11 otázok o blockchaine, ktoré by ste sa mohli pýtať príliš hlúpo

Pokiaľ svoj pracovný týždeň nevenujete kryptomene (a aj tak sa nové koncepty vyvíjajú rýchlosťou blesku), pravdepodobne máte ešte niekoľko otázok ohľadom blockchainu. A možno sa cítite príliš hlúpo, aby ste sa ich opýtali vo svojom kruhu znalých rovesníkov. Nie je tu žiadny rozsudok. Všetci sa učíme, keď príde na túto novú technológiu.

Toto nie je sprievodca pre začiatočníkov (ak sa chcete hlbšie ponoriť, máme tu pre vás prehľad). Popremýšľajte o tomto zozname otázok o blockchaine, skôr ako o poznámkach, ktoré ste si požičali od spolužiaka za zmeškané prednášky.

Tu sú odpovede na 11 otázok o blockchaine, na ktoré sa pravdepodobne cítite príliš hlúpi:

1. Je Blockchain skutočne bezpečný?

Či už je to nečinný chat-chat pri večeri alebo vaša mama, ktorá chce vedieť, prečo Bithumb stratil 30 miliónov dolárov, ak sa bitcoiny nedajú hacknúť, pravdepodobne sa vás už neraz pýtali, či je blockchain bezpečný. “Samozrejme,” povieš, ibaže … stále máš otravné pochybnosti.

Je blockchain skutočne bezpečný? A ak nie, ako vysvetlíte jeho chyby jednoducho? Ide o to: Technológia blockchain je bezpečná v tom zmysle, že s ňou nemožno manipulovať alebo ju cenzurovať. Neexistuje ani jediný bod kontroly, pretože ide o decentralizovaný systém, ktorý nepatrí žiadnej osobe ani skupine.

Aká je výhoda toho? S tradičnou infraštruktúrou môže hacker ľahko vstúpiť do systému (myslite na Equifax) a spôsobiť nemysliteľné škody. Je to tak preto, lebo existuje iba jeden jediný bod vstupu a zlyhania, vďaka ktorému je hack oveľa jednoduchší.

Hacknutie blockchainu vyžaduje obrovské množstvo peňazí, sily a koordinácie (také, aké si nemohla dovoliť ani veľa malých krajín).

Takže potom môže byť hacknutý blockchain?

bitcoinový hack

Blockchain je možné hacknúť. Ale je to neuveriteľne ťažké.

Technicky áno. Pri takzvanom 51% útoku by hacker musel získať kontrolu nad viac ako polovicou všetkej hash sily bitcoinovej siete. A dokonca aj tak mohli zmeniť jediné, čo by boli ich vlastné transakcie v posledných blokoch vykonaním dvojitých operácií. Neboli by schopní získať kontrolu nad finančnými prostriedkami alebo operáciami iných ľudí.

Takže zo všetkých otázok týkajúcich sa blockchainu je to jedna z najkomplexnejších, pretože nie, blockchain nie je technicky stopercentne bezpečný. Iba 99,9999999%. A tiež nie všetky blockchainy sú stvorené rovnako, ale o chvíľu sa k tomu dostaneme.

2. Koľko je blockchainov?

Na túto otázku neexistuje ľahká odpoveď, pretože nejde o statické číslo. Nové blockchainy vznikajú rovnako, ako vychádzajú nové kryptomeny. Kľúčovým riešením je, že existujú tri rôzne typy blockchainov:

  1. Verejné
  2. Súkromné
  3. Konzorcium

Verejné blockchainy

Verejné blockchainy sú – bubnové – verejné! To znamená, že sú otvorené pre všetkých a ktokoľvek sa môže zúčastniť auditu, čítania a zápisu do blockchainu, ako aj ťažby kryptomien..

Medzi najzrejmejšie verejné blockchainy patria bitcoin, litecoin a ethereum.

Súkromné ​​blockchainy

Sú volané aj súkromné ​​blockchainy povolené blockchainy a sú v podstate opakom verejných blockchainov. Jediní ľudia, ktorí môžu vykonávať audit a pridávať do súkromného blockchainu, sú ľudia s povoleným prístupom. Existuje jeden vlastník (zvyčajne spoločnosť), ktorý môže v prípade potreby mazať a prepísať príkazy.

