Co to jest Ripple (XRP)? | Kompletny przewodnik po kryptowalutach bankowych

Co to jest Ripple?

Ripple to prywatna firma, której celem jest stworzenie i umożliwienie globalnej sieci instytucji finansowych i banków. Czyni to za pomocą oprogramowania blockchain RippleNet w celu obniżenia kosztów płatności międzynarodowych. Firma Ripple nazywa globalną sieć korzystającą z tego oprogramowania „Internet of Value”.

Jeśli nie masz pewności co do Ripple (XRP), nie martw się – wiele osób tak jest.

Termin Ripple jest często używany do opisania cyfrowej waluty XRP, otwartej sieci płatności, w której ta waluta jest przesyłana, a także spółki holdingowej stojącej za całym projektem.

Księga XRP to produkt typu open source stworzony przez firmę Ripple. Został stworzony, aby rozwiązać główny problem tarcia w płatnościach międzynarodowych, prefinansowanie rachunków nostro / vostro. Banki mogą wykorzystywać XRP do pozyskiwania płynności w czasie rzeczywistym. Dostawcy usług płatniczych mogą również wykorzystać go do rozszerzenia zasięgu na nowe rynki, zapewnienia szybszych rozliczeń płatności i obniżenia kosztów wymiany walut.

Ripple zasadniczo sprzeciwia się temu, co nazywają „otoczonymi murem ogrodami” sieci finansowych składających się z banków, kart kredytowych i innych instytucji, takich jak PayPal. Organizacje te mają tendencję do ograniczania przepływu pieniędzy za pomocą opłat, opłat za wymianę walut i opóźnień w przetwarzaniu.

W tym przewodniku przeprowadzimy Cię przez:

Szansa Ripple

Kiedy się nad tym zastanowić, sytuacja w branży płatności globalnych jest dziwnie w tyle.

Możemy przesyłać strumieniowo i pobierać całe dyskografie artystów na nasz telefon w środku lasu. Jednak wysłanie kilku cyfr waluty do babci w Japonii (jeśli nie masz babci w Japonii, użyj wyobraźni) wymaga opłat i czasu przetwarzania.

Technologia łatwych płatności globalnych już istnieje. Dlaczego więc globalna branża płatności jest tak daleko w tyle??

Cóż, nie byłoby przesadą założenie, że instytucje finansowe, które razem zarabiają biliony dolarów na opłatach za płatności, nie dążą do innowacji systemu, który wkłada pieniądze do kieszeni.

Branża finansowa ma także tendencję do ukrywania istotnych informacji w skomplikowanym żargonie finansowym, który potyka się o przeciętną osobę. Słowa takie jak „zabezpieczone zobowiązania dłużne” i „poluzowanie ilościowe” wprowadziły sferę finansową w ezoteryczną kurtynę.


Jednak zamiast przyjąć podejście „spalić to do ziemi”, które przyjęło wielu ideologów kryptowalut, Ripple stara się pracować z obecnym światem finansów.

Co roku przez granice przemieszcza się równowartość około 155 bilionów dolarów. Na przykład załóżmy, że wszyscy korzystają z systemu PayPal, który pobiera opłatę w wysokości 2,9% za każdą transakcję. Oznacza to, że około 4 495 000 000 dolarów (4 495 bilionów dolarów) płatności globalnych trafia prosto do Paypal (lub innej instytucji). Aby dodać zniewagę do obrażeń, przetworzenie tych płatności zajmuje zwykle kilka dni.

Jak działa Ripple?

Jest więc okazja, by coś takiego jak Ripple wstrząsnęło sprawami.

Jesteś sceptyczny. Rozumiemy. Istnieją dziesiątki rozgwieżdżonych altcoinów, które mówią: „Gdybyśmy mogli zdobyć tylko X% z tego (wstawić niewiarygodnie duży, niezwykle konkurencyjny i generalnie nieosiągalny rynek), bylibyśmy dominującym graczem w branży”.

