Co to jest Bit Gold? Brainchild of Blockchain Pioneer Nick Szabo

Co to jest Bit Gold?

Bitowe złoto było jedną z najwcześniejszych prób stworzenia zdecentralizowanej waluty cyfrowej, zaproponowanej przez pioniera blockchain Nicka Szabo w 1998 roku. Chociaż projekt Bit gold nigdy nie został wdrożony, jest często uważany za bezpośredniego prekursora protokołu Bitcoin Protocol Satoshi Nakamoto.

Nick Szabo Bit Gold

Bitcoin i Bit Gold

Istnieje wiele podobieństw między architekturą Bitcoin a propozycją Bit gold, szczególnie w mechanizmach technicznych używanych do przetwarzania transakcji i zabezpieczania zdecentralizowanej sieci.

Zarówno Bitcoin, jak i Bit gold są zasilane przez algorytm konsensusu oparty na POW, w którym moc obliczeniowa jest wykorzystywana do rozwiązywania zagadek kryptograficznych. Rozwiązanie tych zagadek jest następnie przetwarzane przez bizantyjską sieć peer-to-peer odporną na awarie (BFT). Na koniec tworzony jest kryptograficzny łańcuch skrótów, który łączy najnowsze rozwiązanie łamigłówki z wynikiem następnego, weryfikując w ten sposób bloki transakcji. Ten proces księgowania transakcji w sieci jest spójny między Bitcoinem a Bit gold.

Consensus POW

Bitcoin wyróżnia się za rozwiązanie problemu podwójnego wydawania, którego propozycja Bit gold nie mogła w tamtym czasie. W propozycji firmy Bit Gold wezwano do bizantyjskiej metody, która opiera się na kworum adresów sieciowych, a nie kworum (hash) mocy obliczeniowej. To sprawiło, że sieć Bit Gold była zbyt podatna na ataki Sybil. Z drugiej strony Bitcoin dodał potwierdzenia blokowe, aby skutecznie chronić przed podwójnym wydaniem.

Bitcoin z powodzeniem zrealizował zamiar Bit gold i jest obecnie w pełni funkcjonalnym protokołem obsługującym około 20 milionów użytkowników na całym świecie, stan na maj 2018 r. Oba protokoły rysują tak bliskie podobieństwa, że ​​ludzie często spekulują, że Nick Szabo jest anonimowym twórcą Bitcoin, Satoshi Nakamoto (pomimo jego zaprzeczenia.)

Dlaczego stworzono Bit Gold?

Bitowe złoto zostało zainspirowane nieefektywnością tradycyjnego systemu finansowego i wykorzystaniem metali szlachetnych jako waluty.

Tradycyjne nieefektywności systemu finansowego

Szabo zwraca uwagę, że tradycyjny system finansowy wymaga od stron inwestowania dużego zaufania, aby transakcje miały miejsce. Na przykład, gdyby ktoś znalazł brokera w celu uzyskania zweryfikowanej pożyczki, jak większość pożyczek zabezpieczonych jest udzielana za pośrednictwem brokera, a następnie, aby przyjąć pożyczkę od instytucji finansowej, instytucja musi następnie zaufać tej osobie, że spłaci pożyczkę zgodnie z ustaleniami. Podobnie klienci banku muszą ufać, że ich pieniądze są odpowiednio zabezpieczone i nie zostaną sprzeniewierzone przez bank.

tradycyjny system finansowy oparty na zaufaniu

Transakcje za pośrednictwem systemów opartych na zaufaniu pozostawiają szansę na kosztowne problemy, takie jak oszustwa lub kradzież. Badanie przeprowadzone przez Lexis Nexis w 2009 roku wykazano, że handlowcy w Stanach Zjednoczonych tracą około 190 miliardów dolarów rocznie na oszustwach związanych z kartami kredytowymi. Szabo motywowały konsekwentnie wysokie koszty strat i zamulona architektura tradycyjnego systemu finansowego.

Wprowadzono nieco złoto, aby zapewnić bardziej nieufny model transakcji. Prezentacja Szabo na konferencji Bitcoin Investor Conference w 2015 r. Pomogła podkreślić podstawowy cel Bitcoin jako „oprogramowanie mające na celu zminimalizowanie podatności wszystkich stron”.

Zapytany o zamiar Bit gold, Nick Szabo wyjaśnił: „Starałem się jak najdokładniej naśladować w cyberprzestrzeni cechy bezpieczeństwa i zaufania złota, a najważniejszą z nich jest to, że nie zależy od zaufanego autorytet.” Odpowiedź Szabo opisywała definiujące cechy zdecentralizowanej sieci, którą Bitcoin z powodzeniem wdrożył nieco ponad dekadę później.

