Kompletny przewodnik po monetach prywatności | CoinCentral

W każdym razie kto potrzebuje prywatności?

Rządy, Facebook, a może nawet twój sąsiad – dzięki dzisiejszemu postępowi technologicznemu każdemu jest dość łatwo węszyć i zajrzeć do swojego życia prywatnego. Stąd znaczenie monet służących do ochrony prywatności.

Możesz pomyśleć: „Prywatność, prywatność – nie mam nic do ukrycia”. Może tak być, ale anonimowość transakcji finansowych jest czymś, co należy traktować poważnie. Czy naprawdę chcesz, aby ktokolwiek mógł śledzić Twoje zakupy, widzieć Twoje wynagrodzenie, a nawet znać całą Twoją wartość netto??

Nawet z pseudoanonimowością Bitcoin, śledzenie transakcji i kwot w portfelu jest stosunkowo proste. W tym ostatecznym przewodniku po monetach dotyczących prywatności omówimy wszystkie (no cóż, głównie wszystkie) główne projekty, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa Twojej prywatności.

Monety prywatności

logo monero

Monero – Wiele osób w społeczności kryptowalut uważa Monero za najlepszą monetę zapewniającą prywatność. Oryginalnie rozwidlona z Bytecoin (patrz poniżej), moneta wykorzystuje ukryte adresy i poufne transakcje pierścieniowe (RingCT), aby zachować anonimowość transakcji i portfeli.

Zespół programistów Monero stale dodaje nowe funkcje, takie jak integracja z Tails OS, aby wyprzedzić tych, którzy chcą uzyskać dostęp do Twoich informacji. Projekt jest całkowicie skoncentrowany na prywatności, nawet jeśli czasami oznacza to, że użyteczność zostaje odrzucona.

logo kreski

Dash – Chociaż Dash nie jest tak przywiązany do anonimowości, jak niektóre inne monety z tej listy, zapewnia uczciwą część prywatności. Moneta ma funkcję PrivateSend, która umożliwia anonimowe wysyłanie monet do odbiorców. Podczas procesu PrivateSend, masternody Dash mieszają twoje monety wiele razy z innymi monetami wysyłanymi w sieci. Ten proces skutecznie sprawia, że ​​twoje monety są nie do odróżnienia od innych monet Dash, gdy je wysyłasz.

Dash to rozwidlenie Bitcoin, więc możesz znaleźć sporo wypróbowanej i prawdziwej technologii Bitcoin również w Dash.

logo skraju

Skraj – Ach, teraz niesławna kryptowaluta Pornhub. Verge ma kontrowersyjną historię, a zwolennicy blockchain są podzieleni co do jego legalności. Unikając kontrowersji, oto fakty.

Verge wykorzystuje Tor, anonimizator adresów IP, do transakcji, aby upewnić się, że twoje połączenie z łańcuchem bloków jest anonimowe. Masz również możliwość wysyłania transakcji za pośrednictwem I2P, innego anonimizatora adresów IP.

Verge ma prawo do sławy Wraith Protocol. Protokół ten umożliwia wysyłanie transakcji za pośrednictwem publicznych lub prywatnych łańcuchów bloków. Transakcje, które wysyłasz przez prywatny łańcuch bloków, używają ukrytych adresów, podobnie jak w Monero, w połączeniu ze wspomnianą wcześniej strategią Tor.

logo zcash

Zcash – Być może słyszałeś o Zcash z odcinka podcastu Radiolab, “Ceremonia.” Ta moneta prywatności implementuje zwięzłe, nieinteraktywne argumenty wiedzy o zerowej wiedzy lub w skrócie zk-SNARKs. Mówiąc prościej, zk-SNARKs to matematyczny dowód, który udowadnia, że ​​przesłane informacje transakcyjne są dokładne, bez konieczności ujawniania, czym one są. Zapewnia szyfrowanie wszystkich danych transakcyjnych. Podobnie jak Dash, prywatność jest tylko opcją w Zcash.

Zespół Zcash również w przejrzysty sposób poinformował o zakresie prywatności monety. Mimo że są dość prywatne, jasno mówią, że nie szyfrują danych z wieloma podpisami ani nie chronią adresów IP.

logo bytecoin

Bytecoin – Utworzony w 2012 roku, niektórzy członkowie społeczności uważają Bytecoin za oryginalną monetę prywatności. Jak wspomniano wcześniej, jest to moneta, z której rozwidlił się Monero. Bytecoin używa rozszerzenia Protokół CryptoNote – mieszanka sygnatur pierścieni i jednorazowych adresów ukrytych.

Każda transakcja Bytecoin wykorzystuje unikalny, jednorazowy klucz publiczny. Pozwala to uniknąć recyklingu adresów i zapewnia, że ​​nie będziesz w stanie prześledzić historii monety z powrotem do historii transakcji.