Takže tie veci o tom, že blockchain je nemenný? To sa nevzťahuje na súkromné ​​blockchainy. Súkromné ​​blockchainy sú navyše centralizované, čo z nich robí viac ako robustnú distribuovanú databázu zabezpečenú kryptografiou.

Stále však majú svoje výhody. Súkromné ​​blockchainy môžu udržiavať kľúčové informácie bezpečné a dôverné. Sú tiež oveľa rýchlejšie ako verejné blockchainy, pretože na ich spustenie nie je potrebný konsenzus tisícov uzlov.

K 51% útoku však dôjde ľahšie a sú oveľa menej zabezpečené, pretože sa dajú ľahko upravovať a prepisovať.

Konzorciové blockchainy

Na blockchainy konzorcia by ste sa mohli pozerať ako na niekde uprostred medzi verejným a súkromným. Prístup je stále poskytovaný niekoľkým vyvoleným, ale odstraňujú jediný problém s autonómiou, ktorý existuje so súkromnými blockchainmi.

Dosiahnutie konsenzu trvá dlhšie a existuje skupina organizácií alebo spoločností pracujúcich v prospech siete s konzorciom. Konzorciové blockchainy majú veľký potenciál v mnohých oblastiach: napríklad v medicínskom, finančnom a verejnom sektore.

Sú bezpečnejšie ako súkromné ​​blockchainy, pretože informácie zdieľajú viaceré strany, ktoré ich potrebujú, a neexistuje jediný bod zlyhania..

Takže v skratke, áno, existuje viac ako jeden blockchain. Je ich veľa a dajú sa rozdeliť do troch hlavných kategórií.

3. Môže si ktokoľvek vytvoriť svoj vlastný blockchain?

Áno. Absolútne. Každý si môže vybudovať svoj vlastný blockchain. Rovnako ako ktokoľvek môže byť lanom alebo rytmickou gymnastkou. Aj keď, pokiaľ nemáte vhodné schopnosti, bude to ťažký boj. Budete potrebovať nielen skúsenosti s programovaním a ochotu dozvedieť sa viac o vývoji blockchainu, ale tiež budete musieť pracovať na vybudovaní siete používateľov a (potenciálne) baníkov..

Väčšina vývojárov, ktorí chcú prispieť svojimi myšlienkami do sveta blockchainu, používa zavedené blockchainy ako Ethereum alebo NEO na vytváranie DApps. To im umožňuje ľahšie rozbehnúť projekt, získať prístup ku kľúčovým komunitám vývojárov a ťažiť zo znalostí a reputácie, ktoré poskytujú zavedené blockchainy.

Tieto blockchainy však nie sú bez svojich vlastných problémov, vrátane škálovateľnosti, úzkych miest a bezpečnosti. Vývojár, ktorý chce vytvoriť DApp na zvládnutie veľkého množstva transakcií za sekundu, v súčasnosti narazí napríklad na múr s Ethereom. Na rozdiel od zavedenej platobnej siete VISA dokáže spracovať viac ako 45 000 transakcií za sekundu sa Ethereum stále pohybuje okolo 15 za sekundu.

Keď teda vývojár zistí, že neexistuje žiadny blockchain, ktorý by vyhovoval všetkým ich potrebám, môže sa rozhodnúť vytvoriť si vlastný. Môžu buď ušetriť čas a peniaze rozložením existujúceho kódu (skopírovaním kódu s otvoreným zdrojovým kódom a jeho doplnením) alebo začatím čistého programu a od základov vybudovať celú základňu kódov. To si vyžaduje určité vážne odhodlanie, financovanie a čas.

4. Čo je vidlička?

Okrem toho, že je vidlica vo svete kryptomien nástrojom s dvoma alebo viacerými hrotmi, je niečo úplne iné. Vidličky sa môžu stať náhodne, pričom dve aktualizácie mincí nie sú kompatibilné a vytvárajú samostatnú účtovnú knihu, alebo môžu ísť o mäkké alebo tvrdé vidličky, ktoré sa zvyčajne používajú na vyriešenie problému..

bitcoinové vidličky

Čo je to Vidlička?

