Čo je DigiByte (DGB)? | Legitímny konkurent v bitcoinoch?

DigiByte je a kryptomena zameraná na bezpečnosť, decentralizáciu a rýchlosť. Spoločnosť bola založená v roku 2014 a je súčasťou staršej triedy projektov kryptomeny. Napriek svojmu veku a neustálemu vývoju za posledné štyri roky je však tento projekt stále relatívne neznámy.

V tejto príručke uvádzame:

Čo je DigiByte?

Podporovatelia spoločnosti DigiByte tvrdia, že je to tak spiaci gigant kryptomeny. Podľa fanúšikov je na špici krypto-technológie. Je hostiteľom siete, ktorá je rýchlejšia, škálovateľnejšia a bezpečnejšia ako iné hlavné meny. Tvrdia, že v priebehu času jeho vynikajúca technológia zvíťazí nad bitcoinmi, litecoinmi a ďalšími najlepšími možnosťami digitálnych peňazí. Tento projekt má vyhradenú komunitu a takmer 100 000 uzlov po celom svete.

funkcie digibyte

Funkcie DigiByte

Na druhej strane bola adopcia za posledné štyri roky pomalá. V porovnaní s konkurenciou je to stále pomerne nejasná mena. Web DigiByte ponúka veľa skvelých marketingových textov a módnych slov. Existuje však málo technických informácií o tom, ako sieť v skutočnosti funguje. Je ťažké získať predstavu o skutočných úspechoch programu DigiByte oproti tým, čo si naplánovali do budúcnosti.

V tomto článku sa pokúsime hlbšie preštudovať platformu – jej históriu, technologické špecifikácie a jej úspechy. Nakoniec budete musieť urobiť vlastné rozhodnutia o tom, či je DigiByte ďalšou veľkou vecou alebo väčšinou chmýří.

História & Tím

Jared Tate vyvinul DigiByte v roku 2013 a spustil blok genesis v januári 2014. V tom čase to bol jeden z mála verejných blockchainových projektov. Spustilo sa to bez počiatočného predaja tokenov a s malými fanfárami.

jared tate digibyte

Tvorca DigiByte, Jared Tate

Po uvedení na trh sa Tate naplno venoval vývoju DigiByte. Odvtedy sa financovanie projektu uskutočnilo formou darov pre nadáciu DigiByte. Je tiež rozumné predpokladať, že Tate a ďalší, ktorí sa podieľajú na projekte, vlastnia značné množstvo DGB (pôvodnej mince) z ťažby a počiatočných transakcií. Ich bohatstvo by sa zvýšilo vždy, keď sa zvýši cena DGB.

Keď už hovoríme o ďalších ľuďoch pracujúcich v tíme, je ťažké zistiť veľa o pracovníkoch podporujúcich projekt. Web neobsahuje informácie o tíme. Trochu kopania na LinkedIn sa ukázalo a celkovo menej ako desať vývojárov ktorí tvrdia, že pracujú pre projekt, vrátane Tate.

História obchodovania

Rovnako ako u všetkých kryptomien, aj cena spoločnosti DigiByte bola v poslednej dobe volatilná. Až do roku 2017 zostala cena relatívne konštantná a len s miernym rastom. V rokoch 2017 a 2018 však došlo k sérii hroty a pády pre DGB.

V júni 2017 nastal vrchol, keď DigiByte naznačil znak blížiace sa oznámenie na Twitteri. Investori, ktorí sa snažili zarobiť peniaze na tomto oznámení, si rýchlo zakúpili spoločnosť DigiByte. To napumpovalo cenu. Oznámenie však neprišlo ešte niekoľko dní. Predstavila novú peňaženku a niekoľko pridaných funkcií. V čase oznámenia už cena DGB klesla na úroveň blízku úrovni pred oznámením.

Cena spoločnosti DigiByte opäť prudko vzrástla v decembri 2017 – januári 2018. John McAfee, populárny krypto-investor, tweetoval o spoločnosti DigiByte ako o spoločnosti, ktorú sa oplatí sledovať. Výsledný December spike preniesol do nového roku. Po korekcii z januára 2018 sa však nakoniec zrútil spolu so zvyškom kryptotrhu.

