Co to jest Tendermint? | Wszystko co musisz wiedzieć

Co to jest Tendermint?

Tendermint to protokół niskiego poziomu składający się z dwóch głównych elementów: silnika konsensusu łańcucha bloków i ogólnego interfejsu aplikacji. Tendermint Core, silnik konsensusu blockchain, ułatwia pracę w sieci peer-to-peer i zapewnia konsensus typu proof-of-hill (PoS). Z drugiej strony interfejs Application BlockChain (ABCI) działa jako narzędzie dla łańcuchów bloków do łączenia się z protokołem Tendermint Core.

Celem Tendermint jest być silnik blockchain. Ma to być narzędzie, za pomocą którego programiści mogą pominąć nieprzyjemną i techniczną kryptografię i wskoczyć na wyższy poziom blockchain i tworzenia aplikacji.

Tendermint Core

Tendermint Core to pakiet oprogramowania open source składający się z dwóch głównych części. Przede wszystkim bizantyjski silnik konsensusu blockchain odporny na awarie. Po drugie, protokół sieciowy p2p.

Konsensus generalny

W algorytmie konsensusu Tendermint wpisana jest podstawowa koncepcja bizantyjskiej tolerancji błędów (BFT). Aby zrozumieć BFT, konieczny jest przegląd tego, co rozwiązuje: problem generałów bizantyjskich.

Dawno temu garstka generałów i ich armie próbowała zaatakować miasto. Aby pokonać miasto, wszyscy generałowie musieli zaatakować w tym samym czasie – mniej niż pełne uczestnictwo oznaczałoby przegraną. Problem w tym, że żaden z generałów nie mógł wiarygodnie wiedzieć, kiedy zaatakować miasto. Wszyscy znajdowali się w odosobnieniu po obu stronach miasta, a komunikacji między nimi nie można było zsynchronizować. Wiadomości mogą zostać utracone, uszkodzone lub sfałszowane.

Tendermint Whitepaper autorstwa Jae Kwon

Biała księga Tendermint autorstwa Jae Kwon

Wyzwanie, przed którym stanęli generałowie, jest potęgowane wykładniczo, gdy bierze się pod uwagę więcej osób lub wiadomości. BFT Proof-of-Stake firmy Tendermint pozwala stu walidatorom szybko i bezpiecznie porównywać swoje księgi. Innymi słowy, wszyscy walidatorzy wiedzą, kiedy zaatakować miasto.

Algorytm BFT Proof-of-Stake rozwiązuje problem generałów bizantyjskich, stosując częściowo synchroniczny model sieci. Zasadniczo oznacza to, że generałowie otaczający miasto – lub walidatorzy głosujący nad blokiem – nie muszą działać w określonym czasie. Bloki nie są głosowane według harmonogramu lub z góry określonego rozmiaru.

Tendermint osiąga to, najpierw losowo przypisując walidatorom prawo do zaproponowania bloku. Po zaproponowaniu bloków walidatory głosują w wieloetapowym procesie deterministycznym. Oznacza to, że pierwszy krok jest dość masowy, a drugi odbywa się w określonej kolejności.

W Tendermint walidatory są obracane według deterministycznego ważonego formatu okrężnego. Im większą stawkę ma walidator, tym częściej może zostać wybrany na lidera. Obecnie protokół jest ograniczony do stu walidatorów, jednak w razie potrzeby można zwiększyć liczbę walidatorów.


Interfejs aplikacji Blockchain

Na górze Tendermint Core znajduje się interfejs Application BlockChain (ABCI). ABCI jest bizantyjskim replikatorem aplikacji napisanych w dowolnym języku, odpornym na błędy. Możesz replikować swoje aplikacje blockchain napisane w C ++, Pythonie, Solidity lub dowolnym innym języku na prefabrykowany silnik blockchain BFT.

ABCI jest tłumaczem, opakowaniem i gniazdem między aplikacjami blockchain a silnikiem blockchain Tendermint, na którym siedzą.

Walka z monolitami

Warstwowanie ABCI na wierzchu Tendermint Core jest kluczowym krokiem w kierunku obniżenia barier dostępu wokół rozwoju za pomocą łańcuchów bloków.

Większość systemów blockchain ma architekturę monolityczną, często ograniczając języki, które można na nich pisać. Na przykład maszyna wirtualna z pełnym kodem bajtowym Ethereum Turing ogranicza Cię do języków, które są wstecznie zgodne z kodem bajtowym. Obecnie to tylko Wąż i Solidność.

W przeciwieństwie do tego ABCI pozwala na ułożenie dowolnego języka programowania powyżej i nadal jest w pełni kompatybilny z podstawowym silnikiem Tendermint Core. Programiści nie muszą podążać za pojedynczym monolitycznym stosem wybranego przez siebie łańcucha bloków. Zamiast tego mogą skupić się na logistyce aplikacji i pozostać praktycznie agnostykiem blockchain.

Ekosystem Tendermint i Cosmos

Ekosystem Kosmosu, w tym Tendermint

Przyszłość Tendermint jest w Kosmosie

Twórcy otwartego oprogramowania Tendermint zaimplementowali znacznie większy projekt o nazwie Cosmos. Zaprojektowany jako internet łańcuchów bloków, Cosmos łączy w sobie aplikacje oparte na Tendermint.

Ciekawą częścią Cosmos jest to, że aplikacje nie muszą być pierwotnie budowane na Tendermint, aby działały w ekosystemach Cosmos. Cosmos korzysta z replikatora aplikacji Tendermint firmy twarde łyżki istniejące łańcuchy bloków na Tendermint Core. Tendermint to nie tylko wylęgarnia modułowych aplikacji typu blockchain, ale także maszyna do klonowania blockchain.

Dla dalszego wyjaśnienia, oto jak Jae Kwon, założyciel Tendermint, opisuje twardą łyżkę.

„Twarda łyżka: nowy łańcuch, który uwzględnia stan istniejącego łańcucha; nie konkurować, ale zapewnić szeroki dostęp ”. – Jae Kwon

Kilka znaczących projektów, które chcą ciężko przejść do Cosmos, to OmiseGo, 0x i FOAM. Token każdego projektu będzie następnie istniał na wierzchu Tendermint, a następnie zostanie połączony z siecią łańcuchów bloków Cosmos.

Wniosek

Tendermint Core i ABCI razem tworzą Tendermint – silnik blockchain typu open source dla programistów dowolnego języka programowania, na którym mogą budować. Tendermint przenosi uwagę programistów z kryptografii niskiego poziomu na warstwę aplikacji.

Analogią do tego, czym Tendermint jest blockchain, byłoby porównanie go z płótnem artysty. Na płótnie można wyrazić nieskończoną liczbę pomysłów, ale współczesny artysta rzadko musi myśleć o budowaniu i rozwijaniu własnych. Tendermint, podobnie jak płótno, jest podstawą, na której można wymyślać nieskończone aplikacje blockchain.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map