Čo je to bitové zlato? Brainchild priekopníka blockchainu Nick Szabo

Čo je to bitové zlato?

Bitové zlato bolo jedným z prvých pokusov o vytvorenie decentralizovanej digitálnej meny, ktorý navrhol priekopník blockchainu Nick Szabo v roku 1998. Aj keď sa projekt Bitové zlato nikdy neimplementoval, často sa považuje za priamy predchodca bitcoinového protokolu Satoshi Nakamota..

Nick Szabo bitové zlato

Bitcoin a bitové zlato

Existuje veľa podobností medzi architektúrou bitcoinu a návrhom bitového zlata, najmä v technických mechanizmoch používaných na spracovanie transakcií a zabezpečenie decentralizovanej siete.

Bitcoin aj bitové zlato sú poháňané konsenzuálnym algoritmom založeným na POW, v ktorom sa výpočtový výkon vynakladá na riešenie kryptografických hádaniek. Riešenie týchto hádaniek sa potom spracuje prostredníctvom siete peer-to-peer byzantských chýb odolných (BFT). Nakoniec sa vytvorí kryptografický hash reťazec, ktorý prepojí riešenie najnovšej hádanky s výsledkom nasledujúcej, čím sa potvrdia platnosť blokov transakcií. Tento proces účtovania transakcií do siete je konzistentný medzi bitcoinom a bitovým zlatom.

Konsenzuálny zajatec

Bitcoin sa vyznačuje riešením problému s dvojitými výdavkami, ktorý návrh bitového zlata v tom čase nemohol. Návrh spoločnosti Bit Gold požadoval byzantskú metódu, ktorá sa spolieha skôr na kvórum sieťových adries ako na kvórum (hash) výpočtového výkonu. Sieť Bit Bit sa tak stala príliš zraniteľnou voči útokom Sybil. Bitcoin na druhej strane pridal blokové potvrdenia, aby bol úspešne chránený pred zdvojnásobením.

Bitcoin úspešne realizoval zámer bitového zlata a v súčasnosti je plne funkčným protokolom, ktorý slúži zhruba 20 miliónom používateľov na celom svete, od mája 2018. Tieto dva protokoly vytvárajú také blízke paralely, že ľudia často špekulujú o tom, že Nick Szabo je anonymný tvorca bitcoinu, Satoshi Nakamoto (napriek jeho odmietnutiu.)

Prečo vzniklo bitové zlato?

Bitové zlato sa inšpirovalo neefektívnosťou tradičného finančného systému a používaním drahých kovov ako meny.


Tradičné nedostatky finančného systému

Szabo poukazuje na to, že tradičný finančný systém vyžaduje, aby strany investovali veľkú dôveru, aby sa mohli uskutočniť transakcie. Napríklad ak by niekto našiel sprostredkovateľa na získanie overenej pôžičky, ako väčšina zabezpečených pôžičiek sa poskytuje prostredníctvom makléra, a potom, aby inštitúcia prijala pôžičku od finančnej inštitúcie, musí potom veriť tejto osobe so splácaním pôžičky podľa dohody. Rovnako tak klienti banky musia dôverovať tomu, že ich peniaze sú správne zabezpečené a banka ich nezneužije.

dôveryhodný tradičný finančný systém

Obchodovanie prostredníctvom systémov založených na dôvere dáva príležitosť nákladným problémom, ako sú podvody alebo krádeže. Štúdia uskutočnená spoločnosťou Lexis Nexis v roku 2009 ukázalo, že obchodníci v Spojených štátoch prichádzajú v dôsledku podvodov s kreditnými kartami približne o 190 miliárd dolárov ročne. Szabo motivoval neustále vysoké náklady na straty a umlčanú architektúru tradičného finančného systému.

Bitové zlato bolo zavedené s cieľom poskytnúť dôveryhodnejší model transakcií. Prezentácia spoločnosti Szabo na konferencii investorov o bitcoinoch v roku 2015 pomohla zdôrazniť hlavný účel bitového zlata ako „softvéru na minimalizáciu zraniteľnosti všetkých strán navzájom“.

Na otázku o zámere bitového zlata Nick Szabo vysvetlil: „Snažil som sa čo najviac napodobniť v kyberpriestore charakteristiky zabezpečenia a dôveryhodnosti zlata. Najdôležitejšie je, že to nezávisí od dôveryhodnej centrálnej banky. orgán. “ Szabo odpovedal popisom definujúcich charakteristík decentralizovanej siete, ktorú bitcoin úspešne implementoval o niečo viac ako desať rokov neskôr.

Bitové zlato ako vylepšenie drahých kovov ako meny

Bitové zlato bolo pokusom o replikáciu ekonomických vlastností zlata (neodpustiteľná hodnota zlata) pri zlepšovaní jeho bezpečnostných vlastností.

