou. Uber, Waymo, Tesla a Embark sú všetci pracujú na tejto technológii. Aj keď je autonómne riadenie samo o sebe zaujímavou technológiou, jeho použitie pre nákladnú dopravu má ešte väčší potenciál v kombinácii s technológiou blockchain pre logistiku dodávateľského reťazca. Tu je výhľad na to, ako nákladná doprava založená na blockchaine zmení budúcnosť globálneho dodávateľského reťazca.

Ako bude fungovať tento nový systém?

Zatiaľ čo mnohé z hlavných blockchainových projektov (napr. Bitcoin, Ethereum a ďalšie) sú zamerané na budovanie verejných platobných systémov P2P, blockchain pre priemysel autonómnej nákladnej dopravy by fungoval ako súkromný logistický systém B2B. To znamená, že nie každý by mal prístup k informáciám o zásielke. Namiesto toho by presné informácie a aktualizácie zásielok poznali iba príslušné strany pozdĺž dodávateľskej trasy. Výrobcovia, prepravcovia, prepravcovia, makléri a koneční zákazníci sú niektorí z účastníkov, ktorí by mohli mať prístup k týmto informáciám.

Mnoho odborníkov v oblasti dodávateľského reťazca si myslí, že blockchain je nevyhnutný kvôli jeho potenciálu vyriešiť mnohé zo súčasných problémov na trhu. Jedným z najväčších faktorov, ktoré by mohli viesť k ďalšiemu prijatiu technológie distribuovanej účtovnej knihy, je v podstate pokračujúca fragmentácia odvetvia nákladnej dopravy.

V súčasnosti je veľmi ťažké včas zosúladiť odosielateľa a prepravcu. Technológia distribuovanej účtovnej knihy môže pomôcť optimalizovať autonómne flotily nákladnej dopravy tým, že sa najúčinnejším spôsobom zosúladia prepravcovia a prepravcovia.

Napríklad autonómny nákladný automobil, ktorý bol práve vyložený, by mohol pomocou blockchainu nájsť novú zásielku na vyzdvihnutie v tej istej geografickej oblasti. To by samozrejme pomohlo spoločnostiam ušetriť čas a znížiť / vylúčiť možnosť, že prázdne nákladné vozidlá budú musieť ísť na veľké vzdialenosti, aby si vyzdvihli novú zásielku.

Bez blockchainu môže trvať zoradenie ďalšej zásielky pre menšie nákladné spoločnosti hodiny alebo dokonca dni. Toto je skutočný problém 90% nákladných spoločností využíva šesť alebo menej vodičov. Vďaka zosúladeniu na základe geolokácie by sa navyše flotily stali ekologickejšími, pretože by sa znížilo množstvo paliva potrebného na vyzdvihnutie a prepravu zásielok..

Spoločnosti vyvíjajúce túto technológiu

Blockchain in Transportation Alliance (BiTA) je organizácia založená na podporu integrácie blockchainovej technológie do automobilovej a globálnej lodnej dopravy. Niektoré z najväčších spoločností na svete sú členmi BiTA. Medzi významné mená patria FedEx, UPS, Uber Freight, JD Logistics, Salesforce, SAP a mnoho dalších. Pri skúmaní rôznorodého spektra členov v BiTA je zrejmé, že vplyv blockchainu v autonómnej nákladnej doprave a lodnom priemysle všeobecne pomôže podporiť rôzne spolupráce v rôznych priemyselných odvetviach. Bude zaujímavé sledovať, ako spoločnosti vyvíjajú svoje systémy prepravy založené na blockchaine a ktoré platformy sa stávajú štandardmi. Väčšina z týchto projektov je nateraz stále v počiatočných fázach. Jednou z najdôležitejších rolí BiTA je vytvorenie vyšších priemyselných štandardov pre nákladnú dopravu založenú na blockchaine. Aj keď má táto organizácia niekoľko kľúčových členov odvetvia, je ešte stále v počiatočných fázach stanovovania svojich štandardov od mája 2018. Napríklad FedEx iba nedávno oznámené v januári 2018 že pracuje na vytvorení štandardov BiTA.

