Aktualizácia verzie Etherea: ETH 2.0 a snaha o škálovateľnosť

Vývojári už dlho požadujú, aby Ethereum slúžilo ako počítač decentralizovaného sveta. Na dosiahnutie tohto cieľa si musí sieť zachovať svoju súčasnú decentralizovanú architektúru a zároveň ju škálovať o niekoľko rádov. Blockchain v súčasnosti dokáže spracovať iba 15 transakcií za sekundu (tps). Vývojári majú veľa práce na tom, aby slúžili globálnej populácii a prichádzajúcej záplave robotov a autonómnych zariadení..

V posledných rokoch bolo predložených veľa návrhov. Mnohé z nich si našli cestu do štvrtej a poslednej fázy vývoja Ethereum s názvom Serenity, do ktorej tento rok prechádza. Rozsah a novosť tohto vylepšenia je taký, že sa hovorovo označuje ako Ethereum 2.0. V skutočnosti je tento popis v mnohých ohľadoch vhodnejší, pretože predstavuje úplne nový blockchain nazývaný Beacon chain a tiež inú konsenzuálnu metódu..

Ideme sa pozrieť na hlavné časti tejto priekopníckej aktualizácie.

Dôkaz o podiele

Vitalik Buterin a ďalší vývojári Ethereum hovoria o prechode na Proof of Stake (PoS) od roku 2014. Motiváciou tejto zmeny je zníženie spotreby elektriny blockchainu a minimalizácia rizika centralizácie uzlov a útokov na konsenzus, ako je 51% sieťových útokov.

Ethereum používa pre nový reťazec Beacon systém PoS s názvom Casper. Najskôr bude súčasne fungovať súčasný blockchain Ethereum Proof of Work (PoW) a nový reťazec Beacon. Vývojári očakávajú, že reťazec Beacon pobeží koncom roka 2019. Spočiatku však pôjde iba o overenie, bez ukladania alebo spracovania informácií..

Počas tejto fázy použije blockchain na dosiahnutie a udržanie konečnosti Casper the Friendly Finality Gadget (FFG). Konečnosť sa jednoducho týka uznania, že akonáhle je blok pridaný do blockchainu, nemožno ho vrátiť späť. Protokol náhodne vyberá skupiny navrhovateľov blokov a výborov z kvalifikovaných validátorov na nájdenie a udržanie konsenzu.

Čo je dôležité, reťazec Beacon so sebou prináša úplne nové kryptomeny alebo ETH2. Validátori použijú token na vsádzanie a získavanie odmien prostredníctvom miery inflácie. Držitelia aktuálneho ETH tokenu si môžu vymeniť dva aktíva, na ktoré je spálený pôvodný ETH token.

Pre tých, ktorí chcú vykonať validáciu a získať ETH2, bude potrebné stiahnuť a použiť klienta pre reťazec Beacon. Momentálne existujú osem rôzne vývojové tímy pracujúce na uvedení takýchto klientov na trh.

Črepovanie

Na nápravu nízkej priepustnosti Etherea sa blockchain rozdelí na približne 1 000 menších jednotiek nazývaných črepy. Táto zmena známa ako zlomok sľubuje, že výrazne zvýši škálovateľnosť etherea, čo pravdepodobne umožní až 15 000 tps.

V skutočnosti to znamená, že môže dôjsť k mnohým transakciám a inteligentným realizáciám zmlúv súčasne. Jedná sa o dizajn, ktorý obchádza obmedzenia tradičného lineárneho spracovania údajov blockchainov. Sharding odstraňuje jednu z pôvodných zásad blockchainov, konkrétne to, že každý úplný uzol overuje každú transakciu. V takom prípade sa namiesto toho overí a potvrdí iba akákoľvek transakcia iba podmnožinou uzlov.

črepovanie

Rozdelením dátovej záťaže na stovky zlomkov sa priepustnosť výrazne zvýši.


V určitých intervaloch bude zlomok zaznamenávať aktuálny stav zhody na Beaconovom reťazci prostredníctvom mechanizmu nazývaného krížové prepojenie. Zosieťovania navyše otvárajú schopnosť črepov vzájomne komunikovať.

