David Sønstebø z IOTA o monetizácii údajov, ochrane osobných údajov používateľov a prioritách z roku 2018

David Sønstebø, spoluzakladateľ IOTA

david sonsteboBennett Garner z Coin Central mal nedávno príležitosť urobiť rozhovor s Davidom Sønstebø, jedným zo spoluzakladateľov IOTA, aby hovoril o tom, ako IOTA implementuje svoj Tangle v skutočnom svete. V rámci rozhovoru sa venovali aj monetizácii údajov, ochrane súkromia používateľov a prioritám IOTA na rok 2018.

Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o IOTE, prečítajte si nášho sprievodcu pre začiatočníkov tu.

Dlhý rozhovor šiel do hĺbky o tom, ako a prečo IOTA ovplyvňuje krajinu IoT. Hovorili tiež o výzvach, ktorým čelia IoT (a IOTA) v nasledujúcich rokoch. Bez ďalších okolkov poďme k Davidovi …

BG: Ďakujeme, že ste dnes hovorili s Coin Central, David.

DS: Ďakujem, že ma máš.

BG: Nedávno ste ohlásili partnerstvo s mestom Tchaj-pej s cieľom implementovať občianske preukazy na IOTA. Ako vzniklo partnerstvo Tchaj-pej? Aký je backstory?

DS: Počiatky tohto príbehu sa datujú k tomu, že sme sa dostali do kontaktu so skupinou vývojárov z Taiwanu. Jeden z nich, Jim Huang, je svojho druhu guru na Taiwane pre vývoj Java. Spojil nás so skupinou, ktorú spoluzaložil, známou ako BiiLabs, taiwanský startup, ktorý sa zameriava na technológiu distribuovanej účtovnej knihy a konkrétne na IOTA.

Po nejakej diskusii tam a späť sme poslali jedného z našich hlavných vývojárov, Lewis Freiberg, z Austrálie na Taiwan. Keď tam bol, stretol sa s mnohými rozvojovými komunitami. Stretol sa aj s ministerstvom IT v Tchaj-peji.iota taipei

Odtiaľ sa lopta gúľala. Niektoré z univerzít sa zapojili a nadchli sa používaním IOTA na zabezpečenie údajov a automatických platieb.

Samozrejme, Taiwan, ktorý je známy ako hlavné mesto polovodičov, dáva zmysel, že Tchaj-pej by chcel byť medzi poprednými inteligentnými mestami. To viedlo k dialógu s vládou mesta a to je v podstate pôvodný príbeh tohto partnerstva.

BG: Som si istý, že ide o projekt v počiatočnom štádiu, ale môžete zdieľať viac informácií o tom, čo v Tchaj-pej skutočne implementujete?

DS: Jasné. Najprv by som to nenazval pilotným projektom alebo dôkazom koncepcie. Je to legitímne a má sa stať pripraveným na výrobu. Samozrejme, začíname s minimálnym životaschopným prototypom a iteračným prístupom, ale cieľom je ustanoviť IOTA ako de facto štandard pre Taipei City..

Všetky podrobnosti implementácie TangleID sú stále vo vzduchu. Myšlienkou je však použitie distribuovanej knihy pre nemennú identitu. Toto by boli identifikačné karty pre ľudí, ale zaujíma nás tiež identita vecí. Prípadne sa zameriavame na vytvorenie vrstvy identity na IOTA pre v podstate všetky zariadenia na svete.

Každé jedno zariadenie má jedinečný identifikátor. Má schopnosť robiť autonómne atestácie a vyžaduje si protokol identity, ktorý je notoricky ťažké vytvoriť. To sú druhy vecí, ktoré tu chceme preskúmať pre občanov, ale aj pre samotné zariadenia. Autonómne vozidlá, musia mať svoju vlastnú identitu a svoje vlastné atribúty. Odpovede na otázky, ako koľko stojí jazda s týmto autonómnym vozidlom z miesta na miesto, ako dlho to bude trvať, a ďalšie operácie správy vozového parku..

autonómne vozidlá

BG: Jednou z aplikácií, ktoré ste už spomenuli, je prevencia voličských podvodov. Môžete nám povedať viac o tom a ďalších aplikáciách, ktoré vidíte?

