Wyścigi: tworzenie najlepszej platformy Dapps (Ethereum, NEO, QTUM, Lisk, Cardano)

Wyścigi: 5 projektów konkurujących o tytuł najlepszej platformy Dapps

Zdecentralizowane aplikacje (dapps) to przyszłość rozwoju technologii blockchain. Odkąd Ethereum wprowadziło inteligentne kontrakty do tworzenia programów w sieci, programiści testują potencjalne zastosowania blockchain poza finansami. Dapps stanowi nową granicę dla zdecentralizowanego oprogramowania. Mogą skorzystać z bezpieczeństwa, zarządzania społecznością i dostępności blockchaina.

Ethereum to pierwsza, największa i najbardziej znana platforma dappowa. Jednak w ostatnich latach konkurenci weszli w kosmos, mając nadzieję na obalenie Ethereum z tronu. Tutaj przyjrzymy się konkurentom w przestrzeni dapps. Celem jest przedstawienie rzetelnego przeglądu różnych platform dapps. Na koniec podzielimy się przewidywaniami dotyczącymi tego, jak wyścig dappsów może się potoczyć. Ale jesteśmy na wczesnym etapie rozwoju tych platform i wiele może się jeszcze zmienić.

Ethereum: King of the Dapps

logo ethereumObecnie Ethereum jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie inteligentnych kontraktów, zdecentralizowanych aplikacji i zdecentralizowanych organizacji autonomicznych (DAO). Dwa i pół roku temu, Ethereum zapoczątkował ruch inteligentnych kontraktów, wprowadzenie maszyny wirtualnej, która mogłaby przetwarzać język programowania na szczycie łańcucha bloków. Ethereum ogłosiło, że ich celem jest stanie się „zdecentralizowanym komputerem świata”. Maszyna wirtualna Ethereum (EVM) kompiluje i uruchamia kod na zdecentralizowanym łańcuchu bloków Ethereum. Każdy może go użyć do tworzenia zdecentralizowanych inteligentnych kontraktów.

To był przełom dla blockchain. Blockchain Bitcoina nie był kompatybilny z programistami tworzącymi na nim. Ze względów bezpieczeństwa kod Bitcoina to nie kompletne według Turinga, co oznacza, że ​​nie obsługuje pewnych podstawowych funkcji wymaganych w programowaniu, takich jak pętle i instrukcje warunkowe. EVM rozwiązał ten problem, tworząc warstwę powyżej łańcucha bloków. Wraz z EVM pojawił się kompilator mniej znanego języka programowania o nazwie Solidity.

Dlaczego Solidity?

Chociaż istnieje kilka innych opcji, Solidity to język programowania, który musisz znać, jeśli chcesz napisać inteligentną umowę na Ethereum. Bez zagłębiania się w szczegóły techniczne Solidity to język, który pasuje do pisania inteligentnych kontraktów. Jego mocno wpisane, co oznacza, że ​​dane są kodyfikowane w jasno określone typy. To też przechodzi statyczne sprawdzanie typu do testowania błędów przed uruchomieniem.

Jak zobaczymy później, inne platformy dapps zdecydowały się uniknąć Solidity. Uważają, że zmuszanie programistów do nauki nowego języka jest niepotrzebną przeszkodą. Zamiast tego implementują kompilatory, które pozwalają programistom pracować w popularnych językach, takich jak JavaScript, C # i Java. Vitalik Buterin, CEO Ethereum, jest otwarcie pogardliwe platform używających innych języków kodowania. Według Buterina Ethereum wybrało Solidity z jakiegoś powodu, a inne języki nie nadają się do pisania umów.

Tworzenie interfejsu użytkownika

Solidność pozwala na napisanie inteligentnego kontraktu. Jednak inteligentne kontrakty to tylko jedna część dapp. Są zapleczem, zakulisowym okablowaniem dla dappów. Potrzebujesz także interfejsu użytkownika typu front-end. Inni konkurenci integrują kompletne rozwiązania dla DAPPS, zarówno front-end, jak i back-end. Jednak w Ethereum do utworzenia interfejsu użytkownika musisz skorzystać z usługi innej firmy.

