Co to jest fakt (FCT)? | Jedyny przewodnik, jakiego będziesz potrzebować

Co to jest fakt?

Factom to protokół blockchain który oddziela niezmienność technologii blockchain od walut, które zwykle są z nią związane. To sprawia, że ​​przechowywanie danych w łańcuchu bloków jest łatwiejsze i tańsze dla firm.

Factom próbuje rozwiązać trzy główne problemy widoczne w sieci Bitcoin:

  1. Prędkość – Pojedyncze potwierdzenie transakcji Bitcoin zajmuje co najmniej 10 minut. Przy wspólnotowym standardzie 6 potwierdzeń przed pełnym przetworzeniem transakcji, wiele z nich zajmuje ponad godzinę.
  2. Koszt – Opłaty za transakcje Bitcoin rosną i mogą nadal rosnąć, gdy do sieci trafia więcej transakcji.
  3. Nadąć – W przypadku bloków o wielkości 1 MB liczba możliwych transakcji na sekundę jest ograniczona. Nawet wdrożenie Segregated Witness (SegWit) i Lightning Network może nie być wystarczającym ulepszeniem, aby ograniczyć problemy ze skalowaniem Bitcoina.

Dodatkowo dokumenty i dane przechowywane w Factom można łatwo poddać audytowi co dodatkowo obniża koszty potrzebne firmom do posiadania bezpiecznego i dokładnego magazynu danych.

Factom jest szczególnie przydatny dla firm, w których ważne dane regularnie przechodzą z rąk do rąk. Dokumenty takie jak nadania gruntów i dokumentacja medyczna muszą mieć zapewnioną dokładność podczas przechodzenia od jednej osoby do drugiej. Przechowywanie danych w łańcuchu bloków zapewnia tym firmom ogromną wartość. Utrzymywanie dokumentacji papierowej jest kosztowne, a tradycyjna pamięć cyfrowa jest podatna na złośliwe manipulacje. Factom rozwiązuje oba te problemy.

W tym przewodniku Factom omówimy:

Jak działa Factom?

Factom używa w sieci dwóch tokenów:

  1. Faktoidy
  2. Kredyty wejściowe

Faktoidy (FCT)

Faktoidy mają własną sieć w Factom i można nimi swobodnie handlować, jak większością innych kryptowalut. Monety te decentralizują system i uniemożliwiają użytkownikom spamowanie sieci.

Serwery Factom otrzymują Factoids w nagrodę za utrzymanie sieci. Sieć udostępnia te nagrody według stałej stawki (~ 73 000 miesięcznie) niezależnie od ich ceny.

Kredyty wejściowe (EC)

Możesz użyć faktoidów do zakupu Kredyty wejściowe poprzez protokół. Kredyty wejściowe są niezbywalne i możesz ich używać tylko do płacenia za Zgłoszenia lub głosowania na węzły uprawnień.

Ponieważ mają niewielką wartość wewnętrzną, możesz przechowywać kredyty wejściowe w obszarze o niskim poziomie bezpieczeństwa, przy niewielkim ryzyku, że złodzieje je ukradną.

Aby dodać dane do łańcucha bloków Factom, musisz wydać Kredyty Wejścia. Kiedy wydajesz kredyt wstępu, faktoidy użyte do jego zakupu to usunięte z systemu (AKA spalony).

Oddzielenie faktoidów od kredytów wejściowych otwiera Factom dla użytkowników, którzy albo nie rozumieją, albo nie chcą używać kryptowaluty. Mogą po prostu kupić Kredyty Wejścia za pomocą wybranej przez siebie waluty. Factom następnie kupuje faktoidy z otwartego rynku i pali je, aby pokryć zakup.

Łańcuch faktów

Każdy przesyłany wpis ma identyfikator łańcucha. Identyfikator łańcucha określa, która podgrupa powinna zawierać wpis. Wpisy mają maksymalny rozmiar 10 KB, ale możesz użyć wielu wpisów, aby połączyć ze sobą większe pliki.

Sekwencja wpisów tworzy a Łańcuch. Łańcuch rejestruje kolejność wpisów, które pozostawiają ślad audytu. Mówiąc prościej, Łańcuchy są jak foldery, a wpisy są jak pliki umieszczane w folderach.

Wpisy faktów

Łańcuch to sekwencja wpisów.

Na Blok wejściowy to grupa skrótów wszystkich wpisów z określonym identyfikatorem łańcucha. Należy zauważyć, że blok wejściowy zawiera tylko skróty, a nie rzeczywiste dane wpisów.

