Zrozumienie trzech rodzajów stablecoinów

Stablecoin to kryptowaluta z mechanizmem zapewniającym stabilność ceny. Biorąc pod uwagę zmienny charakter kryptowalut, takich jak Bitcoin i Ethereum, stablecoiny oferują wiele korzyści transakcyjnych płynących z aktywów cyfrowych o znacznie większej stabilności.

Tether jest obecnie najbardziej dominującym i najbardziej znanym stablecoinem. Jednak w rzeczywistości istnieją trzy różne typy stabilnych kryptowalut: scentralizowane stablecoiny IOU, krypto-zabezpieczone stablecoiny i niezabezpieczone stablecoiny. Podzielmy każdy typ.

Scentralizowane IOU Stablecoins

Scentralizowane stablecoiny IOU to najprostszy rodzaj stablecoinów. Po prostu scentralizowane stablecoiny IOU są zabezpieczone pieniądzem fiducjarnym lub metalami szlachetnymi, takimi jak dolar amerykański lub inne suwerenne waluty. Scentralizowane stablecoiny IOU mają wartość, ponieważ stanowią reprezentację innego zasobu.

Powszechną krytyką tego typu stablecoinów jest ich scentralizowany charakter, wymagający zaufania emitenta i dość intensywnych regulacji. Kiedy wpłacasz pieniądze na konto bankowe powiązane ze stablecoinem, sieć bije nowe monety. I odwrotnie, kiedy idziesz zlikwidować stablecoiny, sieć spala te monety, a ty otrzymujesz zabezpieczenie.

TrueUSD

TrueUSD (TUSD) jest jednym z najpopularniejszych scentralizowanych stablecoinów IOU. TrustToken, firma specjalizująca się w tradycyjnym tokenizacji aktywów, uruchomiła TrueUSD w marcu.

W systemie TrueUSD wiele firm powierniczych trzyma dolary amerykańskie na swoich kontach bankowych. Ten system różni się od Tether, w którym jeden partner bankowy posiada zabezpieczenie. Ponadto TrueUSD zapewnia przejrzystość, publikując codziennie zawartość swoich rachunków bankowych i poddając się comiesięcznym audytom.

TrustToken zebrał do tej pory 21,7 miliona dolarów, z czego większość pochodziła z pierwszej oferty monet (ICO) o wartości 20 milionów dolarów kończącej się w czerwcu 2018 roku. Wśród uczestników ICO byli m.in. Andreessen Horowitz (lider), DHVC, BlockTower Capital, 8 Decimal Capital, Foundation Capital , ZhenFund i nie tylko.

Gemini Dollar i token Paxos Standard

Plik Gemini Dollar (GUSD), uruchomiony przez Gemini Exchange i Standardowy token Paxos (PAX), uruchomione przez Paxos, są również powszechnymi scentralizowanymi stablecoinami IOU. Zarówno Gemini Dollar, jak i Paxos Standard Token zadebiutowały na początku września po zatwierdzeniu przez nowojorski Departament Usług Finansowych (NYDFS).

Jak działa dolar GeminiOba stablecoiny to tokeny ERC-20 zabezpieczone 1: 1 dolarami amerykańskimi, które są przechowywane w bankach zlokalizowanych w USA i ubezpieczonych przez FDIC.

Gemini i Paxos otrzymały BitLicenses odpowiednio w październiku 2015 i maju 2015. Zgodnie z przepisami każdy stablecoin GUSD lub PAX, którego używasz do nielegalnej działalności, może podlegać zajęciu lub przepadkowi przez organ ścigania.

Digix Gold


Digix Gold (DGX) to kolejny scentralizowany projekt stablecoin IOU, z zabezpieczeniem w złocie zamiast pieniądza fiducjarnego. Każdy token DGX jest zabezpieczony jednym gramem złota.

Digix wykorzystuje mechanizm konsensusu Proof of Asset (PoA), proces obejmujący weryfikację własności w łańcuchu bloków Ethereum. Firma przechowuje złoto, które służy jako zabezpieczenie w skarbcu depozytariusza, The Safe House w Singapurze. Safe House może przechowywać do 30 ton złota, ale Digix chce pracować z większą liczbą skarbców na całym świecie.

Inni

Arccy, Stably i USD Coin to dodatkowe scentralizowane projekty IOU stablecoin.

Stablecoiny z zabezpieczeniem kryptograficznym

Stablecoiny zabezpieczone kryptowalutami są zabezpieczone aktywami cyfrowymi w łańcuchu. Ten rodzaj stablecoin jest zabezpieczony innymi kryptowalutami, takimi jak Ethereum lub inny token.

Dai

MakerDAO to wybitny projekt, który wykorzystuje ten model i jest firmą stojącą za stablecoinem Dai. MakerDAO wykorzystuje model na dwie monety: Makercoin (MKR) i Dai (DAI).

Makercoin to token zarządzania w odniesieniu do platformy Maker. Dai to stablecoin, za pomocą którego blokujesz Ether w zabezpieczonej pozycji długu lub CDP. Zamykasz swój eter w CDP w postaci puli eteru (PETH). Dai jest następnie generowany dla Ciebie, podczas gdy odsetki są obliczane na podstawie PETH w czasie.