DS: Ak predpokladáte, že každý občan má svoju vlastnú identitu s týmto protokolom TangleID, sú zviazaní dohromady v distribuovanej knihe, ktorá je samozrejme nemenná. Máte zaistenú integritu údajov. Potom môžete hlasovať a neexistuje spôsob, ako by sa niekto mohol nabúrať a zmeniť tento hlas v databáze a zmeniť ho na niečo iné. To je sila distribuovanej knihy, pokiaľ ide o volebnú infraštruktúru.

To si predstavujem a veľmi to závisí od toho, čo si myslí aj mesto Tchaj-pej. Musia zvážiť, aké aktívne bude ich hlasovanie, ak budú ich občania hlasovať o rôznych otázkach.

Krása je skutočnosť, že IOTA nemá žiadne poplatky ani transakcie a nemá obmedzenie škálovateľnosti, čo znamená, že môžete veľmi ľahko nechať voliť milióny ľudí. Predstavte si v budúcnosti scenár, keď má mesto inteligentnú infraštruktúru a ľudia môžu hlasovať o veciach tak širokých, ako by dnes mala fungovať prevádzka. Môže to byť plynulý proces, ktorý sa v súčasnosti javí ako futuristický nápad, ale môže byť realitou už za tri roky.

BG: Identita vecí je hlavnou hranicou technológie blockchain a distribuovanej účtovnej knihy. Akým výzvam ste čelili pri pokuse o implementáciu IDoT v IOTA?

DS: Trápime sa s identitou v blockchaine a identitou v distribuovaných knihách od roku 2014. Odvtedy sme vytvorili rôzne prototypy a dôkazy o konceptoch..

V roku 2015 sa identita na blockchaine stala najhorúcejšou témou. Všetci sa o to pokúšali, ale nikomu sa to nepodarilo. Existuje niekoľko rôznych iniciatív, napr uPort. Potom sme spolu založili spolu s mnohými veľkými spoločnosťami, aby sme vytvorili spoločnosť Nadácia decentralizovanej identity čo bolo ďalším úsilím o vytvorenie decentralizovanej identity, ale zdá sa, že podľa mňa neberú aspekt internetu vecí vážne. Každý stále zápasí s ľudským aspektom, ktorý je samozrejme veľmi dôležitý.

Ak premýšľate o ríši, je tu viac pripojených zariadení, ako sú pripojení ľudia. Tieto zariadenia budú robiť svoje vlastné rozhodnutia a budú mať svoje vlastné jedinečné atribúty.

Ide napríklad o očakávanú dĺžku života, koľko výpočtovej sily majú a či môže ostatných umožniť, aby túto energiu používali, keď ju nepoužívajú. Koľko ukladacieho priestoru má, akú veľkú šírku pásma vyžaduje? Všetky tieto veci sú nevyhnutné a ktoré si vyžadujú protokol totožnosti.

Je to aj o bezpečnosti, pretože nič nie je strašidelnejšie ako pomyslenie na to, že internet nie je správne zabezpečený. Hacker by bol schopný zahrávať sa s dopravou a spôsobovať nehody, poškodiť prívod vody a mnoho ďalších strašidelných scenárov. Toto je ďalší prípad, keď potrebujeme protokol totožnosti, aby sme mohli indexovať zariadenia a umiestniť zariadenia do karantény, ktoré nekonajú podľa svojich prirodzených vlastností. Identitu vecí vnímam ako najdôležitejšiu vec pre fungovanie internetu vecí, ale aj pre to, aby bola bezpečná.

BG: Partnerstvo s Tchaj-pejom nie je vašim prvým projektom v Tchaj-peji. Povedzte nám viac o projekte Airbox a lekciách, ktoré sa učíte pri integrácii IOTA do skutočného sveta.

DS: Všetko sa vracia k tomu, že IOTA nemá transakčné poplatky. Môžete ho použiť ako protokol na prenos dát a získať tak bezplatne integritu dát a urýchliť a posilniť zabezpečenie siete.

Pokiaľ ide o mestá, jednou z hlavných prekážok súčasnosti je znečistenie. Vo veľkých mestách znečistenie zabíja viac ľudí ako cigarety. To vám dáva rozsah, aký veľký je problém. Mať senzory, ktoré zachytávajú širokú škálu rôznych znečisťujúcich látok, je dobrý spôsob, ako sledovať hladinu znečistenia v meste.

