Mexickí narcos používajú čínske syndikáty na pranie špinavých peňazí

Nedávny podvýbor pre justíciu Senátu sluchu o bezpečnosti na hraniciach a prisťahovalectve odhalil, že mexické drogové kartely sa dnes viac ako kedykoľvek predtým spoliehajú na čínske siete na pristátie peňazí v kryptomene.

Čínsko-mexický vzťah k praniu špinavých peňazí vyplýva z dlhoročnej spolupráce, ktorá umožňuje narkom v severoamerickom štáte získať prekurzorové chemikálie používané na spracovanie drog, ako je metamfetamín..

Čína je hlavným dodávateľom kontrolovaných látok, ako sú efedrín a pseudoefedrín, ktoré sú životne dôležitými prísadami pri výrobe metamfetamínu (pervitínu). Východoázijský štát je tiež hlavným vývozcom fentanylu, syntetického opioidu, ktorý je asi 50 až 100-krát silnejší ako morfín..

V extrémnych prípadoch sa medicínsky používa ako prostriedok proti bolesti a je schválený pre jedincov trpiacich bolestivými stavmi, ako je rakovina. Fentanyl sa dnes používa na čipkovanie drog ako kokaín a heroín, aby boli účinnejšie.

Mexické kartely sa rozhodnú uzavrieť partnerstvo s Číňanmi kvôli ich rozsiahlym sieťam prania špinavých peňazí, ktoré boli propagované prísnymi obmedzeniami prevodu peňazí v krajine na zahraničné trhy. Pod názvom Čínske podzemné bankové systémy (CUBS) sú tvorené zložitou sieťou peňazí a maklérov kryptomeny, ktorí pohybujú meny v rámci ekonomiky a vyhýbajú sa bankovému systému krajiny..

Tradične splnili naliehavú potrebu bohatých čínskych občanov obísť vládny limit na prevody externých zdrojov vo výške 50 000 dolárov ročne. Nielen Mexičania, ale aj austrálski a európski obchodníci s drogami sa teraz spoliehajú na to, že Číňania vyperú svoje nelegálne príjmy.

Odhaduje sa, že čínske podzemné banky majú viac ako 10 000 klientov a veria, že každý rok vyperú viac ako 100 miliárd dolárov. Podľa štatistika vydané Úradom USA pre drogy a kriminalitu, ročne sa na globálny trh prajú asi 2 bilióny dolárov.

Riaditeľka Spoločnej pracovnej skupiny pre vyšetrovanie vnútornej bezpečnosti USA Janice Ayala verejne vyhlásila, že čínske nadnárodné operácie sú zodpovedné za nedávny špic v oblasti prania špinavých peňazí.

Čínske siete dokázali pretlačiť preprané prostriedky prostredníctvom bankových systémov v krajine, ktoré sa potom posielali späť mexickým škrupinovým spoločnostiam prevádzkovaným drogovými kartelmi. Ich kryptické pranie špinavých peňazí a finančné manévre majú zrejme na svedomí neustály pokles zadržiavania hotovosti súvisiace s aktivitami pri obchodovaní s drogami v Mexiku a Spojených štátoch..

Bolo zistené, že bitcoin je kryptomena voľby pre nadnárodné zločinecké organizácie (TCO), pretože je všeobecne akceptovaný na širšom trhu a dá sa s ním ľahko obchodovať na mimoburzových trhoch a výmeny s laxnými znalosťami vašich zákazníkov a proti peniazom – politiky proti praniu špinavých peňazí.

Čínski makléri zapojení do prania špinavých peňazí primárne pomáhajú klientom prevádzať aktíva z Číny a umožňujú hotovostné transakcie za bitcoiny. Bitcoiny tiež predávajú za hotovosť získanú nezákonnými prostriedkami.

