Turcoin: Turecká „národná kryptomena“ je údajne Ponziho schéma

Turcoin inzerovaný ako „národná kryptomena Turecka“ bol odhalený ako Ponziho systém za niekoľko miliónov dolárov, pretože sa zrútil v nemilosti..

Predpokladá sa, že to bolo ovplyvnených asi 12 000 individuálnych investorov. Mnoho z nich do projektu ponorilo svoje celoživotné úspory potom, čo Turcoin sľúbil rýchle dividendy a naznačil, že má podporu tureckej vlády.

Miestne noviny Posta uviedla, že materská spoločnosť Turcoinu Hipper A.Ş. vzala 100 miliónov tureckých lír (20,6 mil. USD) od investorov.

Spolumajitelia – Sadun Kaya a Muhammed Satıroğlu – viedli spoločnosť Hipper A.Ş. z tureckého hlavného mesta Istanbul a v októbri 2017 uviedol do predaja prvý Turcoin.

Ale do júna 2018 sa sľubované výnosy nesplnili a investori začali vztyčovať varovné vlajky s tureckým finančným dozorným orgánom, radou pre kapitálové trhy.

Vyšetrovatelia z kochaelského prokurátora údajne po odhalení údajného podvodu zmrazili aktíva Kaya a Satıroğlu..

Obaja boli zatknutí 19. júna a prepustení na kauciu, avšak znovu boli uväznení 2. júla a počas čakania na súd boli vzatí do väzby..

Miestne noviny Hurriyet Daily News urobil rozhovor so Satıroğluom a ten obvinil svojho bývalého obchodného partnera z kolapsu Turcoinu. Povedal: „Všetky peniaze putovali spoločnosti Sadun Kaya na Cypre. Bol som iba prostredník. Naša spoločnosť Hipper nemá v banke ani jeden dolár. “

Satıroğlu sa potom zaviazal, že investorom vráti peniaze, „ak [orgány] odblokujú moje bankové účty“.

Ako Turcoin zarobil milióny

Turcoin zdvihol obočie po celom Turecku vďaka sérii bohatých propagačných akcií, na ktoré sa často zúčastňovali miestne celebrity, spolu s opakovanou televíznou reklamou. Prvým investorom boli sľúbené neobvyklé luxusné darčeky, ako napríklad automobily Mercedes a BMW.

Pôvodné inzeráty tvrdili, že podporovatelia dosiahnu 16-percentný zisk zo svojej počiatočnej investície 1 500 tureckých lír (TRY). Ak by zaregistrovali dostatok ďalších investorov, dostali by platbu 250 TRY.

Bolo to odvážne tvrdenie – a lákavé – vzhľadom na veľké finančné ťažkosti Turecka. Priemerný pracovník dostane iba 455 dolárov mesačne. Po neúspešnom vojenskom puči v júni 2016 je v tureckej vláde tiež neustále stav výnimočnosti.

Prezident Recep Erdoğan bol znovu zvolený v júni 2018 a okamžite začal prepustiť tisíce pracovníkov verejného sektora. Odvtedy, čo sa Erdoğan ujal moci, bolo prepustených viac ako 160 000 ľudí.


Krypto v Turecku

Napísal jeden miestny komentátor Twitter že táto skúsenosť vyvolala v krajine nadšenie pre kryptomenu: „Podľa verejnej mienky dochádza k vážnej strate dôvery v domáce kryptomeny.“ Turcoin Turecko kryptomena Ponzi komentár

Zmätok v Turecku možno nie je prekvapujúci, vzhľadom na to, že o kryptomeny sa opakovane prejavoval politický záujem.

Vo februári 2018 turecká strana nacionalistického hnutia navrhla v 22-stranovom dokumente o regulácii kryptomien „národný bitcoin“..

V tom istom mesiaci to povedal vicepremiér krajiny Mehmet Simse Turecká pobočka CNN že vláda hľadala uvoľnenie vlastnej kryptomeny podporovanej štátom.

Centrálne banky a vlády boli opakovane nútené zatlačiť proti povestiam, že spustili oficiálne kryptomeny.

Stalo sa to tiež nedávno v Hongkongu, keď tamojšia centrálna banka, hongkonský menový úrad (HKMA) vydala silné odmietnutie že vydala kryptomenu podporovanú vládou „na investovanie širokou verejnosťou“. Varovala investorov, že „organizácia HKMA nikdy nespustila a nebude uvádzať na trh žiadny takýto kryptoprodukt.“

Panoráma Hongkongu - Daxis

S výhľadom na panorámu Hongkongu. Daxis cez Flickr, CC BY-ND 2.0

A napriek tomu je ďalšou zmätkou skutočnosť, že rovnaké centrálne banky a vlády investujú veľké prostriedky do technológie Blockchain, ktorá je základom kryptomien..

Povedala to napríklad HKMA Reuters 16. júla, že sa spojila so siedmimi bankami vrátane Hang Seng a HSBC, aby spustila platformu finančného obchodovania založenú na blockchaine.

K týmto oficiálnym projektom pre individuálnych investorov samozrejme neexistuje cesta. Zisk môžu mať všetci inštitucionálni podporovatelia, ako sú hedžové fondy, dôchodkové fondy a krypto-špecifické fondy, ktoré majú obrovské množstvo kapitálu. Jednotlivci so životnými úsporami? Nie veľmi.

Čo hovorí Turcoin

Prípad stále trvá a zatiaľ čo sa spoločnosť tlačila späť proti hore ochromujúco negatívnej publicity, spoločnosť Hipper A.Ş. Účet na Twitteri @HipperIstanbul už nie je k dispozícii. Jeho webovú stránku bolo nahradené vyhlásením, ktoré znie: „Oznámenie: Konanie bolo prerušené kvôli prebiehajúcemu právnemu procesu.“

Zarážajúce vyhlásenie na internete Web Turcoin protestuje proti svojej nevine slovami: „Zdieľali sme údaje požadované príslušnými orgánmi v rámci vyšetrovania a zastavili sme prístup k peňaženke, aby sme zabránili ďalšiemu spracovaniu.“

Vyhlásenie ďalej obviňuje tureckých novinárov z korupcie alebo nekompetentnosti: „Pripomíname vám, že je dôležité nezohľadňovať také frivolné spravodajské organizácie v našej krajine, kde je novinárska profesia na posledných nohách.“

Turcoin stále tvrdí, že bude môcť investorom vrátiť peniaze „po ukončení vyšetrovania a následného súdneho procesu“.

Hipper A.Ş. je v spoločnom vlastníctve spoločností Satıroğlu a Kaya so 49 percentami a 51 percentami akcií.

Obrázok kreditu: Casal Partiu, CC BY-SA 2.0

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map