Ak ste použili bežnú databázu, je možné, že sa do nej mohol dostať hacker a s údajmi manipulovať. S IOTA by ste to nedokázali. Hneď ako sa údaje dajú do hlavnej knihy, sú trvalé. Nemôžete to vymazať, nemôžete to zmeniť. Nie je možné, aby to niekto využíval alebo klamal.

Dozvedáme sa, že tieto údaje, ktoré sa zhromažďujú, sa dajú tiež predať. Možno viete o projekte IOTA data marketplace, ktorý máme. Z každého nasadenia sa môžete naučiť toľko a potom môžete tieto údaje vziať a predať ich iným mestám, aby mohli replikovať to, čo ste urobili, a ušetriť veľa času pri postupe rovnakého projektu..

BG: McKinsey odhaduje, že 99% dát zostane nevyužitých. Ako rieši dátový trh IOTA problém demokratizácie prístupu k údajom pri ich monetizácii??

DS: Dátový trh bol nápad, ktorý máme od roku 2014. Vtedy sme ešte stále používali bežné blockchainy, takže to nebolo možné urobiť kvôli transakčným poplatkom a obmedzeniam. V roku 2015 sme sa o tejto myšlienke začali rozprávať s rôznymi spoločnosťami. Samotný nápad nebol taký nový, pretože už nejaký čas uvažuje o trhu s dátami veľa ľudí. Boli sme prví, ktorí na to skutočne používali distribuovanú knihu s hlavnými účastníkmi.

Celá myšlienka je taká, že dnes všetky tieto rôzne korporácie a samosprávy sedia na viac údajoch, ako sme pochopili, a podľa toho sa nebude konať. Jednotlivec by mohol raz alebo dvakrát konať, ale potom sa na to zabudne, hoci je to stále veľmi cenný zdroj. To je na údajoch jedinečná vec. Je to nekonečne využiteľný zdroj. Je to na rozdiel od iných zdrojov, ktoré sa používajú a ktoré potom znižujú svoju hodnotu.

Problém je v tom, že tieto subjekty vedia, že údaje, na ktorých sedia, sú cenné, ale nemajú spôsob, ako s nimi obchodovať, najmä v reálnom čase. Ak by to obchodovali v reálnom čase, skončili by opäť s emisnými poplatkami za transakcie. Na zabezpečenie údajov tiež potrebujete distribuovanú knihu, pretože inak by ste netušili, či sa údaje, ktoré ste dostali, zmenili pri prenose z miesta pôvodu do cieľa.

údajové jazero iota

To sú dve veci, ktoré protokol IOTA rieši. Pretože neexistujú žiadne transakčné poplatky, môžeme jednotlivcovi umožniť nakupovať údaje zo senzorov za zlomok penny na bajt údajov v reálnom čase, čo je známe ako platobný tok. Veríme, že toto je kľúč na odomknutie týchto „dátových síl“ a všetky tieto nevyužité dátové toky do takzvaného „dátového jazera“, kde sú všetky dáta zhromaždené do zdieľaného fondu, ku ktorému má prístup každý.

Vidíme veľký záujem rôznych účastníkov, s ktorými to robíme. Neskôr to oznámime, pretože nás každý deň oslovujú rôzne spoločnosti, ktoré dostanú predstavu o prístupe a zdieľaní speňažených údajov a chcú byť súčasťou ich ďalšieho skúmania..

Dostal som citát: „Dáta chcú byť zadarmo, ale nie zadarmo.“ Myslí sa na to, že dáta majú vrodenú povahu, ktorú chcú šíriť. Toto všetko sme videli počas celej histórie, keď si ľudia zapisovali svoje vedomosti a zdieľali ich, zatiaľ čo iní si ich sami kopírujú a šíria ďalej. Dáta samozrejme tiež synergujú s inými údajmi, nájdete korelácie a môžete z nich získať ďalšie informácie.

