Co to jest waga? | Przewodnik po nadchodzącej kryptowalucie Facebooka

Libra to stablecoin uruchomiony przez Facebooka, wspierany przez mieszankę depozytów bankowych i krótkoterminowych rządowych papierów wartościowych. Jeśli przez ostatni tydzień nie byłeś uwięziony w Himalajach, prawdopodobnie słyszałeś o Wadze. Facebook wypuścił biały papier dla ich nowego stablecoina 18 czerwca, a media zaczęły narzekać, jaki wpływ kryptowaluta będzie miała na przestrzeń blockchain, a także na tradycyjną infrastrukturę bankową.

Jesteśmy tutaj, aby podzielić projekt Libra kawałek po kawałku, abyś mógł zrozumieć, jak to działa i potencjalne konsekwencje jego uruchomienia w 2020 roku. W tym przewodniku omówimy:

 • Zespół & Postęp

  • Stowarzyszenie Waga
  • Mapa drogowa
  • Końcowe przemyślenia
  • Dodatkowe zasoby
  • Jak działa Libra?

   Misja projektu Libra ma być

   „Prosta globalna infrastruktura walutowa i finansowa, która wspiera miliardy ludzi”.

   Aby osiągnąć ten cel, zespół Facebooka tworzy cyfrową walutę o stabilnej wartości, ogólnoświatową – Librę. Od płatności Uber w Nowym Jorku po dostawców wózków ulicznych w Bangkoku, Facebook chce, abyś płacił ich kryptowalutą.

   Aktywa Wagi są przechowywane w Rezerwacie Wagi.

   Rezerwat Wagi

   Rezerwa zawiera wystarczającą ilość środków, aby w pełni wspierać każdą wagę przez cały czas.

   Aby początkowo wypełnić rezerwę Libra, Facebook zbiera fundusze od członków założycieli, którzy w zamian otrzymają oddzielny token, Token inwestycyjny. Tokeny inwestycyjne dają ci kawałek tortu z dywidendami, które Rezerwa zarabia na płatnościach odsetek ze swoich aktywów. Aby jednak zostać członkiem założycielem, musisz zebrać 10 milionów dolarów i mieć dość znaczną infrastrukturę technologiczną.

   Co musisz wiedzieć… rezerwa Libra to rezerwa aktywów rzeczowych, które będą wspierać #Libra waluta, zapewniająca niską zmienność i szeroką akceptację globalną. Ucz się więcej https://t.co/VPS7LllcNn #cryptocurrency

   – Waga (@Libra_) 18 czerwca 2019 r


   Inną metodą, której Facebook używa do wypełnienia rezerwy, są bezpośrednie zakupy w Librze. Więcej Libry wejdzie do obiegu tylko wtedy, gdy wymienisz swoje fiat (czyli dolary amerykańskie) na niektóre. Gdy sprzedasz Librę za fiat, monety zostaną zniszczone, zmniejszając podaż w obiegu.

   Aktywa rezerwowe są dystrybuowane wśród depozytariuszy na całym świecie. Jak wspomniano wcześniej, Facebook inwestuje fundusze rezerwowe w aktywa o niskim ryzyku i niskim oprocentowaniu, z których dywidendy sfinansują rozwój ekosystemu, organizacje non-profit, badania inżynieryjne i członków założycieli.

   Libra Blockchain

   Libra Blockchain jest koniem roboczym stojącym za nową kryptowalutą i powiązanymi usługami. Blockchain wykorzystuje specjalny język programowania Move, podobny do tego, jak Ethereum używa Solidity. Korzystając z Move, w końcu będziesz w stanie tworzyć i wykonywać inteligentne kontrakty w Blockchain. Wirtualna maszyna Libry, MoveVM, ułatwia te inteligentne kontrakty.

   Podobnie jak w przypadku Ethereum, przenoszenie Libry z jednego konta na drugie wymaga niewielkiej opłaty za gaz.

   sekwencja walidatora libra

   Cykl życia transakcji w sieci Blockchain. | Źródło: witryna projektu

   Jeśli chodzi o konsensus, Blockchain wykorzystuje Bizantyjska tolerancja błędów (BFT) podejście, nazwane HotStuff. Dlatego nie ma górników (jak w Bitcoin). Zamiast tego grupa walidatorów działa i utrzymuje Blockchain. Początkowo te walidatory składają się z członków założycieli Libry. Dopóki dwie trzecie walidatorów pozostanie uczciwe, sieć przetrwa.

   Ostatecznie Libra planuje przejść na konsensus Proof of Stake (PoS), w którym otrzymasz jeden głos za każdą posiadaną monetę.

