Co to jest Ardor (ARDR)? | Blockchain as a Service – wyjaśnienie

Co to jest Ardor?

Ardor jest najnowszym z rozwijającej się branży pretendentów blockchain jako usługa (BaaS) dostawców. Zapewnia infrastrukturę blockchain dla firm i instytucji, aby wykorzystać mocne strony technologii blockchain bez konieczności inwestowania w opracowywanie niestandardowych rozwiązań blockchain. Zamiast, Ardor oferuje główny łańcuch, który zajmuje się bezpieczeństwem i decentralizacją łańcucha bloków. Zapewnia konfigurowalne łańcuchy potomne, które są gotowe do użycia, po wyjęciu z pudełka, do różnych zastosowań biznesowych.

żarliwe cechy

Właściwości Ardor

Deweloperzy Ardor to ta sama firma, która stoi za projektem open source Nxt. Ardor wykracza poza Nxt, aby rozwiązać krytyczne problemy związane z rozdęciem, skalowalnością i dostosowywaniem łańcucha bloków.

Najpierw powinniśmy szczegółowo przyjrzeć się Ardorowi, jego podstawom w Nxt i jego pierwszemu łańcuchowi potomnemu projektowi Ignis. Chociaż projekt ma duży potencjał, aby wprowadzić blockchain jako usługę na nowe poziomy użyteczności i dostępności, jego sukces prawdopodobnie zależy od ilości przyczepności, jaką zespół programistów może wygenerować dla wczesnych aplikacji. Nxt walczył o powszechne przyjęcie, na które liczyli programiści, poza kilkoma znaczącymi przykładami, takimi jak BNP Paribas i Accenture, a Ardor przedstawia punkt zwrotny dla zespołu programistów, aby wzbudzić emocje.

W tym przewodniku omówimy:

Aby zrozumieć Ardor, musisz wiedzieć o Nxt

Zanim zagłębimy się w to, co sprawia, że ​​Ardor jest wyjątkowy, warto przyjrzeć się platformie Nxt i jej pochodzeniu. Ardor zyskał przydomek „Nxt 2.0”Ponieważ w dużym stopniu opiera się na podstawowym oprogramowaniu Nxt. W rzeczywistości Ardor będzie zawierał prawie wszystkie funkcje Nxt oraz dodatkowe zaawansowane możliwości.

klient nxt

Zrzut ekranu natywnego klienta Nxt

Nxt rozpoczął się w 2013 roku i był jednym z pierwszych ICO, które kiedykolwiek uruchomiły kryptowalutę. Chociaż początkowe ICO zebrało tylko 6000 $ darowizn, założyciele Nxt pozostali przy projekcie. Nxt był jednym z pierwszych projektów, które zakodowały nowy łańcuch bloków od zera, nie wypożyczając żadnego kodu z Bitcoin. Jego otwarty kod źródłowy jest napisany w Javie i był to również pierwszy blockchain w pełni wdrożyć dowód stawki.

Nxt został zaprojektowany do eksperymentowania, a celem było umożliwienie firmom i innym podmiotom wdrożenia własnych rozwiązań blockchain za pomocą API, tworzenia nowych monet na szczycie łańcucha blokowego Nxt, a nawet kopiowania / edytowania kodu źródłowego Nxt. Zespół programistów stworzył różne funkcjonalności, które można aktywować po utworzeniu nowego tokena. Obejmują one tworzenie aktywów, handel, głosowanie w technologii blockchain i tworzenie rynków. Nxt stara się ułatwić firmom i podmiotom tworzenie nowych tokenów i rozpoczęcie ich używania po wyjęciu z pudełka.

Problemy z Nxt

Nxt to szanowana, sprawdzona i ugruntowana technologia blockchain ze stosunkowo długą historią i doświadczonym zespołem programistów. Jednak wraz ze wzrostem wykorzystania blockchain w nadchodzących latach Nxt i inne technologie blockchain będą zmierzyć się z podstawowymi problemami z płatnościami, skalowalnością i dostosowaniem.