Soft fork je zmena protokolu, v ktorom sa bloky, ktoré by boli platné, teraz stávajú neplatnými. Po mäkkej vidlici staré uzly stále rozpoznávajú nové bloky ako platné, takže sú spätne kompatibilné. Pretože to vyžaduje významnú zmenu, soft fork vyžaduje od väčšiny ťažiarov upgrade, aby si vynútil dodržiavanie nových pravidiel. S pevnou vidlicou však musia všetky uzly upgradovať na novú verziu.

Tvrdá vidlica spôsobí radikálnu zmenu protokolu a spôsobí, že predtým platné bloky budú neplatné (alebo naopak). Vykoná trvalú zmenu v protokolovom softvéri a vyžaduje, aby sa každý uzol a používateľ v sieti aktualizoval na novšiu verziu, inak už nebudú v sieti akceptovaní..

Takto sa efektívne vytvorí nová cesta (vidlica) v kóde. Používatelia, ktorí vykonali aktualizáciu, sa budú riadiť novou vidlicou. Tí, ktorí to neurobia, budú pokračovať rovnakou cestou, ktorá zvyčajne zastaraná a zastaraná, aj keď existujú určité výnimky.

Ethereum je najvýznamnejším príkladom hard forku v priemysle kryptomien. Po hacke DAO z roku 2016, v ktorom hacker odcudzil viac ako 3 milióny éteru kvôli medzere v inteligentnej zmluve, bola navrhnutá mäkká vidlica aj tvrdá vidlica.

Po mnohých diskusiách sa uskutočnil hard fork. To rozdelilo komunitu Ethereum medzi tých, ktorí veria, že kódex je zákon, a tých, ktorí chceli zabrániť tomu, aby sa Ethereum skladalo. Viedlo to tiež k zrodu ethereum Classic baníkmi, ktorí pokračovali po existujúcej ceste.

5. Môže niekto ťažiť kryptomenu?

Toto je pravdepodobne jedna z najčastejšie kladených otázok o blockchaine. Áno, teoreticky môže každý ťažiť kryptomenu. Aj keď nie všetky kryptomeny sa dajú ťažiť. Najobľúbenejšie sú stále bitcoiny, ethereum a monero.

Vďaka vývoju v ťažobnom vybavení už nemusíte ťažiť kryptomenu pri riešení zložitých matematických rovníc. Ťažba bitcoinov však vyžaduje značné množstvo času a investícií, pretože si budete musieť kúpiť správny hardvér alebo softvér a naučiť sa ich používať.

Niektoré kryptomeny môžete dokonca ťažiť prostredníctvom svojho smartphonu, hoci vysoké náklady na elektrinu to zvyčajne robia neefektívnym.

Okrem počiatočnej investície (nezabúdajte, že softvér na ťažbu bitcoinov začína na 10 000 dolárov) budete potrebovať prístup k lacnej energii. Ťažba kryptomeny využíva veľké množstvo výpočtovej sily, čo znamená, že vaše výdavky môžu prevážiť vaše zisky.

Zatiaľ väčšina svetových baníkov pochádza z krajín, kde je lacná energia a v ktorých je Čína 75 percent kapacity ťažby bitcoinov.

Mali by ste sa tiež zapojiť do ťažobného fondu a pomôcť tak pokryť náklady. Tým sa zníži počiatočná investícia, ale zároveň sa zníži váš zisk.

Jedlo so sebou? Ťažiť môže ktokoľvek, ale mnohým ľuďom to za to nestojí.

6. Ako vyzerá blockchainový web v skutočnosti?

Mnoho projektov je stále vo vývoji, ale môžete skočiť ďalej Steemit vidieť, aké sú sociálne médiá na blockchaine. Môžete si všimnúť, že vyzerá skoro ako iné bežné webové stránky.

Webové stránky založené na blockchaine môžu byť na registráciu trochu zložitejšie ako bežné webové stránky. Steemit vás napríklad požiada, aby ste počkali až dva týždne, kým skontrolujú vaše kontaktné informácie, alebo zaplatili minimálny poplatok za prihlásenie pomocou jedného z troch spôsobov platby. To všetko vyžaduje, aby ste si vytvorili účet a kúpili nejaký STEEM pomocou bitcoinu, litecoinu alebo ethereum. Jednu z týchto mien budete musieť držať v peňaženke už inde.

zaregistruj sa na steemit

Za vytvorenie účtu Steemit môžete zaplatiť.