Przynajmniej na razie. Ethereum jest w ciągłym rozwoju, a obsługa interfejsów Dapp może pojawić się w przyszłości.

Słabość Ethereum

Status Ethereum jako pierwszego, największego i najbardziej znanego stawia go w swojej własnej lidze w porównaniu z innymi platformami dapps. Jeżeli będzie kontynuował obecną trajektorię rozwoju i partnerstwa, każdemu konkurentowi będzie trudno nadążyć.


To powiedziawszy, Ethereum wprawdzie ma problemy ze skalowalnością. Obecnie obsługuje tylko 15 transakcji na sekundę. Zużywa również znaczną energię i moc obliczeniową dzięki obecnemu systemowi konsensusu proof of work. Te kluczowe problemy zostaną rozwiązane w nadchodzących aktualizacjach Ethereum. Ethereum ogłosiło, że wdroży Osocze aby rozwiązać problem skalowalności, zmniejszając i przyspieszając transakcje. Od ponad roku Ethereum sugeruje również zmianę mechanizmu konsensusu na dowód stawki.

Większa lekcja jest taka, że ​​silny zespół Ethereum i społeczność programistów prawdopodobnie pokonają przeszkody na swojej drodze. Jego dotychczasowa dominacja uczyniła z niego jeden z najlepiej rozwiniętych i najbardziej szanowanych projektów w świecie blockchain.

Dokąd zmierza Ethereum

Ethereum bardzo koncentruje się na zwiększaniu liczby użytkowników. W swoim publicznym łańcuchu blokowym Ethereum ułatwia programistom korzystanie z EVM. Ustanawiają branżowe standardy tworzenia pewnych typów inteligentnych kontraktów, takich jak na przykład protokół ERC-20.

Jednak Ethereum ciężko pracuje również nad budowaniem swoich prywatnych partnerstw. Plik Enterprise Ethereum Alliance zaangażowanych jest wiele dużych firm. Należą do nich Microsoft, UBS, Samsung, Mastercard, Intel, Accenture, BP, J.P. Morgan i Deloitte, żeby wymienić tylko kilka. Ethereum staje się źródłem informacji o standardach open source do tworzenia łańcucha bloków.

Vitalik oczekuje, że plik całe spektrum przyjęcia blockchain – publiczne przejrzyste łańcuchy bloków, prywatne bezpieczne łańcuchy bloków i rozwiązania mieszane.

„Spodziewam się, że w dłuższej perspektywie zobaczymy każdą możliwą kombinację publicznego i prywatnego pojawienia się, w tym czyste łańcuchy konsorcjum, łańcuchy konsorcjum połączone z publicznymi łańcuchami za pośrednictwem przekaźników, łańcuchy konsorcjum z dowodami oszustwa egzekwowanymi w publicznych sieciach (tj. Plazma i podobne systemy) ), sieci czysto publiczne i tak dalej. Obecnie wyzwaniem jest zwiększenie skalowalności sieci publicznych i znalezienie lepszych odpowiedzi na wyzwania związane z prywatnością ”.

W dłuższej perspektywie Ethereum zaspokoi wszystkie tego typu potrzeby związane z blockchainem. Ethereum ma zdecydowanie największą kolekcję publicznych dappsów ze wszystkich platform. Najprawdopodobniej są również najpopularniejszym dostawcą prywatnych zdecentralizowanych rozwiązań. To wsparcie instytucjonalne i korporacyjne jest prawdziwą siłą Ethereum.

Lisk: Tworzenie prostego, kompletnego pakietu Dapp

logo lisk

Lisk zbliża się do roku, więc jest to wciąż całkiem nowa platforma dla zdecentralizowanych aplikacji. W rzeczywistości większość produktów i oświadczeń Lisk nie została jeszcze opublikowana lub nie została jeszcze przetestowana, co utrudnia szczegółową ocenę platformy.