Ripple został pierwotnie uruchomiony w 2012 roku. Rzecz w tym, że jest już firmą generującą przychody z ponad 100 instytucji finansowych w swojej sieci blockchain w tym Standard Chartered Bank, Westpac, Banco Santander i BBVA.

Krótka lista klientów Ripple

Krótka lista klientów Ripple

RippleNet

Aby zrozumieć, jak działa Ripple, warto wiedzieć o RTGS i RTXP (wkrótce zrozumiemy te pomieszane litery).

Kiedy wysyłasz pieniądze za pośrednictwem Bitcoin, wartość jest rozliczana w czasie rzeczywistym (nie licząc żadnych opóźnień Bitcoin). To właśnie rozumiemy przez rozliczenie brutto w czasie rzeczywistym (RTGS).

Ripple używa bram, którymi są najlepiej opisać jako coś podobnego do globalnej księgi złożonej z prywatnych łańcuchów bloków. Brama to zasadniczo portal cyfrowy, z którego korzystają rządy, firmy i instytucje finansowe, aby dołączyć do sieci. Ten mechanizm nazywa się protokołem transakcji Ripple (RTXP), znanym również jako RippleNet. To jest duma i radość projektu.

Gdy inny rząd, firma lub instytucja finansowa dołącza do RippleNet, może dokonywać transakcji z innymi bramami znacznie szybciej i za ułamek kosztów. RippleNet umożliwia również otrzymywanie płatności z dowolnego fiat (np. USD, EUR,) lub kryptowaluty (np. BTC, ETH).

Ripple stworzył coś dla każdego typu podmiotu, który regularnie przesyła duże kwoty pieniędzy za granicę. Na przykład firmy takie jak Apple i Amazon już wydają miliardy za granicę.

Należy zauważyć, że RippleNet służy również do wymiany walut między wszystkimi rodzajami pieniądza fiducjarnego. Jednak aby to zrobić, musi być w stanie zagwarantować płynność. I tu pojawia się XRP. XRP to cyfrowy zasób, który zapewnia płynność źródłową dostawcom płatności, animatorom rynku i bankom.

Trzy różne produkty

Chociaż ludzie często określają Ripple jako jedną platformę, w rzeczywistości składa się ona z trzech różnych produktów: xCurrent, xVia i xRapid.

xCurrent to podstawowy produkt platformy. Kiedy słyszysz o banku współpracującym z Ripple, najprawdopodobniej właśnie tego używa. xCurrent nie wymaga XRP.

xVia to najnowszy produkt projektu. To interfejs płatności i zestaw interfejsów API. Podobnie jak xCurrent, xVia nie używa XRP.

xRapid to jedyny produkt wykorzystujący XRP. Mówiąc najprościej, ten produkt jest rozwiązaniem zapewniającym płynność.

Statystyki transakcji

Chociaż infrastruktura sieci ma sens dla dużych korporacji, nie zapewnia ona wiele pożyczek przeciętnemu konsumentowi. RippleNet nie zapewnia przeciętnej osobie większych korzyści. Ripple prawdopodobnie nie zmieni sposobu, w jaki osobiście otrzymujesz i wysyłasz pieniądze w najbliższym czasie, ale chce zrewolucjonizować przepływ pieniędzy na całym świecie na większą skalę.

czas prędkości tętnienia

Czasy transakcji Ripple są znacznie krótsze niż u konkurencji.

Ripple wykazał, że może obsłużyć ogromną liczbę transakcji na sekundę, nawet w porównaniu z inną kryptowalutą Bitcoin. BTC obsługuje około 15 transakcji na sekundę, natomiast Księga XRP może obsłużyć ponad 1500 transakcji na sekundę.