Co minutę serwery federacyjne tworzą plik Directory Block grupując razem skróty bloków wejściowych z tego przedziału czasowego.

Bloki wprowadzania faktów

Bloki wpisów zawierają tylko skróty wpisów.

Po utworzeniu 10 bloków katalogu (co 10 minut) skróty z tych bloków katalogu są zakotwiczane w łańcuchu bloków Bitcoin. Węzeł uprawnień, który wykonuje tę akcję, jest wybierany losowo.

Konstrukcja sieci sprawia, że ​​audytowanie dokumentacji jest łatwym i tanim procesem.

W Bitcoinie potrzebujesz całej historii łańcucha bloków, aby zweryfikować transakcję. Nie jest to konieczne w przypadku Factom. Używając bloków katalogów i identyfikatorów łańcuchów, możesz znacznie zmniejszyć przepustowość wymaganą do audytu rekordów.

Trzy rodzaje serwerów

Factom używa algorytmu konsensusu podobnego do Algorytm tratwy. Korzystając z tego algorytmu, sieć osiąga konsensus, wybierając losowo lidera z puli Serwery federacyjne.

Serwery Factom

Factom wykorzystuje trzy typy serwerów (węzłów).

Serwery federacyjne to główne serwery obsługujące sieć Factom. Są jedynymi, którzy mogą zapisywać dane w łańcuchu bloków i otrzymywać nagrody Factoid.

Te serwery wysyłają „wiadomość serca” do obserwujących w sieci, aby udowodnić ich istnienie. Jeśli serwer federacyjny nie generuje wiadomości „heartbeat”, obserwujący natychmiast rozpoczynają wybory, aby wybrać nowy serwer federacyjny, który zajmie jego miejsce.

Serwery audytowe dokładnie sprawdź działanie serwerów stowarzyszonych. Jeśli serwer federacyjny popełnia błąd, staje się serwerem audytu, a jeden z serwerów audytowych uaktualnia do serwera federacyjnego.

Te serwery nie otrzymują nagród za wykonaną pracę.

Serwery obserwujące może tylko wysyłać żądania transakcji. Po otrzymaniu żądania wpisu przekazują je dalej na serwer federacyjny.

Sieć nie przeprowadza audytów wstępnych Wpisów, dlatego przed wprowadzeniem ich do systemu należy przeprowadzić audyt wszystkich Wpisów.

Zespół Factom & Postęp

Projekt Factom rozpoczęła się w 2014 roku co stawia go na starszym końcu spektrum blockchain. Od tego czasu zespół robił stałe postępy.

Wydali pierwszą wersję Factom na początku 2015 roku, a sprzedaż tokenów odbyła się w połowie tego roku. W sierpniu 2015 roku zostali przyjęci do akceleratora Plug and Play FinTech i zostali wybrani jako jeden z start-upów Austin A-List w maju 2016.

Z siedzibą w Austin w Teksasie podstawowy zespół ma wielu członków z kilkuletnim doświadczeniem w dziedzinie blockchain.

Paul Snow kieruje zespołem jako założyciel i CEO. Jest także głównym architektem projektu open source, DTRules, i założył Texas Bitcoin Conference.

Blockchain może legalnie uwierzytelniać dowody, chińskie zasady sędziowskie https://t.co/P7svO2ytzI przez @CoinDesk

CoinDesk bagatelizuje tutaj Factom, ale skróty znajdowały się w Factomie, który zakotwicza się w Bitcoin. Nasi ludzie w Chinach pomogli zapewnić wsparcie techniczne w tej sprawie!

– Paul Snow (@ paulsnx2) 29 czerwca 2018 r

Factom obecnie się skończył 11 milionów wpisów a także kilka godnych uwagi partnerstw. Zespół pracuje z Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego zapewnienie ścieżek audytu danych zebranych na granicach USA. Współpracują też z Fundacja Gatesa do przechowywania dokumentacji medycznej ludzi w krajach rozwijających się.

W czerwcu 2018 roku chiński sąd wykorzystał dane przechowywane w łańcuchu blokowym Factom jako dowód prawny, ustanawiając precedens dla przyszłych spraw.

