Ako čítať bielu knihu o kryptomene

Biele knihy o kryptomene 101

Ak máte záujem o blockchainový priestor, či už ako investor, podnikateľ alebo vývojár, jednej veci sa nevyhnete, sú správy. Každý týždeň sa objavuje nový dokument o blockchaine alebo kryptomene propagujúci nové technológie, ktoré „spôsobia revolúciu“ v tomto priemysle. Mnohé z hlavných projektov v tomto odbore, ako napríklad Bitcoin a Ethereum, navyše začali dokumentom white paper.

Výsledkom je, že sa biela kniha stala známou ako podstatná súčasť vytvárania nového blockchainového projektu alebo kryptomeny. Investori, podnikatelia a vývojári očakávajú, že uvidia dokument, ktorý vysvetlí, aký problém projekt rieši a ako to robí.

Naučiť sa, ako čítať dokument, je preto kritickou úlohou pre každého, kto sa zapojí do kryptomeny. Ako vie väčšina investorov a pozorovateľov v priemysle, v vesmíre existuje pomerne veľa podvodov. Mnoho projektov navyše znie dobre, so správnymi módnymi slovami a marketingom, ale nepodporujú ich nijaké následné kroky a rýchlo z nich vychádzajú. V tomto článku sa pozrieme na to, ako nájsť dobrý biely papier s platným nápadom a technickými kotúčmi, ktoré ho skutočne vykonajú..

Zrieknutie sa zodpovednosti

Viem, že každý článok v blogu hovorí: „Toto nie je investičná rada.“ Ale toto naozaj nie je investičná rada. Toto je sprievodca pre začiatočníkov k základným veciam, ktoré treba hľadať v bielej knihe, ak máte záujem o projekt. Áno, záujem môže znamenať investovanie, ale môže to tiež znamenať príspevok do kódu otvoreného zdroja alebo pomoc s marketingom alebo účasť v komunite. Môže to tiež znamenať iba číhať a zaujímať sa zďaleka. To je úplne super.

Toto vylúčenie zodpovednosti som sa rozhodol pridať potom, čo som od čitateľa dostal nepríjemný e-mail s oznámením, že môj sprievodca dokumentom 101 neobsahoval dostatok informácií o stratégii uvedenia na trh a monetizácii nápadov. Oceňujem spätnú väzbu a uvedomujem si, že pôvodná verzia článku dostatočne objasnila, že prečítanie bielej knihy nie je výlučne doménou investorov. Ktokoľvek si môže prečítať dokumentáciu k ľubovoľnému projektu, o ktorý má záujem. Nie každý projekt má zarobiť milióny a ani každý projekt nemá ICO! Existuje veľa skvelých spôsobov, ako sa zapojiť do neziskových alebo open source projektov, a tie majú aj biele knihy, ktoré si budete chcieť prečítať..

Úvod do bielej knihy

Biele knihy sú dokumenty, ktoré skúmajú možnosti použitia produktu alebo služby. Zatiaľ čo väčšina investorov do blockchainu myslí na bielu knihu o kryptomene, má v technológiách a podnikaní všeobecne dlhú históriu.

Okrem toho sa neobmedzujú iba na technické aplikácie a v skutočnosti neexistujú žiadne pravidlá pre to, čo predstavuje správu. Každý môže zverejniť jeden. Nakoniec sa stali rovnako tak marketingom, ako aj vysvetlením problému a riešenia. Dôvtipné spoločnosti používajú biele knihy na to, aby sa etablovali ako odborníci v určitej oblasti, v nádeji, že konkurenti v tomto odbore použijú odkaz na svoj „výskum“. Dokumenty white paper však nemajú žiadne partnerské hodnotenie a obmedzenia. Je užitočné myslieť na ne len ako na „správy“ alebo dokonca ako na „myšlienkové dokumenty“.

Termín „biela kniha“ okolo seba vytvoril obchvat, ktorý signalizuje technické znalosti. Ale dúfam, že si teraz uvedomíte, že to tak nemusí byť. To, že sa nazýva „biela kniha“, ešte neznamená, že je špeciálna alebo iná ako akýkoľvek iný marketingový dokument. Preto by bolo rozumné neveriť vždy tomu, čo čítate, a neustále spochybňovať akýkoľvek biely papier, na ktorý narazíte.

To neznamená, že všetky správy sú odpadom. Napríklad Satoshiho pôvodná vízia protokolu Bitcoin prišla vo forme bielej knihy. Ďalšia skvelá blockchainová platforma bude pravdepodobne mať pred svojím fungujúcim produktom aj bielu knihu. Buďte však opatrní. Biele knihy môžu mať aj podvodné mince a nezmyselné projekty.

Existuje niekoľko kľúčových otázok, ktoré by ste mali položiť, aby ste určili legitimitu bielej knihy o kryptomene:

1. Čo robí tento projekt?


