Čo je to Dash? | Sprievodca okamžitou súkromnou kryptomenou

Čo je Dash?

Dash je okamžitý a čiastočne súkromný kryptomena na základe kódovej základne bitcoin a litecoin. Zahŕňa však rôzne zmeny a vylepšenia, ktorými sa odlišuje od svojho debutu v roku 2014. Tvorca projektu, Evan Duffield, postavil Dash na riešenie troch kľúčových problémov, ktoré videl v existujúcej bitcoinovej sieti: súkromie, správa vecí verejných a rýchlosť transakcie. Za posledné štyri roky sa spoločnosť Dash stala jednou z najlepších globálnych kryptomien, pričom jej trhový strop sa napriek vysoko konkurenčnému trhu neustále umiestňoval v prvej dvadsiatke kryptomien..

Hlavným cieľom aplikácie Dash je zvýšiť použiteľnosť digitálnej hotovosti. V súčasnosti môžete bitcoiny posielať na online transakcie a prevody hodnôt. Čakacia doba na potvrdenie transakcie na bitcoinovom blockchaine však znemožňuje použitie bitcoinu na transakcie v obchode alebo iné prevody hodnoty, ktoré si vyžadujú takmer okamžité potvrdenie.

Vysoké poplatky za bitcoin z neho tiež robia zlú voľbu pri menších transakciách, čo obmedzuje jeho všeobecnú užitočnosť ako digitálnej meny na nákup tovaru a služieb. Ako uvidíme, Dash sa snaží tieto problémy vyriešiť pomocou svojej inovatívnej architektúry.

V tejto príručke sa venujeme:

Stručná história pomlčky

Dash začínal ako vidlica z kódovej základne Bitcoin / Litecoin. Vďaka dôrazu na súkromie a rýchlosť transakcií mal pôvodne povesť mince pre nezákonné transakcie. V začiatkoch bol známy ako XCoin, ale tento názov sa čoskoro zmenil na Darkcoin, čo ďalej utvára myšlienku, že pomocou funkcií ochrany súkromia spoločnosti Dash je možné skryť povrchné transakcie. Komunita, ktorá sa chcela odkloniť od asociácie temných mincí, prešla konečnou zmenou názvu na Dash, portréty „digitálnych peňazí“.

Počiatočné dni Dash sa vyznačovali dizajnom a stavbou jedinečnej dvojúrovňovej architektúry meny, ktorá umožňuje rýchle transakčné rýchlosti a miešanie mincí potrebných na ochranu súkromia. Krátko nato spoločnosť Dash implementovala decentralizovaný systém riadenia, ktorý umožňuje používateľom energie hlasovať o rozvojových návrhoch pre sieť.

V podnikovom svete sú štyri roky ešte v začiatkoch spoločnosti. V rýchlo sa rozvíjajúcom a rozvíjajúcom sa priestore kryptomien je však Dash teraz jedným zo starých strážcov. Predstavuje jeden z najstabilnejšie a najuznávanejšie kryptomeny v súčasnosti na trhu. Táto stabilita pochádza čiastočne z vysoko aktívnej komunity používateľov Dash. Títo používatelia vygenerovali tisíce vlákien a komentárov k projektu v službe Reddit a BitcoinTalk, a zdieľali projekt široko ďaleko. Od svojho vytvorenia Dash neustále pridáva uzly do svojej siete, čím zvyšuje spoľahlivosť a bezpečnosť.

Ako funguje Dash?

Inovácia spoločnosti Dash bola dvojstupňovou štruktúrou jej blockchainu. Prvú vrstvu pozná každý, kto študoval bitcoiny, bitcoinové hotovosti, litecoiny a ďalšie štandardné doklady o fungovaní kryptomien. Na Dash sú baníci zodpovední za vytváranie nových blokov a zabezpečenie blockchainu. Výmenou za ťažobné bloky dostanú baníci na Dashi 45 percent blokovej odmeny. To je v kontraste s bitcoinom, kde baníci dostávajú 100 percent blokovej odmeny. Zvyšných 55 percent blokovej odmeny je pridelených inde, ako uvidíme čoskoro.

