Ako Binance rástol tak rýchlo? Prechádzka po skalnej ceste na burze

Aj keď bola založená v roku 2017, v čase, keď už v priestore burzy kryptomien existovali spoločnosti, Binance sa rýchlo stala vedúcou burzou kryptomien a prekonala svoju konkurenciu.

Obchodníkov pri výbere burzy ovplyvňuje veľa faktorov: likvidita, volatilita, dostupnosť určitých obchodných párov atď., a taktiež je nevyhnutné, aby burza mala prominentnú mediálnu prítomnosť a dôveryhodnú reputáciu.

Ak jedna spoločnosť dominuje na trhu a rozširuje svoj dosah do všetkých oblastí priemyslu, môže vytvoriť nebezpečný precedens. Ak sa jednej spoločnosti podarí monopolizovať trh, bude si môcť sama určiť, aké možnosti má k dispozícii.

To by mohlo potenciálne stagnovať zdravý rozvoj priemyslu a poškodiť kvalitu konečného produktu. Pri pohľade na spoločnosť Binance v tejto súvislosti sa pozrime, ako sa platforma v priebehu rokov vyvíjala a priťahovala nových používateľov, pričom blokovala akúkoľvek možnú konkurenciu, a aké taktiky sa na ňu dostali.

História spoločnosti Binance

Binance založil Changpeng Zhao, ktorý začal v oblasti blockchainu pracovať pre Blockchain.info ako vedúci vývoja a potom strávil istý čas v spoločnosti OKCoin ako hlavný technologický riaditeľ. Jeho myšlienkou pre Binance bolo vytvorenie obchodnej platformy nezávislej od fiat mien.

V úzkej spolupráci s evanjelistami bitcoinu, ako sú Roger Ver a Ben Reeves, zistil, že by sa mohol vyhnúť určitým regulačným komplikáciám, ktoré by prišli s používaním fiat mien na burzovej platforme, ak by sa fiat úplne zbavil, pretože to zvyšuje riziko prania špinavých peňazí..

Binance ICO začalo v júli 2017 v rozvíjajúcom sa priemysle a investori s radosťou investovali sumu 15 miliónov dolárov. Len za prvé tri mesiace svojej existencie spoločnosť vykázala denný objem transakcií 500 miliónov dolárov. S poplatkom 0,1% za každú transakciu, Len do októbra 2017 Binance zhŕňala iba provízie vo výške 7,5 milióna dolárov.

Na správnom mieste v pravý čas

Spoločnosť si nemohla zvoliť lepší čas na vstup na trh. V roku 2017 sa trhová kapitalizácia bitcoinu zvýšila o 15 a celková kapitalizácia kryptotrhu vzrástla z približne 17,5 miliárd na 612 miliárd, čo predstavuje nárast o 3 400%.

V tom čase bol Bittrex považovaný za jednu z popredných búrz altcoinov, s viac ako 190 kryptomenami ponúkanými a objemom denných transakcií okolo 2,6 miliárd dolárov, čo z neho podľa údajov podľa objemu stalo treťou najväčšou burzou podľa objemu CoinMarketCap. Z dôvodu zvýšeného záujmu verejnosti však Bittrex nebol schopný zvládnuť zvyšujúci sa prenos a čelil mnohým kritikám za technické problémy, než nakoniec zastavil registráciu na platforme pre nových používateľov. V tom čase už spoločnosť Binance ponúkala viac ako 230 obchodných párov a jej poplatky boli podstatne nižšie ako 0,25% spoločnosti Bittrex..

Zhodou okolností v tom istom roku začala Čína tvrdo zasahovať do kryptomien a mnoho čínskych búrz utrpelo alebo bolo zatvorených. Len týždeň pred oznámením zákazu presunul tím Zhao všetky svoje servery z pevninskej Číny do novej kancelárie v Hongkongu. Vďaka tomuto reťazcu udalostí bola spoločnosť Binance v bezpečí pred kontrolou čínskej vlády a do konca roku 2017, iba 6 mesiacov od svojej existencie, sa stala vedúcou burzou altcoinov..

