Čo je to Gnóza (GNO)? | Sprievodca platformou predikčného trhu

Čo je to gnóza?

Gnóza je a predikčná trhová platforma postavený ako decentralizovaná aplikácia (dapp) v sieti Ethereum. Platforma obsahuje multisig peňaženku a holandskú burzu, ale pre túto príručku sa zameriame iba na ich vlajkový produkt, predikčný trh. Viac než len budovanie predikčného trhu, Gnosis však vytvára celú vrstvu infraštruktúry, ktorú môžete použiť na vytvorenie vlastnej aplikácie pre predikčný trh..

V tejto príručke Gnosis sa pozrieme na:

Ako funguje gnóza?

Aby sme opísali, ako funguje Gnosis, je potrebné najskôr načrtnúť, čo presne trh predikcií predstavuje a prečo sú cenné.

Trh s predikciami využíva predpovede používateľov na zhromažďovanie informácií o budúcich udalostiach. Používatelia tokenov obchodovania na trhu, ktorí predstavujú výsledok určitej udalosti. Pretože je pravdepodobnejšie, že dôjde k niektorým výsledkom ako k iným, budú mať tieto tokeny na otvorenom trhu rôzne hodnoty.

Postupom času alebo odvíjajúcich sa súvisiacich udalostí môže byť pravdepodobnejšie, že dôjde k niektorým výsledkom tokenu, čím sa zvýši ich hodnota. Len čo dôjde k udalosti, žetóny predstavujúce konečný výsledok dostanú plnú hodnotu, zatiaľ čo zvyšné žetóny sa stanú ničím.

Vyskúšajme príklad:

Používateľ si na predikčnom trhu zaregistruje otázku udalosti: „Kde Amazon nájde svoje nové sídlo?“ Zahŕňa možnosti odpovede: Chicago, Atlanta, Austin, New York a ďalšie. Musia sa zahrnúť ďalšie, aby sa zabezpečilo, že pravdepodobnosť všetkých odpovedí sa zvýši až na 100 percent. Ak by nezahrnula Iné, bola by tu možnosť, že žiadna z odpovedí nebude správna.

Keď sa trh otvorí, ďalšie tokeny pravdepodobne získajú najvyššiu cenu, pretože je neuveriteľné pravdepodobné, že ponuku získa jedno zo stoviek ďalších miest prostredníctvom štyroch konkrétnych možností. Keď sa však mestá vylúčia, predikcia trhových cien sa zodpovedajúcim spôsobom upraví.

Povedzme, že Amazon oznamuje výber posledných štyroch miest: Chicago, Atlanta, Los Angeles a Boston. Ceny tokenov v Austine a New Yorku takmer okamžite klesnú na nulu, keď sa ľudia ponáhľajú predať svoje bezcenné tokeny. Ak sú správy známe, väčšina držiteľov nebude môcť ani nájsť kupujúceho.

rozhranie gnosis

Príklady trhu s predikciou gnózy

Ceny sa teraz vyrovnávajú s novinkami v oznámení. Cena tokenu Other by mala byť zhruba dvojnásobná ako cena tokenu v Chicagu a Atlante. To však nemusí platiť. Komunita môže veriť, že aj po tomto oznámení má Chicago najväčšiu šancu na výber. Token z Chicaga preto môže mať vyššiu cenu ako token Ostatné, aj keď je to jedno mesto proti dvom.

Nakoniec spoločnosť Amazon oznamuje, že založí obchod v Chicagu. Trh s predikciami sa zatvára a držitelia tokenov v Chicagu môžu požadovať svoju odmenu.

Existujú dva spôsoby, ako zarobiť peniaze na predikčnom trhu. Zjavným spôsobom je správne predpovedať výsledok udalostí. Menej zrejmé, že so zmenami trhových podmienok môžete obchodovať žetóny výsledku za účelom zisku.

Hodnota predikčných trhov

Predikčné trhy využívajú výhody „Múdrosť davu“ – jav, v ktorom sú kolektívne predpovede skupiny ľudí zvyčajne presnejšie ako predpovede jednotlivca, aj keď sú odborníkmi.

Typy scenárov, ktoré predikčné trhy pomáhajú … predpovedať, nemajú konca. Sú užitočné pri zhromažďovaní informácií o témach, ako sú zmena podnebia, epidémie a predpovede cien. Môžete ich tiež použiť pre rôzne modely riadenia a určiť politiky, ktoré budú mať najpozitívnejší vplyv na celú populáciu. A sú cenné na účely poistenia, ktoré pomáhajú zaistiť riziká.

Finančný sektor tiež zistil, že predikčné trhy sú užitočné pri pravdepodobnostnom určovaní budúcich cien aktív.