Aj keď sa chce šíriť, nemusí sa nevyhnutne šíriť zadarmo. Stále je potrebné zaplatiť za hardvér, aby ste získali údaje, napríklad senzory monitorujúce znečistenie. Niekto ich musí vytvoriť a nasadiť a prevádzkovať, čo všetko stojí peniaze. Tieto spoločnosti preto nie sú ochotné nechať tok dát zadarmo. To rieši protokol IOTA tým, že im umožňuje predávať údaje z každého jednotlivého senzora v reálnom čase na veľmi podrobnej úrovni.

dátový olej iota

Keď dnes používame veľké dáta, berieme obrovské množstvo dát, v tomto prípade mesačných dát. Preverili sme to rôznymi algoritmami strojového učenia, ktoré ich analyzujú a poskytujú informácie, ktoré sa majú použiť ako vedomosti. V takom scenári musíte na získanie súboru údajov počkať celý mesiac, kým na ňom budete môcť začať pracovať.

To, čo IOTA robí jedinečne, je to, že nemáme obmedzenie škálovateľnosti ani transakčné poplatky, takže môžeme povoliť informačné toky v reálnom čase. Na zhromaždenie údajov a výpočet dlžnej platby nemusíte čakať určitý čas. Je to iba čistý tok údajov a čistý tok platieb za tieto údaje. To je vízia, ktorá zažehla trh. Vidíme veľký záujem zo strany už zúčastnených aj nových subjektov.

BG: V ére používateľských údajov a inteligentných zariadení je ochrana súkromia používateľov veľkým problémom, pretože spoločnosti sa o nás dozvedajú viac osobných informácií. Európska únia nedávno vydala všeobecné nariadenie o ochrane údajov, ktoré upravuje spôsob, akým môžu spoločnosti uchovávať aj údaje. Ako IOTA pristupuje k súkromiu?

DS: Pokiaľ ide o ochranu údajov, vracia sa to k tomu, čo som povedal na začiatku. Ak nie sú zabezpečené IoT, máme v rukách neporiadok so všetkým, k čomu majú prístup. Nechcete, aby existoval scenár, keď nejaký hacker môže zmeniť nastavenia vašich lekárskych prístrojov. V najhoršom prípade môže takáto situácia skončiť smrteľne.

Zároveň musíte mať na pamäti, že údaje musia byť súkromné. Nechcete, aby dáta prúdili úplne voľne. Cena, ktorú zaplatíte za prístup k týmto údajom, ich udržuje selektívne súkromnými. Musíte súhlasiť s platením za údaje a ľudia, ktorí majú údaje, musia súhlasiť s tým, že vám ich predajú.

Našou filozofiou je, že pokiaľ ide o osobné alebo podnikové údaje, kľúčom sa stáva správa prístupu. Tento modul máme nad rámec IOTA, ktorá sa nazýva maskované autentizované správy. Môžete to považovať za rádio, ktoré musí mať správnu frekvenciu. Napriek tomu, že po celom svete neustále prebiehajú rádiové vlny, musíte mať správnu frekvenciu, aby ste mohli počúvať. Na prístup k toku údajov potrebujete presný súkromný kľúč. Chceme dať používateľom úplnú kontrolu nad ich vlastnými údajmi.

Máme pracovnú skupinu, ktorá momentálne čaká na spracovanie, a na ktorú sa zameriavame jedným z našich najväčších zameraní.

Pokiaľ ide o súkromie, zdravotná starostlivosť a lekárske údaje by boli jedným z miest, kam nechcete, aby mali všetci prístup. Tejto téme sme venovali veľa času so spolupracovníkmi z celého sveta, vrátane oficiálnych lekárskych a výskumných subjektov. Aktívne pracujeme na tom, ako spojiť problém identity, problém so správou prístupu a nakoniec problém so speňažením.

Ak mám nositeľné zariadenia a chcem tieto údaje predať, mal by som byť schopný, pretože veľa týchto údajov je cenných. Ak máte milión ľudí v lekárskej situácii a máte k dispozícii údaje od nich, môže to viesť k novým odhaleniam vývoja chorôb. Údaje sú cenné, ale je kľúčové, aby nad nimi mali ľudia kontrolu.

To je to GDPR (nové nariadenia Európskej únie). S vymáhaním osobných údajov sú spojené mnohé dôsledky. Máte možnosť rozhodnúť sa odstrániť svoje údaje, čo by mohlo viesť k budúcim problémom s poistnými udalosťami, ktoré závisia od údajov z minulosti.

