Założyciel Indiegogo, Slava Rubin, zajmujący się finansowaniem społecznościowym i ICO

Jeśli chodzi o finansowanie społecznościowe, niewiele osób ma tak przenikliwe spostrzeżenia zakorzenione w głębokim doświadczeniu, jak założyciel Indiegogo, Slava Rubin.

Założona w 2008 roku w środku jednego z najgorszych kryzysów finansowych w Stanach Zjednoczonych, Indiegogo miała na celu zmianę sposobu, w jaki startupy gromadziły kapitał. Aż do tego momentu zbieranie funduszy opierało się na tradycyjnym obiegu rodziny & przyjaciół, aniołów biznesu, private equity lub venture capital. Ktoś, kto miał świetny pomysł na produkt, musiał podjąć ogromne ryzyko pozyskania środków finansowych, jednocześnie próbując urzeczywistnić swoje marzenia.

Slavin Rubin

Slava Rubin, zdjęcie za pośrednictwem TechCrunch

W grudniu 2017 roku Indiegogo ogłosiło, że dodaje ICO i inwestycje w blockchain na swojej platformie. Szacunkowo 4,9 miliarda dolarów zebrane przez ICO w 2017 roku, wydaje się to naturalną decyzją dla jednej z największych na świecie platform finansowania społecznościowego.

Jednak wejście Indiegogo do ICO to coś więcej niż tylko strategia. Etos, na którym zbudowano Indiegogo i społeczność kryptowalut, jest zasadniczo taki sam: zdecentralizowana „siła ludzi” do odgrywania aktywnej roli w decydowaniu o tym, jak chcą, aby świat był.

Indiegogo

Dzięki tysiącom innowacyjnych pomysłów na produkty Indiegogo przyjęło koncepcję finansowania społecznościowego i uczyniło je zabawnym, interaktywnym i głównym nurtem. Teraz dążą do dalszej legitymizacji i popularyzacji ICO.

Jednym z głównych elementów strategii Indiegogo jest pomoc projektom w przestrzeganiu przepisów poprzez rejestrowanie ich jako papierów wartościowych (w odpowiednich przypadkach). Uruchomienie małych, drobnych inwestorów na Indiegogo będzie mogło zainwestować 10 000 USD w większość projektów, a projekty nie będą w stanie zebrać więcej niż 1 milion dolarów z powodu ograniczeń wynikających z ustawy JOBS z 2012 roku.

Mieliśmy okazję porozmawiać ze Slavą Rubinem na temat finansowania społecznościowego, ICO i ewolucji przestrzeni do pozyskiwania funduszy.

Jak to jest wchodzić do ICO z finansowania społecznościowego? Jakie są niektóre z największych wyzwań, jakie widzieliście?

Wszystko to postrzegamy jako naturalną ewolucję tego, co od początku chcieliśmy osiągnąć jako Indiegogo. Na pomysł wpadliśmy w 2006 roku, aw 2008 roku rozpoczęliśmy demokratyzację dostępu do kapitału.

W tamtym czasie trudno było wykorzystać Internet, aby skłonić tłum do finansowania. Tak naprawdę chodziło o strażnika, znajomość właściwego VC, właściwego bankiera, odpowiedniej osoby w organizacjach rządowych.

Zaczęliśmy więc od modelu opartego na bonusach. Chcieliśmy mieć możliwość od razu udziałowego finansowania społecznościowego, ale ze względu na ustawę o papierach wartościowych z 1933 r. I przepisy nie mogliśmy.

Następnie przejdźmy do 2012 r. Pomogliśmy uchwalić ustawę JOBS z prezydentem Obamą, a następnie w 2016 r. W USA w końcu ruszył udział w finansowaniu społecznościowym. Mogliśmy więc zastosować nasze techniki finansowania społecznościowego, które oferowały ludziom zwrot finansowy.

Równolegle blockchain posuwał się naprzód, a bitcoin stawał się coraz bardziej popularny. Potem ICO zaczęły pojawiać się zaraz po crowdfundingu udziałowym. Co ciekawe, zaczęliśmy bardzo interesować się różnymi ICO i fundraiserami zorientowanymi na blockchain, pytając, czy mogą skorzystać z naszej platformy lub naszych możliwości, aby zebrać pieniądze. Więc dla nas, jest to naturalna ewolucja prób urzeczywistnienia naszej wizji.

Na początku nazwałbym to, co robiliśmy, crowdfundingiem 1.0, który był modelem opartym na profitach, a następnie 2.0, który był podstawowym modelem akcji. Teraz możesz niemal rozważyć wersję 3.0, w której jest to model inwestycyjny oparty na łańcuchu bloków. Tak więc ewoluowaliśmy.

Jaka jest różnica między kimś, kto inwestuje w projekt, otrzymując w zamian produkty lub kapitał własny, a kimś, kto inwestuje w projekt za tokeny?