Struktura dostaw Ripple

Kluczowym elementem, który należy wiedzieć o Ripple (XRP), jest sama ilość istniejącego XRP. Wszystkie XRP zostały już stworzone z całkowitą podażą 100 miliardów. Obecnie w obiegu znajduje się ponad 41 miliardów tokenów XRP, a reszta znajduje się w Ripple Labs.

W ogłoszeniu z maja 2017 r. Ripple przedstawił swoje plany wypuścić 55 miliardów XRP na rachunku escrow aby zapewnić pewność całkowitej podaży XRP.

Ripple jest czymś w rodzaju scentralizowanej

Biorąc pod uwagę fakt, że Ripple Labs posiadało około 80 miliardów tokenów XRP w jednym momencie, nie jest daleko, aby powiedzieć, że Ripple jest scentralizowany, a przynajmniej bardziej niż większość innych kryptowalut.

Jednak Brad Garlinghouse (dyrektor generalny i założyciel Ripple) postrzega to inaczej.

Garlinghouse to stwierdził „Ripple nie jest scentralizowany. Żeby było jasne, gdyby Ripple zniknął dzisiaj, XRP nadal by funkcjonował. Dla mnie to najważniejsza miara tego, czy coś jest zdecentralizowane ”.

Następnie zwrócił uwagę na kilka faktów, które przemawiały za tym, że sieć jest w rzeczywistości zdecentralizowana.

Strategia decentralizacji

W maju 2017 r. Firma Ripple opublikowała swoją strategię decentralizacji. Ogłosili plany dywersyfikacji walidatorów w księdze XRP i rozszerzyli je do 55 węzłów walidatorów w lipcu 2017 r. Zespół podzielił się również planami dodania węzłów walidacyjnych innych firm, jednocześnie usuwając jeden węzeł walidujący obsługiwany przez Ripple na każde dwa zewnętrzne węzły, dopóki nie będzie pojedynczej jednostki obsługującej większość zaufanych węzłów w księdze XRP.

Ripple ma obecnie 26 unikalnych domyślnych węzłów weryfikujących. Ripple obsługuje tylko siedem z nich, co oznacza, że 73 proc są pod kontrolą stron zewnętrznych. Ten nacisk w kierunku większej liczby węzłów weryfikujących innych firm pokazuje, że zespół Ripple dokłada starań, aby sieć była bardziej zdecentralizowana.

Z tego powodu dokładniejszym sposobem opisania, czy Ripple jest scentralizowany, czy nie, jest dziwne połączenie obu. Masz spółkę holdingową, która ma ponad połowę tokenów. Ale planują wydać resztę, co prawdopodobnie będzie priorytetem dla pozyskania i wdrożenia nowych partnerów w RippleNet. W pewnym momencie Ripple kontrolował większość węzłów walidujących, ale to też się zmieniło.

Scentralizowanie niekoniecznie jest złą rzeczą, ale odstrasza wielu „zdecentralizowanych” ideologów w społeczności kryptowalut.

Konkurencja

Głównym konkurentem Ripple jest Stellar. W rzeczywistości założyciel Stellar, Jed McCaleb, był również współzałożycielem Ripple, ale opuścił firmę w 2013 roku z powodu nieporozumień z resztą zespołu kierowniczego.

Oba projekty specjalizują się w płatnościach transgranicznych i mają podobną architekturę. Jednak Fundacja Stellar jest organizacją non-profit, podczas gdy Ripple jest firmą nastawioną na zysk. Ogólna misja każdego projektu też się nieco różni. Podczas gdy Ripple koncentruje się na pomocy gigantycznym instytucjom bankowym, Stellar sprzymierza się z małym facetem, próbując wprowadzić bankowość bez banków.

Gdzie można kupować i przechowywać XRP?

Możesz kupić Ripple na wielu najpopularniejszych giełdach kryptowalut, takich jak Bittrex, Kraken i Binance. Możesz także dowolne platformy brokerskie, takie jak Changelly.

