Správca spoločnosti Silk Road obvinený z účasti na praní špinavých peňazí a obchodovaní s drogami

Bývalý správca Silk Road Gary Davis, tiež známy ako Libertas, uznal vinu na poplatky za distribúciu liekov súvisiace s prevádzkou temného webu. Polícia zatkla írskeho štátneho príslušníka v januári 2014 za urýchlenie jej práce ako člena personálu Hodvábnej cesty. Bol vydaný z Írska v júli tohto roku.

Davis, ktorý sa minulý piatok objavil pred okresným sudcom Spojených štátov Jessem M. Furmanom na federálnom súde v Manhattane, bol obvinený z uľahčenia predaja nelegálnych drog v hodnote cez 200 miliónov dolárov prostredníctvom siete. Za sprisahanie za účelom distribúcie omamných látok mu hrozí maximálne 20 rokov za mrežami.

Jeho úlohou na webe bola hlavne administratívna práca a zahŕňal riešenie sporov medzi drogovými dílermi a kupujúcimi a implementáciu zákazov vyplývajúcich z porušovania právnych predpisov..

História a zakladateľ spoločnosti Hodvábna cesta

Dnes už neexistujúce trhovisko Silk Road bolo aktívne najmä medzi rokmi 2011 a 2013. Išlo o najväčšiu a najsofistikovanejšiu sieť online čierneho trhu svojej doby. Sieť je prístupná iba cez službu Tor kvôli zvýšenej anonymite a bola spustená vo februári 2011. Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) ju odstavil v roku 2013..

Zatknutý bol aj jeho tvorca a prevádzkovateľ Ross Ulbricht, tiež všeobecne známy ako Dread Pirate Roberts. Po jeho zániku spustili bývalí správcovia ďalšiu verziu s názvom Silk Road 2.0. Bola odstavená v roku 2014, zatknutý bol aj jej prevádzkovateľ. Ross Ulbricht v súvislosti s touto činnosťou čelil ôsmim obvineniam a dostal doživotné väzenie bez podmienečného prepustenia.

Zakladateľ Silk Road Ross Ulbricht.

Tvorca Silk Road, Ross Ulbricht, tiež všeobecne známy ako Dread Pirate Roberts, bol zatknutý v roku 2013. (Image Credit: Freeross.org)

Popularita Silk Road vzrástla po článku publikovanom spoločnosťou Gawker, ktorý spôsobil okolo nej výrazný rozruch. Niekoľko politikov vrátane amerického senátora Charlesa Schumera hlasovalo najmä za to, aby vyzvali Drug Enforcement Administration (DEA) a ministerstvo spravodlivosti, aby platformu odstavili..

Ross Ulbricht navrhol Silk Road ako voľný trh bez nátlaku a násilia. Podľa jeho LinkedIn profil, predpokladal platformu, ktorá by simulovala, aký by bol svet bez systémového použitia sily vládami.

Ako to fungovalo

Platforma fungovala rovnakým spôsobom ako eBay, kde by predajcovia umiestňovali zoznamy produktov. Kupujúci si mohli vybrať produkty a hodnotiť ich. Väčšina produktov bola dodávaná zákazníkom prostredníctvom nič netušiacich celonárodných poštových služieb a platieb uskutočňovaných pomocou bitcoinu. Vo väčšine prípadov by sa kontraband dodal, pokiaľ by ho nezachytili úrady.

Medzi služby a produkty uvedené na Hodvábnej ceste patrili hlavne „trestné činy bez obetí“. Zahŕňalo to položky ako ukradnuté kreditné karty, ale služby ako atentáty boli zakázané. Pôvodne tvorili nelegálne drogy až 70 percent zoznamov. Z platformy sa však čoskoro vyvinul bazár ponúkajúci väčšie množstvo kontrabandov.

Používatelia platformy nasadili práčku v hodnote miliónov dolárov. Aj keď úrady vedeli o Hodvábnej ceste len pár mesiacov po jej spustení, odhalenie skutočnej identity zakladateľa stránky im trvalo dva roky. V tom čase bola Silk Road najsofistikovanejším tmavým webovým trhom od nástupu internetu.

Zostup po hodvábnej ceste

Služba Hodvábna cesta bola podľa svojho zakladateľa chránená bezpečnostnými vrstvami, aby sa zabezpečilo súkromie a zabránilo sa infiltrácii zo strany úradov. Špecialisti na počítačovú kriminalitu sa domnievajú, že orgány činné v trestnom konaní rozbalili svoje vnútornosti hackerstvom.

Silk Road využila podzemný sieťový systém Tor, ktorý prenáša správy cez sériu samostatných serverov a poskytuje používateľom anonymitu. Úradom sa však podarilo preniknúť na jej servery a získať prístup k súkromným informáciám o predajcoch a zákazníkoch.

Agentom DEA, IRS, FBI a colným úradom sa podarilo nájsť niektoré údajné servery mimo siete, ktoré sú ukryté v krajinách ako Rumunsko a Lotyšsko. Kópie transakcií uskutočnených prostredníctvom serverov boli zjavne archivované. Uzly monitorovania siete odhalili jedinečné identifikačné adresy spojené s ľuďmi zapojenými do operácie. Tvorca Silk Road, Ross Ulbricht, údajne získal provízie vo výške 80 miliónov dolárov prostredníctvom predaja uskutočneného na jeho webovej stránke..

Aj keď FBI rozbila Hodvábnu cestu, stala sa plánom súčasných tmavých webových trhov.

Bitcoinové pripojenie

Podmienená služba bitcoinu na Hodvábnej ceste bola jedným z kritických prvkov, ktoré viedli k jej úspechu. Na svojom vrchole mala platforma viac ako 100 000 používateľov a generovala stovky miliónov výnosov. Medziagentúrna operácia zaistila 144 336 bitcoinov v hodnote zhruba 900 miliónov dolárov pri dnešných kurzoch.

Vláda ich neskôr dražila v rokoch 2014 až 2015, čím dosiahli čistý zisk zhruba 48 miliónov dolárov. Ulbricht sa pôvodne zaviazal, že bude spochybniť prepadnutie mincí, ale nároky zamietol. Medzi hlavných príjemcov predaja mincí patril rizikový kapitalista Tim Draper, ktorý kúpil asi 30 000 bitcoinov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map