Myślę, że sposób, w jaki należy na to spojrzeć, to model korzyści, który nie daje żadnego zwrotu finansowego. Chodzi o wspieranie osoby. Nie używamy nawet słowa inwestowanie w odniesieniu do wspierania osoby lub zamawiania produktu w przedsprzedaży, weryfikowania pomysłu. Chodzi bardziej o chęć wspierania osoby, chęć uzyskania dobra lub po prostu bycie częścią ruchu.

Kiedy patrzysz na kapitałowe finansowanie społecznościowe lub którekolwiek z tych podwyżek blockchain, często bardziej chodzi o chęć uczestniczenia w finansowym wzroście, niezależnie od tego, czy chodzi o udział w przychodach, czy o zdobycie części firmy. Więc to trochę różni się od analizy. Nie chodzi tak bardzo o osobę czy o produkt. Ponieważ odnosi się do akcji waniliowych lub tych ofert blockchain, myślę, że są bardzo podobne pod względem analizy. To tak, jakbym włożył dolara, czy to dobra inwestycja? Czy wyciągnę więcej niż dolara? Oczywiście istnieją różne typy organizacji i trzeba je odpowiednio zbadać, ale myślę, że analiza jest dość podobna.

Eksplozja ICO w 2017 roku nieco ostygła w tym roku. Czas między prywatną przedsprzedażą projektów a publicznym ICO maleje, a niektóre projekty w ogóle nie mają ICo. Jak planujecie ewoluować w przestrzeni?

Więc rok 2017 był zdecydowanie bardzo aktywny. Otoczenie regulacyjne było niepewne, a różni emitenci nie wiedzieli dokładnie, w jaki sposób powinni się nim kierować, ale nie było jasnych zasad ani wyzwań, więc było dużo aktywności. W pierwszym kwartale 2018 r. SEC i FINRA wyraźnie poinformowały, że wszyscy ci emitenci muszą upewnić się, że robią wszystko zgodnie z zasadami rachunkowości, a wiele z nich to papiery wartościowe, w przeciwieństwie do unikania zwolnienia z podatku.

Indiegogo

W ramach tego wielu emitentów w Stanach Zjednoczonych musiało przemyśleć swoje podejście i tak, niektórzy z nich ograniczyli sprzedaż publiczną i poszli bardziej w trybie prywatnym. Zrobiliśmy to również, aby mieć pewność, że przestrzegamy przepisów. Mamy więc oferty prywatne, a także inne oferty, które są wyraźnymi tokenami bezpieczeństwa i są w stanie przestrzegać zwolnienia dotyczącego papierów wartościowych, dzięki czemu mogą być publiczne, kiedy tylko zechcą.

Czy możesz nam opowiedzieć trochę o tym, jakie ICO przeszły do ​​tej pory przez Indiegogo? Liga Piłkarska Kontrolowana przez Kibiców (FCFL) odniosła spory sukces dzięki platformie.

Byli pierwszą organizacją, która chciała się z nami założyć. Od tamtej pory masz ogromne ilości przychodzących, zarówno po stronie emitenta, jak i inwestora. Poza tym są też duże przedsiębiorstwa, z którymi teraz współpracujemy. W rzeczywistości mamy kilka innych ofert, które znajdują się na różnych etapach prywatnej zbiórki, zanim zostaną opublikowane. Ponownie, te nie są publiczne, więc o nich nie rozmawiamy.

Jak wygląda proces weryfikacji ICO, które hostujesz na platformie? Ponieważ istnieje dużo bardziej podejrzanych projektów. Jak wy wypluwacie jakość z gówna?

Model profitów jest bardzo otwarty. Mamy setki tysięcy przedsiębiorców, którzy używają oryginalnego Indiegogo. Następnie, kiedy pod koniec 2016 roku wprowadziliśmy nasz model oparty na akcjach, zdecydowanie musieliśmy do tego wrócić, ponieważ w ramach posiadania regulowanego portalu musieliśmy upewnić się, że robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zabezpieczyć się przed oszustwami i innymi wyzwaniami..

Więc faktycznie mamy mniej niż 2% firm, które się ubiegają, są teraz notowane na portalu akcji. Mamy najwyższą średnią podwyżkę, ponieważ wykonujemy tak dobrą robotę, filtrując szum i upewniając się, że mamy firmy o wysokim poziomie uczciwości.

Większość firm, nie całkiem w stu procentach, ale większość firm z ponad 50 firm, które zebrały się na Indiegogo, osiągnęła swoje minimalne cele, co powinno pokazać, że jeśli zostaniesz wybrany przez Indiegogo, aby móc podnieść, to będzie dla ciebie całkiem niezłym wynikiem.

Slava Rubin

Slava Rubin (bez brody) przez CNBC)

Teraz to dotyczy podstawowego funduszu kapitałowego. Użyliśmy wielu z tych samych technik pod względem staranności, a następnie przenieśliśmy to na oferty blockchain. Wiele badań jest bardzo podobnych. Chodzi o zespół, model biznesowy, sytuację finansową, oczekiwane wyniki, takie rzeczy.

