Zarządzanie tożsamością Blockchain | Bezpieczeństwo danych 2.0?

Zarządzanie tożsamością Blockchain może być kolejnym krokiem w ewolucji bezpieczeństwa danych. Pomimo swoich obietnic, znane marki mogą nie być tak bezpieczne, jak myśleliśmy. Equifax, Yahoo czy Uber? Wybieraj. Naruszenia danych dotknęły wszystkie te firmy w ostatnich latach, a nieustanne tempo włamań nie wydaje się zwalniać.

Według wskaźnik poziomu naruszenia, tylko cztery procent włamań od 2013 r. stało się bezużytecznych z powodu szyfrowania. To dość niezwykła statystyka, jeśli wziąć pod uwagę, że kryptografia istnieje od ponad 50 lat. Opinia publiczna jest wyraźnie zaniepokojona, ale co te wielkie nazwiska mogą zrobić z tym trendem? I pomoże zarządzanie tożsamością w łańcuchu bloków?

Kryptografia upieczona

Bitcoin dostarcza rzeczywistego przypadku w bezpiecznej komunikacji danych od 2009 roku. Dodaj do tego fakt, że jego technologia jest typu open source i naprawdę musisz się zastanawiać, dlaczego duże firmy nie wdrażają własnych rozwiązań kryptograficznych. O ile nam wiadomo, nikt nigdy nie włamał się do łańcucha bloków Bitcoin. Każdy, kto jeszcze tego nie zrobił, powinien prawdopodobnie dokładnie przyjrzeć się temu, co może im zaoferować blockchain.

Mówiąc prościej, Bitcoin wykorzystuje kryptografię klucza publicznego / prywatnego, która umożliwia bezpieczne przesyłanie poufnych informacji przez sieć. Piękno Bitcoin polega na tym, że bezpieczeństwo jest częścią sieci od samego początku. Porównaj to z wieloma firmami, które próbują zwiększyć bezpieczeństwo swoich już starzejących się sieci.

Szereg innych projektów kryptowalut i start-upów blockchain rozszerza te podstawowe zasady, aby umożliwić użytkownikom skuteczne zarządzanie swoją tożsamością w łańcuchu bloków. Poważne problemy wymagają poważnych rozwiązań. Te, które zapewniają najlepsze rozwiązanie do zarządzania tożsamością w technologii blockchain, najprawdopodobniej osiągną ogromne dochody w miarę dojrzewania tej branży.

Gdzie obecne systemy zawodzą

Centralizacja

Korporacje, takie jak IBM, już dostrzegły ten potencjał i dążą do zdobycia pozycji lidera w zakresie dozwolonych rozwiązań blockchain. Niektórzy argumentowali jednak, że prywatne łańcuchy bloków nie są tak naprawdę opłacalne. Niezależnie od tego, gdzie stoisz, warto dowiedzieć się, jak się tu znaleźliśmy.

Pierwszą poważną wadą, na którą cierpią obecne systemy zarządzania tożsamością, jest centralizacja. Internet był pierwotnie zaprojektowany jako sieć peer-to-peer. Po raz pierwszy w historii sieć ta umożliwiła swobodny przepływ informacji bez cenzury i ponad granicami. Ci, którzy byli właścicielami tego medium, nie kontrolowali już przekazu.

Zarządzanie tożsamością powinno idealnie opierać się na modelu internetu peer-to-peer

Zarządzanie tożsamością idealnie będzie zgodne z modelem internetu peer-to-peer.

Niestety, od tego czasu prywatne podmioty przejęły większość internetu: Google z wyszukiwarką internetową, Facebook z mediami społecznościowymi, ICANN z rejestrami nazw domen, Amazon w handlu elektronicznym i tak dalej. Dostajesz obraz. Te (i wiele innych) firm gromadzą ogromne ilości danych osobowych, co czyni je atrakcyjnymi celami. To gromadzenie tworzy tak zwany efekt miodu. Hakerzy znacznie częściej włamują się do tych systemów niż atakują indywidualnych użytkowników.