Môžete tiež vyskúšať pracovisko na voľnej nohe, napríklad Bounties Network. Je to celkom jednoduché, ale opäť budete musieť podniknúť ďalšie kroky, ako je stiahnutie metamasky a vytvorenie účtu.

Sieť odmien

Sieť odmien

Na úrovni používateľského rozhrania nie je nič iné, čo by sa dalo skutočne vidieť. Je to backendový motor pod kapotou, ktorý implementuje novú technológiu.

7. Čo je šifrovanie?

Existuje šifrovanie, ktoré zaisťuje bezpečnosť údajov a zaručuje, že odosielané alebo ukladané údaje sú zmätené (šifrované) takým spôsobom, aby ich nemohol čítať nikto iný ako príjemca so súkromným kľúčom. To zvyšuje autenticitu blokov v reťazci a pomáha ich udržiavať v bezpečí.

8. Čo je to kniha?

Každý počul, že blockchain je opísaný ako a distribuovaná účtovná kniha a všetci sme vedome kývli hlavami. Ale čo to vlastne je účtovná kniha? Účtovná kniha je ďaleko od nového vynálezu. V skutočnosti, ak si spomeniete na hlinené tabuľky, ľudstvo už celé storočia používa účtovné knihy na sledovanie transakcií, záznamov a dohôd.

Takže účtovná kniha je v podstate spôsob vedenia záznamov. A pokiaľ ide o verejné blockchainy, existuje potenciálne neobmedzené množstvo údajov a transakcií, ktoré môžu byť uložené, skontrolované všetkými a nikdy s nimi nesmie byť manipulované alebo vymazané..

9. Čo je to plyn?

Okrem plynu, ktorý používate na doplnenie auta alebo na vykurovanie domu, keď počujete, ako sa ľudia rozprávajú o plyne v kryptosfére, hovoria aj o jednotke používanej v Ethereu na vykonávanie inteligentných zmlúv. Meria, koľko práce trvá akcia, a speňažuje ju. Za svoj čas na blockchaine Ethereum v podstate platíte plynom.

Každá prevádzka stojí určité množstvo plynu. Takže rovnako ako pri plnení auta na dlhú cestu, aj počet najazdených kilometrov ovplyvňuje množstvo plynu, ktoré potrebujete v nádrži, rovnako platí aj tu. Čím zložitejšie operácie a zmluvy sú, tým viac výpočtových zdrojov sa používa, tým vyššie sú náklady na plyn.

10. Čo je to atómová výmena?

Toto je pravdepodobne jedna z pokročilých otázok o skúške blockchain. Atómový swap umožňuje okamžité krížové transakcie medzi dvoma používateľmi bez potreby dôveryhodnej tretej strany. Ak si myslíte – nie je to v prvom rade zmysel bitcoinu? Máš pravdu.

Atómové swapy však umožňujú interoperabilitu medzi blockchainmi, čo znamená, že môžete litecoiny obchodovať za bitcoiny, a to vďaka hašovaniu pomocou kryptografického algoritmu a časového zámku. Jednoduchá angličtina?

Tieto funkcie umožňujú obom používateľom odosielať a prijímať finančné prostriedky bez obáv z nedodržania pokynov jednou stranou. Atómové swapy sú hlavným vývojom decentralizovaných búrz, pretože znižujú potrebu tretích strán a umožňujú krížové transakcie.

atomicswap1

Atomic Swap

11. Čo sú to dvojnásobné výdavky?

K dvojnásobnému utrateniu dôjde, keď sa jeden digitálny token minie viackrát. Je zrejmé, že ide o situáciu, ktorej sa treba vyhnúť a ktorá všeobecne nastáva, pretože token je tvorený digitálnym súborom, ktorý je možné ľahko klonovať..

Dvojité výdavky vedú nielen k inflácii, ale aj k obrovským stratám pre organizácie. Jedným z hlavných cieľov technológie blockchain je eliminácia dvojnásobných výdavkov.

Zodpovedali ste vaše otázky týkajúce sa blockchainu

Takže, choď. Nasledovať bude test s výberom z viacerých možností! Iba si robím srandu.

Ak máte ešte viac otázok o blockchaine, nebojte sa opýtať. Komunita blockchainu je vítaná a dychtivá učiť. Nie sú tu žiadne hlúpe otázky, však? Iba hlúpi ľudia, ktorí si myslia, že majú všetky odpovede.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map