W maju 2018 roku zespół Factom ukończył ostatni ważny kamień milowy swojej białej księgi, M3. Dzięki wdrożenie M3, serwery władz zostały przełączone z serwerów obsługiwanych przez Factom, Inc. na niezależnych operatorów w dziewięciu krajach. Co więcej, zespół dokonał znacznych ulepszeń w szybkości łańcucha bloków, zwiększając przepustowość pięciokrotnie i skracając czas potwierdzenia o 600 razy. Dodali również obsługę kotwic łańcucha bloków Ethereum.

Konkurenci

Firma ma kilku bezpośrednich konkurentów. Jego największym konkurentem jest NEM, który wypuścił biały papier Apostille w 2017 r. Podobnie jak Factom, Apostille specjalizuje się w poświadczaniu notarialnym i znakowaniu czasowym danych i dokumentów.

Handel faktami

Cena FCT osiągnęła najwyższy w historii poziom (w BTC) wynoszący ~ 33,72 USD (~ 0,0135 BTC) w czerwcu 2017 r. Przez prawie całą pozostałą część 2017 r. cena systematycznie spadała z krótkotrwałym wzrostem pod koniec sierpnia. Począwszy od listopada 2017 r., FCT poszybował w górę wraz z resztą rynku, osiągając rekordowy poziom (w USD) około 77,65 USD (~ 0,00505 BTC) w styczniu 2018 r..

Po tym wyścigu FCT spadł przez większość 2018 roku, uderzając o podłogę o wartości około czterech dolców. Factom był jednym z nielicznych projektów, które pozornie zaczęły wychodzić z bessy w 2018 roku. Na początku listopada cena FCT ponownie zaczęła rosnąć do prawie dziesięciu dolarów i pozostała w pobliżu tej ceny. Ponieważ ten ruch cenowy ma miejsce w okresie kiepskich nastrojów rynkowych, może to oznaczać, że Factom zyskuje znaczącą akceptację wśród przedsiębiorstw.

Cena FCT jest bezpośrednio związana z ilością wykorzystania sieci. Ponieważ więcej firm dołącza do sieci, składanie Zgłoszeń stanie się bardziej kosztowne, co z kolei wpłynie na cenę FCT.

Gdy liczba spalanych FCT przekroczy 73 000, które są tworzone każdego miesiąca, waluta stanie się deflacyjna. Przekroczenie tego progu rentowności powinno jeszcze bardziej podnieść cenę.

Gdzie kupić FCT

Możesz kupić FCT na Poloniex i Bittrex jako parę handlową z Bitcoinem.

Aby kupić FCT na tych giełdach, musisz najpierw posiadać Bitcoiny lub kupić je na innej giełdzie, takiej jak GDAX lub Gemini. Stamtąd możesz przesłać swoje Bitcoiny, aby dokonać wymiany.

CoinMarketCap zawiera listę wszystkich giełd i par handlowych, które są dostępne dla Factom.

Gdzie przechowywać FCT

Masz dwie zalecane opcje portfela do przechowywania FCT:

  1. Bezpieczny (zaszyfrowany) portfel korporacyjny
  2. Ledger Nano S

Portfel Enterprise jest dostępny na komputery Mac, Windows i Linux. Możesz znaleźć instrukcje pobierania i korzystania z portfela tutaj.

Możesz również przechowywać swoje FCT w portfelu sprzętowym Ledger Nano S. The Ledger to jeden z najbardziej zaufanych i bezpiecznych portfeli w społeczności kryptowalut.

Nie ma jeszcze wielu innych portfeli obsługujących FCT, ale wydaje się, że zyskują na popularności. Nowy portfel Exodus, eden, obsługuje FCT, ale jest nadal w wersji wstępnej, więc możesz mieć problemy z używaniem go.

Wniosek

Factom to projekt o ugruntowanej pozycji, który rozwiązuje ogromny problem obejmujący wiele branż. Chociaż marketing nie był celem zespołu, pracowali w cieniu, tworząc partnerstwa biznesowe i kontynuując ulepszanie swoich produktów.

Zespół nie tylko ma doświadczenie we wspólnej pracy nad wcześniejszymi projektami, ale także dzieli się kilkuletnią wiedzą o blockchainie.

W miarę rozwoju projektu będzie interesujące zobaczyć, jak zareaguje cena FCT i co się stanie, jeśli osiągnie punkt deflacyjny.

Uwaga redaktora: ten artykuł został zaktualizowany przez Stevena Buchko 27.11.2018 w celu odzwierciedlenia ostatnich zmian w projekcie.

Dodatkowe zasoby informacyjne

Stronie internetowej

Facebook

Świergot

youtube

Reddit

Niezgoda

Github

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map