V roku 2018 nedošlo k žiadnym veľkým výkyvom, s výnimkou krátkeho obdobia v treťom štvrťroku tohto roka, keď cena stúpla o mesiac alebo dva. Stalo sa tak v rovnakom čase, keď spoločnosť oznámila dostupnosť peňaženky pre iOS a Android, čo to môže vysvetľovať. V tomto čase tiež začal Apple App Store povoľovať platby v Digibyte.

Technické špecifikácie

Rovnako ako bitcoin, aj DigiByte je kryptomena založená na UTXO. To znamená, že nové transakcie nepochádzajú z „rovnováhy“ peňaženky. Namiesto toho má každá jednotlivá minca identifikátor. Keď minca vstúpi do vašej peňaženky, považuje ju vaša peňaženka za „nevyčerpanú“. Keď túto mincu pošlete niekomu inému, stane sa z nej minca. Tým sa zabráni problémom s dvojnásobným míňaním digitálnej meny. Rieši tiež ďalšie bezpečnostné problémy s blockchainom.

digibyte vs bitcoin

DigiByte vs. bitcoin

Blokové, ťažobné a hašovacie algoritmy

Spoločnosť DigiByte spustila svoj blok genézy 10. januára 2014. Pri spustení použila jediný algoritmus overenia práce. Krátko nato však vykonal tvrdú prácu, aby predstavil celkovo päť algoritmov overenia funkčnosti, vrátane SHA256 (algoritmus bitcoinu) a Scrypt (používaný litecoinmi a dogecoinmi). Rozdelenie ťažby medzi algoritmy podporuje decentralizáciu a zvyšuje bezpečnosť siete.

Nový blok sa ťaží približne každých 15 – 18 sekúnd. Každý z piatich ťažobných algoritmov ťaží jeden blok každých 1,5 minúty. V rámci každého bloku sú veľkosti transakcií obmedzené. DigiByte bol tiež prvý, kto implementoval technológiu Segregated Witness, čo pomohlo udržať jej blockchain malý a škálovateľný. Rýchly blocktime v kombinácii so štyrmi rokmi existencie znamená, že tento projekt má najdlhší blockchain, aký v súčasnosti existuje. Dlhšie ako bitcoiny.

Zásoba mincí

dodávka digibajtovej mince

Ponuka mincí DigiByte

Blokový reťazec DigiByte nakoniec vyťaží 21 miliárd DGB v priebehu 21 rokov. V súčasnosti je v obehu viac ako 11 miliárd DGB.

Vrstvená infraštruktúra

digibajtové vrstvy infraštruktúry

Vrstvy infraštruktúry DigiByte

Softvérová infraštruktúra sa skladá z troch vrstiev, ktoré fungujú jedna na druhej:

  1. Základná komunikácia & Globálna sieť – Týmto sa spoja všetky uzly v sieti. Podporuje veľmi základný prenos dát medzi uzlami a vytvára základ pre ďalšie vrstvy.
  2. Verejná kniha & Digitálne aktíva – Na tomto mieste sa ukladajú údaje siete. Taktiež má zavedené bezpečnostné opatrenia zabraňujúce manipulácii s údajmi. Stimuluje a spravuje baníkov zabezpečujúcich platformu.
  3. Aplikácie – Toto je časť blockchainu orientovaná na používateľa. Zahŕňa rozhranie, prenosy, API a ďalšie bežné aplikácie postavené na sieti DigiByte.

Rýchlejší čas blokovania & Vyššia priepustnosť

Rýchlejší čas blokovania programu DigiByte znamená, že transakcie sa v jeho sieti spracujú a potvrdia oveľa rýchlejšie. Blokovací čas spoločnosti DigiByte je 15 sekúnd, čo je asi 40-krát rýchlejšie ako v prípade bitcoinu. S problémami so škálovateľnosťou samozrejme prichádzajú rýchlejšie časy blokov, pretože každý uzol v sieti musí udržiavať celú históriu blockchainu, aby mohol potvrdiť nové transakcie. Blockchain spoločnosti DigiByte je už najdlhší na svete.