Dash má priemer 2,5 minúty času bloku, štyrikrát rýchlejší ako bitcoin. Pre ťažbu vytvoril vývojový tím proprietárny algoritmus hash známy ako X11, ktorý vyžaduje sekvenčné opakované hashovanie. Ukázalo sa, že algoritmus X11 používa O 30% nižší príkon ako litecoin’s scrypt algoritmus.

Počet Dash Masternodes (január '19)

Počet masternodov (január19)

Druhá vrstva architektúry Dash je pre servery nastavené pokročilými používateľmi, známe ako masternodes. Tieto masternody spracúvajú transakcie okamžitých platieb, uľahčujú miešanie mincí a hlasujú o návrhoch riadenia. Výmenou za tieto služby dostávajú masternody 45 percent blokovej odmeny. Masternode v sieti Dash môže vytvoriť ktokoľvek, najskôr však budete musieť preukázať, že vlastníte 1 000 DASH (v súčasnosti ekvivalent približne 90 000 dolárov).

Minimum 1 000 mincí je bezpečnostným opatrením, ktoré zabraňuje útoku na sieť typu peer-to-peer označovanú ako Útok Sybil. Útoky spoločnosti Sybil zahŕňajú vytváranie mnohých falošných účtov pod pseudonymami, čo je dosť falošných účtov, aby tvorili väčšinu používateľskej základne a ovplyvňovali tak sieť. Vyžadovanie 1 000 DASH na nastavenie masternode by bolo neúmerne nákladné uskutočniť útok Sybil proti sieti masternode. Minimálne 1 000 DASH má ďalšiu výhodu v udržiavaní stabilnej ceny mince a zaisťuje, že pri hlasovaní masternodov o návrhoch riadenia sa investuje do úspechu celej siete..

Ako Masternodes uľahčuje okamžité platby

Jednou z kľúčových funkcií Dash je InstantSend. Pretože Dash chce byť formou digitálnej hotovosti, ktorú môžu ľudia používať v obchodoch, musí byť overenie transakcie okamžité. Aj keď čas blokovania 2,5 minúty znamená, že štandardné transakcie spoločnosti Dash sú rýchlejšie ako bitcoiny, 2,5 minúty je ešte príliš dlhá doba na to, aby ste počkali, kým sa vaša transakcia vyrovná v obchode s potravinami alebo na čerpacej stanici. Riešením projektu sú platby InstantSend overené masternódami siete.

V zásade odošlete svoju transakciu do masternode. Masternode uzamkne prostriedky, aby ich nebolo možné dvojnásobne minúť, a po uzamknutí prostriedkov pošle potvrdenie. Samotná transakcia sa stále pridá do hlavnej knihy ako súčasť budúceho bloku, ale keďže masternode uzamkol finančné prostriedky, zaručene bude transakcia vyplatená. Platby prostredníctvom služby InstantSend môžu byť overené iba za pár sekúnd. Vyriešenie problému rýchlych potvrdení je pre kryptomeny netriviálna prekážka. Riešenie masternode od spoločnosti Dash je jednou z mála možností na okamžité spracovanie transakcií digitálnej meny.

Dash funkcie a výhody

Niektoré z výhod

Zabudované miešanie mincí podporuje anonymitu & Ochrana osobných údajov

Niekoľko aplikácií tretích strán poskytuje služby miešania mincí pre bitcoiny, štandardne sú však bitcoinové transakcie verejne vysledovateľné. Okrem toho, ak niekto spojí vašu totožnosť s vašou verejnou adresou, môže sledovať vaše prichádzajúce a odchádzajúce transakcie. To je problematické pre zastupiteľnosť a použiteľnosť systému digitálnych peňazí. V roku 2014 sa spoločnosť Dash stala jednou z prvých coinov na ochranu súkromia dostupných na trhu (spolu s Monero v tom istom roku). Sieť obsahuje zabudované miešanie mincí, vďaka čomu je takmer nemožné vysledovať transakcie.

