Kim jest delegat EOS? | Podstawowy wyjaśniający

Ze względu na swoją reputację „zabójcy Ethereum”, ICO za cztery miliardy dolarów lub błędny kod, EOS krąży wokół mediów. Jako zwykły obserwator, te wiadomości mogły zostawić więcej pytań niż odpowiedzi. Na przykład: „Kim jest delegat EOS i dlaczego w każdym artykule o nim wspomniano?”

Cóż, jesteśmy tutaj, aby pomóc. W tym wyjaśnieniu zagłębimy się w to, czym są delegaci EOS i ich znaczenie w sieci kryptowaluty. Zanim jednak porozmawiamy o delegatach, musimy najpierw omówić mechanizm konsensusu EOS, Delegated Proof-of-Stake (DPoS).

Delegowany dowód stawki (DPoS)

Być może słyszałeś o Proof of Work (PoW) lub nawet Proof-of-Stake (PoS), ale DPoS jest stosunkowo rzadki w kryptowalutach. W przeciwieństwie do PoW lub PoS, w których każdy może weryfikować transakcje i tworzyć bloki, wybrany zestaw węzłów utrzymuje łańcuch bloków DPoS. Uczestnicy głosują na te węzły w sposób podobny do wyborów amerykańskich. Możesz postrzegać DPoS jako demokratyczną republikę blockchainów.

Ponieważ wybrane węzły są jedynymi produkującymi bloki, są jedynymi uczestnikami, którzy otrzymują nagrody blokowe. Jednak delegaci w niektórych sieciach DPoS dzielą się nagrodami blokowymi z użytkownikami, którzy na nich głosowali.

Zaletą łańcucha bloków DPoS jest jego skalowalność. Te łańcuchy bloków mogą generalnie osiągnąć konsensus szybciej niż tradycyjne łańcuchy PoW lub PoS ze względu na ograniczoną liczbę węzłów walidujących. Na przykład 21 węzłów delegowanych EOS weryfikuje transakcje znacznie wydajniej niż ponad 15 tysięcy węzłów w Ethereum.

Oczywiście ta ulepszona skalowalność ma wady. Mniejsza liczba węzłów obsługujących łańcuch bloków prowadzi do większej centralizacji i może powodować pewne zagrożenia bezpieczeństwa.

Oprócz EOS, popularne kryptowaluty DPoS to Ark, Lisk, BitShares i Steem. Warto zauważyć, że BitShares, Steem i EOS zostały stworzone przez tę samą osobę, Dana Larimera.

Delegaci EOS – wyjaśnienie

Posiadacze tokenów EOS głosują na delegatów, stawiając ich żetony. Zostaje 21 delegatów z największą liczbą głosów Blokuj producentów które skutecznie utrzymują sieć.

Jako posiadacz tokenów możesz w dowolnym momencie zmienić swój głos. Tak więc, jeśli producent blokowy działa wbrew najlepszym interesom społeczności, członkowie po prostu na niego głosują.

Jak wspomniano wcześniej, delegaci EOS są odpowiedzialni za weryfikację transakcji, tworzenie nowych bloków i utrzymywanie sieci EOS. W zamian za swoją usługę otrzymują tokenowe nagrody od Pula nagród producenta blokowego.

Nagrody delegatów EOS

EOS ma pięcioprocentową roczną stopę inflacji. Dwadzieścia procent tej (lub jeden procent całkowitej podaży) trafia do puli nagród dla producentów blokowych każdego roku. Delegaci EOS otrzymują tokeny z tej puli proporcjonalnie do liczby uzyskanych głosów.

Nagrody blokowe delegatów EOS

Nagrody blokowe delegatów EOS

Obecnie najwyższy delegat EOS, EOSLaoMao, otrzymuje 866 EOS każdego dnia. Po przeliczeniu na USD daje to dzienną wypłatę w wysokości ponad 5000 USD. Nieźle.

Nawet jeśli nie jesteś jednym z 21 najlepszych delegatów EOS, nadal zdobywasz tokeny. Delegaci w pierwszych 72 (w chwili pisania tego tekstu) według popularności są producentami bloków rezerwowych. Producent bloków rezerwowych z najmniejszą liczbą głosów nadal zbiera 100 EOS każdego dnia, około 500 USD dziennie po aktualnej cenie EOS.

Kim są delegaci EOS?

Każdy, nawet Ty, może zostać delegatem EOS. Obecnie delegatów jest ponad 400, a liczba ta powinna nadal rosnąć. Wszyscy posiadacze tokenów EOS mogą i powinni głosować na delegatów. Jednak dotychczas zrobiło to mniej niż 40 procent.

Obecny zestaw 21 producentów bloków znajduje się na całym świecie. Mieszkają między innymi w Nowym Jorku, Japonii, Szwecji i Kanadzie. Jeśli chodzi o wymianę, zarówno Huobi, jak i Bitfinex są również obecni jako producenci bloków EOS.

Kontrowersja

Niektórzy członkowie społeczności kryptograficznej uważają, że 21 delegatów EOS ma zdecydowanie zbyt dużą kontrolę nad tym, co ma być zdecentralizowanym ekosystemem. Ci delegaci nie tylko otrzymują znaczną ilość tokenów EOS, ale mogą również zamrażać konta i odwracać transakcje.

Oni zamrożone siedem kont już w jednym przypadku. Poza tym byli pod presją, by podejmować dalsze działania.

Niektórzy przeciwnicy uważają również, że wymiany nie powinny kwalifikować się jako delegaci. Ponieważ posiadają nieproporcjonalną liczbę tokenów, mogą wykorzystać swoją siłę głosu, aby zapewnić, że pozostaną w pierwszej 21.

Kim jest delegat EOS? – TL; DR

Podobnie jak w przypadku górnika Bitcoin, delegat EOS jest odpowiedzialny za weryfikację transakcji i tworzenie bloków dla łańcucha bloków EOS. Nie ma jednak żadnego wydobycia.

Zamiast tego delegaci są wybierani przez posiadaczy tokenów za pośrednictwem mechanizmu konsensusu delegowanego dowodu stawki. 21 delegatów z największą liczbą głosów otrzyma tytuł Producenta blokowego. Zgadłeś, producenci bloków są odpowiedzialni za produkcję bloków. W zamian otrzymują tokeny EOS.

Posiadacze EOS mogą zmienić swój głos w dowolnym momencie, więc lista producentów bloków dzisiaj może być inna niż ta jutro.

Metoda delegata EOS jest w dużej mierze niesprawdzona i już spotkała się z poważną krytyką. Nie ma jednak łańcucha bloków, który nie miałby swoich wad. Sektor blockchain jest również na tyle nowy, że społeczność EOS może wymyślić realne rozwiązanie w dłuższej perspektywie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map