Oczywiście istnieją różne niuanse związane z oceną technologii, oceną ekonomii tokenów, a wszystkie te rzeczy różnią się od zwykłego kapitału. Uwzględniamy to w procesie staranności. Ponownie, stosunek firm, które ostatecznie podbijają z nami, do aplikujących, jest znacznie poniżej 2%.

Jak można powiedzieć, że ICO zachowują się inaczej w Stanach Zjednoczonych niż w Europie, Azji, Afryce itd.?.?

To zdecydowanie zależy. Myślę, że każdy region jest inny, ale Stany Zjednoczone zdecydowanie przyjmują bardziej konserwatywne podejście, jeśli chodzi o publiczne udostępnianie waszych ofert. Myślę, że właśnie dlatego od pierwszego kwartału widać, że niektóre z tych ICO stają się bardziej prywatne dzięki swojej promocji, a także wyglądają bardziej międzynarodowo, jeśli chodzi o ich ekspozycję.

Czy masz jakieś ulubione projekty w tej przestrzeni, które niekoniecznie przeszły przez Indiegogo?

Myślę, że jest wiele świetnych firm. Myślę, że jest bardzo wcześnie. Myślę, że w tej chwili jest wielu ludzi, którzy nadal bardzo koncentrują się na technologii. Myślę, że będzie wspaniale, gdy pojawi się znacznie więcej aplikacji i zastosowań przeznaczonych dla konsumentów.

W tej chwili wciąż jest dużo inwestycji w tworzenie oprogramowania. Nie mogę się doczekać, aż konsumenci będą korzystać z oprogramowania, nawet tego nie zauważając.

Z niecierpliwością czekam na moment, w którym przedsiębiorcy przestaną używać blockchain jako modnego hasła i po prostu zdają sobie sprawę, że to tylko technologia.

Dokładnie. To tak, jakby powiedzieć: „Och, korzystam z internetu”.

Amazon jest fajny, Facebook jest fajny, YouTube jest fajny; sam Internet nie jest fajny sam w sobie.

W jakich branżach jesteś najbardziej podekscytowany, widząc zmianę, czy będzie to blockchain, czy jakaś kombinacja blockchain i jakakolwiek będzie następna kombinacja?

To tak, jakby zapytać mnie, co mnie ekscytuje w związku ze zmianami w internecie. Myślę, że blockchain ma szansę zmienić każdą branżę, to tylko kwestia czasu. Niektórzy będą poruszać się szybciej niż inni.

Jak myślisz, które z nich będą pierwszymi, które naprawdę zauważą szybką zmianę?

Myślę, że gdziekolwiek jest transakcja, gdzie jest wiele miejsc, gdzie są transakcje, czy to Fintech, czy rynki, łańcuch dostaw, logistyka, tożsamość; wszędzie tam, gdzie musisz śledzić integralność transakcji. Kiedy poruszasz dłońmi po diamentie, kawie, rybie lub iPhonie, wszystko, co nie jest integralne, jest tym, czym jest. Myślę, że istnieje wiele możliwości w całym łańcuchu dostaw, w całym Fintechu, zapewniających, że transakcje odbywają się na czas we właściwym miejscu, nie jest to oszustwo. Zgodność, tożsamość.

Powiedziałeś kiedyś, że każdy projekt zasługuje na możliwość niepowodzenia, co moim zdaniem jest bardzo dobrym wglądem, który można zastosować w świecie ICO. Niekoniecznie pytanie, po prostu błądzenie po mojej stronie. Ale dobry cytat, uwielbiam to.

Dziękuję Ci.

W jaki sposób ktoś czytający to może pomóc Indiegogo odnieść sukces w świecie ICO?

Jesteśmy klasycznym rynkiem, więc każda z dwóch stron. Jeśli wśród Twoich odbiorców są osoby, które chcą zebrać pieniądze i chcą dowiedzieć się, jak najlepiej poruszać się po wszystkich przepisach i jak najlepiej zmienić ich i publiczność w inwestorów, z przyjemnością z nimi współpracujemy.

Jesteśmy jedyną platformą, która ma 10-letnie doświadczenie, ma wewnętrznego dealera brokerskiego i ma naprawdę silne relacje z regulatorami z udokumentowaną historią. Dlatego cieszymy się, że możemy pracować po stronie emitenta. Zależy nam również na dalszym rozwoju naszej księgi inwestorów. Jeśli ludzie chcą dowiedzieć się więcej o naszych możliwościach, w co mogą zainwestować, mogą oczywiście wejść na tę stronę.

Jeśli ludzie chcą, mogą nawet wysłać mi e-mail, [email chroniony] po obu stronach rynku i na pewno z nimi porozmawiam.

W porządku, Slava. Szanuję Twój czas. Życzę miłej reszty dnia.

Ty też.

_____

Wywiad przeprowadzili Alex Moskov i Steven Buchko.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map