Rozhranie pre správu Gnosis Olympia +

Olympia je testovacia verzia aplikácie Gnosis ich aplikácie na trhu s predpoveďami. V jednom okamihu hostili bezplatné turnaje v tomto produkte, takže ste mali možnosť to vyskúšať bez toho, aby ste museli míňať peniaze. Tím vám každé dva dni pridelí určitú sumu Žetóny Olympia (OLY) ktoré by ste mohli použiť na tipovanie na rôznych predikčných trhoch. Ak sa vám na trhu darilo, vyhrali ste žetóny Gnózy (GNO). Potom by ste mohli GNO predať na otvorenom trhu a dať im určitú peňažnú hodnotu.

Poznámka: Vyzerá to, akoby tím Gnosis odvtedy vytiahol Olympiu z trhu. Nie je jasné, kedy sa vráti.

Ďalšia fáza Gnózy je jej Rozhranie pre správu. Tím vydal beta verziu v decembri 2017, zatiaľ však neoznámil dátum hlavného sieťového vydania. Rozhranie pre správu je v podstate váš informačný panel pre predpovedné trhy Gnosis. Tu skontrolujete svoj zostatok, zúčastníte sa na trhoch a dokonca si vytvoríte vlastný trh.

Od uvedenia modelu Apollo (verzia 1.0 predikčného trhového protokolu) v máji 2018 tím Gnosis zjavne zmenil svoje zameranie na Gnosis Safe. Trezor je v skutočnosti peňaženka a prehliadač kryptomeny, ktoré umožňujú interakciu s ethereum dapps.

Gnózna architektúra

Gnóza obsahuje tri odlišné vývojové vrstvy:

  1. Core Layer. Nadácia, ktorá obsahuje inteligentné zmluvy pre udalosti, tokeny výsledkov, vyrovnanie a trhové mechanizmy. Jediným poplatkom v tejto vrstve je poplatok vo výške maximálne 0,5 percenta pre používateľov, ktorí si zakúpia tokeny výsledku od tvorcu trhu. Tím však pracuje na odstránení tohto poplatku.
  2. Servisná vrstva. Ponúka služby ako chatbot a stablecoiny. Používa model poplatkov za obchodovanie a tím očakáva, že s ním budú primárne interagovať spotrebiteľské aplikácie.
  3. Aplikačná vrstva. Vlastné klientske aplikácie postavené na vrchole vrstiev služieb a jadra. Gnosis vytvorí niektoré aplikácie, ale väčšina bude od tretích strán, ktoré vám za používanie ich služieb účtujú poplatky.

Tokeny GNO a OWL

Gnóza zahŕňa dva typy žetónov: Gnóza (GNO) a OWL. GNO sú tokeny ERC20, ktoré tím predal počas svojho ICO. Vytvorili 10 miliónov tokenov GNO a už neťažia žiadne ďalšie. Toto sú tokeny, s ktorými sa obchoduje na voľnom trhu.

Vkladaním GNO, dostávate OWL tokeny. Ak to chcete urobiť, musíte uzamknúť svoje GNO v inteligentnej zmluve, aby boli neprenosné. Množstvo OWL, ktoré dostanete, závisí od dĺžky obdobia uzamknutia, ako aj od celkovej ponuky tokenov OWL na trhu. Cieľom tímu je dosiahnuť 20-krát viac OWL, ako je priemerná mesačná spotreba OWL za posledné 3 mesiace.

Prvá udalosť generovania OWL sa stala v júni / júli 2018.

Schéma tokov Gnosis GNO a OWL

Gnóza GNO a OWL Token – prehľad

Tokeny OWL používate na platenie poplatkov na platforme a 1 sova sa vždy rovná 1 USD. Gnosis nezhromažďuje poplatky za žetóny, ale ich spaľuje a vyraďuje z obehu. Poplatok môžete zaplatiť aj akýmkoľvek iným tokenom ERC20. Keď zvolíte túto možnosť, Gnosis kúpi GNO za vaše poplatky a GNO vypáli.

V ideálnom prípade tento spaľovací a vykladací mechanizmus obmedzí prívod GNO a zvýši jeho hodnotu. Na druhej strane Gnosis upraví distribúciu OWL tak, aby vždy bola na jednom dolári.

Tím Gnosis & Pokrok

Tím Gnosis vedú Martin Köppelmann (CEO), Stefan George (CTO) a Dr. Friederike Ernst (COO). Köppelmann a George začali na platforme pracovať v januári 2015 ako jedni z prvých ConsenSys partneri. V auguste toho istého roku uviedli na trh produkt alfa ako prvý hlavný DApp na platforme Ethereum.

