Co to jest DEX? Zdecentralizowane wymiany, wyjaśnienie

DEX to zdecentralizowana giełda i zasadniczo nowy typ dopasowywania par, który umożliwia składanie zamówień i handel kryptowalutami bez instytucji pośredniczącej zarządzającej księgą lub kontrolującej fundusze użytkowników.

Kryptowaluty podekscytowały wiele osób, ponieważ stworzyły sposób na handel wartością bez potrzeby pośredników. Technologia Blockchain pozwala nieznajomym na zaufanie sobie nawzajem bez potrzeby centralnej instytucji. To niesamowita technologia, która może zmienić sposób, w jaki tworzymy naszą gospodarkę i sposób, w jaki myślimy o handlu.

Wyzwanie polega oczywiście na tym, że aby wejść do ekosystemu, musisz kupić jakąś kryptowalutę za pomocą waluty, którą już masz (dolary, euro itp.). Zwykle robisz to na jednej z głównych giełd, takich jak Coinbase lub Kraken. Są to jednak obie instytucje scentralizowane.

Pobierają Twoje informacje, zarządzają kontami i są podatni na spowolnienia lub bezpośrednie ataki. Korzystanie ze scentralizowanych giełd do kupowania kryptowalut to ironiczne doświadczenie. Aby wejść do pozbawionego zaufania, zdecentralizowanego ekosystemu, musisz zaufać scentralizowanej instytucji.

DEX starają się zmienić to doświadczenie, oferując użytkownikom sposoby na znalezienie się nawzajem i handel bezpośrednio w sieci. Żaden duży DEX nie ma jak dotąd bramy fiat, ale wielu konkurentów zbudowało zdecentralizowane giełdy, które pozwalają na handel kryptowalutami. W tym obszernym przewodniku przyjrzymy się, czym jest DEX, jakie są zalety i wady takiego podejścia oraz kim są główni gracze w wyścigu o zbudowanie opłacalnych platform DEX.

Powierniczy a nieopowolany, scentralizowany a zdecentralizowany

Aby zrozumieć DEX, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że giełdy kryptowalut istnieją na dwóch podstawowych osiach: przechowywanie i centralizacja.

opieka a centralizacja

Opieka

Opieka oznacza, kto posiada klucze do rachunków na giełdzie. Na przykład, gdy kupujesz Bitcoin na Coinbase, pojawia się on na Twoim koncie Coinbase, ale tak naprawdę nie posiadasz i nie kontrolujesz jeszcze tego Bitcoina. Musisz poprosić o przelew z Coinbase na zewnętrzny adres portfela, który kontrolujesz, zanim Bitcoin będzie naprawdę Twój. Jeśli Coinbase zostanie zaatakowane, spowolnione lub ma problemy techniczne, nie masz możliwości zabezpieczenia swojego Bitcoina. Był to problem tak często w przypadku wielu giełd, że „fundusze są bezpieczne” stało się memem w społeczności, ponieważ operatorzy giełd próbują uspokoić użytkowników w obliczu problemów z systemem.

fundusze są memem safufundusze są bezpieczne na Twitterze

Giełda niezwiązana z powiernictwem pozostawia wszystkie środki w prywatnych portfelach swoich użytkowników. Użytkownicy mogą następnie samodzielnie przesyłać i potwierdzać transakcje ze swoich osobistych portfeli, zasadniczo korzystając z giełdy jako usługi dopasowującej. Rozwiązanie pośrednie obejmuje przesyłanie przez użytkowników funduszy do zweryfikowanych inteligentnych kontraktów typu open source, które są wykonywane po dopasowaniu i mogą zostać anulowane w dowolnym momencie. Ma to tę zaletę, że zapewnia bezpieczeństwo i automatyzację, ale jest okres, w którym środki nie znajdują się w portfelach użytkowników. Jeśli wystąpi problem z umową, fundusze mogą zniknąć.

Centralizacja

Centralizacja odnosi się do miejsca, w którym odbywa się dopasowywanie, kierowanie i realizacja zamówień. W scentralizowanej giełdzie istnieje zastrzeżona księga zamówień, która przegląda wszystkie przychodzące zamówienia i tworzy dopasowania między użytkownikami. Oprogramowanie wymiany i serwery następnie wykonują transakcję.


Zdecentralizowane giełdy działają w sieci komputerów. Niektóre działają bezpośrednio w łańcuchu dzięki wykorzystaniu inteligentnych kontraktów. Inni polegają na sieciach drugiej warstwy zaufanych węzłów, zwanych przekaźnikami, aby znaleźć i dopasować kolejność.

DEX vs scentralizowany wolumen

Scentralizowane giełdy generują znacznie większy wolumen niż DEX

Według Tom Goldenberg pisząc w CoinDesk, 99 procent wolumenu obrotu odbywa się na scentralizowanych giełdach. Spośród nich 73 procent to osoby pozbawione wolności. Implikacja jest tutaj zdecydowana większość handlu kryptowalutami odbywa się za pośrednictwem scentralizowanych instytucji. Dla niektórych jest to ogromna wada przestrzeni kryptowalut, budowanie zdecentralizowanej przyszłości na szczycie scentralizowanych dostawców wymiany.