Prvá otázka by mala byť dosť jasná, ale často nájdete biele knihy mätúce. Kombináciu módnych slov, technického žargónu a vytvorených mien, ktoré nájdete v typickej bielej knihe o kryptomene, je často ťažké dešifrovať.

Ak si nie ste istí, čo projekt robí, existujú dva pravdepodobné závery. Buď je projekt taký pokročilý, že budete potrebovať viac vedomostí, než mu porozumiete, alebo projekt v skutočnosti nič neurobí.

V oboch prípadoch by ste do projektu pravdepodobne ešte nemali investovať. Bez ohľadu na to, čo hovoria iní ľudia alebo čo čítate na Twitteri, Reddite alebo na fórach, ak projektu nerozumiete, neinvestujte do neho..

2. Ako to funguje?

Potom, čo zistíte, čo má projekt dosiahnuť, nasleduje ďalšia otázka: „Ako?“

bitcoin biela kniha

Dobrá správa o kryptomene by mala vysvetľovať, ako bude technológia fungovať, a najlepšie správy to robia s rôznymi úrovňami zložitosti a požadovanými technickými znalosťami. To je miesto, kde originál Bitcoin white paper naozaj svieti. Patrí medzi najčitateľnejšie a najrozumiteľnejšie biele knihy o blockchaine, aké boli kedy napísané. Tiež to nie je príliš dlhé, na rozdiel od mnohých moderných správ. Ak ste si ho nikdy neprečítali, úvodná správa o bitcoinoch je dobrým začiatkom. Poskytne vám dobrú základňu pre to, ako vyzerá skvelá biela kniha o kryptomene.

technologický mém

Na konci bielej knihy, ak neviete presne formulovať, aký problém projekt rieši a ako to robí, potom biela kniha odviedla zlú prácu. V skutočnosti je dobre artikulovaná biela kniha znakom dobre premysleného projektu. Na druhej strane je to aj naopak.

3. Prečo potrebujeme tento projekt?

Mohol by som postaviť blockchainový projekt, ktorý sa špecializuje na protipožiarnu ochranu pod vodou, ale potrebovali by sme ho skutočne?

Je zrejmé, že nejde o vážny projekt. Napriek tomu vznáša zaujímavý bod. Je veľmi dôležité, aby ste projekt preskúmali v kontexte skutočného sveta. Kto bude tento produkt skutočne používať a prečo je toto riešenie lepšie ako čokoľvek, čo v súčasnosti majú? Ak biela kniha o kryptomene poskytne spoľahlivú odpoveď na to, kto tento projekt potrebuje a prečo ho potrebuje, potom ste na dobrej myšlienke.

Predtým, ako do projektu investujete svoj čas alebo peniaze, urobte si prieskum, či niekto iný už robí to isté lepšie. Existujú stovky blockchainových projektov a podobný projekt už možno existuje.

4. Prečo to robiť na blockchaine?

Nie každý projekt musí byť postavený na blockchaine. Tam som to povedal.

blockchain pulp fiction

Náš súčasný internet je mocný nástroj a mnohé z blockchainových ICO, ktoré vidíme, by mali byť v skutočnosti iba webové aplikácie. Mnoho bežných firiem sa navyše snaží využiť trend blockchainu pri získavaní prístupu ku kapitálu.

To znamená, že nie je nič zlé na založení spoločnosti s ICO pre model získavania finančných prostriedkov. Mnoho startupov sa však snaží predať svoju spoločnosť ako nové využitie technológie blockchain, keď je to naozaj len bežný obchod.

Najlepšie správy budú úprimné, prečo ich riešenie potrebuje blockchain. Mnoho projektov slobodne pripúšťa, že blockchain budú využívať iba na generovanie tokenov a správu inteligentných zmlúv, a to je úplne v poriadku. Ak ale startup tvrdí, že má nejaký nový nápad na autoumyvárne na báze blockchainu alebo niečo podobné, pozor.

Choďte s vašimi vnútornosťami

choď s vnútornosťami

Samozrejme, budete tiež chcieť vykonať náležitú starostlivosť o členov tímu, pridelenie tokenov a ďalšie kľúčové informácie obsiahnuté v bielej knihe. Videli sme príklady spoločností, ktoré plagiujú alebo falšujú svoje správy, takže si musíme urobiť nejaké overenie faktov a ďalší výskum. Neberte tieto dokumenty v nominálnej hodnote.

Čítanie bielej knihy o kryptomene je v konečnom dôsledku o vedieť, čo hľadať, a potom dôverovať svojim vnútornostiam. Biele knihy pochádzajú od spoločností, ktoré ešte ani neuviedli na trh, takže bude určite veľa neznámych. Ak sa rozhodnete investovať do projektu, riaďte sa zdravou investičnou filozofiou a neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť stratiť. Ani najlepšia biela kniha neznamená, že projekt bude úspešný, ale zlá biela kniha môže odhaliť projekt, ktorý je odsúdený na neúspech.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map