Dark Web Enterprise Podobné ako Silk Road Shutdown, FBI, Europol

Úrady v Nemecku zatkli hlavných prevádzkovateľov jedného z najväčších tmavých webov na svete s názvom Wall Street Market. Traja muži, Tibo Lousee, Jonathan Kalla a Klaus-Martin Frost, vo veku od 22 do 31 rokov, boli zadržaní po vyšetrovaní úradmi v Spojených štátoch aj v Európe..

Podľa a vyhlásenie prepustený nemeckou spolkovou kriminálnou políciou (BKA), boli podozriví zatknutí počas zásahov v štátoch Bádensko-Württembersko a Severné Porýnie-Vestfálsko. Medziagentúrna koordinácia zahŕňajúca jednotku ZIT v krajine, ktorá sa špecializuje na počítačové zločiny, Europol a FBI pomohla ukončiť operáciu.

Do nelegálneho podnikania bol zapojený aj brazílsky štátny príslušník Marcos Paulo De Oliveira-Annibale (29), ktorý je momentálne vo väzbe. Bol obvinený kalifornským súdom za svoju úlohu moderátora. Annibale údajne pôsobila ako referentka pre styk s verejnosťou pre túto platformu a pravidelne ju propagovala na stránkach sociálnych médií, ako je Reddit. Podozrivý zjavne operoval okrem iného pod prezývkou „MED3LIN“.

Režim fungovania Wall Street Market bol podobný ako v prípade neslávne známej Hodvábnej cesty. Úrady odhadujú, že platforma bola pred pádom najmenej druhou najväčšou svojho druhu na svete.

Zadržané servery, hotovosť a kryptomeny

Počas náletov bola zabavená serverová infraštruktúra siete, ktorú tvorili uzly v Holandsku, Nemecku a Rumunsku. Našli sa tiež zbraň v hotovosti asi 500 000 EUR (560 000 USD) a kryptomeny v hodnote státisícov..

Podľa Georga Ungefuka, hovorcu ZIT a frankfurtskej prokuratúry, bola temná webová platforma prístupná iba prostredníctvom šifrovanej siete Tor. Zverejnil, že podozriví sa pokúsili zaviesť výstupný podvod tesne predtým, ako sa úrady uzavreli.

Uvedli sieť do režimu údržby a prevádzali prostriedky z viazaných účtov klientov na účty, ktoré majú pod kontrolou. Predpokladá sa, že operácia im priniesla nezákonné príjmy vo výške viac ako 30 miliónov dolárov.

Jeden používateľ Wall Street Market povedal Deepdotweb, ktorý sa ho správcovia pokúsili vydierať vyhrážaním sa odhalením citlivých informácií o ňom FBI, ak nezaplatí určitú sumu peňazí v kryptomene ako výkupné.

Kybernetickí zločinci zjavne plánovali ukončiť operáciu a skryť sa, keď vtrhnú úrady. Prístup na miesto je v súčasnosti zakázaný. Nasledujúci banner je hore, ako naznačuje nemecká agentúra BKA.

Predajcovia na trhu Wall Street sa zaoberali hlavne nelegálnym vybavením, ktoré zahŕňalo drogy, hackerské nástroje, falšované dokumenty a odcudzené finančné informácie.

Prístup na stránku je v súčasnosti zakázaný. (Image Credit: BKA)

Predajcovia na webe sa zaoberali hlavne nelegálnym príslušenstvom, ktoré zahŕňalo drogy, hackerské nástroje, falšované dokumenty a odcudzené finančné informácie. Sieť si zjavne vzala províziu medzi dvoma až šiestimi percentami z predaja. Mnoho transakcií sa uskutočnilo pomocou kryptomien zameraných na súkromie, čo je proces, ktorý orgánom sťažuje vypátranie duchovných osôb a používateľov v sieti.

Bitcoin a Monero boli hlavné kryptomeny používané na uskutočňovanie obchodov. Na trhu Wall Street Market bolo viac ako 5 000 obchodníkov zaoberajúcich sa nezákonnými položkami a viac ako milión klientov. Na trhu bolo uvedených viac ako 50 000 položiek na predaj.

Traja podozriví z Nemecka v súčasnosti čelia obvineniu v USA aj v Nemecku. Nemecká prokuratúra však objasnila, že úspešné trestné stíhanie v krajine znamená, že nebudú musieť byť vystavení súdu v USA. V prípade dokázania viny im hrozí väzenie od jedného do 15 rokov.

Orgány v súčasnosti sledujú ďalšie potenciálne zdroje vyplývajúce z vyšetrovania. Podľa Špeciálny poverený agent DEA Chris Nielsen: „Prípad vysiela jasný odkaz tým, ktorí porušujú zákon a pokúšajú sa skrývať za ilúziu anonymity.“

Ďalšie zastavenie šírenia tmavého webového trhu

Minulý mesiac bolo ďalšie temné webové trhovisko s názvom „Sinmed“, ktoré fungovalo pod sieťou väčšej temnej siete s názvom „Dream Market“, zatvorené po tom, čo úrady vykonali fingovanú operáciu zameranú na jeho správcov..

V Spojených štátoch boli zatknutí a obvinení traja muži, 44-ročný Chester Anderson, 41-ročná Jarrette Codd a 51-ročný Ronald MacCarty. Nálet na ich základňu priniesol jeden z najväčších zachytení drog v histórii New Jersey. Medzi zistenými nelegálnymi drogami bol falošný liek Xanax, metamfetamín a heroín. Rovnako ako do vyšetrovania trhu na Wall Street boli zapojené FBI aj Europol.

Anderson, Codd a MacCarty zrejme prevádzkovali distribučnú sieť liekov, ktorá sa rozprestierala vo viac ako 40 štátoch. Prijímali platby v kryptomenách a peniaze prali pomocou debetných kariet. Činnosti skupiny začali orgány činné v trestnom konaní sledovať v roku 2017 po tom, čo dostali upozornenie od Manhattan District Attorney’s Office o podozrivo veľkých výberoch z bankomatov v oblasti New Yorku.

(Kredit na odporúčaný obrázok: CNN)

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map