Dla innych wydaje się oczywiste, że wymiana powinna być scentralizowana. W rzeczywistości wielu twierdziło, że „zdecentralizowana wymiana” to oksymoron. W końcu wymiana jest miejscem spotkań, w którym ludzie gromadzą się, aby handlować. Oczywiście powinien to być jeden podmiot, aby szybko ułatwiać transakcje.

Jak w większości debat, obie strony mają zasługi dla swoich argumentów. Wyzwania związane z budowaniem wielkiego, nieizolacyjnego DEX są bardzo zróżnicowane, ale korzyści są również trudne do zaprzeczenia.

Korzyści z DEX

Handel na DEX niesie ze sobą wiele korzyści, które czynią go atrakcyjnym dla użytkowników kryptowalut. Co najważniejsze, DEXy wyłączają pośrednictwo ekosystemu wymiany, eliminując pośredników i umożliwiając swobodny, bezpośredni handel między stronami. Jest to zgodne z decentralizującą filozofią i misją kryptowalut. Już samo to sprawia, że ​​DEX-y są okrzykiem mobilizującym do decentralizacji za wszelką cenę, libertariańskich zagorzałych zwolenników, których społeczność kryptograficzna ma sporo.

Ale są też inne korzyści z DEX, które przeciętny użytkownik może również uznać za atrakcyjne.

1. Anonimowość

Ponieważ DEX-y w swojej najczystszej postaci używają tylko informacji z łańcucha bloków, wszystko, co musisz udostępnić, aby korzystać z DEX, to adres publiczny. Większość scentralizowanych giełd wymaga pełnego procesu rejestracji z podaniem imienia i nazwiska, adresu e-mail, a nawet informacji o koncie bankowym. Nawet anonimowe wymiany krypto-kryptowalut nadal wymagają informacji o lokalizacji i innych danych osobowych, aby zachować zgodność z przepisami i ograniczeniami rządowymi.

To powiedziawszy, jeśli DEX osiągną większe znaczenie, prawdopodobnie spotkają się z regulatorami. Większość twórców DEX planuje powiedzieć, że wydaje tylko oprogramowanie open source i nie ponosi odpowiedzialności za to, co społeczność robi z tym oprogramowaniem, unikając w ten sposób problemów z KYC i AML. Jednak okaże się, czy ten argument jest prawnie uzasadniony w dłuższej perspektywie, zwłaszcza jeśli szkody wynikają ze źle napisanej inteligentnej umowy lub luki w zabezpieczeniach.

2. Kontrola funduszy

DEX są generalnie, ale niekoniecznie, niepolegające na pozbawieniu wolności. Dzięki temu użytkownicy zachowują kontrolę nad swoimi środkami przez cały proces przelewu, aż do momentu wymiany, kiedy to inteligentny kontrakt realizuje podpisaną transakcję. Koniec z wiadomościami „fundusze są bezpieczne”. Za bezpieczeństwo swoich funduszy odpowiadasz na własną odpowiedzialność DEX.

3. Hacki

ataki na giełdy

Historia ataków na scentralizowane giełdy

Ponieważ DEX istnieje w sieci komputerów, atak staje się znacznie bardziej skomplikowany. Nie ma jednego punktu wejścia lub awarii. To sprawia, że ​​DEX jest wykładniczo bezpieczniejszy. Utrudnia również ich projektowanie i testowanie, co jest jednym z powodów, dla których rozwój DEX był do tej pory powolny.

4. Przestój

Ponieważ w rozproszonej wymianie nie ma pojedynczego punktu awarii, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że DEX ulegnie awarii. Aktualizacje są wdrażane w poszczególnych węzłach. Nawet jeśli poszczególne węzły muszą przestać działać z powodu konserwacji lub ataku, pozostałe węzły mogą nadal obsługiwać sieć wymiany.

Wady DEX

DEX są z natury bardziej skomplikowane niż ich scentralizowane odpowiedniki. Prowadzi to do wyzwań we wdrażaniu i użyteczności, z którymi główne DEX nie zostały jeszcze w pełni rozwiązane.

1. Użyteczność

Pierwszym i największym wyzwaniem jest łatwość obsługi. Utworzenie konta na dużej scentralizowanej giełdzie jest dość prostym procesem i działa podobnie jak aplikacje bankowe i maklerskie, które są znane użytkownikom. Z drugiej strony korzystanie z DEX wymaga połączenia się z DApp lub nawet zainstalowania samodzielnego klienta DEX.

jak działa dex

Mówiąc najprościej, wystarczy założyć portfel MetaMask, sfinansować ten portfel, a następnie połączyć się z opartym na Ethereum DEX DApp. W najbardziej skomplikowanym przypadku może być konieczne skonfigurowanie niezależnego węzła i pozostawanie w trybie online przez długi czas, aby podpisywać transakcje.