To však znamená, že kryptomeny stále nie sú ideálnym prostriedkom na pranie špinavých peňazí kvôli nestálosti trhu. Patria však medzi mnoho spôsobov, ktoré zločinci používajú na pranie špinavých peňazí.

Podvodníci sa však na kryptomeny pozerajú ako na bezpečnejší spôsob ukladania držby mien a obchodovania s nimi. Mince na ochranu súkromia, ako sú Dash, Monero a Zcash, ponúkajú veľa funkcií, ktoré používateľom pomáhajú udržiavať anonymitu, čo z nich robí ideálnu voľbu pre jednotlivcov, ktorí sa chcú vyhnúť kontrole..

Záchvaty hotovosti pri poklese


V minulosti čelili mexické drogové kartely obrovským zhabaním peňazí. Napríklad v roku 2007 boli po vyšetrovaní prania špinavých peňazí zaistené stovky miliónov dolárov v jednej z nehnuteľností patriacich čínsko-mexickému podnikateľovi Zhenli Ye Gon..

Čoskoro ho zatkli za údajný príspevok k mexickému obchodu s drogami. Stalo sa tak po tom, čo sa zistilo, že sme nesprávne doviezli štyri nádoby s pseudoefedrínom a efedrínom. Pseudoefedrín je hlavnou prekurzorovou chemikáliou používanou pri spracovaní pervitínu. Razia v jeho dome viedla k zaisteniu hotovosti v hodnote asi 205 miliónov dolárov.

Peniaze, ktoré boli väčšinou v 100 dolárových bankovkách, vážili okolo dvoch ton a v rôznych iných nominálnych hodnotách vrátane hongkonských dolárov a pesos. Stal sa najväčším zaistením peňazí v histórii obchodovania s narkotikami, a tak dnes kryptomeny ponúkli sieťam prevádzačom drog útočisko mimo takýchto situácií a nepríjemností..

V domácnosti Zhenli Ye Gona sa našlo viac ako 200 miliónov dolárov v hotovosti.

Razia v domácnosti Zhenli Ye Gon viedla k zaisteniu hotovosti v hodnote približne 205 miliónov dolárov. (Image Credit: SCMP).

Práve teraz, americké pohraničné colné úrady zadržanie peňazí súvisiace s operáciami obchodu s narkotikami v Mexiku sú na historickom minime. Napríklad v roku 2011 arizonský prístavný orgán zaznamenal zadržanie vo výške asi 12 miliónov dolárov. Čísla z roku 2016 dosiahli 960 000 dolárov, čo predstavuje pokles o viac ako 90 percent.

Príspevok Silk Road k súčasnej situácii

Neslávne známy online trh Silk Road bol priekopníkom v oblasti kryptomien a pripojenia na čierny trh. Umožnilo drogovým dílerom a predajcom iného nelegálneho príslušenstva uskutočňovať obchod v anonymite podporou transakcií uskutočňovaných predovšetkým v bitcoinoch.

Pomenovaný podľa starodávnych obchodných ciest, ktoré spájali východnú a západnú hemisféru, ho vo februári 2011 zahájil Ross Ulbricht, ktorý prešiel prezývkou Dread Pirate Roberts..

Webovú stránku ukončili agenti z Federálneho úradu pre vyšetrovanie v októbri 2013 a Ulbricht bol uväznený. Stal sa však plánom budúcich webových stránok zameraných na pranie špinavých peňazí a čierny trh v sieti darknet. V priebehu rokov sa vybudovalo množstvo variácií siete.

Jedným z príkladov je trh AlphaBay. Spustená v decembri 2014 bola odstavená v roku 2017 na základe spoločného úsilia orgánov činných v trestnom konaní v Thajsku, Spojených štátoch a Kanade. Jej zakladateľ Alexandre Cazes, kanadský štátny príslušník, zomrel v Thajsku tri dni po jeho zatknutí. Bol podozrivý zo spáchania samovraždy.

(Odporúčaný kredit na obrázku: Pixabay)

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map