DEX je decentralizovaná burza a je to v podstate nový typ párovania párov, ktorý umožňuje ľuďom zadávať príkazy a obchodovať s kryptomenami bez toho, aby sprostredkovateľská inštitúcia spravovala účtovnú knihu alebo kontrolovala finančné prostriedky používateľa..

Kryptomeny nadchli veľa ľudí, pretože vytvorili spôsob obchodovania s hodnotou bez potreby sprostredkovateľov. Technológia blockchain umožňuje cudzím ľuďom navzájom si dôverovať bez potreby centrálnej inštitúcie. Je to úžasná technológia s potenciálom zmeniť spôsob, akým štruktúrujeme našu ekonomiku a spôsob, akým premýšľame o obchode.

Výzvou samozrejme je, aby ste vstúpili do ekosystému, musíte si kúpiť nejakú kryptomenu pomocou meny, ktorú už máte (doláre, eurá atď.). Spravidla by ste tak robili na jednej z hlavných búrz, napríklad Coinbase alebo Kraken. Ide však o centralizované inštitúcie.

Berú vaše informácie, spravujú vaše účty a sú zraniteľné voči spomaleniam alebo priamym útokom. Používanie centralizovaných búrz na nákup kryptomeny je ironickým zážitkom. Ak chcete vstúpiť do dôveryhodného decentralizovaného ekosystému, musíte dôverovať centralizovanej inštitúcii.

DEX sa snažia zmeniť túto skúsenosť a ponúkajú používateľom spôsoby, ako sa navzájom nájsť a obchodovať priamo v reťazci. Žiadny významný DEX nemá fiat bránu doteraz, ale veľa konkurentov vybudovalo decentralizované burzy, ktoré umožňujú obchodovanie medzi kryptami. V tejto komplexnej príručke preskúmame, čo je DEX, aké výhody a nevýhody má tento prístup a kto sú hlavní hráči v procese budovania životaschopných DEX platforiem..

Custodial vs. Non-Custodial, Centralized vs. Decentralized

Pre pochopenie DEX je dôležité si uvedomiť, že výmeny kryptomien existujú na dvoch základných osiach: úschova a centralizácia.

úschova vs centralizácia

Opatrovníctvo

Custody sa týka toho, kto je držiteľom kľúčov od účtov na burze. Keď si napríklad kúpite bitcoin na Coinbase, zobrazí sa na vašom účte Coinbase, ale tento bitcoin v skutočnosti ešte nevlastníte a nekontrolujete. Než bude bitcoin skutočne váš, musíte požiadať o prevod z Coinbase na adresu externej peňaženky, ktorú ovládate. Ak je Coinbase napadnutý, spomalený alebo má technické problémy, nemusíte sa uchýliť k zabezpečeniu svojich bitcoinov. To bol problém tak často u mnohých búrz, že „finančné prostriedky sú v bezpečí“ sa v komunite zmenili na mém, pretože operátori búrz sa snažia používateľov ubezpečiť v dôsledku problémov so systémom.

fondy sú safu memefondy sú safu tweet

Neväzobná burza ponecháva všetky finančné prostriedky v súkromných peňaženkách svojich používateľov. Používatelia potom môžu sami odosielať a potvrdzovať obchody zo svojich osobných peňaženiek, v podstate pomocou burzy ako porovnávacej služby. Medzikontinentálne riešenie spočíva v tom, že používatelia odosielajú prostriedky do otvoreného zdroja, overených inteligentných zmlúv, ktoré sa realizujú pri vytvorení zhody a je možné ich kedykoľvek zrušiť. To má výhodu v zabezpečení a automatizácii, ale existuje časová perióda, keď finančné prostriedky nie sú v peňaženkách používateľov. Ak dôjde k problému so zmluvou, finančné prostriedky by mohli zmiznúť.

Centralizácia

Centralizácia označuje miesto, kde sa uskutočňuje párovanie objednávky, smerovanie a vykonávanie. V centralizovanej burze existuje vlastná kniha objednávok, ktorá kontroluje všetky prichádzajúce objednávky a vytvára zhody medzi používateľmi. Softvér na výmenu a servery potom vykonajú transakciu.

Decentralizované ústredne fungujú na sieti počítačov. Niektoré fungujú priamo na reťazci pomocou inteligentných zmlúv. Iní sa spoliehajú na to, že pri hľadaní a vytváraní zhôd objednávok používajú siete druhej vrstvy dôveryhodných uzlov, ktoré sa nazývajú relé.

DEX vs centralizovaný objem

Centralizované burzy majú oveľa väčší objem ako DEX

Podľa Tom Goldenberg pri písaní na CoinDesk sa 99 percent objemu obchodovania uskutočňuje na centralizovaných burzách. Z nich je 73 percent väzobných. Dôsledok je tu drvivá väčšina obchodovania s kryptami sa deje prostredníctvom centralizovaných inštitúcií. Pre niektorých je to obrovský nedostatok priestoru kryptomien, ktorý buduje decentralizovanú budúcnosť na vrchole centralizovaných poskytovateľov búrz..