Porušenie bezpečnosti

Do roku 2018 sa spoločnosť Binance zmenila z 2 miliónov používateľov na viac ako 10 miliónov používateľov platformy. Jeho popularita vyvolala určité kontroverzie vo februári 2018, keď obhajca kryptomien a zakladateľ spoločnosti McAfee Associates, John McAfee, dospel k záveru že výmena bola napadnutá z dôvodu početných správ o technických problémoch od používateľov Binance. Aby spoločnosť dokázala, že sa mýli, verejne zverejnené adresy ich peňaženiek, aby dokázali, že všetky finančné prostriedky používateľa sú v bezpečí.


Len niekoľko otázok: Plánované výpadky sa zvyčajne oznámia používateľskej základni spoločnosti v dostatočnom predstihu. Tvoj prekvapivý aspekt sa ma týka. Ďalej nasledujú obrázky na obrazovkách – možno photoshopované – od rôznych ľudí, ktoré naznačujú hackerstvo. Môžeš to komentovať??

– John McAfee (@officialmcafee) 8. februára 2018

McAfee však netvrdil, že hackeri ukradli finančné prostriedky, ale naznačil, že platforma bola napadnutá z dôvodu narušenia bezpečnosti, ktoré viedlo k oznámeniu náhlych údržbových prác..

Verejné adresy, ktoré spoločnosť zdieľala, boli tiež predmetom preskúmania. V vyšetrovanie zverejnené Bellingcatom, tieto adresy prešli zhlukovou analýzou odhaľujúcou väzby na adresy, ktoré na získavanie darov používala teroristická skupina Al-Qassam, teroristická skupina, na ktorú USA a EÚ uvalili embargo. Tieto fámy sa nikdy neriešili. O mesiac neskôr však spoločnosť Binance uzavrela partnerstvo s analytickou spoločnosťou blockchain CipherTrace, aby posilnila svoje politiky v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí (AML)..

Neskôr v máji Binance utrpel potvrdený útok hackermi, ktorí ukradli bitcoin v hodnote 40 miliónov dolárov. Podľa a vyhlásenie vydaný spoločnosťou Binance, hackeri použili taktiku neoprávneného získavania údajov, aby získali prístup k kľúčom API pre používateľské účty a súčasne vykonávali nafúknuté objednávky na nákup a predaj. Bol aktualizovaný bezpečnostný systém burzy a rozdáva sa 50 000 BNB bolo oznámené pre tých, ktorí mali objemy obchodov viac ako 1 BTC v snahe udržať používateľov na platforme. To samozrejme nepomohlo k získaniu menších obchodníkov. Hack taktiež spochybnil, či si predchádzajúce podozrenia spoločnosti McAfee zaslúžili, a išlo vlastne o prvé narušenie bezpečnosti spoločnosti Binance..

Poplatok za zaradenie do zoznamu alebo „dlhodobá platba“?

Rok 2018 priniesol pre Binance ďalší spor. Rýchlo sa ukázalo, že Binance je otvorený kótovaniu nových kryptomien rýchlym tempom s takmer 400 ponúkanými obchodnými pármi.

V auguste toho istého roku Christopher Franko, spoluzakladateľ blockchainovej platformy Expanse, odhalené v tweete ktorú Binance ponúkol na zoznam Expanse (EXP) za 400 BTC. Ďalším používateľom, údajne dobrovoľníkom spoločnosti Vertcoin, tvrdil že spoločnosť Binance požiadala o poplatky za zaradenie do zoznamu 90 000 dolárov. Samozrejme, Zhao bránil reputácia jeho spoločnosti, poukazujúca na údajnú e-mailovú adresu Binance, z ktorej ponuka na výpis pochádza, ako spoof email.