Na vyrovnanie sa s týmito výzvami bol DigiByte prvou kryptomenou, ktorá implementovala segregovaného svedka (SegWit). SegWit oddeľuje potvrdenia o transakcii od informácií o transakcii v bloku. Vďaka tomu je účtovná kniha kompaktnejšia. SegWit navyše umožňuje inovácie, ako sú transakcie medzi reťazcami a transakcie s jedným potvrdením. Tieto možnosti sú potenciálnymi cestami pre vývoj na blockchaine DigiByte.

DigiByte tiež obmedzuje veľkosť a rozsah transakcie. Existuje len málo dokumentácie, ktorá vysvetľuje, ako to funguje presne, ale tím tvrdí, že také obmedzenia transakcií zefektívňujú ich blockchain. Okrem toho obmedzenie rozsahu transakcií teoreticky chráni bezpečnosť siete.

Rýchle časy blokovania a malá veľkosť transakcie umožňujú výkonnosť okolo 280 transakcií za sekundu. To je rýchle v porovnaní so súčasnými ôsmimi transakciami bitcoinu za sekundu. V porovnaní s platobnými procesormi ako Visa je to však bledé, ktoré dokáže spracovať 2 000 transakcií za sekundu. Spoločnosť DigiByte plánuje dosiahnuť 2 000 transakcií za sekundu stanovených spoločnosťou Visa a možno ju prekonať. Zatiaľ sú však tieto plány vágne bez jasného plánu.

Bezpečnejšie

DigiByte tiež tvrdí, že je bezpečnejší ako iné meny. Na prvom mieste je bezpečnosť znamená zabezpečiť, aby bola celá platforma čo najviac decentralizovaná. To je jeden z dôvodov, prečo sa projektový tím výrazne nerozrástol. Veľkú časť propagácie a rozvoja prenechali komunite, a to skutočne decentralizovaným spôsobom. Problém je, samozrejme, v koordinácii. Aj keď mnoho ľudí prispelo do kódovej základne a proselytizovalo platformu, bola do veľkej miery ad hoc, bez jasného smerovania zo strany Nadácie DigiByte.

DigiByte však bol úspešný v decentralizácii svojej ťažby. Urobili to hlavne vďaka dobrým banským stimulom a použitiu piatich algoritmov. Tieto ťažobné algoritmy rozdeľujú ťažiarov a ťažobnú silu do piatich rovnakých, menších skupín. Toto udržuje ťažbu konkurencieschopnú a stále umožňuje každej skupine ťažiť blok každých 1,5 minúty. Blockchain má viac ako 100 000 uzlov na šiestich kontinentoch.

DigiByte vyvažuje zaťaženie medzi piatimi ťažobnými algoritmami úpravou náročnosti každého tak, aby sa jeden algoritmus nestal dominantným. Táto technológia vyváženia sa volá MultiShield a je to jedna z Technický pokrok spoločnosti DigiByte. Prvotný prototyp MultiShieldu, DigiShield, implementoval responzívne prispôsobenie ťažkostí, aby zabránil ťažiarom s veľkým výpočtovým výkonom manipulovať s menšími blockchainmi. Asymetrické ťažkosti DigiShieldu si získali povesť a boli nasadené do mnohých ďalších blockchainov.

Vývoj vpred

Spoločnosť DigiByte si vybudovala reputáciu špičkovej technológie v oblasti kryptomeny. Jeho technológia DigiShield získala široké prijatie ako riešenie na prispôsobenie ťažkostí. Bol to tiež prvý blockchain, ktorý implementoval SegWit. Ťažba MultiAlgo sa zatiaľ musí uchytiť. To je však ďalšia oblasť, v ktorej bol tento projekt priekopníkom v blockchainovom priemysle.

Keďže DigiByte má najdlhší existujúci blockchain, čelili tiež problémom škálovateľnosti, s ktorými sa ostatné reťazce ešte musia stretnúť. Blockchain spoločnosti DigiByte má viac ako 5 miliónov blokov. To, že sme na špici vývoja, však necháva priestor aj pre chyby. Kým adopcia používateľov neprerastie na úroveň top kryptomien, je ťažké povedať, či je technológia DigiByte robustná, ako tvrdí.

