Drain the Swap: Lessons on Loving the Atomic Swap

Drain the Swap: Lessons on Loving the Atomic Swap

CoinMarketCap obecnie wymienia ponad 1600 różnych kryptowalut, a oczekuje się, że liczba nowych monet wzrośnie i prawdopodobnie dramatycznie wzrośnie.

Jeśli dana osoba posiada tylko jedną kryptowalutę i zawsze będzie handlować tylko tą jedną kryptowalutą przez całe swoje życie, wówczas wszystkie transakcje są prostymi transakcjami na tym jednym łańcuchu bloków. (W końcu wielu ludzi na całym świecie może przez całe życie używać tylko waluty fiducjarnej danego narodu).

Jednak w pozbawionym granic i dynamicznym świecie kryptowalut ludzie często posiadają więcej niż jeden rodzaj monety. Osoba może mieć portfel wielu monet. Osoba może mieć zróżnicowany portfel, który obejmuje Bitcoin, Ether, Litecoin, Monero i być może niektóre mniej znane monety jako inwestycje spekulacyjne. Każda z tych monet istnieje na własnym łańcuchu bloków i żaden z tych łańcuchów bloków nie rozmawia ze sobą.

W pewnym momencie możesz zamienić swój eter na bitcoin, swój Monero na Litecoin, swój Litecoin na Ether, swój Bitcoin na coś lub coś na coś zupełnie innego. W kontekście scentralizowanym można to zrobić na giełdzie i zaufać giełdzie, że poradzi sobie ze szczegółami transakcji.

Podejście to nie różni się od przetwarzania transakcji za pośrednictwem banku lub dokonywania płatności kartą kredytową. Zarówno kupujący, jak i sprzedający ufają scentralizowanemu bankowi, że zablokuje fundusze w trakcie procesu i zapewni, że wszystkie strony otrzymają odpowiednie aktywa lub że zwrot zostanie przetworzony, jeśli transakcja nie zostanie zakończona w sposób satysfakcjonujący wszystkich.

Scentralizowane giełdy funkcjonują dokładnie tak samo, jak scentralizowane banki.

Ale istnieje wiele dobrych powodów, dla których możesz nie chcieć wykonywać swoich transakcji za pośrednictwem scentralizowanego organu. Możesz nie ufać scentralizowanemu organowi. Opłaty pobierane przez władze centralne mogą być zbyt wysokie.

Witryna scentralizowanego organu może ulec awarii lub mieć inne problemy z dostępnością. Możesz poświęcić pewną ilość prywatności, używając scentralizowanego organu.

W zdecentralizowanym środowisku pozbawionym zaufania międzyłańcuchowa atomowa zamiana zrobiłaby wszystko, co zrobiłby scentralizowany organ. Charakter „cross-chain” stanowi pomost między oddzielnymi łańcuchami bloków. „Atomowy” charakter gwarantuje, że handel („zamiana”) zakończy się sukcesem lub że wszystkie aktywa zostaną zwrócone ich pierwotnym właścicielom.

Cross-Chain Atomic Swapy 101

Ujęcie na żywo z atomowej zamiany.

Międzyłańcuchowe atomowe swapy można zaimplementować w dowolnym łańcuchu bloków obsługującym haszowanie i blokowanie czasowe. Załóżmy, że Alicja ma a-monety, a Bob b-monety i chcą handlować. Nie mają powodu, aby sobie ufać i nie chcą korzystać ze scentralizowanej wymiany. Ogólny przegląd tego, jak mogłoby to działać w międzyłańcuchowej wymianie atomowej, jest następujący.


1) Alicja wybiera losową wartość X i haszuje ją, aby utworzyć prywatny hashlock, aby zablokować transakcję. Na razie zachowuje tę wartość dla siebie i publikuje Transakcję 1, aby wysłać swoje monety a do Boba. Te fundusze są obecnie nie do wydania, ponieważ są zablokowane przez hashlock.