MakerDAO niedawno trafił na pierwsze strony gazet, kiedy Andreessen Horowitz kupił 6% całej dostawy tokenów MKR w rundzie przedsięwzięcia. MakerDAO wcześniej zebrał 12 milionów dolarów od uczestników, w tym 1confirmation, Polychain, FBG Capital, Wyre Capital, Distributed Capital Partners i nie tylko.

Havven

Havven to kolejny stablecoin wykorzystujący mechanizm kryptozabezpieczony. Podobnie jak MakerDAO, Havven oferuje również model na dwie monety: nominowani (nUSD) i havven (HAV).

Nomin ma płynną podaż, aby ustabilizować swoją cenę, podczas gdy przystanie mają stabilną podaż, stanowiącą zabezpieczenie dla systemu. Przewidywane opłaty sieciowe określają wartość havven. Jeśli posiadasz havven, możesz otrzymywać dywidendy z zablokowania środków w inteligentnym kontrakcie.

Stabilność nominów zależy od wartości rajów i jest nadmiernie zabezpieczana przez rajy. Havven ukończył ICO o wartości 30 milionów dolarów w marcu.

Inni

Augmint i Sweetbridge to kilka innych projektów, które stworzyły kryptowaluty stablecoins.

Niezabezpieczone stablecoiny

Po zbadaniu zarówno stablecoinów zabezpieczonych tradycyjnymi aktywami, jak i stablecoinów zabezpieczonych kryptoasetami, przyjrzyjmy się radykalnie odmiennemu rodzajowi stablecoinów, niezabezpieczonych stablecoinów.

Jak coś może osiągnąć stabilną cenę, będąc niezabezpieczonym? Odpowiedzią są akcje uprzywilejowane, koncepcja wymyślona przez Roberta Samsa w 2014 roku. Akcje uprzywilejowane użyj inteligentnego kontraktu, aby naśladować bank centralny, w którym polityka pieniężna ma tylko jeden obowiązek, wyemituj walutę o wartości 1 dolara. Innymi słowy, sieć emituje nowe monety, jeśli cena stablecoina jest zbyt wysoka, i pali monety, jeśli cena jest zbyt niska.

Podstawa

Podstawa to dobrze znany projekt, który zawiera niezabezpieczony stablecoin. Token Basis jest stabilizowany poprzez zarządzanie dostawami w łańcuchu.

Kiedy cena podstawy nie jest w równowadze, inteligentny kontrakt zwiększa lub zmniejsza podaż, aby sprowadzić cenę z powrotem do 1 USD. Kontrakt zmniejsza podaż poprzez spalanie monet, jeśli cena podstawy jest zbyt niska. Wręcz przeciwnie, zwiększa podaż, jeśli cena podstawy jest zbyt wysoka.

Basis zebrał 133 miliony dolarów na początku 2018 roku w ICO. W rundzie udział wzięli Digital Currency Group, Polychain, GV, MetaStable Capital, Ceyuan Ventures, Stan Druckenmiller, Naval Ravikant i nie tylko.

CarbonUSD

CarbonUSD, stworzony przez Carbon, to kolejny stablecoin wdrażający niezabezpieczony mechanizm stabilności cen. Zaczynając jako stablecoin z zabezpieczeniem fiat, CarbonUSD ostatecznie przejdzie na hybrydowy model algorytmiczny fiat, gdy osiągnie wystarczającą skalę jako stablecoin w pełni obsługiwany przez fiat.

Według Sama Trautweina, współzałożyciela i dyrektora generalnego Carbon, ostateczną wizją Carbon jest posiadanie koszyka stablecoinów umieszczonych na białej liście, w tym zminimalizowanego zaufania algorytmicznego stablecoina.

Carbon korzysta obecnie z łańcucha blokowego Ethereum, ale zespół planuje ostatecznie przenieść go na Hedera Hashgraph, opracowywany protokół o wysokiej przepustowości. Do tej pory Carbon zebrał 2 miliony dolarów. Inwestorzy w Carbon to First Mark, General Catalyst, Digital Currency Group, Plug and Play i nie tylko.

Inni

Kowala i Fragments to kilka innych projektów stablecoin, które wdrażają akcje uprzywilejowane.

Końcowe przemyślenia

W raport Blockchain Luxembourg SA pod tytułem The State of Stablecoins szacuje, że Tether stanowi 98% całkowitego dziennego wolumenu obrotu stablecoinami. Wszystkie wyżej wymienione stablecoiny w tym artykule mają na celu uchwycenie dziennego wolumenu obrotu z Tether.

Zwiększony popyt na scentralizowane stablecoiny IOU zwiększa popyt na tradycyjne aktywa, takie jak fiat, podczas gdy krypto-zabezpieczone stablecoiny zwiększają popyt na kryptowaluty, takie jak Ether. Innymi słowy, scentralizowane stablecoiny IOU wzmacniają starszy system finansowy, podczas gdy stablecoiny z zabezpieczeniem kryptograficznym wspierają rosnącą przestrzeń kryptowalut.

Wkrótce zobaczymy, jak toczy się bitwa między scentralizowanymi stablecoinami IOU, kryptowalutowanymi stablecoinami i niezabezpieczonymi stablecoinami.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map