Stále je treba vyriešiť veľa problémov, a preto IOTA Foundation zaujíma proaktívny postoj. Chceme byť čo najviac súčasťou diskusie a pomáhať z technologického, ale aj z vodcovského hľadiska. Nechceme byť iba pasívni, chceme byť vonku v skutočnom svete.

BG: Už ste sa v minulosti zmienili o tom, že IOTA by sa chcela zapojiť do diskusie o tvorbe nových predpisov. Aké typy predpisov o ochrane súkromia by ste chceli vidieť?

DS: Na IOTA vítame reguláciu v tom zmysle, že sa domnievame, že tento priestor je momentálne úplne mimo kontroly. Toto nariadenie vítame, ale tvorcovia politík nevedia o technológii distribuovanej účtovnej knihy dostatok informácií na to, aby mohli nariadenia pripraviť. Preto je pre IOTA také dôležité umiestniť sa tam, kde je počuť náš hlas a máme vplyv na tvorcov politík tak, aby nariadenie zodpovedalo tejto technológii a čo je možné s ňou robiť.

Pokiaľ ide o ochranu osobných údajov vo všeobecnosti, som trochu ambivalentný. Na jednej strane chcete chrániť súkromné ​​údaje za každú cenu. Chcete, aby existovalo čo najviac súkromia. Na druhej strane má zdieľanie týchto údajov veľkú hodnotu.

Moja perspektíva je, že chcem, aby to bolo tak, že môžem predávať svoje vlastné údaje, že sa môžem rozhodnúť pre otvorenie svojich vlastných údajov. Pre priemerného človeka, ktorý premýšľa o tom, že niekto iný pozná svoju históriu vyhľadávania, by bol veľmi rozrušený, napriek tomu sa k vyhľadávaniu vráti. Poskytnutie možnosti niekomu dobrovoľne uvoľniť svoje vlastné údaje je minimálnou požiadavkou.

Chcem tiež, aby ľudia uvažovali o tom, že vaše údaje s najväčšou pravdepodobnosťou nie sú také zaujímavé, ale v súhrne s inými údajmi by mohli byť veľmi cenné. Budú existovať vzorce, ktoré by mohli viesť k novým liekom alebo liečbe alebo dokonca k novým spôsobom šetrenia peňazí. Mohli by ste sa toho toľko dozvedieť o ľudstve ako o celku.

Spôsob, ako to regulovať, nemá byť príliš prísny, ale musí byť veľmi prísny voči tým, ktorí majú dnes monopol na údaje, ako napríklad Google a ďalšie online konglomeráty. Museli by vrátiť údaje svojim zákazníkom a zvoliť si ich priamy nákup, ak sa zákazník prihlási. Pri registrácii by ste mohli argumentovať, že to robí Facebook. Ak si prečítate zmluvné podmienky, bude tam uvedené, že zriekate práva na všetky údaje, ktoré získate zo svojho účtu. Oveľa radšej by som mal scenár, keď platím malý poplatok za minútu používania Facebooku, ale ponechám si svoje vlastné údaje a budem ich mať k dispozícii, aby som im ich mohol prípadne predať späť. Ľudia sa prihlásia, nemyslia na to, čo sa deje na webových stránkach, ktoré používajú.

Videli sme to v amerických voľbách, videli sme to v prípade brexitu. Výnosy z reklám riadia web a reklamy, ktoré ľudia vidia, pochádzajú z algoritmov ich údajov. Ak som priaznivcom Bernie Sanders, uvidím materiál Bernie Sanders. Zvyšok sa odfiltruje.

To je jeden z problémov spôsobu, akým sa dnes s údajmi zaobchádza. Kontroluje ju jeden subjekt, ktorý chce len toľko peňazí, koľko je to možné. Verím, že keby sme poskytli údaje späť jednotlivcovi, pomohlo by to zmeniť prostredie, ktoré je absolútne nevyhnutné v dobe, keď väčšina ľudí získava svoje správy a informácie z Facebooku, a to z akýchkoľvek zdrojov na overenie faktov..

Pokiaľ ide o nariadenia, bol by som rád, keby sa uviedlo viac nariadení o platnosti údajov. Dnes môžem online zverejňovať akékoľvek príspevky bez toho, aby som vás musel odkazovať na svoje zdroje. GDPR je trochu iné, ale ďalšia fáza je skôr o tom, že musíte dokázať, čo hovoríte, a namiesto toho, aby ste si vytvorili echo komoru, podložili ju faktickými údajmi..

