Jak korzystać z MetaMask | Przewodnik dla początkujących

Jak korzystać z MetaMask

Istnieje duże wyzwanie, jeśli chodzi o skłonienie zwykłych konsumentów do korzystania z dapps. Okazuje się, że interakcja z blockchainem nie jest jeszcze intuicyjna ani przyjazna dla użytkownika. Zwykłe przeglądarki internetowe nie mogą pisać w łańcuchu bloków. Istnieją przeglądarki typu blockchain, takie jak Mist, ale mogą być trudne w użyciu, szczególnie dla kogoś nowego w zdecentralizowanych sieciach. I tu pojawia się MetaMask. Ich misją jest maksymalne ułatwienie korzystania z technologii Ethereum. Ten przewodnik pomoże Ci zacząć i nauczy Cię, jak używać MetaMask.

Przeglądarka Ethereum

Tradycyjny internet, w którym czytasz ten artykuł, opiera się na żądaniach HTTP do komunikacji między Twoim komputerem a serwerami internetowymi. Natomiast Ethereum nie ma jednego serwera do obsługi żądań. Zamiast tego przeglądarka Ethereum musi nawiązać połączenie z najbliższym zaufanym węzłem i poprosić ten węzeł o przekazywanie żądań. Alternatywnie możesz skonfigurować pełny węzeł na swoim komputerze do przekazywania żądań. Jednak ta opcja nie jest świetna dla większości użytkowników, ponieważ pełny łańcuch bloków Ethereum ma ponad 400 GB przed przycięciem.

MetaMask robi fajną sztuczkę, tworząc bibliotekę JavaScript, która umożliwia zwykłej przeglądarce internetowej komunikowanie się z węzłami Ethereum. Korzystając z tego fragmentu JavaScript, możesz uzyskiwać dostęp i wchodzić z nimi w interakcję bezpośrednio z przeglądarki internetowej. Aby to umożliwić, wykorzystuje rozszerzenie przeglądarki i jest dostępne dla Chrome, Firefox lub nowej przeglądarki Brave.

Magazyn tożsamości & Portfel

Oprócz tego, że jest bramą między blockchainem Ethereum a standardowymi przeglądarkami, MetaMask jest także portfelem. Może przechowywać wiele adresów i kluczy prywatnych. Możesz także wysyłać, odbierać i kupować tokeny kompatybilne z Ethereum i Ethereum bezpośrednio za pomocą rozszerzenia przeglądarki.

MetaMask to nie tylko portfel, ale także zarządzanie wieloma tożsamościami. Możesz zalogować się do jednego dapp z jednym adresem. Następnie możesz wchodzić w interakcje z innym dappem przy użyciu niepowiązanego adresu. Gdy nauczysz się skutecznie korzystać z MetaMask, zachowa ona Twoją tożsamość w tajemnicy, a Twoje dane zostaną odłączone od siebie.

Ustawiać

metamask uiDodanie MetaMask jest całkiem proste:

Wejdź na metamask.io i dodaj rozszerzenie do dowolnej przeglądarki, której używasz. Kliknij rozszerzenie, aby rozpocząć tworzenie adresu portfela i DEN (Twój chroniony sejf)

Po wejściu możesz kupować, wysyłać i przeglądać przeszłe transakcje w portfelu. Teraz możesz odwiedzić witrynę dapp, aby użyć MetaMask do interakcji z łańcuchem bloków

Nauka korzystania z MetaMask jest prosta, jeśli chodzi o aplikacje portfela. Większość potrzebnych funkcji to tylko kilka kliknięć.

Kiedy chcesz wchodzić w interakcję z dapp za pośrednictwem przeglądarki, MetaMask zwykle otwiera wyskakujące okienko z potwierdzeniem adresu, którego chcesz użyć i wszelkich informacji o transakcji. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby rozpocząć interakcję z łańcuchem bloków Ethereum bezpośrednio z normalnej przeglądarki internetowej.


Dapps, które używają MetaMask

MetaMask okazał się bardzo popularny wśród programistów dapp jako łatwy sposób na wprowadzenie użytkowników Internetu do ekosystemu blockchain. Korzysta z niego wiele projektów. Oto tylko kilka:

1. Portfele & Wymiany

MyEtherWallet jest prawdopodobnie najczęściej używaną aplikacją dla MetaMask w przestrzeni kryptowalut. Możesz używać MyEtherWallet bez MetaMask. Jest to jednak najbezpieczniejszy sposób logowania się, przechowywania kluczy i unikania witryn wyłudzających informacje. Możesz użyć MyEtherWallet, aby zobaczyć tokeny kompatybilne z Ether i Ethereum, które trzymasz pod swoim adresem MetaMask.

EtherDelta, OasisDEX i MAKER Market to giełdy kryptowalut, które umożliwiają logowanie za pomocą MetaMask.

2. Kolekcje Blockchain

aukcja kryptowalut

CryptoKitties konkuruje z MyEtherWallet o najbardziej znaną aplikację Ethereum. Jeśli chcesz współpracować z kontraktami CryptoKitties w celu hodowania, handlu lub kupowania kotów, będziesz potrzebować MetaMask. Gdy masz już rozszerzenie przeglądarki, licytowanie na aukcjach lub hodowla kotów jest łatwe.

kryptopunksy

CryptoPunks to kolejny podobny pomysł na cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie, które używają MetaMask do handlu.

3. Sztuka cyfrowa

jak kupować sztukę cyfrową

CryptoKitties to tylko jeden aspekt przestrzeni cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich. Popularność zyskuje również sztuka cyfrowa na blockchainie. DADA.nyc jest jednym z takich miejsc, gdzie można kupić sztukę blockchain. Korzystając z MetaMask, możesz licytować dzieło sztuki cyfrowej, którego nie można skopiować ani w inny sposób odtworzyć dzięki technologii blockchain.

4. Gry Blockchain

Etherplay to internetowa platforma gier zręcznościowych. Podobnie jak w starych automatach, użytkownik płaci niewielką opłatę za grę, a następnie może rywalizować o wysokie wyniki i chwałę blockchain. Czasami Etherplay organizuje konkursy, w których zwycięzcy otrzymują nagrodę za grę. Logowanie wymaga, zgadłeś, MetaMask.

5. Freelancerzy

etlance

Jeśli chcesz być freelancerem lub zatrudnić freelancera na blockchainie, możesz sprawdzić Ethlance. Tworzą zdecentralizowany i niedrogi rynek dla freelancerów i pracodawców. Możesz zalogować się za pomocą MetaMask i od razu rozpocząć projekt.

Wniosek

MetaMask odgrywa ważną rolę w zwiększaniu użyteczności blockchain dla ogółu społeczeństwa. To pomost między tradycyjnym internetem a zdecentralizowaną gospodarką. Spodziewaj się, że przyszłe dappy będą polegać na takich rozszerzeniach przeglądarki i oprzeć się na ich sukcesie, aby zintegrować systemy blockchain z siecią, jaką znamy. Jest mało prawdopodobne, że blockchain zastąpi obecny internet, po prostu go rozszerzy. Budowanie tych mostów to duży krok we właściwym kierunku dla przyszłości technologii blockchain.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map