Native Tokens

Pierwszym i najprostszym problemem jest użycie natywnych tokenów do opłat transakcyjnych. Nxt wykorzystuje fałszywy system potwierdzania stawek, co oznacza, że ​​całkowita podaż tokenów została już utworzona, a nowe tokeny nie są tworzone z każdym blokiem.

Zamiast tego fałszerze, którzy weryfikują bloki, otrzymują część opłat transakcyjnych uiszczanych w sieci. W związku z tym opłaty transakcyjne należy uiścić w NXT. Nawet jeśli stworzyłeś nową walutę, która jest niezależna od Nxt, nadal będziesz musiał posiadać NXT, aby płacić górnikom, osłabiając wartość własnej waluty. Dotyczy to również walut, które używają protokołu ERC20 Ethereum do budowania na bazie łańcucha bloków Ethereum. Płacą opłaty w Ether.

Blockchain Bloat

Większość technologii blockchain, w tym Nxt, również napotyka na pewną formę rozdęcia blockchain. Źródłem tego wzdęcia jest konieczność pobrania całej historii łańcucha bloków w celu obsługi pełnego węzła w sieci. Wymagania dotyczące pamięci do obsługi pełnego węzła rosną wraz z liczbą przeprowadzanych transakcji.

Wkrótce obsługa węzła w łańcuchu bloków może oznaczać pobranie setek gigabajtów danych transakcyjnych w celu skonfigurowania i uruchomienia węzła, tworząc poważne wąskie gardło przy dodawaniu nowych węzłów. Chociaż Nxt zaimplementował pewne przycinanie informacji, które nie są istotne dla weryfikacji transakcji, obecny system pobierania pełnej kopii historii transakcji nie jest zrównoważony długoterminowo.

Problemy z dostosowywaniem

Blockchain jako rozwiązanie usługowe, które zachęcają do dostosowywania, tworzenia nowych aktywów i platform handlowych, stają przed wyzwaniem, jeśli chodzi o pomoc klientom w utrzymaniu ich systemów. Chociaż utworzenie klonu łańcucha blokowego Nxt jest stosunkowo proste, wymagałoby to również oddzielnych serwerów i bieżącej konserwacji, aby system działał płynnie..

Klony będą pozostawać w tyle w zakresie aktualizacji oprogramowania i protokołów bezpieczeństwa, a Nxt musiałby zainwestować zbyt wiele wysiłku w bieżące wsparcie dla niestandardowych rozwiązań opartych na Nxt.

Jak działa Ardor i rozwiązuje te problemy

Ardor zawiera wszystkie funkcje obsługiwane przez łańcuch bloków Nxt, ale zmienia architekturę wdrażania nowych łańcuchów bloków. Oddziela bezpieczeństwo od funkcjonalności, tworząc wiele łańcuchów. Główny łańcuch Ardor to odchudzony blockchain typu bare-bone, zbudowany z myślą o szybkości i bezpieczeństwie.

Łańcuchy dziecięce

Kiedy chcesz wdrożyć nowy projekt na Ardor, tworzysz coś, co nazywa się łańcuchem potomnym. Łańcuch podrzędny zawiera wszystkie funkcje i możliwości dostosowywania obsługiwane przez Nxt. Jednak nadal jest powiązany z głównym łańcuchem, a swoje bezpieczeństwo i decentralizację wywodzi z wykorzystywania głównego łańcucha do weryfikacji.

żarliwy łańcuch dziecięcy

Ardor Child Chain

Ta nowa struktura umożliwia implementację łańcuchów potomnych i funkcji w ciągu kilku minut lub godzin. Ponieważ infrastruktura blockchain jest już na miejscu w głównym łańcuchu Ardor, łańcuchy podrzędne mogą szybko dostosować niestandardowe przypadki użycia. Te łańcuchy podrzędne nadal otrzymują wszystkie ulepszenia dotyczące szybkości, bezpieczeństwa i użyteczności głównego łańcucha, ponieważ wszystkie są zintegrowane na jednej platformie.