BG: V minulosti IOTA spomenula partnerstvá na vývoj hardvéru IoT, ktorý je kompatibilný s trinary. Ukázal tento vývoj pokrok? V širšom zmysle slova očakávate, že väčšina zariadení IoT bude v budúcnosti implementovať trinary?

DS: Ľudia sú zmätení zo závislosti na triale. Zariadenia IoT, ktoré nemajú trinary, môžu naďalej používať IOTA. Ukázali sme to na procesoroch ARM, ktoré nájdete v Raspberry PI a na väčšine dnešných zariadení IoT. Nemajú problémy s IOTA.

Trinary sa používa preto, že je to najefektívnejší spôsob zaobchádzania s hašovaním. Pre zariadenia napájané z batérie, ktoré sú v teréne, je prvoradá účinnosť. Tento komponent bude úplne otvorený pre každého a môžete ho implementovať do FBGA alebo s ním vytvoriť svoj vlastný ASIC.

Nemyslím si, že trinary prevezme z binárneho systému IoT všeobecne. Myslím, že tam vždy budú binárne systémy, pretože dnes sú prevládajúcou silou. Pokiaľ ide o extrémne vydesenie energie alebo nedostatočné zariadenia, ktoré si vyžadujú optimálnu spotrebu energie, verím, že ich prevezme trinárne použitie, ako aj pre niektoré prípady použitia, ako je strojové učenie, kde sú ternárne váhy efektívnejšie ako binárne váhy. Nie je to tak, že chceme navždy meniť výpočet, to nie je cieľ. Je to veľmi špecifické pre konkrétny prípad a doménu.

rameno čip

Komponent, ktorý mätie každého, je trinárny komponent, je niečo, čo môžete zahrnúť na binárny čip. Zvyšok čipu môže byť bežný procesor ARM Cortex a stačí pridať malú súčiastku, ktorú len tak nevidíte ľudským okom. To neprináša žiadne náklady na proces vytvárania čipu. Myšlienka je jednoduchá, že keď sa tieto zariadenia začnú prispôsobovať softvéru distribuovaných účtovných kníh, môžete vidieť realitu, keď každé zariadenie môže robiť tisíce transakcií za sekundu na samotnej účtovnej knihe..

Trinárna a binárna debata je v skutočnosti červený sleď. Ak by ste mali robiť to isté s binárnym súborom, bolo by potrebné vytvoriť nový komponent, ktorý bol určený na hašovanie binárnych súborov. Nenavrhujeme nič nové, iba uvádzame, že hardvér by mal brať do úvahy distribuovanú knihu. Nezáleží na tom, či je to binárne alebo trojkové, môžete použiť ľubovoľný radix, ktorý chcete.

Na konci dňa sa usilujeme akceptovať, že distribuované účtovné knihy poskytujú služby, ako je integrita údajov a platby, a vytvoriť integrovaný obvod špecifický pre aplikáciu v procesore, ktorý sa o túto konkrétnu časť stará. Pomohlo by to zariadeniam IoT v teréne spotrebovať veľa energie. Hardvér sa vždy prispôsobí softvéru. Vidíme to na našich mobilných telefónoch a používateľských rozhraniach, keď sú čoraz sofistikovanejšie, systém pod nimi musí byť čoraz sofistikovanejší. Musí prispôsobiť rast integrovanému GPU a všetkým potrebným procesom. Vždy to tak bolo, takže by nikoho nemalo prekvapiť, že sa hardvér vyvíja v spojení so softvérom.

BG: Aké sú vaše priority pre IOTA v roku 2018?

DS: V roku 2018 máme dva hlavné ciele.

Prvým je získanie kompletne štruktúrovanej nadácie IOTA, ktorá je v Nemecku neziskovou organizáciou. Ak prechádzate z malej prevádzky do veľkej, máme na palube viac ako 60 ľudí. Potrebujeme väčšiu štruktúru a viac postupov. Potrebujeme viac nástrojov na to, aby sme každého priviedli na rovnakú stránku, aby sme boli efektívnejší a maximalizovali svoje schopnosti.