Pre ostatných je zrejmé, že výmena by mala byť centralizovaná. Veľa ľudí v skutočnosti tvrdilo, že „decentralizovaná výmena“ je oxymoron. Výmena je koniec koncov zhromažďovacím miestom, kde sa ľudia zhromažďujú, aby obchodovali. Samozrejme, mal by to byť jeden subjekt, ktorý by rýchlo uľahčil transakcie.

Rovnako ako pri väčšine debát, obe strany si zaslúžia svoje argumenty. Výzvy týkajúce sa budovania skvelého neväzobného DEX sú veľmi jemné, ale výhody je tiež ťažké poprieť.

Výhody DEXov

Obchodovanie na DEX má veľa výhod, ktoré ho robia atraktívnym pre používateľov kryptomeny. Najdôležitejšie je, aby DEX narušili výmenný ekosystém, odstránili sprostredkovateľov a umožnili voľný a priamy obchod medzi stranami. To zapadá do decentralizovanej filozofie a poslania kryptomeny všeobecne. To samo osebe robí z DEXov výzva na zhromaždenie pre decentralizáciu za každú cenu, libertariánov, ktorých má kryptokomunita pár spravodlivých..

Pre DEX však existujú aj ďalšie výhody, ktoré by pre bežného používateľa mohli byť tiež atraktívne.

1. Anonymita

Pretože DEX vo svojej najčistejšej podobe používajú iba blockchainové informácie, všetko, čo musíte zdieľať, aby ste mohli DEX používať, je verejná adresa. Väčšina centralizovaných búrz vyžaduje kompletný proces registrácie pomocou mena, e-mailu a dokonca aj informácií o bankovom účte. Aj anonymné výmeny medzi kryptami a kryptami stále vyžadujú informácie o polohe a ďalšie osobné údaje, aby vyhovovali vládnym predpisom a obmedzeniam.

To znamená, že ak sa DEX dostanú do popredia, pravdepodobne sa stretnú s regulačnými orgánmi. Väčšina tvorcov DEX plánuje povedať, že vydávajú iba softvér s otvoreným zdrojovým kódom a že nie sú zodpovední za to, čo s týmto softvérom robí komunita, čím sa vyhnú problémom s KYC a AML. Ostáva však zistiť, či tento argument obstojí z právneho hľadiska dlhodobo, najmä ak škody vzniknú v dôsledku zle napísanej inteligentnej zmluvy alebo bezpečnostnej chyby..

2. Kontrola fondov

DEX sú všeobecne, ale nie nevyhnutne, neväzobné. Vďaka tomu si používatelia udržujú kontrolu nad svojimi finančnými prostriedkami počas celého procesu prevodu až do okamihu výmeny, keď inteligentná zmluva vykoná podpísaný obchod. Už žiadne správy typu „prostriedky sú bezpečné“. Za zaistenie bezpečnosti svojich finančných prostriedkov zodpovedá vaša spoločnosť DEX.

3. Hacky

útoky na burzy

História útokov na centralizované burzy

Pretože DEX existuje v sieti počítačov, je jeho útok oveľa komplikovanejší. Neexistuje jediný bod vstupu alebo zlyhania. Vďaka tomu sú DEX exponenciálne bezpečnejšie. Tiež ich sťažuje navrhovanie a testovanie, čo je jeden z dôvodov, prečo je vývoj DEX doteraz pomalý.

4. Odstávka

Pretože v distribuovanej výmene neexistuje jediný bod zlyhania, je menšia šanca, že DEX spadne. Zavádzanie aktualizácií sa deje po jednotlivých uzloch. Aj keď musia jednotlivé uzly spadnúť z dôvodu údržby alebo útoku, zostávajúce uzly môžu stále prevádzkovať sieť výmeny.

Nevýhody DEX

DEX sú vo svojej podstate komplikovanejšie ako ich centralizované náprotivky. To vedie k výzvam pri implementácii a použiteľnosti, ktorým veľké DEX ešte musia úplne čeliť.

1. Použiteľnosť

Prvou a najväčšou výzvou je užívateľská prívetivosť. Vytvorenie účtu na hlavnej centralizovanej burze je pomerne jednoduchý proces a funguje podobne ako bankové a sprostredkovateľské aplikácie, ktoré používatelia poznajú. Na druhej strane, použitie DEX vyžaduje pripojenie k DApp alebo dokonca inštaláciu samostatného DEX klienta.

ako funguje dex

V najjednoduchšom prípade vám možno bude potrebné iba založiť peňaženku MetaMask, financovať túto peňaženku a potom sa spojiť s DEX DApp na báze Etherea. V najkomplikovanejšej podobe možno budete musieť nastaviť nezávislý uzol a zostať dlho online, aby ste mohli podpisovať transakcie.