Spoločnosť Dash nazýva svoju službu miešania mincí PrivateSend. Najzákladnejšie je, že keď chcete poslať súkromnú transakciu, pošlete požiadavku masternodom. Jeden masternode vysiela vašu požiadavku na miešanie a porovnáva vás s ďalšími transakciami, ktoré sa dejú súčasne, a pomáha vám presúvať denominácie 0,1, 1 alebo 10 DASH medzi mnohými používateľmi. Potom prvý masternode odovzdá vašu transakciu do iného masternode, kde sa proces miešania znova začne, čo ďalej zahmlieva stopu.

Masternodes sa nemôže priamo dozvedieť podrobnosti o vašich transakciách, ale použitie takéhoto systému miešania mincí implicitne vyžaduje, aby ste dôverovali sieti Dash a operátorom masternode. Ak je súkromie v digitálnej mene vaším záujmom číslo jeden, Monero a Zcash preskúmali problematiku dôveryhodnosti siete a tienenia identity oveľa podrobnejšie. Pre väčšinu aplikácií však Dash poskytuje miešanie mincí vysokú úroveň súkromia a nevystopovateľnosti.

Decentralizované riadenie zmierňuje tvrdé vidly

Už sme spomenuli, že baníci dostávajú 45 percent blokovej odmeny a masternody ďalších 45 percent. Zvyšných 10 percent je venovaných na vývoj, marketing a infraštruktúru pre sieť Dash, aby sa mohla naďalej rozvíjať a zlepšovať.

Jednou z výziev, ktorým bitcoin čelí, je kedykoľvek užívateľská základňa nesúhlasí s tým, ako postupovať pri zmene systému, výsledkom je tvrdá vidlica bitcoinového blockchainu. Postupom času sa to rozdrobilo v bitcoinovej komunite na mnoho menších komunít, vrátane litecoinu, bitcoinovej hotovosti, bitcoinového zlata a dokonca aj Dash. Na vyriešenie tohto problému fragmentácie komunity tvrdými vidlami implementoval Dash model decentralizovanej správy.

Informácie o Dash Masternode (január '19)

Informácie o masternode (január19)

V Dash’s systém riadenia a hlasovania, ktokoľvek môže navrhnúť novú funkciu, zmenu alebo marketingový plán, ktorý vylepší sieť Dash. Masternody potom hlasujú o každom návrhu. Počet hlasov kladných pre tento návrh musí prevyšovať počet hlasov proti najmenej o 10 percent z celkového počtu masternode. Napríklad v súčasnosti existujú 4 800 masternód v sieti Dash. Preto pre každý nový návrh bude potrebné, aby počet hlasov prevyšoval počet hlasov proti hlasom o 480 hlasov (10 percent z celkového počtu masternode), aby mohol návrh vyhovieť.

Len čo návrh prejde, získa financovanie z blokovej odmeny. Týmto spôsobom by Dash teoreticky mohol hlasovať o prepustení svojho súčasného vývojového tímu, ak by komunita nesúhlasila s smerom, ktorým sa tím uberá.

Rozšírenie použiteľnosti pomocou aplikácie & API

Najnovší vývoj v architektúre Dash je Dash Evolution. V rámci cieľa projektu, ktorým je ľahko použiteľná okamžitá digitálna hotovosť, je potrebný jasný spôsob prijímania a uskutočňovania platieb Dash. Webová stránka projektu popisuje výzvu ako uskutočnenie digitálnych transakcií natoľko ľahkých, že vaša stará mama mohla pochopiť, čo robiť.

Na tento účel je Evolution API a mobilná aplikácia, ktorá umožňuje zákazníkom uskutočňovať platby a internetové obchody prijímať platby bez nutnosti interakcie s klientom blockchainu. Zakladatelia sa domnievajú, že hoci to ešte nie je úplne implementované, je to ďalšia úroveň použiteľnosti digitálnych peňazí.

Cestovná mapa

Tím bohužiaľ neaktualizoval svoje cestovná mapa od júna 2018. Ako bolo uvedené vyššie, ďalším veľkým míľnikom projektu je Dash Evolution. Okrem API a mobilnej aplikácie, Evolúcia zahŕňa:

  • Systém zdieľaných súborov (DashDrive)
  • Ľahké klientske peňaženky
  • Aktualizované systémy hlasovania a správy rozpočtu
  • Sociálna peňaženka so zoznamom priateľov a multisig účtami

Nie je jasné, kedy budú tieto nové funkcie k dispozícii.