Bitowe złoto jako ulepszenie metali szlachetnych jako waluty

Nieco złota było próbą odtworzenia ekonomicznych właściwości złota (niemożliwa do podrobienia wartość złota) jednocześnie poprawiając jego właściwości bezpieczeństwa.

Szabo argumentuje, że złoto miało historycznie brak bezpieczeństwa. Odnosi się do wydarzeń historycznych, takich jak hiszpańskie grabieże Azteków i angielskie grabieże Hiszpanów, aby przyznać, że fizyczne złoto można zdobyć siłą. Szabo omawia również współczesne zagrożenia polityczne, podając przykład dekretu prezydenta Franklina D. Roosevelta z 1933 r., Który wymagał od Amerykanów oddania znacznej części ich złota rządowi federalnemu..

Propozycja Bit gold była rewolucyjna, ponieważ wykorzystywała zaawansowane zasady informatyki (takie jak szyfrowanie) do opracowania nowego, pozbawionego zaufania systemu finansowego. Proponowana zdecentralizowana sieć zapewnia jednostkom taki stopień suwerenności monetarnej, jakiego nie było w stanie zapewnić fizyczne złoto. Ekspert od Bitcoin, Trace Mayer, opisuje suwerenność monetarną dla osób fizycznych jako „sposób, w jaki ludzie mogą trzymać klucze prywatne do własnego bogactwa”.

Posiadanie bogactwa z pierwszej ręki jest bezpośrednio celem posiadania złota, ale zdecentralizowane sieci finansowe, takie jak ta proponowana przez Bit gold, sugerują, że kontrolę majątku osobistego można osiągnąć w bardziej bezpieczny, zdigitalizowany i pozbawiony zaufania sposób.

Korzyści proponowane przez Bit Gold

Nieufny model finansowy firmy Bit gold oferował użytkownikom zestaw bezprecedensowych korzyści. W szczególności Szabo przewidział dwie kluczowe cechy systemu zaufania:

  1. Niezależność od instytucji finansowych

Dzięki zdecentralizowanej sieci Bit Gold użytkownicy mogą bezpiecznie przeprowadzać transakcje bez konieczności zaufania instytucji finansowej lub płacenia jej za administrowanie tymi transakcjami. Sama sieć Bit gold zapewniłaby funkcjonalność dokładnego śledzenia sald kont użytkowników i przetwarzania legalnych transakcji. Ponadto użytkownicy są w posiadaniu kluczy prywatnych do własnego majątku (suwerenność monetarna).

Połączenie tych cech oznaczało, że transakcje i przechowywanie pieniędzy mogły odbywać się wirtualnie i niezależnie, eliminując zależność od instytucji finansowych.

  1. Bezproblemowe działanie ponad granicami

Tradycyjny system finansowy ma wiele silosów. Wysłanie pieniędzy za granicę może zająć od kilku dni do tygodni, aby w pełni przejść. Dzieje się tak, ponieważ banki muszą przejść bardzo sztywny i regulowany proces, aby wysyłać pieniądze do innych instytucji finansowych, zanim te środki dotrą do strony docelowej..

tradycyjne silosy bankowe

Zdecentralizowane sieci, takie jak Bitcoin i Bit gold, usuwają te silosy i zapewniają możliwość przetwarzania transakcji transgranicznych w ciągu kilku minut. Ponownie, korzyści te nie zostały osiągnięte w przypadku złota Bitcoin, ponieważ model nigdy nie został wdrożony, ale obecnie są realizowane za pośrednictwem protokołu Bitcoin.

Końcowe przemyślenia

Po omówieniu nieefektywności zarówno metali szlachetnych, jak i systemów finansowych opartych na zaufaniu, mówi Nick Szabo wizja Bit Gold: „Byłoby więc bardzo miło, gdyby istniał protokół, za pomocą którego można by tworzyć niefałszowane kosztowne bity w trybie online przy minimalnej zależności od zaufanych stron trzecich, a następnie bezpiecznie przechowywać, przesyłać i testować z podobnym minimalnym zaufaniem. Trochę złota ”.

Kluczowe wnioski

  • Bitowe złoto było pierwszą wykonalną propozycją zdecentralizowanej sieci finansowej.
  • Nick Szabo wymyślił Bit gold po rozwiązaniu problemu niewydolności tradycyjnego systemu finansowego i zastosowaniu metali szlachetnych jako waluty.
  • Zdecentralizowana sieć finansowa (Bit Gold) może usunąć zależność od instytucji finansowych, zapewniając jednocześnie płynne działanie ponad granicami
  • Wizja Bit gold została zrealizowana przez Bitcoin ponad dekadę później, a oba protokoły mają bardzo podobną architekturę.

Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z postem Bit gold Nicka Szabo na jego blogu Niewliczone.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map