BlockStack však podáva podanie Komisii pre cenné papiere a burzy v USA (SEC) odhalené uskutočnila platbu vo výške 250 000 dolárov spoločnosti Binance, aby uviedla svoj token STX. Spoločnosť Blockstack mala vykonať aj tri platby vo výške približne 250 000 dolárov, ktoré pokryli ďalšie trojročné obdobie uvádzania na zoznam spolu s ďalším marketingovým poplatkom. Celkovo by zaplatili okolo 1,1 milióna dolárov na poplatkoch, čo je v rozpore s predchádzajúcimi vyjadreniami spoločnosti Binance týkajúcimi sa ich poplatkov za zápis..

V jednej chvíli dokonca sľúbil venovať všetky svoje získané honoráre charite. Hovorca spoločnosti reagoval že prijatá platba bola marketingovým poplatkom, ktorý bol myšlienkou Blockstacku: „Poplatok za dlhodobú platbu je stimul navrhnutý spoločnosťou Blockstack pre Binance, aby ponechal token uvedený na burze.

Toto je nový poplatok za platbu navrhnutý spoločnosťou Blockstack. “ Pretože sa to nepovažuje za poplatok za zaradenie do zoznamu, nebol venovaný na charitu. V reakcii na kontroverziu si zástupcovia kryptomien vymenili spoločnosti OKEx a Kraken komentoval že hodnotenie výpisu by malo zahŕňať veľa procesov a úvah a že za tento proces neúčtujú žiadne poplatky za zaradenie. Podľa spoločnosti Changpeng Zhao spoločnosť Binance DEX zároveň účtuje štandardný poplatok za výpis z bytu vo výške 1 000 BNB, ktorý je nevyhnutný na to, aby sa zabránilo pridaniu tokenov s nízkou alebo žiadnou ekonomickou a technickou životaschopnosťou.

Súdny spor o zaistené aktíva

Týmto sa dostávame do roku 2020, ktorý sa začal ďalšou kontroverziou. Bývalý zamestnanec spoločnosti Binance, Steven Reynold, podal žalobu na spoločnosť so žiadosťou, aby mu súd priznal náhradu škody v hodnote najmenej 337 500 dolárov.

Steven bol zapojený do oficiálnych kanálov Binance Telegram, konkrétne ‘Binance Support‘ (@binance_support), kde bol zamestnaný od júla do decembra 2017 ako moderátor komunity. Údajne mala predmetná skupina Telegram kontrolu nad Stevenom. Tím Binance ho potom oslovil, aby skupinu odstránil a odstránil z nej zmienky o spoločnosti. Reynolds tejto žiadosti vyhovel podľa sťažnosť.

Reynolds v. Binance Holdings Ltd

Reynolds v. Binance Holdings Ltd

Zástupca spoločnosti Binance tvrdil, že Steven nedodržiaval pravidlá a spreneveril skupinu a jej používateľov pre jeho osobné zisky. Aj keď nedokázali ochrániť používateľov v skupine, Binance zmrazil Stevenov účet na platforme so všetkými jeho holdingmi a stanovil limit pre výber na 0, čím nelegálne zabavil jeho aktíva. Zástupca tiež tvrdil, že chcú žalovať Reynoldsa, ale nepodarilo sa mu ho nájsť. O tejto sťažnosti zatiaľ nevyšli žiadne ďalšie správy, takže čakáme na rozhodnutie súdu.

Nezávislá agregácia údajov

Tento malý škyták nezabránil spoločnosti Binance a jej generálnemu riaditeľovi Changpeng Zhao pokročiť v akvizícii spoločnosti CoinMarketCap, najväčšieho agregátora kryptomien. Nákup bol zverejnený 31. marca. Vyplatená suma nebola zverejnená, ale hovorilo sa o nej až o 400 miliónoch dolárov.