V budúcnosti má DigiByte plány na podporu rozvoja inteligentných zmlúv nad rámec svojho blockchainu. The vývojárska komunita potrebuje spoľahlivé nástroje otvoreného zdroja na implementáciu aplikácií a služieb DigiByte. DigiByte.JS poskytuje spoľahlivé API pre aplikácie JavaScriptu, ktoré potrebujú rozhranie s platformou.

Web DigiByte tiež tvrdí, že platforma bude podporovať aplikácie AI a IoT postavené na jej blockchaine.

Na konci roku 2018 zostáva veľa z týchto aktualizácií pripravovaných pre budúci vývoj. Vývoj v roku 2018 sa vo veľkej miere zameriaval na zvýšenie adopcie prostredníctvom väčšieho počtu výmenných kurzov, ďalších peňaženiek a obchodníkov, ktorí budú prijímať mince DGB.

Budúcnosť digibajtu

Traction je názov hry pre DigiByte. Doteraz vo svojej štvorročnej histórii toho veľa nebolo. 100 000 uzlov je úctyhodná veľkosť siete pre alternatívnu menu. Je to však relatívne stará mena a mala príležitosti získať masívnu podporu správnym zasielaním správ a public relations.

DigiByte sa v súčasnosti začína presadzovať hráčska komunita. Odnož s názvom DigiByte Gaming ponúka hráčom DGB výmenou za čas strávený hraním určitých hier.

Generálny riaditeľ Tate sľúbil, že sa zameria na verejný dosah a nadáciu DigiByte. V tomto bode je dosiahnutie väčšej adopcie najväčšou výzvou, ktorej projekt čelí. Osud DigiByte visí na vlásku. Mohlo by to vzlietnuť ako jednotka v oblasti rýchlosti, škálovateľnosti a bezpečnosti; alebo by to mohlo chradnúť v pokračujúcej relatívnej nejasnosti.

Na konci roka 2018 si spoločnosť Digibyte naďalej získava verné pokračovanie.

Kde kúpiť DGB

Môžete si kúpiť DGB na mnohých významných burzách vrátane Bittrex, Huobi alebo Poloniex – ale nie Binance.

Ak to chcete ťažiť, potom rôzne algoritmy podporujú ťažbu ASIC a GPU.

Kam uložiť DGB

Peňaženky na horúce úložiská DGB pre akýkoľvek operačný systém si môžete stiahnuť z webovej stránky Digibyte pod Ponuka Peňaženky. Svoje DGB coiny môžete tiež uložiť do jednej z bežných offline úložných peňaženiek, ako je Trezor alebo Ledger Nano S.

Konkurencia

Ako kryptomena UTXO súťaží DGB s mnohými ďalšími kryptami vrátane všemohúceho bitcoinu aj litecoinu. Vzhľadom na to, že DigitByte má jedny z najrýchlejších a najlacnejších krypto platieb v okolí, je Dash tiež konkurentom. Ďalším projektom v porovnateľnom poradí, ale tiež využívajúcim UTXO, je Dogecoin.

Záver

Vďaka podporujúcej komunite, rozšírenej decentralizácii a prípadom použitia nad rámec čistých platieb má DigiByte toho veľa. S predĺženým medvedím trhom v roku 2018 a malým vývojovým vývojom sa stále ťažko snaží získať skutočné mainstreamové prijatie. Medvedí trh však môže byť dobrá vec – vyčistí tieto tokeny bez pádneho použitia a uvoľní miesto projektom so skutočným potenciálom. Ak bude spoločnosť DigiByte naďalej zameriavať úsilie na zvýšenie adopcie pri práci na vývoji svojich veľkých vstupeniek, ako sú inteligentné zmluvy, budúcnosť by mohla byť pre tento altcoin svetlá.

Poznámka redaktora: Tento článok aktualizovala Sarah Rothrie 30. novembra 2018, aby odrážal nedávne zmeny projektu.

Ďalšie zdroje DigiByte

Webová stránka

Dokumentácia

Telegram

Twitter

Reddit

Github

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map