Za innowacjami Bitcoin Blockstream: zanurzenie się w twórczości Adama Backa

Kiedy ludzie myślą o rozwoju Bitcoin, zazwyczaj wyobrażają sobie wolontariuszy rozproszonych po całym świecie, współpracujących w ramach wspólnego zainteresowania. Jednak od kilku lat znaczną część rozwoju prowadzi prywatna firma Blockstream. Blockstream to firma zajmująca się rozwojem i infrastrukturą blockchain, która koncentruje się głównie na Bitcoinie.

Firma Blockstream, założona w 2014 roku przez dr Adama Backa, twórcę HashCash (używanego w algorytmie wydobywania Bitcoin) i innych twórców Bitcoin, opracowała szereg technologii i produktów komercyjnych dla ekosystemu Bitcoin.

Przyjrzymy się tym różnym wydarzeniom i ich znaczeniu dla przyszłości Bitcoin.

Podstawowa technologia

Elementy

Elements to protokół blockchain typu open source, którego ludzie mogą używać jako samodzielnego łańcucha blokowego lub łańcucha bocznego. Sidechainy to zasadniczo oddzielne łańcuchy bloków, które działają równolegle do oryginalnego łańcucha bloków, takiego jak Bitcoin. Celem tego jest delegowanie funkcji do łańcucha bocznego, takich jak bardziej złożone inteligentne możliwości kontraktowania lub wyższa przepustowość, których nie jesteś przygotowany do integracji z oryginalnym łańcuchem bloków.

Elements oferuje trzy główne korzyści: wydane aktywa, poufne transakcje i interoperacyjność transakcyjna. Wydane aktywa pozwalają na emisję i handel wieloma różnymi zasobami cyfrowymi. Na przykład możesz mieć Bitcoin, Ether i tokenizowaną walutę fiducjarną, wszystkie działające na blockchainie Elements.

Poufne transakcje to funkcja prywatności, która ukrywa kwotę transakcji, a także rodzaj zasobu cyfrowego. Ukrywając tożsamość zasobu cyfrowego, niemożliwe jest rozróżnienie między bitcoinem, eterem i tokenizowaną walutą fiducjarną, której używasz. Interoperacyjny aspekt programu Elements jest bardzo obiecujący. Umożliwia użytkownikom handel aktywami z innymi łańcuchami bloków i między nimi za pomocą czegoś, co nazywa się dwukierunkowym łącznikiem.

Blockstream wykorzystał bazę kodu Bitcoin do opracowania Elements. Ponieważ jest nadal bardzo podobny, Elements oferuje doskonały plac zabaw do testowania nowocześniejszych technologii, które mogą kiedyś znaleźć się w samym Bitcoinie. Na przykład zespół planuje wdrożyć podpisy Schnorr na elementach, zanim zespół Bitcoin Core zaimplementuje je na Bitcoin. Podpisy Schnorr są proponowane w celu zastąpienia obecnego schematu podpisu ECDSA używanego w Bitcoin i zwiększyłyby przepustowość i utorowały drogę dla różnych ulepszeń prywatności.

Ograniczenia elementów

Elements nie wykorzystuje wydobycia ani dowodu pracy (PoW), jak Bitcoin, ale zamiast tego używa schematu federacji podpisów. Zasadniczo jest to dowód modelu autorytetu, w którym strony, o których mowa w bsygnatariusze zamków utwórz i podpisz bloki. Pomimo tego innego modelu konsensusu, Blockstream stwierdza, że ​​zmowa między sygnatariuszami bloków jest niemożliwa, ponieważ wszyscy mają fundusze zablokowane w sieci.

c-Błyskawica

Prawdopodobnie słyszałeś o Lightning Network. Jest to protokół drugiej warstwy, który zapewnia bardzo szybkie i niedrogie transakcje i mikrotransakcje, oparte na bezpieczeństwie łańcucha bloków Bitcoin. Sieć wykorzystuje formę inteligentnych kontraktów zwanych kanałami płatności.

Obecnie istnieją trzy główne wersje Lightning Network: mianowicie Daemon Lightning Labs, Eclair firmy ACINQ i c-Lightning firmy Blockstream.


c-Błyskawica, w przeciwieństwie do Daemon, jest sprzedawany przez Blockstream do zastosowań korporacyjnych bardziej niż cokolwiek innego. W kwietniu 2018 roku Christian Decker, badacz Blockstream, opublikował aktualizację Lightninga o nazwie eltoo. To obiecuje uczynić sieć bezpieczniejszą i oferuje nowy rodzaj inteligentnych kontraktów poza łańcuchem zwanych fabrykami kanałów. c-Lightning jest obecnie w fazie beta i nie znamy żadnych dat, kiedy może być w pełni dostępny.