2. Zjednodušené obchodné nástroje

Centralizované burzy ponúkajú pokročilé nástroje, ako sú opcie a obchodovanie s maržami. Pre dnešné DEXy to jednoducho nie je možné. Obchodovanie na DEXe zvyčajne zahŕňa iba objednávky na nákup alebo predaj.

3. Nízka likvidita

DEX-y predstavujú asi jedno percento z objemu obchodovania na trhu s kryptomenami. Vo výsledku je možné obchodovať iba s malým objemom populárnych mincí. Nie je dostatok likvidity na to, aby sa umožnilo obchodovanie s veľkým objemom, a neexistujú žiadne centralizované inštitúcie poskytujúce služby tvorcov trhu.

4. Latencia

Keď obchodujete na burze, chcete mať okamžité vykonanie čo najbližšie. V opačnom prípade by ste mohli prísť o zmenu ceny. DEX zatiaľ, bohužiaľ, vykazovali pomalé storno a časy spracovania objednávok, pretože všetky požiadavky sa musia šíriť po decentralizovanej sieti. Výsledkom je bežný pokles cien – zmeny ceny medzi časom objednávky a časom realizácie.

5. Chod dopredu

Pretože na uskutočnenie obchodu musíte vysielať svoje zámery do celej siete, je možné, aby zlí aktéri v sieti s rýchlym pripojením skočili pred vás v rade a nakúpili mince za nižšiu cenu, aby ich mohli predať späť ty. Tento postup, známy ako front-running, narúša spravodlivosť výmeny. Neexistuje žiadny skutočný spôsob, ako zabezpečiť, aby baníci alebo sprostredkovatelia na decentralizovanej burze nemohli skákať v rade na objednávky. V súčasnosti tvorcovia DEX pracujú na potenciálnych riešeniach, ktoré zahŕňajú podpisy alebo záruky, zatiaľ však neexistuje žiadne konkrétne riešenie.

6. Skutočná decentralizácia?

Niektoré DEXy stále vyžadujú, aby ste odovzdali do úschovy svoje mince. Iné zahŕňajú malé siete centralizovaných uzlov prenášačov. Iní napriek tomu vedú knihu objednávok mimo reťazca, ktorú musia nejako udržiavať subjekty tretích strán. Všetky tieto výhrady vyvracajú nároky burzy na decentralizáciu.

Najlepšie projekty DEX

Momentálne populárne projekty DEX

Zatiaľ čo DEX tvoria iba jedno percento z celkového objemu obchodovania na trhu, v priestore je stále pomerne veľa projektov.

EtherDelta a IDEX sú dve z najviac zavedených decentralizovaných búrz. Obmedzujú sa na tokeny postavené na ethereu a oba majú problémy s použiteľnosťou prvej generácie. Novšie subjekty, ako sú Bitsquare, Bitshares, Waves DEX a 0x, majú väčšiu flexibilitu pre viac mincí a funkcií. Každá platforma má svoje vlastné výzvy týkajúce sa použiteľnosti, budúceho vývoja a likvidity.

Je len niekoľko z mnohých projektov, ktoré sa snažia decentralizovať prevody mincí. Ďalšie projekty pracujú na atómových swapoch, okamžitom spracovaní objednávok a integrácii druhostupňových technológií, ako je Lightning Network, aby boli DEX lepšie použiteľné.

Budúcnosť decentralizovaných búrz

Stále existujú veľké technické prekážky, ktorým DEX čelí vpred, a úplná decentralizácia nie je možná alebo dokonca žiaduca. Hybridný model bude s najväčšou pravdepodobnosťou prevládať tam, kde rýchlosť a ochrana pred centralizovanou knihou objednávok zodpovedajú bezpečnosti a neväzobnej povahe decentralizovaných riešení.

Atómové swapy, blesky a ďalšie vrstvené riešenia uľahčia prechod a hybridizáciu. Stále tiež nie je jasné, akú úlohu v tom všetkom bude zohrávať regulácia, a možno bude ešte potrebné, aby si ústredné orgány zhromažďovali informácie KYC a odpovedali vládnym regulačným orgánom na výmeny..

Technológia, ktorá stojí za dnešnými DEX, bude v konečnom dôsledku ťahať vlnu inovácií v spôsoboch obchodovania s mincami. Uvidíme menej bezpečnostných problémov, keď burzy diverzifikujú svoju sieť uzlov a väčšie úschovy mincí pre používateľov burzy. Perfektný DEX je pravdepodobne imaginárny, ale ak bude vývoj pokračovať, dostaneme sa oveľa bližšie k spravodlivému, rýchlemu, lacnému a bezpečnému obchodovaniu s mincami..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me