V apríli 2017 sa v projekte uskutočnila trochu kontroverzná iniciatíva Initial Coin Offering (ICO). Tím pomocou holandského aukčného štýlu získavania finančných prostriedkov dosiahol tím za desať minút svoj pevný strop vo výške 12,5 milióna dolárov, pričom si ponechal 95 percent žetónov. Uprostred odporu tím zamkol tokeny do trezoru a sľúbil, že ich nebude ukladať na trh. Pred predajom ktoréhokoľvek z tokenov dostanú minimálne trojmesačné varovanie.

V decembri 2017 bola uvedená na trh platforma Olympia. Tím spustil program DutchX v druhom štvrťroku 2018. Ako už bolo spomenuté, v roku 2018 vydali aj program Apollo. V súčasnosti vyvíjajú program Gnosis Safe.. Verzie sú k dispozícii pre Android a Google Chrome, zatiaľ čo produkt iOS je stále v prevádzke.

Tím obsahuje celý rad renomovaných poradcov vrátane Josepha Lubina (spoluzakladateľ spoločnosti Ethereum a zakladateľa ConsenSys) a Vitalik Buterin (zakladateľ spoločnosti Ethereum a hlavný vedec). Na webových stránkach však už nie sú uvedení títo poradcovia.

Konkurencia

Augur je hlavným konkurentom spoločnosti Gnosis. S mierne skorším začiatkom tím Augur taktiež vytvára platformu pre predikčné trhy. Niektorí tvrdia, že s spravodlivejšou distribúciou tokenov a decentralizovanými veštidlami je Augur z tých dvoch menej centralizovaný.

Ďalší rozdiel – Augur používa ETH na obchodovanie na trhu a REP na odmeňovanie veštcov, ktorí hlásia výsledky udalostí, zatiaľ čo Gnosis má vyššie uvedenú štruktúru tokenových odmien.

Obchodovanie

Spoločnosť Gnosis mala úspešný začiatok dosiahnutia historicky vysokej ceny bitcoinu 0,141 BTC (~ 357 dolárov) v júli 2017. Odvtedy sa však cene GNO nedarilo. V prípade zvyšku trhu zaznamenala určitý pohyb smerom nahor v decembri 2017 a začiatkom januára 2018, ale jeho cena v porovnaní s bitcoinom sa takmer nezmenila..

Token má v súčasnosti vyrovnanú hodnotu okolo 10 USD (~ 0,00292 BTC) – čo je o viac ako 98 percent menej ako najvyššie hodnoty v histórii. Keď je na trhu iba 10 percent tokenov, nie je to dobré znamenie. Keď tím predá svoj väčšinový podiel, cena by sa mohla ešte zvýšiť kvôli zvýšeniu ponuky.

Na druhej strane môžu vydania produktu poskytnúť určitú podporu cene GNO, pretože tokeny by potom mali väčšie využitie. Tento scenár sa však v tomto okamihu javí ako nepravdepodobný.

Kde kúpiť GNO

GNO môžete kúpiť buď za bitcoiny alebo ethereum na platformách Bittrex a Kraken. Ak ste zmätení, kde začať, pozrite si našich sprievodcov, ako nakupovať bitcoiny a ethereum.

Kde uložiť GNO

GNO je token ERC20, takže ho môžete uložiť v akejkoľvek peňaženke kompatibilnej s ERC20. Najbezpečnejšou možnosťou je použiť hardvérovú peňaženku, ako je Ledger Nano S. Na uloženie GNO by ste mali zvážiť aj MyEtherWallet – voľná, aj keď o niečo menej bezpečná voľba.

Samozrejme, máte aj Gnózu Bezpečná peňaženka k dispozícii.

Záver

Gnosis vytvára infraštruktúru pre predikčné trhové aplikácie. Súčasťou projektu je aj vlastná holandská burza, multisig peňaženka a robustný nástroje pre vývojárov. Poslaním tímu je vytvoriť z Gnosis najefektívnejší prognostický nástroj na svete a zároveň poskytnúť používateľom najlepší zážitok z prispôsobeného vyhľadávania informácií..

Aj pri nepravidelnej distribúcii tokenov tím napĺňal svoje ciele a naďalej vydával aktualizácie a nové funkcie. Rast strojového učenia a crowdsourcingu v prognózovaných modeloch prináša potenciálu spoločnosti Gnosis veľký prínos pre čoraz cennejší trh. Nedávna cenová akcia však ukazuje niečo iné.

Poznámka editora: Tento článok aktualizoval Steven Buchko dňa 12.13.18, aby odrážal nedávne zmeny projektu.

Ďalšie zdroje pre gnózu

Webová stránka

Slack

Twitter

Reddit

Stredná

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map