BiTA

Spotrebitelia

Pre spotrebiteľov bude autonómne zasúvanie dodávateľského reťazca podporovaného blockchainom pravdepodobne viesť k niekoľkým kľúčovým výhodám. Zásielky by mali byť rýchlejšie zo skladu / od výrobcu po koncového zákazníka. Schopnosť autonómnych nákladných vozidiel pracovať bez zastavenia sa samozrejme považuje za jednu výhodu pre spotrebiteľov, ktorí chcú prijímať zásielky v oveľa rýchlejšom časovom rámci. Okrem toho blockchain pridá ďalšiu úroveň optimalizácie času zlepšením efektívnosti trás nákladnej dopravy a systému zhody zásielky / nákladného vozidla.

Ďalším dôležitým dopadom je väčšia transparentnosť. Preprava na základe blockchainu umožní zákazníkom sledovať zásielky a robiť logistiku ešte transparentnejšou ako súčasné sledovacie systémy ponúkané spoločnosťami ako UPS a FedEx.

Spoločnosti

Ako už bolo spomenuté, menšie nákladné spoločnosti zohrávajú v súčasnej priemyselnej scéne veľkú úlohu. Vďaka blockchainu sa väčšie spoločnosti s dodatočným kapitálom pravdepodobne dočkajú zvýšenej výhody. Malé spoločnosti v oblasti nákladnej dopravy sa nakoniec budú musieť prispôsobiť technologickým zmenám, aby si udržali konkurencieschopnosť. Ďalším faktorom, ktorý je potrebné zvážiť, je štandardizácia. Ak stovky spoločností chcú vytvoriť svoje vlastné logistické systémy založené na blockchaine pre priemysel nákladnej dopravy, bude skutočne vyriešených len veľmi málo problémov.

nákladné auto

Jednou z najväčších výhod blockchainu v automobilovom priemysle bude schopnosť koordinovať logistiku a komunikovať s ostatnými časťami dodávateľského reťazca, ako aj s inými spoločnosťami. Ak sa má blockchain stať praktickým riešením, ktoré tiež pomôže menším spoločnostiam optimalizovať ich dodávateľské reťazce, menšie spoločnosti sa s najväčšou pravdepodobnosťou budú musieť dohodnúť na použití spoločného systému zhody.

Predstavte si tento scenár ako niečo ako úspech burzy s kryptomenami na dosiahnutie likvidity. Najlepšie burzy zostávajú konkurencieschopné, pretože veľký počet ľudí naďalej odosiela a prijíma transakcie prostredníctvom burzy. Výsledkom sú lepšie zápasy v kratších časových intervaloch. Pre spoločnosti zaoberajúce sa nákladnou dopravou, najmä pre tie menšie, je B2B blockchainová spolupráca nevyhnutnosťou, pretože to povedie k väčšiemu množstvu zásielok / nákladných vozidiel. To zase umožní možnosť výhod, ako je optimalizácia času a zdrojov.

Kamionisti

Zatiaľ čo spoločnosti a zákazníci budú mať z týchto zmien pravdepodobne veľa výhod, jedným z potenciálnych problémov je presun pracovných miest v oblasti automobilovej dopravy z dôvodu automatizácie. Podľa správy spoločnosti Goldman Sachs, samotného amerického odvetvia profesionálnych vodičov počas prechodného obdobia na autonómne riadenie mohol stratiť 300 000 pracovných miest ročne. Aj keď to pravdepodobne spôsobí ďalšie ekonomické problémy, je tiež dôležité pochopiť súčasné problémy odvetvia nákladnej dopravy ako celku. Napríklad, miera zamestnanosti v priemysle je už veľmi nízka dokonca aj so zvýšenými peňažnými a prínosovými stimulmi pre vodičov CDL.

Z dôvodu zvýšeného nedostatku vodičov sa logistické spoločnosti snažia zostať ziskovými bez toho, aby museli zvyšovať ceny zásielok. Zatiaľ čo autonómna nákladná doprava na blockchaine prinesie pracovníkom nové potenciálne ekonomické problémy, mohla by znížiť niektoré z týchto problémov, ktorým by inak koncoví spotrebitelia čelili v dôsledku nedostatku vodičov..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map