Cenzura

Drugą kwestią, którą to stwarza, jest zwiększona możliwość nadużywania swojej pozycji władzy. Główni giganci technologiczni mają już reputację cenzurowanie treści oparte na poglądach politycznych i ideologicznych. Stanowi to realne zagrożenie dla wolności słowa i autentycznego wyrażania siebie, które wielu określa jako cechy dobrze prosperujących społeczeństw.

Należy pamiętać, że wiele aplikacji online wymaga zarejestrowania się w jednej z tych firm za pośrednictwem ich poczty e-mail lub profilu społecznościowego. Jeśli kiedykolwiek usuną Twoje konta lub ocenzurują je, z jakiegokolwiek powodu, gdzie to Cię prowadzi? Wirtualny nomad, który nie istnieje.

Zarządzanie tożsamością Blockchain

Twórcy internetu nie dostrzegli potrzeby dobrego zarządzania tożsamością, kiedy tworzyli pierwsze protokoły. Oczywiście wtedy nie mogli tego wiedzieć. Niestety rezultatem jest prywatyzacja naszych danych na ogromną skalę. Firmy technologiczne wykorzystały możliwość posiadania jak największej ilości naszych danych. Jak mówią, jeśli to nic nie kosztuje, są szanse, że jesteś produktem! Firmy te mają wiele doskonałych bezpłatnych produktów. Muszą jakoś za nie zapłacić.

To podstawowa zmiana, jaką blockchain wnosi do zarządzania tożsamością. Centralnie hostowane serwery danych (w tym rozwiązania oparte na chmurze) są kosztowne w utrzymaniu, a wiele z nich zostanie wyeliminowanych, gdy użytkownicy będą mogli zarządzać własną tożsamością za pomocą technologii blockchain. Istnieje wiele projektów, które chcą być liderem w tej dziedzinie. Konkurencja jest zacięta, a przewidzenie najlepszego podejścia jest trudnym wyzwaniem.

Niektóre projekty, takie jak Civic, promują zarządzanie tożsamością w technologii blockchain za pośrednictwem aplikacji. Inni lubią Blockstack udostępnić oparte na przeglądarce rozwiązanie do interakcji ze zdecentralizowanymi aplikacjami. Inną interesującą funkcją, którą opracowują, jest usługa nazw domen peer-to-peer (DNS) zbudowana bezpośrednio na łańcuchu bloków. Nie jesteś już na łasce jednej organizacji, takiej jak ICANN, podczas hostowania ulubionych lub kontrowersyjnych treści.

Końcowe przemyślenia

Trudno jest określić, które podejście będzie najlepsze. Podczas budowania przyszłości zarządzania tożsamością należy wziąć pod uwagę wiele czynników: język, kultura, dostęp do technologii i tak dalej. Pomocne będzie spojrzenie na to z globalnej perspektywy. Nie jesteśmy jeszcze w punkcie, w którym wszyscy na świecie mają dostęp do swojego smartfona. Dzisiejszy sukces Internetu jest w dużej mierze zasługą prostych technologii, takich jak protokoły HTTP i TCP, które odciągają od nas wiele szczegółów technicznych, dzięki czemu możemy po prostu zająć się „internetem”.

Połączenie pojawiających się protokołów blockchain z istniejącymi protokołami internetowymi wydaje się logicznym wyborem. Istnieją firmy poruszające się za modą blockchain, które planują być następną generacją centrów władzy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że się nie uda. W niezbyt odległej przyszłości uświadomimy sobie wszystkie wybory, jakie buduje się dla nas dzisiaj. Konsumenci uświadamiają sobie, że dane przechowywane w innym miejscu nie są szczególnie bezpieczne. Wreszcie będziemy mogli przejąć kontrolę nad własną tożsamością online.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map