Predtým sa spoločnosť snažila konkurovať CMC a spustila vlastný agregátor údajov Informácie o Binance. Nezískala však toľko používateľov ako najreferovanejší zdroj sledovania cien v krypto priemysle. Preto spoločnosť CZ začala rokovania so zakladateľom spoločnosti CMC Brandonom Chezom, ktoré boli dokončené v rámci zatiaľ najväčšieho nákupu spoločnosti Binance. V tom čase Zhao objasnil to že nové vlastníctvo neohrozí nezávislosť CoinMarketCap: „Binance nemá žiadny vplyv na hodnotenie CoinMarketCap. CoinMarketCap je naďalej odhodlaný poskytovať najpresnejšie, najaktuálnejšie a najkvalitnejšie údaje o kryptomenách v tomto odbore, pričom profituje z odborných znalostí, zdrojov a rozsahu spoločnosti Binance. “

Veci sa však rýchlo zmenili pomocou metód hodnotenia CoinMarketCap. The Najvýznamnejšou aktualizáciou pred nákupom bola metrika likvidity CMC. Bola umiestnená ako presnejšia pozícia pre kryptoburzy, ktoré sa vyhýbali výpočtu v možných nafúknutých objemoch. Od okamihu implementácie tejto funkcie sa HitBTC presadil na vrchole rebríčka s poprednou likviditou v priemysle, ale po kúpe stratil svoje miesto spolu s väčšinou ďalších vodcov. Binance samozrejme preukázal rýchly rast počtu.

Oficiálnym popisom metrickej zmeny bolo, že poklesom peňažných hodnôt a zavedením novej stupnice od 0 do 1 000 bola agregovaná stránka schopná zjednodušiť údaje pre používateľov. Nikdy sa však nevysvetlilo, prečo sa devízové ​​pozície tak drasticky posunuli.

Ďalšou významnou aktualizáciou bolo zavedenie novej metriky „Web Traffic Factor“. Vyhlásené bolo 31. mája v a príspevok v blogu podľa CoinMarketCap. V tejto chvíli je Binance pevne na čele rebríčka so skóre 1000 z možných 1000. Kombinované skóre tiež umiestnilo Binance na prvé miesto v celkovom hodnotení výmenných kurzov..

Oprávnená kritika nasledovala, keď si verejnosť spomenula na minulé vyhlásenia hlavnej strategickej riaditeľky CoinMarketCap Carylyne Chan, ktorá je teraz jej dočasným výkonným riaditeľom. Predtým kritizovala túto metriku slovami: „Videli sme, že iní ľudia robia veci, ako ste povedali, webový prenos ako spôsob [na overenie, či sú výmeny legitímne], ale ľudia obchodujú pomocou kľúčov API, takže preto webový prenos nie je dobrý indikátor. “ Napriek tomu ubezpečuje, že CoinMarketCap je nezávislý subjekt a záujmy nového vlastníka ho neovládajú. „Neaktualizujeme algoritmy ani hodnotenie tak, aby vyhovovalo agende kohokoľvek, je to v úplnom rozpore s históriou a hodnotou CoinMarketCap,“ uviedla.

Vyberaj múdro

Tento hlboký ponor do krátkej histórie Binance sa zdá byť veľmi príkladným príkladom niekoľkých bežných vlákien v priemysle kryptomien. Niektoré spoločnosti sa v mene rastu obracajú na bezohľadné praktiky. Aj keď nejde o obžalobu Binance ako takého, vyššie uvedený prieskum ukazuje na niekoľko pozoruhodných udalostí, ktoré stoja za pochopenie.

Veľkú časť rastu spoločnosti Binance možno pripísať úžasnému PR tímu a hlasnému generálnemu riaditeľovi, ktorý si udržiava svoje meno na titulkách. Zdá sa však, že existuje rozpor v očakávaní reputácie medzi tradičným svetom financií a kryptomenou. Na konci dňa by dôveryhodnosť akejkoľvek burzy kryptomien, ktorá je pravdepodobne centralizovaná, ako je to v prípade Binance, mala hrať dôležitú úlohu, ktorú treba zvážiť..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map