Čo je Tendermint? | Všetko, čo potrebujete vedieť

Čo je Tendermint?

Tendermint je protokol na nízkej úrovni, ktorý sa skladá z dvoch hlavných častí: blockchain konsenzus engine a všeobecné aplikačné rozhranie. Tendermint Core, blockchain konsenzus engine, uľahčuje sieť peer-to-peer a poskytuje konsenzus proof-of-stake (PoS). Na druhej strane rozhranie Application BlockChain (ABCI) slúži ako nástroj na prepojenie blockchainov s protokolom Tendermint Core..

Účelom služby Tendermint je byť a blockchainový motor. Má to byť nástroj, ktorý môžu vývojári použiť na preskočenie nepríjemnej a technickej kryptografie a prechod na vyššiu úroveň blockchainu a vývoja aplikácií..

Tendermint Core

Tendermint Core je zabalený softvér typu open source vyrobený z dvoch hlavných častí. Hlavne byzantský blokový reťazec tolerancie voči poruchám. Po druhé, sieťový protokol p2p.

Všeobecný konsenzus

Do konsenzuálneho algoritmu spoločnosti Tendermint je vložený základný koncept tolerancie byzantskej chyby (BFT). Aby sme porozumeli BFT, je potrebné mať prehľad o tom, čo rieši: problém byzantských generálov.

Už dávno sa hŕstka generálov a ich armád pokúsila zaútočiť na mesto. Poraziť mesto všetkých generálov potrebných k útoku súčasne – akákoľvek menšia ako plná účasť by znamenala prehru generálov. Ide o to, že nikto z generálov nemohol spoľahlivo vedieť, kedy zaútočiť na mesto. Všetci boli na samote na každú stranu mesta a komunikácia medzi nimi sa nedala synchronizovať. Správy sa môžu stratiť, poškodiť alebo sfalšovať.

Tendermint Whitepaper od Jae Kwona

Tendermint Whitepaper od Jae Kwona

Výzva, ktorej čelili generáli, sa exponenciálne znásobuje, keď je započítaných viac ľudí alebo správ. TFT BFT Proof-of-Stake spoločnosti Tendermint umožňuje sto validátorom rýchlo a bezpečne potvrdiť svoje účtovné knihy navzájom. Inými slovami, všetci overovatelia vedia, kedy majú zaútočiť na mesto.

Algoritmus BFT Proof-of-Stake prekonáva problém byzantských generálov použitím čiastočne synchrónneho sieťového modelu. V zásade to znamená, že generáli obklopujúci mesto – alebo správcovia hlasujúci o bloku – nemusia konať v prednastavenom čase. O blokoch sa nehlasuje podľa plánu alebo vopred určenej veľkosti.

Tendermint to dosahuje tak, že najskôr náhodne priradí validátorom právo navrhnúť blok. Po navrhnutí blokov hlasujú validátori vo viackolovom deterministickom procese. To znamená, že prvý krok je dosť nevyberaný a druhý sa riadi predpísaným poradím.

S Tendermint sa validátory striedajú v deterministickom váženom formáte každý s každým. Čím väčší podiel má validátor, tým viac krát môže byť zvolený za vedúceho. V súčasnosti je protokol obmedzený na sto validátorov, je však možné v prípade potreby počet validátorov zvýšiť.


Rozhranie Applications Blockchain

Na vrchu jadra Tendermint je rozhranie Application BlockChain (ABCI). ABCI je byzantský tolerantný voči poruchám aplikácií napísaných v ľubovoľnom jazyku. Môžete replikovať svoje blockchainové aplikácie napísané v C ++, Python, Solidity alebo v akomkoľvek inom jazyku na prefabrikovaný BFT blockchain engine..

ABCI je prekladač, obal a socket medzi aplikáciami blockchain a blockchainovým motorom Tendermint, na ktorom sedia.

Boj proti monolitom

Vrstvenie ABCI na jadro Tendermint je kľúčovým krokom k zníženiu bariér prístupu okolo vývoja pomocou blockchainov.

Väčšina blockchainových systémov má monolitickú architektúru, často obmedzujúcu jazyky, ktoré na ne možno písať. Napríklad virtuálny stroj s kódom bajtového kódu Ethereum Turing-complete vás obmedzuje na jazyky, ktoré sú s bajkódom kompatibilné smerom dole. V súčasnosti je to iba Had a Solidita.

Naproti tomu ABCI umožňuje, aby bol akýkoľvek programovací jazyk naskladaný vyššie a aby bol stále plne kompatibilný so základným jadrom Tendermint Core. Vývojári nemusia sledovať jediný monolitický zásobník blockchainu, ktorý si vyberú. Namiesto toho sa môžu sústrediť na logistiku aplikácií a zostať prakticky blockchainovým agnostikom.

Tendermint a ekosystém kozmu

Kozmosový ekosystém vrátane tendencie

Budúcnosť tendencie je v kozme

Tvorcovia open-source Tendermint implementovali oveľa väčší projekt s názvom Cosmos. Vyvinutý ako internet blockchainov, siete Cosmos spájajú aplikácie založené na tendencii.

Zaujímavou súčasťou Cosmosu je, že na to, aby aplikácie fungovali v ekosystémoch Cosmos, sa nemusia pôvodne stavať na vrchole Tendermint. Cosmos využíva replikátor aplikácií od spoločnosti Tendermint tvrdé lyžice existujúce blockchainy na Tendermint Core. Tendermint nie je len živnou pôdou pre modulárne blockchainové aplikácie, ale aj blockchainovým klonovacím strojom.

Len pre ďalšie objasnenie, tu je opis toho, ako tvrdú lyžicu popisuje Jae Kwon, zakladateľ spoločnosti Tendermint.

„Tvrdá lyžica: nový reťazec, ktorý zohľadňuje stav z existujúceho reťazca; nesúťažiť, ale poskytnúť široký prístup. “ – Jae Kwon

Niekoľko prominentných projektov, ktoré sa snažia dostať do kozmu, sú OmiseGo, 0x a FOAM. Token každého projektu potom bude existovať nad Tendermint, potom prepojený so sieťou blockchainov Cosmos.

Záver

Tendermint Core a ABCI tvoria spoločne Tendermint – open-source blockchainový engine pre vývojárov ľubovoľného programovacieho jazyka, na ktorom sa dá stavať. Tendermint posúva vývojárov zameranie od nízkoúrovňovej kryptografie na aplikačnú vrstvu.

Analogiou toho, čo je Tendermint blockchain, by bolo porovnanie s umelcovým plátnom. Na plátne môžete vyjadriť nekonečné množstvo nápadov, ale moderný umelec málokedy musí myslieť na budovanie a vývoj svojich vlastných. Tendermint je ako plátno základom, na ktorom môžete vymýšľať nekonečné blockchainové aplikácie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map