Wkład dotyczący prywatności

Oprócz tych dwóch głównych celów, członkowie zespołu Blockstream aktywnie przyczyniają się do rozwoju kodu Bitcoin Core i oferują różne protokoły ulepszania.

Zespół badawczy Blockstream bierze udział w rozwoju Bulletproofs. Jest to metoda kompresji rozmiaru poufnych transakcji i uczynienia ich praktycznymi do integracji z dowolną kryptowalutą. Zespół Monero wdrożył już Bulletproofs, a wiele osób w ekosystemie Bitcoin postrzega je jako najlepszy i najłatwiejszy sposób na zwiększenie prywatności łańcucha blokowego Bitcoin w najbliższym czasie. Andrew Poelstra, badacz Blockstream, opublikował również koncepcję zwaną Scriptless Scripts. Ta koncepcja obiecuje zwiększyć prywatność inteligentnych kontraktów, dlatego programiści mogą ją wykorzystać do zwiększenia anonimowości wszystkich użytkowników w Lightning Network.

Aplikacje i produkty

Sieć satelitarna

Praca Blocksteam wykracza poza oprogramowanie i kod. W 2017 roku firma rozpoczęła uruchamianie własnej sieci satelitarnej, która obecnie obejmuje cały świat. Zanim to zaistniało, sieć Bitcoin polegała na funkcjonowaniu infrastruktury internetowej. Gdyby nastąpiła awaria połączenia internetowego w Twojej okolicy, połączenie węzła z łańcuchem bloków Bitcoin byłoby niemożliwe. Sieć satelitarna rozwiązuje ten problem i zapewnia każdemu darmowy dostęp do łańcucha bloków Bitcoin 24/7.

Aby połączyć się z siecią, operator węzła potrzebuje tylko anteny satelitarnej i odbiornika USB. W sumie powinno to kosztować mniej niż 100 USD. Dla tych w odległych obszarach z przerywanym dostępem do Internetu, ta sieć powinna oferować znacznie większą niezawodność.

Ciekły

Głównym zastosowaniem Elements jest własny blockchain firmy Blockstream. Blockstream zaprojektował Liquid, aby ułatwić szybki i prywatny przepływ płynności między instytucjami. Poufne transakcje zapewniają tę prywatność.

Zamiast instytucji przenoszących swoje aktywa kryptograficzne w oddzielnych łańcuchach bloków, mogą używać łańcucha blokowego Liquid do szybszych i bardziej prywatnych transferów. Dodatkowo, teoria jest taka, że ​​poprzez usunięcie konieczności przesyłania Bitcoinów w łańcuchu bloków Bitcoin, przestrzeń zostanie zwolniona, a opłaty dla innych użytkowników Bitcoin zostaną zmniejszone. Biorąc pod uwagę obecny limit wagi bloku Bitcoin wynoszący 4 MB, aplikacje takie jak Liquid będą coraz ważniejsze w zapobieganiu zatykaniu się łańcucha.

ciekły

Blockstream ma nadzieję na zwiększenie płynności między giełdami

Ponieważ Liquid jest oparty na elementach, obsługuje wiele aktywów kryptograficznych, a także tokenizowane waluty fiducjarne w jednym łańcuchu. Oprócz tego Blockstream twierdzi, że obsługuje również tokenizowane papiery wartościowe.

Kanał danych

Blockstream nawiązał współpracę z ICE w celu stworzenia źródła danych o kryptowalutach. Jest to produkt komercyjny, a Blockstream kieruje go do handlowców i instytucji handlowych. Źródło danych zbiera i prezentuje dane dotyczące handlu kryptowalutami w czasie rzeczywistym i historyczne. Obecnie użytkownicy mają dostęp do danych dla 15 oddzielnych kryptowalut i 17 walut fiducjarnych.

ICE jest firmą stojącą za gorąco oczekiwaną giełdą Bakkt, a obecnie jest właścicielem nowojorskiej giełdy, a także 11 innych giełd na całym świecie.

Końcowe myśli

Od 2014 roku Blockstream stał się potworem w branży Bitcoin. W tej chwili wyraźnie dąży do tego, aby stać się kluczowym graczem zarówno w infrastrukturze technologicznej, jak i finansowej Bitcoin.

Założony przez naukowców i programistów nie jest zaskoczeniem, że Blockstream odgrywa aktywną rolę w tworzeniu kodu. Zespół kładzie duży nacisk na poprawę prywatności, a także zamienność; coś niezwykle potrzebnego nie tylko w Bitcoin, ale w większości innych głównych aktywów kryptograficznych.

Rok 2019 powinien być dla firmy rokiem ważnym. Jesteśmy szczególnie zainteresowani postępami we wdrażaniu Lightning Network w technologii c-Lightning oraz sukcesem Liquid.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map