Ako ovplyvňuje sociálne cítenie trh s bitcoinmi?

Na trhu s bitcoinmi sa deje dosť nezdravá posadnutosť cenou. Špekulanti sú všade, najmä na sociálnych sieťach, kde niekoľko dobrých hovorov môže exponenciálne rozšíriť vaše publikum, rovnako ako samotná cena. Nová vlna krypto projektov a výskumných nástrojov sa objavuje s módnymi slovami ako umelá inteligencia a odvážne tvrdenia okolo prediktívnych algoritmov, ktoré údajne povedú k nevýslovnému bohatstvu.

Nové dieťa v bloku sa javí ako analýza sociálneho sentimentu. Hovoria vlastne svetskí ľudia o kryptomene? Nedávna štúdia na platforme sociálneho počúvania Pulsar rozhodol zistiť presne to. Spoločnosť preskúmala takmer päť miliónov diskusií v sociálnych sieťach, ktoré sa konkrétne týkali bitcoinu. Niektoré z najdôležitejších správ z prehľadu obsahovali veci ako:

  • Bitcoin si udržiava svoje miesto ako značka kryptomeny
  • Napriek rýchlemu rastu cien väčšina ľudí stále nechápe, čo je to krypto
  • Zabijácka aplikácia kryptomeny stále zostáva systémom na prevod peňazí bez trenia
  • Zníženie temného obrazu kryptomeny

Štúdia ďalej tvrdí, že na každých 10 percent zaregistrovaného objemu sociálnych buzzov došlo niekde v oblasti 5-percentného nárastu ceny bitcoinu do troch dní.

Môže byť sociálny rozruch hlavným ukazovateľom ceny? S láskavým dovolením Pulsar.

Môže byť sociálny rozruch popredným indikátorom ceny bitcoinu? Zdvorilosť Pulsar.

Výsledky sú pozoruhodné a zdôrazňujú stratégiu, ktorá vám mohla v posledných rokoch priniesť zdravý návrat. Môže byť sociálny rozruch popredným indikátorom, pokiaľ ide o cenové pohyby na trhoch s kryptomenami?

Nie tak zhurta

Teraz, skôr ako sa vydáte na zarábanie svojich kryptomien so svojimi novými poznatkami, možno budete mať trochu perspektívu. Táto konkrétna štúdia bola vykonaná v období od septembra 2017 do januára 2018. Skúsení fanúšikovia kryptomeny zdôraznia, že neexistuje takmer žiadny spôsob, ako by ste mohli v roku 2017 prísť o peniaze. Cenová krivka bitcoinu a takmer všetkých ostatných altcoinov bola parabolická.

Štúdia špekulatívnej mánie, ktorá sa uskutočnila za posledných niekoľko mesiacov, pravdepodobne nie je z dlhodobého hľadiska najspoľahlivejším ukazovateľom – problém zdôrazňujú samotní Pulsar. Bez ohľadu na to sú získané poznatky určite podnetom na zamyslenie. Svoju úlohu určite zohráva sociálny sentiment. Aká veľká je úloha, to je väčšia otázka. Dôkladnejšia štúdia, ktorá sa bude dlhšie zaoberať prípadmi býkov aj medveďov v bitcoinoch, by mala obchodníkom aj investorom poskytnúť väčšiu dôveru v budúcnosť.

Alternatívny prístup

Niektoré ďalšie poznatky ponúka alternatívny a dlhodobejší prístup, ktorý uskutočnil profesor Feng Mai na Stevensovej škole podnikania. Mai v spolupráci s tímom z niekoľkých univerzít zhromaždila údaje za dva roky od spoločnosti Bitcointalk a za dva mesiace od spoločnosti Twitter. Bitcointalk je známe fórum, ktoré videlo anonymného tvorcu Satoshi Nakamota diskutovať a diskutovať o riešení novej formy digitálnych peňazí, ktoré by sa nakoniec stali kráľom kryptomeny, ktorého dnes poznáme a milujeme.

