Ako funguje blockchainové hlasovanie a prečo to potrebujeme

Hlasovanie na základe blockchainu zvyšuje transparentnosť demokracie

Existuje dôvod, prečo musíme ísť do volebných miestností, aby sme vyplnili hlasovacie lístky pre naše voľby. Anonymné hlasovacie lístky sú najjednoduchším spôsobom ochrany integrity hlasovania a zároveň ochrany súkromia voličov. Digitálne hlasovanie bolo náročnou výzvou, pretože je ťažké overiť platnosť každého hlasovacieho lístka a zároveň zachovať jeho anonymitu. Blockchainové hlasovanie by to mohlo zmeniť svojou kryptografiou.

volebná miestnosť

Blokové hlasovanie v skutočnosti už mení niektoré voľby. Práve teraz môžu vojaci zo Západnej Virgínie v USA, ktorí slúžia v zámorí, hlasovať vo svojich domácich voľbách pomocou svojich mobilných telefónov. Kombinácia šifrovania a blockchainového registra tieto hlasy spája. Ostatné krajiny ako Brazília, Dánsko, Južná Kórea a Švajčiarsko skúmajú blockchainové hlasovanie. Zďaleka však Estónsko vedie. Ich občania majú jedinečné preukazy totožnosti, ktoré im umožňujú rýchlo a bezpečne hlasovať o blockchaine.

Digitalizácia najdôležitejšej časti demokracie by mohla mať hlboké a trvalé dopady na globálne riadenie. Občania môžu rozhodovať oveľa rýchlejšie a verejné referendum je uskutočniteľnou možnosťou. Reprezentatívna demokracia by mohla byť marginalizovaná pre priamu demokraciu ľuďmi. Ale to nie je všetko. Ďalším výsledkom je zmanipulovanie volieb, ktoré by sa mohli stať zložitejšími, takmer nemožnými. Tento článok skúma, ako funguje blockchainové hlasovanie, a jeho dôsledky pre svet.

Základy blockchainového hlasovania

Blokové hlasovanie je podobné ako analógové hlasovanie, na aké sme zvyknutí. Platia rovnaké koncepty a procesy. Aby mohol občan hlasovať digitálne, musí sa zaregistrovať a preukázať svoje občianstvo v danej jurisdikcii. Túto identitu a občianstvo by sme potom mohli zaznamenať na blockchain spojený s kľúčom tohto používateľa.

Ďalej musí občan hlasovať. V blockchaine by to malo pravdepodobne podobu špeciálneho hlasovacieho tokenu, ktorý by sa vložil na účet používateľa. Tento token by tiež pravdepodobne mal časový limit, v ktorom by mohol byť použitý na hlasovanie, po ktorom by sa spálil prostredníctvom inteligentnej zmluvy alebo sa stal zbytočným.

Hlasovanie o blockchaine by zahŕňalo zaslanie hlasovacieho tokenu (hlasovacieho lístka) na konkrétnu adresu. Voliči by vedeli, ktorá adresa sa zhoduje s ktorým kandidátom alebo referendom. Zaslanie tokenu na túto adresu by predstavovalo hlasovanie.

Po technickej stránke to znie dosť jednoducho. Hlasovanie sa zaregistruje na blockchaine, kde je nemenný, overiteľný a transparentný. Ľahko môžeme spočítať hlasy, ktoré vyhlásia víťaza volieb. Okrem toho môžeme vytvárať pekné používateľské rozhrania, ktoré automatizujú a skryjú proces odosielania tokenu na konkrétnu adresu. Namiesto toho by voliči videli jednoduché online rozhranie na výber kandidáta alebo návrhu a kliknutie na tlačidlo Odoslať.

Overenie totožnosti voliča

identita

Ak toto prvé vysvetlenie znelo jednoducho a vy sa čudujete, prečo už nehlasujeme o blockchaine, vydržte. Je to v skutočnosti oveľa komplikovanejšie. Existuje veľa problémov, ktoré si najskôr vyžadujú riešenie.

Jedným z hlavných problémov je overovanie totožnosti voličov. Aby fungovalo blockchainové hlasovanie, potrebujeme systém, ktorý ľuďom zabráni voliť viackrát alebo voliť vo voľbách, ak nie sú ich občanmi. To je na blockchaine zložité, pretože sa spolieha na ústredný orgán, ktorý overí dokumentáciu o občianstve alebo pobyte.


Blockchainové riešenie by sa pravdepodobne spoliehalo na predloženie skenov pasu alebo vodičského preukazu. Potom môže byť táto identita spojená s mobilným zariadením pomocou hesla a dvojfaktorovej autentifikácie alebo biometrie (napríklad odtlačku prsta). Cieľom je overiť, či osoba, ktorá predložila doklady o občianstve, je rovnaká osoba, ktorá je v čase hlasovania aktívne za počítačom alebo smartfónom..

Zachovanie anonymity & tajné hlasovanie

Po overení totožnosti a volebnej spôsobilosti je však potrebné oddeliť ich od samotného hlasovacieho lístka. Dôležité je, že jednou z kľúčových častí demokracie je tajné hlasovanie. Nikto by nemal vedieť, ako ste hlasovali, aby nemohol nijako ovplyvniť váš hlas.