Szabo tvrdí, že zlatu historicky chýbala bezpečnosť. Odvoláva sa na historické udalosti, ako je španielske rabovanie Aztékov a anglické rabovanie Španielov, aby uznal, že fyzické zlato sa dá získať násilím. Szabo tiež diskutuje o súčasných politických hrozbách. Je príkladom výkonného nariadenia prezidenta Franklina D. Roosevelta z roku 1933, ktoré vyžadovalo, aby Američania odovzdali väčšinu svojho zlata federálnej vláde..

Návrh bitového zlata bol revolučný v tom, že pri navrhovaní nového, dôveryhodného finančného systému využíval pokročilé princípy počítačovej vedy (napríklad šifrovanie). Navrhovaná decentralizovaná sieť ponúka jednotlivcom taký stupeň menovej suverenity, aký fyzické zlato nemohlo. Expertka na bitcoiny Trace Mayerová popisuje menovú suverenitu jednotlivcov ako „spôsob, ako môžu ľudia vlastniť súkromné ​​kľúče k svojmu vlastnému bohatstvu“.

Vlastníctvo vášho bohatstva z prvej ruky je celkom priamo účelom vlastniť zlato, ale decentralizované finančné siete, ako sú siete navrhované spoločnosťou Bit gold, naznačujú, že kontrolu osobného bohatstva možno dosiahnuť bezpečnejším, digitalizovaným a dôveryhodným spôsobom..

Výhody, ktoré ponúka bitové zlato

Dôveryhodný finančný model bitového zlata navrhol pre používateľov súbor bezprecedentných výhod. Spoločnosť Szabo si predovšetkým predstavila dve kľúčové vlastnosti dôveryhodného systému:

  1. Nezávislosť od finančných inštitúcií

Prostredníctvom siete decentralizovaného bitového zlata mohli používatelia bezpečne obchodovať bez toho, aby museli za správu týchto transakcií dôverovať alebo platiť finančnej inštitúcii. Samotná sieť s bitovým zlatom by poskytovala funkčnosť presného sledovania zostatkov používateľských účtov a spracovania legitímnych transakcií. Používatelia navyše vlastnia súkromné ​​kľúče k svojmu vlastnému bohatstvu (menová suverenita).

Tieto charakteristiky v kombinácii znamenali, že transakcie a ukladanie peňazí sa mohli uskutočňovať virtuálne a nezávisle, čím sa odstránila závislosť od finančných inštitúcií.

  1. Bezproblémová prevádzka za hranicami

Tradičný finančný systém má veľa síl. Posielanie peňazí cez hranice môže trvať kdekoľvek od niekoľkých dní až týždňov, kým sa úplne minú. Je to preto, lebo banky musia podstúpiť veľmi prísny a regulovaný proces odosielania peňazí iným finančným inštitúciám, skôr ako sa tieto prostriedky dostanú k zamýšľanej strane.

tradičné bankové sila

Decentralizované siete ako Bitcoin a Bit Gold tieto silá odstraňujú a vytvárajú schopnosť spracovávať cezhraničné transakcie v priebehu niekoľkých minút. Tieto výhody sa opäť nerealizovali pomocou bitového zlata, pretože model sa nikdy neimplementoval, ale v súčasnosti sa realizujú prostredníctvom protokolu Bitcoin’s Protocol.

Záverečné myšlienky

Po diskusii o neefektívnosti drahých kovov a finančných systémov založených na dôveryhodnosti sa vyjadruje Nick Szabo vízia pre bitové zlato: „Bolo by teda veľmi pekné, keby existoval protokol, pomocou ktorého by bolo možné vytvoriť online neprehliadnuteľne drahé bity s minimálnou závislosťou od dôveryhodných tretích strán a potom ich bezpečne uložiť, preniesť a analyzovať s podobnou minimálnou dôverou. Trošku zlata. “

Kľúčové jedlá

  • Bitové zlato bolo prvým uskutočniteľným návrhom decentralizovanej finančnej siete.
  • Nick Szabo poňal bitové zlato po riešení neefektívnosti tradičného finančného systému a používania drahých kovov ako meny.
  • Decentralizovaná finančná sieť (bitové zlato) by mohla odstrániť závislosť od finančných inštitúcií a zároveň zabezpečiť plynulý chod cez hranice
  • Vízia bitového zlata bola bitcoinom realizovaná o desať rokov neskôr a oba protokoly zdieľajú veľmi podobnú architektúru.

Ak sa chcete dozvedieť viac, pozrite si príspevok Nicka Szabo Bit gold na jeho blogu Bez názvu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map