Úlomok sa v skutočnosti uskutoční v dvoch odlišných fázach. Prvá fáza, ktorá sa očakáva v roku 2020, zavedie jednoduché delenie údajov, zatiaľ čo druhá fáza, ktorá sa očakáva v roku 2021, umožní krížovú komunikáciu a prevody aktív. Z tohto dôvodu sme ešte minimálne dva roky od očakávaných výhod rozdelenia, za predpokladu, že nedôjde k žiadnym ďalším oneskoreniam vo vývoji alebo implementácii..

EWASM

Okrem zmien mierky a konsenzu zahŕňa Serenity aj celkový redizajn virtuálneho stroja Ethereum (EVM). EVM je zodpovedná za vykonávanie výpočtu inteligentných kontraktov, dapps a tokenov v rámci ekosystému Ethereum. V súčasnosti musia vývojári písať svoje aplikácie v kódovacom jazyku špecifickom pre Ethereum, ktorý sa volá Solidity.

Nový virtuálny stroj s názvom Web Assembly s príchuťou éteru (EWASM) však toto obmedzenie odstraňuje a umožňuje použitie mnohých rôznych jazykov. To by malo znížiť trenie a rozšíriť stan vývojárov dapp na báze Etherea a tým vylepšiť celkový ekosystém. Jedným z následných efektov tejto rozšírenej jazykovej šírky je, že tímy si teraz môžu zvoliť bezpečnejšie jazyky s menším počtom útokov ako Solidity, čo zase znižuje riziko pre projekty. Ďalej kľúčoví vývojári ver že nový EWASM bude pre stavebné produkty na vrchole Ethereum celkovo oveľa ľahší.

EWASM by mal začať fungovať v reťazci Beacon v druhej fáze v roku 2021 spolu s transakciami typu „shard“.

Nad a za

Vyššie uvedené predstavuje iba 50% plánu Serenity.

V oblasti kryptoekonómie je to dosť radikálne návrh zaviesť nájomné za sklad. To by znamenalo, že účty by mali z ich účtov odpočítané ETH2 v každom bloku podľa množstva dát, ktoré ukladajú naprieč úlomkami. Základným predpokladom je, že sieť je verejnou utilitou v tom, že k nej môže mať prístup a používať ktokoľvek. Preto by mali existovať nepretržité náklady spojené s priestorom zaberaným naprieč črepmi, len aby sa tak odradilo od zbytočného a neefektívneho skladovania..

Vývojári tiež dúfajú, že sa šmýkanie posunie na úplne nové úrovne prostredníctvom niečoho, čo sa volá superkvadratické črepovanie. To znamená črepy v črepoch. Ak je to technicky možné, umožnilo by to exponenciálne a možno neobmedzené škálovanie, všetko v reťazci. V skutočnosti to môže celkom anulovať akúkoľvek požiadavku na off-chain škálovacie siete ako plazma. Takýto dizajn by umožňoval toto takmer nekonečné škálovanie bez obetovania decentralizácie a bezpečnosti.

kvantové výpočty

zk-STARKS môže spôsobiť, že bude Ethereum 2.0 kvantovo odolný.

Za súčasnou iteráciou Serenity cestovná mapa, vývojári tiež dúfajú v integráciu zk-STARKS. Jedná sa o systém s nulovými znalosťami, ktorý ponúka vynikajúce súkromie a škálovateľnosť a zároveň je plne odolný voči pokrokom v kvantovom výpočte. Jeden z kľúčové ciele systému Ethereum 2.0 má byť do budúcnosti odolný voči hrozbám týchto pokrokov. zk-STARKS ponúkajú jedny z najvyšších úrovní ochrany súkromia prostredníctvom zahmlievania čiastok, ako aj adries odosielateľa a príjemcu. Navyše tým, že umožňujú pohyb výpočtov mimo reťazca, sľubujú, že ponúknu obrovské množstvo výhody škálovania.

Nie je žiadnym tajomstvom, že cestovná mapa spoločnosti Ethereum za tie roky prešla mnohými neúspechmi, a to nemalou mierou kvôli rozsahu potrebných inovácií. Rok 2019 však určite vyzerá ako začiatok Etherea 2.0 a začiatok skutočne decentralizovaného svetového počítača.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map