Pri hlasovaní o blockchaine by informácie, ktoré sa zaregistrujú v blockchaine, nemali obsahovať identifikovateľné informácie. To znamená, že informácie o odosielateľovi hlasovacieho tokenu musia byť skryté. Existujú rôzne spôsoby, ako to dosiahnuť, vrátane nulových znalostí, kruhových transakcií alebo rôznych metód šifrovania. Každá z nich má svoje výhody, nevýhody a technické výzvy. Skutočná anonymita v rovnakom čase ako overená totožnosť je veľkou výzvou blockchainového hlasovania.

Odborníci na kybernetickú bezpečnosť sa všeobecne zhodujú, že blockchainy sú neuskutočniteľné (so správnou veľkosťou siete a konsenzuálnym algoritmom). Logické dôkazy a štatistiky naznačujú, že je čoraz nepravdepodobnejšie, že bude možné narušiť blok, len čo to sieť potvrdí. Anonymita potrebná pre hlasovanie je však ťažšie zabezpečiť a je isté, že nebude ohrozená.

Možné dôsledky

Blokové hlasovanie má obrovské dôsledky, ak stúpne na popularite a využiteľnosti pre širokú verejnosť. Mohlo by to zásadne zmeniť fungovanie demokracie.

1. Zvýšená transparentnosť hlasovacieho procesu

Najväčšou výhodou blockchainového hlasovania je zvýšená transparentnosť. Práve teraz, keď odovzdáte svoj hlas, skutočne neviete, čo sa s ním stalo. Dôverujete pracovníkom ankety, že to správne spočítajú. Neexistuje však spôsob, ako si byť istý, že sa váš hlas započítal.

Na blockchaine je možné sledovať váš hlas a vidieť, že skončil na správnom mieste. Aj keď by to nebolo spojené s vašimi informáciami, váš hlas by existoval na blockchaine pre celú históriu.

2. Znížený podvod & Volebné vybavenie

Vedľajším účinkom zvýšenej transparentnosti je zníženie podvodov. S overovaním identity blockchainom je čoraz ťažšie systém oklamať alebo hlasovať v nesprávnej jurisdikcii. Navyše v krajinách, kde diktátori zmanipulujú voľby, by blockchain mohol priniesť skutočnú demokraciu. Samozrejme, spustenie blockchainového hlasovacieho systému si vyžaduje buy-in od súčasnej vlády. Blockchain sa však časom mohol stať medzinárodným volebným štandardom, pričom svetové spoločenstvo sa zasadzuje o správu blockchainu vo všetkých národoch.

3. Každodenné hlasovanie v reálnom čase

Ak vďaka blockchainu bude hlasovanie transparentné, potom môžeme sledovať a sčítavať hlasy v reálnom čase. To znamená, že voľby sa môžu konať v oveľa kratšom časovom rozmedzí. Navyše, ak sú digitálne, vyžadujú menšie investície do volebnej infraštruktúry. Vďaka tomu sa mohli konať voľby s krátkym časom potrebným na rýchle hlasovanie o referende.

To by mohlo úplne zmeniť každodenný život. Predstavte si, že by ste mohli na telefóne hlasovať o tom, ako by sa dnes smerovala doprava vo vašom meste, alebo či zvýšiť dane, aby ste zaplatili nový park vo vašej komunite. Hlasovanie by sa mohlo stať vysoko cieleným, ba dokonca špecifickým pre okolie. Bolo by málo režijných nákladov na hlasovanie častejšie, čo by mohlo viesť k tomu, že sa hlasovanie stane každodennou záležitosťou.

4. Správa a riadenie spoločnosti & Autonómne organizácie

Vlády nie sú jedinými inštitúciami, ktoré by mohli ťažiť z blockchainového hlasovania. Zamestnanci alebo akcionári mohli hlasovať za iniciatívy aj v rámci spoločnosti. Je možné si dokonca predstaviť podniky bez vlastníkov, kde každé rozhodnutie je otvoreným hlasom akcionárov.

5. Zvýšená angažovanosť voličov

Veľkou výhodou blockchainového hlasovania by mohla byť zvýšená angažovanosť. Ak blockchain umožňuje digitálne hlasovanie zo smartphonu alebo počítača, hlasovanie je také ľahké ako prihlásenie a odovzdanie hlasovacieho lístka za pár minút. To by pravdepodobne drasticky zvýšilo účasť voličov, čo by viedlo k priamejšej demokracii. Alternatívne by to mohlo viesť k únave z hlasovania, keď si voliči uvedomia, že sa im páči voliť zástupcov, aby sa obávali ich politiky.

Záver

Hlasovanie o blockchaine ešte stále nie je dokonalé alebo pripravené na primetime. Je pravdepodobné, že to bude obrovská zmena demokracie, akonáhle dosiahne legitimitu. Uľahčením a sprehľadnením hlasovania sa vytvorí angažovanejší volič. Môže nám tiež pripomenúť, prečo zástupcovia existujú, aby premýšľali o politike na plný úväzok a aby robili múdre rozhodnutia o veciach, ktoré by široká verejnosť možno nebola schopná plne preskúmať.

Existuje niekoľko organizácií, ktoré v súčasnosti skúmajú hlasovanie o blockchaine. Ľahšie hlasovanie by mohlo znamenať častejšie reprezentačné voľby alebo prebiehajúce referendá o našom vedení. Aj to by bola veľká zmena pre demokraciu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map