Ako môže blockchain zmeniť špičkový svet umenia

Ako môže blockchain zmeniť špičkový svet umenia

V roku 2016 sa odhadoval globálny predaj na trhu s umením 45 miliárd dolárov. Väčšina týchto predajov pochádzala zo sveta špičkových umeleckých diel, kde sa umelecké diela môžu predávať za milióny dolárov. Vďaka takýmto vysokým podielom má špičkové umenie spravodlivý podiel na podvodníkoch a zlých hercoch. Falzifikáty a falzifikáty nie sú nič neobvyklé a niekedy sa z nich stane originálny článok. Financovanie nákupov umenia a platenie umelcov môže byť navyše nepriehľadný a nákladný proces. Blockchainová revolúcia by mohla všetko zmeniť pre špičkový umelecký svet.

galéria umenia

Proveniencia & Falšovanie

Jednou z hlavných oblastí, kde by blockchain mohol hrať dôležitú úlohu vo svete špičkových umeleckých diel, je proveniencia. Proveniencia sa týka histórie vlastníctva umeleckého diela. Je to stopa vlastníctva, ktorá vedie až k umelcovi, ktorý dielo vytvoril.

V súčasnosti sa proveniencia väčšinou spravuje ručne. Je zodpovednosťou vlastníka udržiavať záznamy o tom, kto vlastnil dielo pred nimi. Niektoré kusy vysokej hodnoty majú pôvod v hlavnej galérii, múzeu alebo aukčnej sieni. Neexistuje však žiadny centrálny systém overovania a zabezpečenia pôvodu.

Blockchainová proveniencia umenia by mohla vytvoriť jediný zdroj pravdy pre históriu umeleckého diela. Umiestnenie záznamov na blockchain ich robí nemennými a decentralizovanými. Falzifikát nemohol v takom systéme vytvoriť falošné záznamy o blockchaine.

Podobne je falšovanie ťažšie, keď sú voľne dostupné informácie o ďalších dielach, ktoré maliar vyrobil. Napríklad blockchain môže obsahovať informácie o chemických vlastnostiach použitej farby alebo druhu plátna, ktoré umelec použil. Zistenie falzifikátu je jednoduchšie, o čo viac informácií ho musíte porovnať.

Digitálna nedostatok & Špičková investícia do umenia

Blockchain mení digitálne umenie so schopnosťou ovládať reprodukciu a vytváranie verzií. Veľkou výzvou v digitálnom umení je ktokoľvek, kto môže kopírovať a distribuovať digitálny súbor, keď k nemu má prístup. Pomocou blockchainu môžete vytvárať verzie digitálneho umenia, ktoré sú certifikované ako originály. Vytvára sa tak špičkový trh pre digitálne umenie, kde predtým žiadny neexistoval, pretože dnes už môže byť digitálne umenie vzácne.

Na druhej strane, certifikácia umeleckých diel znamená, že vlastníctvo umeleckého diela je deliteľné. Môžete si kúpiť umelecké dielo s priateľom a každý z nich vlastní 50% diela. Týka sa to aj predaja akcií umeleckého diela. Teoreticky by ste mohli vlastniť malý podiel Mony Lisy, ak by sa múzeum Louvre rozhodlo vydražiť akcie.

Toto je nepodstatný vývoj, pretože to znamená, že múzeá umenia môžu financovať nákup nových umeleckých diel vydražením podielov svojej existujúcej zbierky. Výhoda tohto prístupu je obrovská, pretože múzeá umenia v súčasnosti platia vysoké úroky za pôžičky na nákup umeleckých diel. Ak blockchain umožňuje investície do špičkového umenia, potom by to mohlo byť obrovským prínosom pre múzeá všade.

Transparentné ceny & Štruktúra platieb

Ďalšou výhodou použitia blockchainu pre špičkovú správu umenia sú inteligentné zmluvy, vďaka ktorým sú ceny a podmienky transparentné. V súčasnosti je špičkový trh s umením nepriehľadný z hľadiska dizajnu. Je to určené pre zasvätených, nie pre verejnosť. Vo výsledku môže byť mätúce, koľko galéria, aukčná sieň alebo sprostredkovateľ dostane za províziu za predaj umeleckého diela. Špeciálne pre nové umenie nemusí umelec získať spravodlivý podiel z výnosov.

Nákup umenia pomocou inteligentných zmlúv by mohol vyriešiť tieto problémy s transparentnosťou a pomôcť umelcom dostať zaplatené. Môže to tiež znamenať, že komunita milovníkov umenia môže spojiť svoje zdroje na zakúpenie umeleckého diela prostredníctvom inteligentnej zmluvy, ktorá demokratizuje prístup na trh s umením..

Budú galérie využívať blockchain?

Toto je veľká otázka. Platformy online predaja umenia naznačili, že sa zaujímajú o blockchain. Online predaj umenia Christie’s a Sotheby chce v priebehu nasledujúcich piatich rokov ponúknuť blockchainové technologické riešenia. Väčšina fyzických galérií a vystavovateľov však tvrdí, že nemá v úmysle blockchain používať.

Môže to znieť skľučujúco, ale zvážte, že trh s blockchainovým umením by výrazne znížil zisky, ktoré by galérie a vystavovatelia mohli dosiahnuť, pretože umelecké diela sú teraz k dispozícii na decentralizovanej platforme. Je logické, že galérie by mali záujem o zachovanie súčasného stavu. To znamená, že trh s blockchainovým umením je stále väčšinou obmedzený na digitálne umenie a do sveta špičkového umenia sa ešte nedostal. Ten svet môže byť taký ostrovný, že nikdy nebude.

Najlepšou nádejou pre blockchain na trhu špičkových umeleckých diel je, ak ho múzeá začnú používať na overovanie a dokonca na predaj podielov na svojich špičkových dielach. Postupom času, ak si dostatok múzeí osvojí platformu na správu umenia blockchain, môžeme vidieť, že blockchain sa postupne stáva štandardom pre špičkový umelecký svet.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map