Môžu mince Facebook (FB) skutočne narušiť trhy s kryptomenami a prevodmi peňazí

Veľmi tajný projekt Váh spoločnosti Facebook sa v poslednej dobe dostáva na titulné stránky časopisu kvôli obrovskému potenciálu, ktorý má na narušenie medzinárodného trhu remitencií aj odvetvia kryptomien.

Zatiaľ čo niektorí analytici veria, že projekt prinesie krypto priemyslu väčšiu dôveryhodnosť, iní sú skeptickejší k najnovšiemu kroku FB vzhľadom na minulé pochybné postupy zhromažďovania údajov spoločnosti.

Facebook údajne zverejní svoju whitepaper GlobalCoin niekedy tento mesiac. Tvrdí to Laura McCracken, šéfka finančných služieb spoločnosti & Divízia Platobné partnerstvá v Európe.

V rozhovore pre nemecký časopis WirtschaftsWoche, nedávno odhalila, že hodnota mince bude pripísaná k niekoľkým hlavným fiat menám vrátane amerického dolára, aby sa zabránilo výrazným cenovým výkyvom, ako je to typické pre iné decentralizované kryptomeny.

Pár očakávaných prekážok

Ochrana osobných údajov

Očakáva sa, že minulé kontroverzné problémy ochrany osobných údajov FB budú po spustení projektu oblasťou znepokojujúcou zákonodarcov, používateľov a zainteresované strany v krypto priemysle..

Americký bankový výbor Senátu už vyzval generálneho riaditeľa Facebooku Marka Zuckerberga, aby vysvetlil podstatu kryptomeny. Bol tiež požiadaný, aby načrtol plány svojej spoločnosti na zabezpečenie ochrany údajov spotrebiteľa.

Odkedy vyšiel najavo škandál Cambridge Analytica, špekulovalo sa o tom, že spoločnosť vlastniaca aj WhatsApp a Instagram sa pokúsi rozšíriť svoje portfólio finančných informácií pomocou nového projektu kryptomeny..

Samotný Facebook má podľa informácií už viac ako 2,3 miliardy používateľov údaje zhromaždené spoločnosťou Statista. Spolu tieto tri platformy majú viac ako 3 miliardy používateľov. To dáva spoločnosti bezkonkurenčný dosah vo svete sociálnych médií a potenciál zhromažďovať údaje vo veľkom meradle.

GlobalCoin nie je tak decentralizovaný

Decentralizácia je charakteristickým znakom blockchainových sietí. Tento základný atribút umožňuje demokratizáciu systémov kryptomeny. Podľa posledných správ je však pravdepodobné, že projekt Facebook Libra bude neuveriteľne centralizovaný s tým, že FB bude priamo určovať, kto spracováva platby a kto nie.

To však znamená, že ani BTC nezostali úplne decentralizované. Odhaduje sa že asi 40 percent všetkých bitcoinov v obehu drží zhruba 1 000 jednotlivcov. Centralizácia vlastníctva aktív umožnila kliknutiam kryptokokov určiť dianie na trhu prostredníctvom série manipulatívnych nákupov a predajov.

Očakávajú sa narušenia trhu

Zabijak XRP, altcoin?

Je pravdepodobné, že stablecoin Facebooku si vďaka dosahu na trh získa obrovské stúpenectvo. Podľa analytika trhu s kryptomenami Max Keizer, je veľká pravdepodobnosť, že nájazd mince povedie k vlne kryptomeny. Vymenoval XRP a jemu podobné medzi mincami, ktoré budú s najväčšou pravdepodobnosťou čeliť zániku po zavedení digitálnej meny FB s vyhlásením „apokalypsa je blízko“.

XRP a jej základná sieť za posledné roky nesmierne vzrástli. Jeho protokol bol vyvinutý pre ľahkú integráciu do medzinárodných inštitucionálnych systémov prevodu peňazí. Platforma Ripple sa v súčasnosti predáva ako ľahší, rýchlejší a lacnejší spôsob uskutočňovania cezhraničných platieb v porovnaní s konvenčnými systémami..

Späť k výskumníkovi verí, že dôjde k masakru menších mincí, ktoré prinútia viac používateľov altcoinu prejsť k hlavným tokenizovaným menám, ako je bitcoin, čo následne zvýši jeho hodnotu.

Max Keizer označil XRP a jemu podobné medzi mince, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou čelia zániku po nájazde GlobalCoin.

Platforma Ripple sa v súčasnosti predáva ako ľahší, rýchlejší a lacnejší spôsob uskutočňovania cezhraničných platieb v porovnaní s konvenčnými systémami. (Image Credit: Vlnenie)

V tomto okamihu je dôležité poznamenať, že XRP a veľmi očakávané GlobalCoin sa výrazne líšia. Digitálna mena Facebooku je navrhnutá tak, aby ju mohli využívať masy, zatiaľ čo platforma Ripple, ktorá tiež využíva svoje tokenizované mince, spolu s ostatnými menami obstaráva veľké finančné inštitúcie, ktoré chcú ľahko a za minimálne náklady realizovať likviditu a vykonávať cezhraničné platby..

Tento prípad použitia sám o sebe pravdepodobne ochráni kryptomenu s podporou Ripple pred devastáciou vyvolanou GlobalCoin. Ďalším veľkým rozdielom je, že hodnota XRP prudko kolíše, pretože nie je viazaná na žiadnu menu. Kryptomena Facebooku je na druhej strane basketcoin, čo znamená, že jeho cenu bude určovať niekoľko hlavných fiat mien.

Tieto rozdiely znamenajú, že je nepravdepodobné, že by sa obe digitálne mince dostali do zániku. Jeden je určený pre kryptoinvestorov a je vytvorený na to, aby slúžil na uchovávanie hodnoty, zatiaľ čo druhý je nastavený ako stabilná kryptomena na uskutočňovanie platieb..

Facebook a PayPal, Visa, MasterCard spájajú svoje sily v novom projekte

Namiesto toho, aby sa postavil proti dlhoročným subjektom na trhu, ako je PayPal, sa Facebook zjavne rozhodol spojiť sily s touto spoločnosťou a ďalšími firmami na spracovanie platieb vrátane spoločností MasterCard a Visa.

Podľa správy zverejnenej Wall Street Journal, FB už má asi tucet inštitucionálnych podporovateľov. Zahŕňajú vyššie uvedené firmy, ako aj argentínske webové stránky elektronického obchodu Uber, Booking.com a MercadoLibre. Konzorcium podporovateľov sa údajne nazýva Združenie Váh.

Správa WSJ tiež poznamenáva, že zamestnanci Facebooku, ktorí v súčasnosti pracujú na projekte, už majú možnosť prijímať platby v jeho GlobalCoin.

Podľa predchádzajúcej správy publikovaný autor The Information, gigant v oblasti sociálnych médií už nejaký čas rokuje so spoločnosťami tretích strán, ktoré majú záujem o spracovanie svojej kryptomeny.

Pre spoločnosti, ktoré sa chcú zúčastniť na projekte, je však poplatok 10 miliónov dolárov. Mnoho z nich sa bude podieľať na spracovaní platieb v nastavení distribuovaného uzla.

Facebook údajne chce mať asi 100 spracovateľských uzlov prevádzkovaných externými firmami. Je pravdepodobné, že táto stratégia prinesie spoločnosti rizikový kapitál v hodnote 1 miliardy dolárov, ktorý sa bude musieť vrátiť do vývoja projektu. FB tiež zamýšľa mať nainštalované bankomaty v hlavných doménach trhu po celom svete.

(Kredit na odporúčaný obrázok: Facebook)

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map