Toto je silné zameranie, pretože plánujeme v priebehu budúceho roka prijať ďalších 50 – 100 ľudí. To znamená, že sme veľká organizácia a väčšinu našich zamestnancov riešime na diaľku. Chceme najlepších ľudí na svete, čo znamená, že musíme akceptovať, že najlepšia osoba na vytvorenie kompilátora žije na Aljaške a najlepšia osoba na integrovaný obvod žije na Taiwane..

Musíme byť schopní, aby títo ľudia spolupracovali, aj keď tu nie sú. Štruktúra okolo nadácie zahŕňa aj právne procesy, dodržiavanie predpisov, účtovníctvo a nudné procesy, o ktoré je potrebné sa starať. Na tom už staviame, aby sme vytvorili prvý vyspelý základ v priestore distribuovanej hlavnej knihy. Je to skôr ako LINUX, než ako kryptoprojekt.

iota nadácia

Druhá vec by bola samotná technológia. Aby sme ho vyvinuli z fázy, ktorá teraz vedie k protokolu pripravenému na produkciu a štandardizáciu, ktorý sa používa globálne. Preto robíme tieto projekty so známymi spoločnosťami a samosprávami, aby sme tento pohyb podporili a posunuli našich vývojárov a naše vlastné nápady ďalej. Keď máte do činenia so skutočným svetom, prichádzajú s ním aj požiadavky. Nemôžete použiť iba experimentálny prototyp holých kostí. Musíte dodať tieto skutočné, rozsiahle systémy. To vytvára dobrý tlak a motiváciu na tím.

Môžem tiež spomenúť tri prichádzajúce peňaženky s grafickým používateľským rozhraním (GUI), ktoré sa veľmi ľahko používajú a sú moderné a elegantné..

Sme tiež v kontakte so všetkými veľkými ústredňami a na vrchole IOTA vyvíjame modul s názvom „Hub“, ktorý sa stará o všetky riadenie vstupov a výstupov pre ústredne. Najväčšou prekážkou pre zoznam IOTA na burze je jednoducho skutočnosť, že je taká jedinečná, že vyžaduje, aby ju vývojári búrz implementovali manuálne. Pracujeme na tom, aby ste mohli výmeny využívať spôsobom „plug-and-play“.

Posledná vec, ktorú poviem v roku 2018, je vývoj ekosystému. Na konci dňa nezáleží na tom, aký fantastický je základ alebo technológia, potrebujete vývojárov a ekosystém. Toto je open-source, musíte si týchto ľudí získať. Ľudia, ktorí to skutočne tlačia.

Máme tento ekosystémový fond v hodnote desiatok miliónov dolárov, aby každý mohol navrhnúť projekt a získať grant. Robíme všetko pre to, aby sme vývojárom čo najviac uľahčili vstup do ekosystému. Preto je LINUX na konci dňa obľúbený. Podarilo sa im zvíťaziť v komunite vývojárov už za tých dní. Z toho vzniklo všetko od Androidu po backendy výmen atď.

BG: Aký je priemerný deň práce v IOTE? A čo robíš, keď nepracuješ? Len sa snažím získať zmysel pre ľudí stojacich za IOTA a aký je ich život.

DS: Ako zakladateľ sa ráno zobudím a skontrolujem svoj telefón, aby som prešiel všetky e-maily a kanály Slack, ak existuje nejaká naliehavá komunikácia. Sprchujem sa ešte stále nalepený na telefóne. Potom deň skutočne začína, keď prechádzam kanceláriou a začnem pracovať na najbezprostrednejších úlohách, ktorými sú zvyčajne viac e-mailov, aby sme zabezpečili, že nám nechýba žiadna komunikácia z externých zdrojov. Sú to procesy typu riadenia. Ako som už povedal predtým, máme veľmi distribuovaný tím, takže väčšina našej komunikácie s tímom prebieha prostredníctvom Slacku a videochatov.

Pokiaľ ide o deň hlavného vývojára, ich deň je podobný v tom, že ráno vstanú a okamžite pracujú na svojich mobilných zariadeniach. V tejto súčasnej fáze sme stále vo fáze rastu a zavádzania procesov. Každý pracuje na úrovni 200%. Väčšina ľudí má tendenciu začínať skoro ráno a pracovať cez noc. Je to pravidelný deň pre hlavných vývojárov v IOTA.