Obchodovanie

DASH mal prvých pár rokov pomerne bezproblémový pomer medzi cenou a cenou. Až na začiatku roka 2017 začala cena DASH prudko stúpať z hodnoty okolo 10 dolárov (~ 0,0105 BTC), aby dosiahla historicky najvyššiu bitcoinovú hodnotu ~ 0,1083 BTC (alebo 110 dolárov). To sa rovná 1000-percentnému zvýšeniu USD a viac ako 900-percentnému nárastu BTC – už za tri mesiace.

Tento extrémny cenový výkyv bol pravdepodobne spôsobený niekoľkými faktormi. Pravdepodobne najpôsobivejšou príčinou bolo oznámenie dátumu vydania pre prvé kroky Evolution. Je pravdepodobné, že toto oznámenie v kombinácii so špekulatívnym investovaním spôsobilo krátke stlačenie zvýšenie ceny vyššie, ako by to bolo organicky.

Po pohybe cien na začiatku roku 2017 sa mince z väčšej časti riadila všeobecným trhom. Stojí za zmienku, že cena má tendenciu kolísať volatilnejšie ako iné altcoiny – v oboch smeroch. DASH sa počas medvedieho trhu v roku 2018 prezentoval lepšie ako väčšina altcoinov. Jeho cena sa v súčasnosti pohybuje medzi 75 až 85 dolárov.

Adoption je v tomto okamihu názov hry pre Dash. Sledujte oznámenia o vydaní Evolution, pretože v minulosti mali pozitívny vplyv na cenu a priamo súvisia s prijatím v reálnom svete..

Kde kúpiť DASH

Menej známe burzy majú prekvapivo vysoký objem obchodov DASH ako ich populárnejšie náprotivky. Ak chcete dosiahnuť najväčší objem, mali by ste sa pozrieť na Bithumb a kúpiť si mincu u KRW.

Môžete tiež získať DASH s USD na Bitfinexe alebo s BTC na ETH na Binance.

Ťažba a masternódy

Okrem nákupu DASH na plocho ho môžete aj vyťažiť alebo získať ako masternode. Aj keď technicky môžete vyťažiť mincu pomocou CPU / GPU, už to nie je ziskové, takže by ste to mali urobiť pomocou Baník ASIC namiesto toho. O pripojenie sa nemusíte mať núdzu.

Pamätajte, že stať sa masternódou, musíte vsadiť 1000 DASH. Keď to urobíte, môžete pre svoj masternode spustiť vlastný server alebo nastaviť hostovaný masternode. Druhá možnosť je vhodnejšia, ak ste súčasťou netechnického tábora.

Kam uložiť DASH

Peňaženka, peňaženky a ďalšie peňaženky. Počet DASH peňaženky je zdanlivo nekonečný. Máte peňaženku Core pre systémy Windows, OSX a Linux. Mincu podporujú aj softvérové ​​peňaženky Exodus a Jaxx.

Možno ste skôr hardvéroví chlapi (alebo dievčatá). Ledger, Trezor a KeepKey tiež podporujú DASH. Nakoniec to môžete nakopnúť do starej školy pomocou úradná papierová peňaženka. Vaše možnosti sú nekonečné

Záver

Dash má za sebou vynikajúce výsledky a neuveriteľnú komunitu. V priebehu posledných štyroch rokov decentralizované riadenie projektu prinieslo pôsobivé vylepšenia jedinečnej dvojstupňovej architektúry siete. Vďaka tomu zaznamenala spoločnosť Dash stabilný a konzistentný rast, ktorý ju udržiaval na vrchole balíka mnohých altcoinov. V priebehu nasledujúcich rokov sledujte túto mincu a očakávajte stály rast.

Poznámka redaktora: Tento článok aktualizoval Steven Buchko dňa 1.9.2019 tak, aby odrážal nedávne zmeny projektu.

Dodatočné zdroje

Webová stránka

Telegram

Reddit

Twitter

Github

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map