Przycinanie transakcji

Ardor rozwiązuje problem rozdęcia łańcucha bloków za pomocą systemu oczyszczania transakcji. W przyszłości nie będzie konieczne, aby każdy węzeł przechowywał pełną kopię historii transakcji, tylko odpowiednie ostatnie transakcje, które dotarły do ​​tego momentu w łańcuchu bloków. Ardor będzie również obsługiwał węzły archiwalne, które będą działać, aby zachować pełną historię transakcji, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Korzyści Ardor

Korzyści Ardor

Aby rozwiązać problem tokenów natywnych, Ardor wykorzystuje system bundlerów, węzłów w sieci, które akceptują opłaty uiszczane w tokenach podrzędnych. Paczki te następnie płacą fałszerzom głównego łańcucha Ardor w ARDR, działając zasadniczo jako izby rozliczeniowe konwersji w zakresie opłat transakcyjnych. Oznacza to, że użytkownik końcowy może zainicjować transakcję w tokenie podrzędnym i uiścić opłaty transakcyjne w tokenie podrzędnym.

Teoretycznie użytkownicy mogą w ogóle nie wiedzieć o istnieniu Ardor. To zaangażowanie w nieseksualną pracę związaną z rozwojem infrastruktury sprawia, że ​​Ardorowi tak trudno jest wzbudzić szum i zainteresowanie mediów. Jeśli jednak zyska na popularności, Ardor może być podstawą dla niekończących się nowych zastosowań blockchain.

Ignis: pierwszy łańcuch dziecięcy zbudowany na Ardor

Aby przetestować możliwości firmy Ardor i służyć jako przykład działającego łańcucha potomnego, programiści Ardor stworzyli Ignis. Ignis zaimplementuje wszystkie konfigurowalne funkcje, które pochodzą z bazy kodu Nxt. Zasadniczo Ignis był dowodem słuszności koncepcji, który miał być pierwszym z wielu innych łańcuchów dziecięcych na platformie Ardor. Ignis ICO zebrał 15 milionów dolarów w finansowaniu rozwoju.

Ardor i Ignis

Ignis to pierwsza dziecięca sieć Ardor.

W przyszłości platformy handlu akcjami, usługi cyfrowego transferu plików, aplikacje blockchain dla prywatnych przedsiębiorstw i inne mogą korzystać z łańcuchów potomnych Ardor. Mocne strony firmy Ardor to szybki czas konfiguracji i szerokie możliwości dostosowywania, co sprawia, że ​​jest to doskonała opcja dla firm, które chcą wykorzystać blockchain bez zasobów przeznaczonych na niestandardowy rozwój.

Zaopatrzenie w monety

W obiegu jest prawie miliard monet ARDR. Ponieważ Ardor używa dowodu stawki zamiast dowodu pracy, nowe monety nie zostaną wydane. Dowód stawki ma wiele zalet, ale ma też pewne wady.

Mapa drogowa i zespół

Blok genesis Ardor został potwierdzony 1 stycznia 2018 roku. Od tego czasu nastąpiło kilka znaczących zmian. Obejmują one implementację lekkich inteligentnych kontraktów w sieci testowej, które wkrótce zostaną uruchomione w sieci głównej.

W sieci głównej Ardor uruchomiono również kilka projektów. Obejmują one Triffic, tokenizowana platforma programu lojalnościowego dla klientów oraz Max Crowdfund, projekt finansowania nieruchomości. Ardor przedstawił również Binance dowód słuszności koncepcji zdecentralizowanej wymiany.

Przycinanie łańcuchów potomnych i udostępnianie migawek są obecnie w sieci testowej, a planowane jest umieszczenie ich na żywo w sieci głównej. Zespół bada również obecnie wykorzystanie transakcji o zerowej wiedzy i łańcuchów bocznych wydawanych przez użytkowników.