Jeśli chcesz zachować XRP przez dłuższy czas, zalecamy użycie portfela sprzętowego, takiego jak Ledger Nano S lub takiego, który obsługuje XRP.

Twarde portfele są generalnie znacznie bezpieczniejsze, ponieważ są offline i mają lepsze zabezpieczenia niż giełdy i inne portfele online. Jednak nie są one idealne dla kogoś, kto często handluje.

Czy warto zainwestować w XRP?

Cóż, to zależy wyłącznie od Ciebie.

XRP ma bogatą historię handlową, najeżoną kilkoma znaczącymi ruchami cen. Od 2013 do początku 2017 roku XRP był stosunkowo nieciekawym tokenem do oglądania. Pod koniec 2014 roku zanotował jeden wyjątkowy skok cenowy, w którym skoczył o 500 procent w ciągu jednego miesiąca. Ponieważ nie było żadnych istotnych wiadomości dotyczących tego ruchu, niektórzy członkowie społeczności uważali, że był to plik sztuczna pompa.

XRP rozpoczął gwałtowny wzrost w marcu 2017 r., Pozornie po informacja prasowa że dziesięć innych instytucji finansowych, w tym BBVA, dołączyło do Ripple. Dopiero na hossie 2017/2018 XRP osiągnął najwyższy poziom cen USD i BTC. Na początku stycznia 2018 r. Moneta osiągnęła ponad 3,80 USD (~ 0,000263 BTC).

Teraz możesz pobrać XRP za niecałe 0,33 USD (~ 0,0000899 BTC).

Rzeczy do rozważenia

Sukces Ripple zależy ostatecznie od liczby partnerów w RippleNet (która stale rośnie w ciągu ostatniego roku), liczby osób korzystających z produktów Ripple i skuteczności XRP.

Wydaje się, że Ripple radzi sobie dobrze na tych frontach, jednak należy zwrócić uwagę na samą podaż XRP na rynku (całkowita podaż 100 miliardów). Jakby to nie była trudna pigułka do przełknięcia dla inwestorów, Ripple posiada obecnie około 59 miliardów XRP (~ 59% całkowitej podaży). Oznacza to, że technicznie mogą wprowadzać na rynek ogromne ilości swojego XRP, aby kontrolować cenę i ogólnie utrzymywać ją na niskim poziomie.

Jednak poza wskaźnikami inwestycyjnymi ważne jest, aby naprawdę zrozumieć pozycję, w której znajduje się Ripple (XRP).

  1. Czy zdajesz sobie sprawę z możliwości, jaką Ripple może mieć przed sobą lub nie?
  2. Czy uważasz, że zespół Ripple może to zrobić?
  3. Co zespół Ripple robi co kwartał, aby osiągnąć swoje cele?

Możesz również znaleźć więcej spostrzeżeń bezpośrednio od założyciela i dyrektora generalnego Ripple, Brada Garlinghouse’a, podczas sesji Quora. Mówi o wszystkim, od tego, czy powinieneś inwestować w XRP i jak Ripple może zrewolucjonizować finanse.

Końcowe przemyślenia

Tak więc, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zainwestować w Ripple (XRP), czy nie, warto obserwować wzrost popularności technologii blockchain. Ripple jest jednym z niewielu legalnych, rentownych konkurentów starego systemu finansowego i może odgrywać główną rolę w przepływie pieniędzy na całej planecie.

Jeśli chodzi o praktyczne zastosowania tokena XRP dla przeciętnej osoby, jest ich niewiele. Jednak jeśli spojrzeć na Ripple (XRP) przez pryzmat globalnej branży płatności, jest to tradycyjny, zaawansowany technologicznie Dawid kontra znany Goliat.

Uwaga redaktora: ten artykuł został zaktualizowany przez Stevena Buchko 1.15.19 w celu odzwierciedlenia ostatnich zmian w projekcie.

Dodatkowe zasoby

Stronie internetowej

Świergot

Reddit

Aktualności

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map