Výskumný tím naprogramoval skript na zhromažďovanie údajov o komentároch a ich triedenie do pozitívnych, negatívnych a ďalších kategórií sentimentu. Pomocou štatistickej metódy známej ako vektorová korekcia chýb alebo VECM potom porovnali cenu bitcoinu s buzzom kryptomeny generovaným týmito dvoma platformami sociálnych médií. Štvormiestny univerzitný projekt predstavoval aj ďalšie tradičné ekonomické trhy, ako sú akcie, zlato a indexy volatility, ktoré poskytli vyváženejší obraz udalostí. Mai ďalej poznamenala, že:

“Nie je to jednosmerný vzťah, akékoľvek zmeny ceny bitcoinu zjavne ovplyvnia sentiment okolo neho, takže sme museli zohľadniť aj tieto vplyvy.”

Štúdia dospela k záveru, že vplyv sociálnych médií v skutočnosti výrazne ovplyvňuje cenu bitcoinu. Niet pochýb o tom, že niektorí členovia komunity kryptomien budú tvrdiť, že výsledok bol zrejmý. To znamená, že pravdepodobne nebola vykonaná žiadna iná štatistická štúdia na takej vysokej úrovni, ktorá by ďalej potvrdzovala to, na čo dôvtipní investori celý čas mysleli. Ak chcete získať viac podrobností, môžete získať prístup k štúdii na adrese Časopis manažérskych informačných systémov, aj keď vám to vráti 43 dolárov.

Veľká ryba v malom rybníku

V tomto okamihu stojí za to hrať sa na diablovho obhajcu a pozerať sa na opačné stanovisko. Kryptomena bola dodnes do veľkej miery fenoménom retailového investora. Sociálne cítenie hrá vo všeobecnosti väčšiu úlohu, ak sú v rybníku iba malé ryby. Čo sa stane, keď sa objavia veľké ryby? Vezmime si napríklad najnovšie hlášky okolo inštitucionálnych peňazí prúdiacich do krypto priestoru. Ak sú fámy pravdivé, potom nemusí byť sociálny sentiment taký relevantný, keď začnú prúdiť.

To, čo hýbe trhmi, je kapitál. A veľa z toho. Ak desať z vašich nasledovníkov kúpi bitcoin v hodnote 1 000 dolárov, ale inštitúcia zadá objednávku za 10 miliónov dolárov, žiadne ceny za hádanie, kto skutočne posunie trh. Inštitucionálni investori už využívajú OTC na vstup na trh s bitcoinmi. Pokiaľ bohatí investori v skutočnosti tweetujú svoje obchody, žiadne výskumy v sociálnych sieťach vám v skutočnosti neposkytnú nijaké indície o cenových trendoch.

To samozrejme znamená teoreticky, že ukazovatele sociálneho sentimentu by mohli byť presnejšie pre altcoiny so slušnou likviditou. Nenechajte sa však oklamať pumpárskymi a skládkovými skupinami. Existuje dôvod, prečo sú podvody ťažšie zvládnuteľné pomocou vysoko kapitalizovaných kryptomien, ako je bitcoin.

Bitcoinový trhový sentiment: cenný nástroj vo vašom arzenáli

Sentiment hrá rolu na tradičných trhoch už celé veky. Hra sa však zmenila a neustále sa vyvíja s prílivom nových kanálov. Sociálne médiá sú spravidla ihriskom mládeže. Reddit, Snapchat, Twitter, Facebook, Telegram, zoznam takmer nikdy nekončí. Niet divu, že sa projekty ICO snažia zvýšiť svoju publicitu prostredníctvom všetkých dostupných kanálov. Stále to však nie je žiadna zázračná guľka a ďalšie disciplíny ako fundamentálna a technická analýza stále zohrávajú kľúčovú úlohu pri hodnotení trhu s bitcoinmi.

Odborníci a výskumníci na celom svete budú aj naďalej klásť svätý grál všetkých pohľadávok – predpovede trhu. Nanešťastie pre nich, a možno ešte našťastie pre všetkých ostatných, sa trhy nemôžu jednoducho pripraviť na rovnice a algoritmy. Pokiaľ sú do procesu zapojení ľudia, vždy tu bude ten iracionálny prvok.

Každý, kto niekedy niečo kúpil alebo predal, urobil emotívne rozhodnutie. Ak nie, klamú alebo nie sú ľuďmi. Ako ovplyvňuje sociálny sentiment trh s bitcoinmi? Veľkým spôsobom, ale je to iba jeden nástroj v balíku nástrojov pre kryptomenu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map