Chociaż Bytecoin wiele razy rozwidlał się na przestrzeni lat, ostatnio nastąpiło odrodzenie z głównym zespołem programistów. Projekt przeszedł rebranding i zaczął znacznie lepiej komunikować się ze społecznością.

prywatne logo bitcoin

Bitcoin Private – Bitcoin Private to „scalenie wideł” Bitcoin i Zclassic. Zespół stworzył monetę, mając na celu zapewnienie takiego samego bezpieczeństwa i świadomości marki jak Bitcoin, jednocześnie wprowadzając funkcję prywatności Zclassic. Jeśli jesteś posiadaczem Bitcoin lub Zclassic, być może otrzymałeś zrzut 1: 1 Bitcoin Private.

Zclassic to tak naprawdę tylko widelec Zcash z usunięciem nagrody dla założyciela. Tak więc, jako rozwidlenie Zclassic, Bitcoin Private ma takie same funkcje prywatności jak Zcash.

logo hcash

Hshare / Hcash – Ta moneta nie jest monetą prywatności jako taką, ale ma na celu umożliwienie transferu wartości między łańcuchami bloków, a także między łańcuchami bloków i kryptowalutami bez bloków. Obejmuje to monety związane z prywatnością, więc anonimowość musi być wbudowana w sieć.

Platforma Hshare / Hcash ma dwa rodzaje portfeli: czarny i biały. Białe portfele pozostają publiczne, podczas gdy czarne są chronione prywatnością. Aby to osiągnąć, Hshare wykorzystuje strategię zk-SNARKs spopularyzowaną przez Zcash.

logo pivx

PIVX – Widelec Dash, PIVX (prywatna natychmiastowa zweryfikowana transakcja) to moneta potwierdzająca stawkę z naciskiem na codzienne użytkowanie. Używa Protokół Zerocoin aby ukryć adresy powiązane z portfelami i anonimizować transakcje. W przeciwieństwie do Zcash i jego poprzednika, Dasha, PIVX jest całkowicie odporny na analizę łańcucha bloków, co oznacza, że ​​nadawcy i odbiorcy zachowują prywatność.

Aby wysłać swój PIVX anonimowo, musisz najpierw przekonwertować je na monety zPIV. Stamtąd wyślij swoje monety zPIV, a Twój odbiorca otrzyma normalne monety PIVX. Protokół Zerocoin sprawia, że ​​transakcja jest możliwa do zweryfikowania w łańcuchu bloków, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności zarówno nadawcy, jak i odbiorcy.

logo zcoin

Zcoin – Mniej znana moneta prywatności, Zcoin wykorzystuje również protokół Zerocoin, aby zapewnić prywatność transakcji. W typowej transakcji Zcoin faktycznie spalasz (lub niszczysz) trochę Zcoinów, aby wyprodukować wydawne Zerocoiny. Z tym procesem wiąże się opłata w wysokości 0,01 Zcoin.

Ponieważ dopiero co bijesz Zerocoins, nie mają one historii transakcji, kiedy je wydajesz. Dzięki dowodom opartym na wiedzy zerowej nic nie łączy ich z Tobą jako górnikiem. Jako odbiorca Zercoin wiesz tylko, że pieniądze zostały wysłane do twojego portfela, a nie od kogo zostały wysłane.

logo zencash

ZenCash – ZenCash to coś więcej niż tylko prywatna waluta. Obejmuje również platformę treści, wiadomości, a także zdecentralizowaną organizację autonomiczną (DAO). Kontynuując linię kodu, ZenCash jest rozwidleniem Zclassic, który, jak prawdopodobnie już wiesz, jest widelcem Zcash.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych monet, masz możliwość zachowania prywatności w swoich transakcjach za pośrednictwem adresów „z” (anonimowe) i „t” (pseudonimowe).

W przyszłości zespół ZenCash planuje również wdrożenie zdecentralizowanej wymiany, usług bankowych, ubezpieczeń peer-to-peer i Governance-as-a-Service (GaaS). Wszystkie te funkcje będą zapewniać to samo poczucie prywatności, co reszta projektu.

logo nav coin

Moneta nawigacyjna – Podobnie jak wiele innych na tej liście, Nav Coin zawiera anonimową opcję transakcji.

Prywatne transakcje NAV odbywają się w podłańcuchu NavTech. Zamiast przesyłać transakcję bezpośrednio do odbiorcy, szyfrujesz ją i wysyłasz do subłańcucha. Twoje monety trafiają do puli obejmującej wiele serwerów i warstw szyfrowania. Stamtąd NavTech wysyła inny zestaw monet z puli do twojego odbiorcy.

To nie wszystko…

Ten artykuł zawiera tylko monety koncentrujące się na prywatności, które znajdują się w pierwszej setce monet uszeregowanych według kapitalizacji rynkowej. Istnieje wiele innych mniejszych projektów, które również dbają o prywatność. Cicho, Sumokoin (Widelec Monero) i Eon (kolejny widelec Monero) to kilka przykładów.

Ponadto niektóre projekty rozszerzają prywatność na poziom platformy. Wanchain tworzy prywatne międzyłańcuchowe inteligentne kontrakty, podczas gdy Enigma umożliwia prywatne zdecentralizowane aplikacje (DAPPS).

Wraz z rosnącym naruszeniem prywatności osób, listy te będą nadal rosnąć.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map