Żadne z tych rzeczy nie jest szczególnie seksowne dla nie-technicznych. Chodzi jednak o to, że istnieje wiele zmian widocznych na różnych etapach wdrażania, od badań po testy. Wskazuje to na silną długoterminową wizję projektu.

Jelurida Zespół stojący za Nxt, Ardor i Ignis

Nxt, Ardor i Ignis to projekty prywatnej firmy Jelurida. Zespół Jelurida to jeden z najbardziej doświadczonych zespołów programistów blockchain, którego początki sięgają uruchomienia Nxt w 2013 roku.

Zespół składa się z szanowanych, doświadczonych programistów z ponad czteroletnim doświadczeniem w tworzeniu i utrzymywaniu kodu blockchain. Ponadto jedna ze współzałożycieli ma doświadczenie prawne i zarządza konsekwencjami prawnymi architektury open source i aplikacji blockchain.

Historia handlowa

Wartość tokenów ARDR w dużej mierze podążała za tym samym wzorem, co Bitcoin i inne kryptowaluty. W okolicach stycznia 2018 roku nastąpił ogromny wzrost, a przez resztę roku systematycznie spadał. Jeśli jesteśmy hojni, to uruchomienie mainnet miało miejsce w styczniu. Prawdopodobnie spowodowałoby to zainteresowanie inwestorów tokenami ARDR.

W maju 2018 roku nastąpił niewielki wzrost ceny ARDR. Kilka wydarzeń, które mogły spowodować ten szczyt. Na platformie Ardor ogłoszono dwa ICO, a projekt uruchomił również chińską wersję językową swojej strony internetowej, która mogła otworzyć ARDR dla szerokiej bazy chińskich inwestorów.

Projekt znalazł się w pierwszej trzydziestce monet w momencie premiery w styczniu ubiegłego roku. Teraz znajduje się w pierwszej osiemdziesiątce.

Konkurenci

Ruch Nowej Ekonomii, znany jako NEM, został zainspirowany poprzednikiem Ardora, Nxt, i zawiera wiele podobieństw w swoich zastosowaniach. Inne projekty, które wykorzystują łańcuchy potomne lub boczne, to Lisk i Aelf, chociaż oba te projekty używają delegowanego protokołu dowodu stawki, a nie czystego dowodu stawki.

Gdzie kupić ARDR

Możesz kupić tokeny ARDR na wielu głównych giełdach kryptowalut, w tym Binance, Bittrex i Huobi. Jeśli chcesz kupić ARDR z fiat, to Changelly oferuje taką opcję.

Gdzie przechowywać ARDR

Ardor oferuje własny portfel z integracją systemów operacyjnych Apple, Windows i Android. Możesz również użyć tego portfela do przechowywania tokenów Ignis lub tokenów z innych projektów w łańcuchach potomnych Ardor.

Wniosek

Ardor wykonuje dość ważną pracę, myśląc o nowych sposobach strukturyzacji infrastruktury i bezpieczeństwa blockchain. Jeśli zostanie to zrobione poprawnie, efektem końcowym może być rozwiązanie, które może wdrożyć każda firma. Nie wymagałoby rozległej wiedzy technicznej ani ciągłej konserwacji.

Jednak obecnie istnieje wiele innych platform programistycznych zapewniających silną konkurencję dla Ardor. Zespół ma dużo do zrobienia, jeśli chce wyprzedzić konkurencję.

Ostatecznie następny rok lub dwa prawdopodobnie okażą się najbardziej krytycznym okresem dla Ardor. Jeśli projekt może okazać się realną platformą programistyczną dla kilku krytycznych projektów, może okazać się dobrym zakładem długoterminowym.

Uwaga redaktora: ten artykuł został zaktualizowany przez Sarah Rothrie 12 stycznia 2019 r. W celu odzwierciedlenia ostatnich zmian projektu.

Dodatkowe zasoby

Forum społecznościowe

Świergot

Reddit

Niezgoda

Telegram

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map