2) Bob czeka na potwierdzenie Transakcji 1, a następnie publikuje Transakcję 2, wysyłając b-monetę do Alicji. Nie zna jeszcze wartości X do odblokowania hashlocka, więc w tym momencie nie można wydać żadnych funduszy.

3) Alicja czeka na potwierdzenie Transakcji 2, po czym publikuje Transakcję 3, w której dzieli wartość X z Bobem.

4) Bob publikuje Transakcję 4, która odblokowuje środki. Bob ma teraz monety od Alicji, które może wydać, a Alicja ma monety od Boba, które może wydać.

Wszystkie cztery transakcje muszą zostać zakończone, aby cała transakcja została zakończona; to właśnie oznacza słowo „atomowy” opisujące ten proces.

Do działania powyższego protokołu wymagane jest odpowiednie zarządzanie czasem.

Na przykład, jeśli z jakiegokolwiek powodu Alicja nigdy nie opublikuje Transakcji 3, wszystkie fundusze mogą zostać zamrożone i utracone na zawsze. Tutaj przydaje się blokada czasu. Jeśli transakcja 3 nie nastąpi w określonym czasie, blokada czasu anuluje transakcję, a wszystkie środki zostaną zwrócone ich pierwotnym właścicielom.

A ponieważ Alice ma wartość X od samego początku, implementacja musi być bardzo ostrożna, aby zapobiec jakimkolwiek oszustwom, których Alice może próbować. W tym kontekście ważny jest również czas pomiędzy Transakcją 3 a Transakcją 4. Jeśli algorytm nie jest poprawnie zaimplementowany, istnieją exploity, w których Alicja mogłaby dzielić się wartością X, ale nie dawała Bobowi czasu na odzyskanie monet z transakcji.

Powyższe podejście opisuje Algorytm TierNolan (aby zapoznać się z tematem, zobacz ten wątek: https://bitcointalk.org/index.php?topic=193281.msg2224949). Ten protokół ma różne odmiany. Na przykład, jeśli Alicja i Bob ufają sobie nawzajem, liczbę transakcji można zmniejszyć i uprościć.

Jednym dogodnym miejscem do zlokalizowania tego protokołu byłoby usunięcie dużej części przetwarzania z głównych łańcuchów bloków i zaimplementowanie logiki w łańcuchu bocznym, takim jak Lightning Network, co zmniejszyłoby obciążenie górników, którzy muszą przetwarzać wszystkie transakcje na głównych łańcuchach bloków. i przyspieszyłby cały proces. Opis działania sieci Lightning można znaleźć tutaj: https://coincentral.com/lightning-network-beginners-guide/

Końcowe przemyślenia

Istnieją inne algorytmy i nie bez powodu. Całkowicie innym sposobem wykonywania międzyłańcuchowych atomowych swapów niezależnych od protokołu TierNolan byłoby utworzenie zupełnie nowego łańcucha blokowego poza łańcuchem blokowym a-coin i b-coin..

Ten nowy blockchain byłby pośrednikiem między dwiema oddzielnymi kryptowalutami. Ten nowy blockchain zrozumiałby zarówno a-coins, jak i b-coins i byłby w stanie przetwarzać transakcje między nimi. Takie podejście wymagałoby węzłów sieci dla tego nowego łańcucha blokowego i górników chętnych do zainwestowania zasobów w przetwarzanie transakcji.

Nowa sieć wymagałaby modelu zarządzania, aby zapewnić uczciwe i bezpieczne przetwarzanie transakcji oraz aby żadna ze stron nie miała przewagi nad drugą.

Niezależnie od zastosowanej metody, w zdecentralizowanym, pozbawionym zaufania świecie z wieloma używanymi kryptowalutami, międzyłańcuchowe atomowe swapy nieuchronnie staną się ważnym elementem handlu kryptowalutami.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map