2. Uproszczone narzędzia handlowe

Scentralizowane giełdy oferują zaawansowane narzędzia, takie jak opcje i handel z depozytem zabezpieczającym. To po prostu nie jest możliwe w dzisiejszych DEX-ach. Handel na DEX zazwyczaj obejmuje tylko zlecenia kupna lub sprzedaży.

3. Niska płynność

DEX stanowią około jednego procenta wolumenu obrotu na rynku kryptowalut. W rezultacie możliwy jest tylko niewielki obrót popularnymi monetami. Nie ma wystarczającej płynności, aby umożliwić obrót o dużym wolumenie i nie ma scentralizowanych instytucji świadczących usługi animatora rynku.

4. Opóźnienie

Kiedy dokonujesz transakcji na giełdzie, chcesz jak najbliżej natychmiastowej realizacji. W przeciwnym razie możesz przegapić zmianę ceny. Niestety, jak dotąd DEX wykazały powolne anulowanie i długi czas przetwarzania zamówień, ponieważ wszystkie żądania muszą być propagowane w zdecentralizowanej sieci. W rezultacie poślizg cenowy – zmiany cen między czasem zlecenia a czasem realizacji – jest powszechny.

5. Bieg do przodu

Ponieważ musisz rozgłaszać swoje zamiary w całej sieci, aby dokonać transakcji, możliwe jest, że źli aktorzy w sieci z szybkimi połączeniami wyskoczą przed Ciebie w kolejce i kupią monety po niższej cenie, aby je sprzedać ty. Ta praktyka, zwana faworytem, ​​podważa uczciwość wymiany. Nie ma prawdziwego sposobu, aby upewnić się, że górnicy lub przekaźniki na zdecentralizowanej giełdzie nie będą mogli skakać w kolejce po zamówienia. Obecnie twórcy DEX pracują nad potencjalnymi rozwiązaniami obejmującymi podpisy lub zabezpieczenia, ale jak dotąd nie istnieje żadne konkretne rozwiązanie.

6. Prawdziwa decentralizacja?

Niektóre DEX nadal wymagają od Ciebie oddania pod opiekę Twoich monet. Inne dotyczą małych, scentralizowanych sieci węzłów przekaźników. Jednak inni prowadzą książkę zamówień poza łańcuchem, która musi być w jakiś sposób utrzymywana przez podmioty zewnętrzne. Wszystkie te zastrzeżenia podważają twierdzenia giełd o decentralizacji.

Najlepsze projekty DEX

Popularne obecnie projekty DEX

Chociaż DEX stanowią tylko jeden procent całkowitego wolumenu obrotu na rynku, wciąż jest sporo projektów w tej przestrzeni.

EtherDelta i IDEX to dwie z najbardziej uznanych zdecentralizowanych giełd. Są ograniczone do tokenów zbudowanych na Ethereum i oba mają pewne problemy z użytecznością pierwszej generacji. Nowsze gracze, tacy jak Bitsquare, Bitshares, Waves DEX i 0x, mają większą elastyczność w zakresie większej liczby monet i funkcji. Każda platforma wiąże się z własnymi wyzwaniami dotyczącymi użyteczności, przyszłych zmian i płynności.

To tylko kilka z wielu projektów próbujących zdecentralizować transfery monet. Inne projekty pracują nad atomowymi zamianami, natychmiastowym przetwarzaniem zamówień i integracją dla technologii drugiego poziomu, takich jak Lightning Network, aby uczynić DEX bardziej użytecznymi.

Przyszłość zdecentralizowanych giełd

Nadal istnieją poważne techniczne przeszkody, przed którymi stoją DEX idące naprzód, a całkowita decentralizacja nie jest możliwa ani nawet pożądana. Najprawdopodobniej dominować będzie model hybrydowy, w którym szybkość i wyprzedzająca ochrona scentralizowanego portfela zamówień spotyka się z bezpieczeństwem i nieupoważnionym charakterem zdecentralizowanych rozwiązań.

Atomic swap, Lightning i inne rozwiązania warstwowe ułatwią przejście i hybrydyzację. Nadal nie jest również jasne, jaką rolę odegra w tym wszystkim regulacja i być może giełdy będą nadal potrzebować scentralizowanych organów do gromadzenia informacji o KYC i udzielania odpowiedzi rządowym organom regulacyjnym.

Ostatecznie technologia stojąca za dzisiejszymi DEX będzie napędzać falę innowacji w sposobach handlu monetami. Będziemy obserwować mniej problemów z bezpieczeństwem, ponieważ giełdy dywersyfikują swoją sieć węzłów i zapewniają większą ochronę monet dla użytkowników giełdy. Idealny DEX jest prawdopodobnie wyimaginowany, ale jeśli rozwój będzie kontynuowany, będziemy znacznie bliżej uczciwego, szybkiego, taniego i bezpiecznego handlu monetami.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map