Ťažba éteru v ére ASIC

Ťažba éteru sa možno blíži ku koncu svojej životnosti

Sieť Ethereum neustále rastie a hashrate a ťažkosti v sieti kvitli za posledných pár mesiacov, keď sa ťažba rozšírila a do akcie sa zapojilo viac podnikateľov. Obe metriky sa od začiatku roka 2018 takmer zdvojnásobili (čo dáva zmysel, pretože sú určené na vzájomné sledovanie). Niektoré však pripisujú rýchle zvýšenie tajného zavedenia ASIC baníkov spoločnosťou Bitmain pred oficiálnym uvoľnením technológie na predaj..

Graf Ethereum Hashrate, apríl 2018

Za posledný mesiac sme zaznamenali pokles hashrate aj obtiažnosti, pravdepodobne v dôsledku plánov vývojára odkloniť sa od Proof-of-Work, pravdepodobne v dôsledku kritiky, ktorú dostáva Ethereum od tých, ktorí veria mladším , viac plnohodnotných platforiem dapp môže dať súčasnému operátorovi zabrať. Bez ohľadu na príčinu sa prostredie ťažby éteru určite zmenilo a ak uvažujete o začatí prevádzky, je potrebné zvážiť.

ASIC a ako môžu zmeniť hru

Ťažobný hardvér ASIC je v dnešnej dobe veľmi populárny. Niektorí tvrdia, že zavedenie špecializovaného hardvéru slúži na centralizáciu ťažby v prospech veľkých operácií nad bežnými používateľmi. Iní tvrdia, že vývoj ASIC bol vždy nevyhnutným a prirodzeným pokrokom v ťažobnej technológii.

Výsledok obrázku pre antminer e3Až donedávna ťažba ASIC nebola niečím, s čím sa komunita Ethereum musela vyrovnávať, aj keď to bolo určite niečo, o čom uvažovali. Začiatkom apríla však spoločnosť Bitmain, najväčší producent hardvéru ASIC, uviedla ťažobný ASIC Antminer E3 Ethereum. Aj keď obmedzujú predaj nového baníka počtom a geografiou, je len otázkou času, kedy bude Ethereum ASIC rozšírený.

Vitalik na ASIC

Tvorca etherea Vitalik Buterin už nejaký čas hovorí o prípadnom vstupe technológie ASIC do ťažobnej hry Ethereum a nezáleží na ich vplyve na budúcnosť siete..

Problém s ťažbou ASIC v súčasnom stave a dôvod, prečo sa mnohí v komunite obávajú jej centralizujúcich účinkov, má v skutočnosti menej spoločné s ASIC a viac s producentmi týchto ASIC. Bitmain je zďaleka najväčší výrobca ASIC na trhu, a preto sa mu podarilo sústrediť veľa ťažobnej sily do svojich vlastných banských združení. Riešením nie je bojovať proti efektivite ASIC na úrovni protokolu, ale podporovať vstup konkurencie do spoločnosti Bitmain..

V príspevok v blogu od roku 2014 Vitalik stanovuje, ako môžu tí, ktorí odosielajú transakcie do siete, „otráviť studňu“ odoslaním transakcií nekompatibilných s určitými systémami ASIC, a dodáva, že „pekné je, že existuje dôvod, prečo by ľudia platili transakčné poplatky: každá jednotlivá spoločnosť ASIC má motiváciu otráviť studňu svojim konkurentom. “

Mala by Ethereum vidlica pre odolnosť ASIC?

Nedávno prešiel projekt Monero dosť kontroverzným tempom okolo otázky rezistencie ASIC. Vývojári sa rozhodli zmeniť ťažobný algoritmus tak, aby boli ASIC nepoužiteľné, zatiaľ čo niekoľko skupín sa rozhodlo zachovať pôvodný algoritmus rozložením mince.

Zdá sa, že väčšina vývojárov a komunity Ethereum súhlasí, že to nie je potrebné. Domnievajú sa, že ASIC miner je iba zhruba trikrát účinnejší ako populárne grafické karty na ťažbu, a preto nepredstavuje masívnu hrozbu, pokiaľ ide o rýchlu centralizáciu ťažby..

Podľa Vitalika nebude otázka, kto ťaží ethereum, v priebehu niekoľkých mesiacov ani problémom. Protokol Casper, prechod spoločnosti Ethereum na konsenzuálny model Dôkaz o podiele, je údajne v posledných fázach testovania a mal by byť funkčný do niekoľkých mesiacov.

Casper a plánuje sa vzdialiť od ťažby

Logo spoločnosti Ethereum Casper

Odklon od mechanizmu konsenzu o dôkaze práce k systému dôkazu o podiele bol vždy súčasťou dlhodobého plánu projektu Ethereum. Aktualizácia protokolu Casper PoS má vyjsť niekedy v roku 2018, kedy sa ťažba etherea stane oveľa menej výnosnou. Cesta do Caspera bola dlhá a nebezpečná, s oneskoreniami a hromadnými oznámeniami, ale vývojári a ich vodca Buterin vyzerajú sebaisto.

Casper bude vydaný v niekoľkých etapách, prvá fáza presunie sieť na hybridný protokol PoW / PoS, ktorý zníži odmeny z ťažby z 3ETH / blok na 0,6ETH / blok. Nakoniec druhá etapa Caspera úplne odstráni ťažbu z rovnice.

Takže … mal by som začať ťažiť ethereum?

Akonáhle už ťažba ethereu nebude, tí, ktorí investovali do ASIC, sa stanú hrdým majiteľom v podstate bezcenného hardvéru. Tí, ktorí ťažili s grafickými kartami, na tom budú lepšie, pretože môžu tieto karty znova použiť na ťaženie ďalších mincí alebo ich jednoducho predať ďalej.

Ak uvažujete o tom, že by ste sa dostali do ťažobnej rakety na výrobu éteru, odporúčame vám, aby ste si tieto informácie premysleli. Aj keď v krátkodobom až strednodobom horizonte ešte stále treba zarobiť peniaze, môže to trvať obrovské kapitálové investície, aby sa spustila prevádzka etherea v takej miere, ktorá prinesie zisky. Ako vždy, urobte si vlastný prieskum!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map