   Calibra

   Oprócz Libry Facebook uruchamia kolejną spółkę zależną, Calibra. Calibra to cyfrowy portfel dla tokena Libra na Facebooku Messenger, Whatsapp oraz jako samodzielna aplikacja. Jak dotąd nie ma zbyt wielu szczegółów dotyczących portfela Calibra. Jednak zgodnie z ostatnie ogłoszenie,

   „Poza ograniczonymi przypadkami Calibra nie udostępni informacji o koncie ani danych finansowych Facebookowi ani żadnym stronom trzecim bez zgody klienta”.

   Biorąc pod uwagę niezrównane osiągnięcia Facebooka, możemy mieć tylko nadzieję, że Calibra zapewni większą przejrzystość w zakresie ochrony prywatności użytkowników w późniejszym terminie.

   Interfejs Calibra

   Calibra umożliwia wysyłanie i otrzymywanie płatności na całym świecie za niewielką opłatą lub bez żadnych opłat. | Źródło: Newsroom Facebooka

   Wiemy, że Calibra będzie głównie wymagać weryfikacji Know-Your-Customer (KYC) i Anti-Money Laundering (AML) oraz śledzenia finansowego. Ten proces obejmuje zbieranie danych identyfikacyjnych użytkownika i innych danych osobowych. Jednak nie panikuj. Każda firma z siedzibą w USA, która zajmuje się pieniędzmi, zazwyczaj musi zbierać te informacje.

   Zespół & Postęp

   Jak wiecie, Facebook jest siłą napędową Libry. Gigantowi mediów społecznościowych udało się również wprowadzić do Libry jedne z najlepszych firm technologicznych, finansowych i kryptowalutowych.

   Stowarzyszenie Waga

   Stowarzyszenie Libra jest zdecentralizowaną jednostką ożywiającą projekt. Stowarzyszenie z siedzibą w Szwajcarii obecnie obejmuje Mastercard, Paypal, Visa, Facebook, Uber, Spotify, Coinbase, Lyft i Andreessen Horowitz, między innymi jako członkowie założyciele.

   Członkowie założyciele Stowarzyszenia Waga

   Stowarzyszenie obejmuje kilku mocnych uderzeń z różnych branż. | Źródło: witryna projektu

   Oprócz utrzymywania sieci blockchain, Stowarzyszenie podejmuje decyzje dotyczące zarządzania ekosystemem. Wszystkie decyzje dotyczące zarządzania są poddawane pod głosowanie członkom Rady Stowarzyszenia. Każdy walidator otrzymuje jedno reprezentatywne miejsce w Radzie. Podobnie jak w przypadku konsensusu BFT, wszystkie główne decyzje polityczne i techniczne wymagają większości dwóch trzecich głosów.

   Każdemu członkowi Stowarzyszenia przysługuje jeden głos lub jeden procent wszystkich głosów, w zależności od tego, który z nich jest większy.

   Inna część Stowarzyszenia, Rada Doradcza ds. Wpływu Społecznego (SIAB), rekomenduje oddziaływanie społeczne i inwestycje grantowe. Rada, licząca od pięciu do siedmiu członków, pomaga również w rekrutacji walidatorów do Stowarzyszenia.

   Mapa drogowa

   Zbiegło się z wydaniem białej księgi, zespół uruchomił sieci testowej sieci i stworzyliśmy kod open-source. Firma planuje publiczną premierę w pierwszej połowie 2020 roku. Publiczna wersja będzie zawierała interfejsy API, biblioteki i inne narzędzia dla programistów do łatwego budowania w oparciu o Blockchain.

   Ponadto Stowarzyszenie chce rozszerzyć swoje członkostwo o około 100 światowych organizacji z różnych branż.

   Końcowe przemyślenia

   Choć publikacja w białej księdze jest ekscytująca, nie należy wstrzymywać oddechu. Wiele aspektów może się zmienić i prawdopodobnie ulegnie zmianie przed premierą w 2020 roku. A to przy założeniu, że Facebook nie przesunie daty premiery. Już jednostki rządowe proszą że Facebook wstrzymuje rozwój, dopóki nie wymyślą przepisów.

   Niektórzy postrzegają Librę jako zabójcę Bitcoinów. Niektóre grupy czują się tak, jakby zniszczyły konkurencyjne monety stabilne. Inni uważają, że zastąpi obecny system bankowy. Prawie wszyscy jednak się zgadzają, że Libra na Facebooku otwiera świat kryptowalut na ludzi o podobnych zainteresowaniach, jakich nigdy wcześniej nie widzieliśmy..

   Dodatkowe zasoby

   Mike Owergreen Administrator
   Sorry! The Author has not filled his profile.
   follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map