Je tu tiež veľa cestovania, čo je tiež nepríjemné. Cestu musíte zorganizovať, čo je únavný proces.

Je zábavné pracovať na IOTE, pretože vidíme pokrok a práve preto je zábavná. Skutočné každodenné kroky sú veľmi namáhavé v tom zmysle, že je to veľa stresu a vecí, ktoré musíte urobiť. V skutočnosti máte vždy pocit, že máte tento obrovský nedostatok, keď v skutočnosti máte. Nie je to len pocit. Preto prijímame toľko nových ľudí.

Je to však zábava a v Nadácii IOTA máme veľmi dobrú atmosféru. Všetci sú priatelia a v mnohých ďalších krypto projektoch neexistuje nijaká vnútorná politika ani dráma, aké vidíte vy. Povedal by som, že je to zábavné miesto, ale je to tiež veľmi náročné miesto v tom zmysle, že máme veľa práce a vždy máme pocit, že na to nemáme veľa času. Vždy chceme byť na okraji krvácania.

Čo sa týka toho, čo robím pre zábavu, myslím si, že za posledné tri roky som nemal ani jeden voľný deň. Ak sú na návšteve moje netere, tak si na ne samozrejme urobím čas. Túto zimu sme spolu postavili niekoľko snehuliakov. To je zábava, ale nemám rutinu alebo koníček. Jediným koníčkom, ktorý mám, je počúvanie hudby počas práce. To je asi najbližšie k môjmu koníčku.

Cvičím; Znovu som to zachytil. Musel som len kvôli svojmu vlastnému duševnému rozumu. Predtým som veľa cvičil, ale kvôli práci mi to zabralo všetok čas. To si skutočne vyžaduje daň z vášho mozgu. Omnoho ľahšie sa unavíte a stratíte duševnú čistotu. Nenazval by som cvičenie zábavou, ale je to minimálne niečo rekreačné. Predtým som predtým veľa cvičil na sile, ale uvedomil som si, že je to zbytočné, pretože to znižuje vašu efektivitu. Zakaždým, keď rozhýbete svoj sval, je to výbušnejšie, takže spotrebuje oveľa viac energie. Momentálne dvíham činky, ale venujem sa viac kardio a vysoko intenzívnemu tréningu.

BG: Máte nejaké pripravované vydania alebo partnerstvá, ktoré chcete dráždiť? Možno niečo o otázke „Q“? Viem, že komunita by mala záujem …

DS: V IOTA neradi príliš dráždime. Dráždili sme sa s „Q“, pretože je to zábavná, interná vec v komunite. Môžem povedať, že je toho veľa, čo sa chystá, pokiaľ ide o partnerstvá, spojenectvá, nové moduly a samozrejme výmeny, na ktoré ľudia čakajú, a peňaženky GUI. To všetko príde a veľa z toho sa začne pomerne skoro, ale nemôžem ísť do žiadnych konkrétností.

BG: Chcem rešpektovať váš čas, tak sa tu zhrniem. Ešte niečo, čo by ste chceli povedať našim čitateľom?

DS: Vítam každého, aby si vyskúšal IOTA na vlastnej koži. O IOTA sa šírilo veľa dezinformácií, takže každý, kto sa zaujíma o technológie alebo všeobecne o krypto, by si to mal otestovať sám. Pripojte sa ku komunite a zistite, ako užitoční a priateľskí sú ľudia. Ak máte problémy, vždy tu bude niekto, kto vám pomôže. Stačí sa pridať do komunity a užijete si trochu zábavy a dozviete sa veľa nového. Ak máte záujem o vytvorenie projektu, čakajú vás tiež desiatky miliónov dolárov. Toto je správa, ktorú chcem ľuďom priniesť. Zapojte sa.

Záver

Veľké poďakovanie patrí Davidovi, ktorý si s nami sadol a poskytol taký podrobný rozhovor!

V nadchádzajúcom roku sa môžete pozrieť na viac projektov IOTA nasadených v reálnom svete vo veľkom rozsahu. Ako spomenul David, dôjde k záťažovému testu IOTA ako platformy a k vytvoreniu nových typov tlaku na tím IOTA. Je to vzrušujúci čas sledovať cestu IOTY.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map