To powiedziawszy, programista dostępność to wyjątkowy punkt widzenia Lisk. Chcą, aby tworzenie zdecentralizowanej aplikacji było jak najłatwiejsze. Robią to w czystym środowisku Javascript, od front-endowego interfejsu użytkownika do back-endowej interakcji z blockchainem. Jednak w przeciwieństwie do Ethereum, same dapsy nie żyją na głównym łańcuchu bloków. Zamiast tego każdy dapp ma swój własny łańcuch boczny, utrzymywany przez użytkowników dapp. Ta struktura zapewnia elastyczność i izoluje główny łańcuch Lisk od problemów z kodem w aplikacjach tworzonych przez użytkowników.

Czy Lisk to marzenie programisty?

Lisk chce ułatwić programistom rozpoczęcie pracy nad blockchainem. Ostatecznym celem jest przyciągnięcie nowych programistów do pracy nad zdecentralizowanymi rozwiązaniami oprogramowania. Pakiet Software Development Kit (SDK) firmy Lisk nie został jeszcze uruchomiony. Ustawiona jest wersja alfa pakietu SDK start 20 lutego.

Wstępna analiza przeprowadzona przez ekspertów ds. Oprogramowania budzi wątpliwości co do łatwości obsługi przez Lisk. Po pierwsze, zapewnia Lisk kilka zabezpieczeń dla programistów. Dzięki Ethereum EVM odmówi kompilacji złego kodu, chroniąc łańcuch bloków przed błędami generowanymi przez użytkowników. W Lisk tak nie jest. Nieskończone pętle, nieograniczony wzrost pamięci, brak obsługi śledzenia pamięci, niezabezpieczona piaskownica i niedeterministyczne zachowanie to problemy dla Lisk.

Lisk argumentuje, że ponieważ wszystkie dapsy działają na łańcuchu bocznym, zły kod wymagałby twardego rozwidlenia łańcucha bocznego, ale nie wpłynąłby na główny łańcuch Liska. Może tak być, ale nadal jest to co najmniej irytujące dla programistów. Wielu to wyraziło nauka Solidności jest banalna dla nowych programistów w porównaniu do poznania wszystkich pułapek, które mogą wyniknąć z używania platformy javascript firmy Lisk.

Do czego służy Lisk?

To powiedziawszy, Lisk jest nadal dobry dla konkretnych zastosowań. Wydaje się jednak, że Lisk ma ograniczony zakres. Z pewnością nie ma podstaw technicznych, aby konkurować z Goliatem takim jak Ethereum. Ostatecznie będzie to głównie mniejszy projekt do zastosowań niszowych, deweloperzy zanurzający palce w wodzie inteligentnych kontraktów i dapsy, które są zbyt duże, aby cały czas korzystać z sieci głównej..

QTUM: Połączenie EVM z kodem podstawowym Bitcoina

QTUM (wymawiane quantum) to platforma dapps z Singapuru zbudowana na połączeniu kodu z Bitcoin i Ethereum. Oprócz korzystania z większości zabezpieczeń Bitcoin, QTUM wdraża konsensus typu proof-of-rate i maszynę wirtualną Ethereum.

Obsługa QTUM dla EVM oznacza, że ​​dapps z Ethereum można łatwo przenieść do QTUM. Nowe aplikacje na QTUM również używają Solidity do programowania. To sprawia, że niskie koszty zmiany od Ethereum do QTUM, ponieważ QTUM uruchamia ten sam kod EVM typu open source. QTUM ma nadzieję, że w przyszłości będzie obsługiwać inne maszyny wirtualne, nie tylko EVM.

Stworzony dla biznesu: bezpieczeństwo i skalowalność

Zespół QTUM spędza dużo czasu na reklamowaniu swojej stabilnej platformy zbudowanej na fundamencie Bitcoin. Używanie kodu przetestowanego w walce oznacza, że ​​są mniej podatne na ataki niż kod opracowany od podstaw. Ponadto protokół konsensusu proof-of -stick oznacza, że ​​zużywają one mniej energii do przetwarzania transakcji niż systemy typu proof-of-work.

Stabilność architektury QTUM jest częścią ich strategii marketingowej „zbudowanej dla biznesu”, mającej na celu instytucjonalne wykorzystanie inteligentnych kontraktów i rozwiązań typu dapp. Dodatkowo dodają abstrakcyjną warstwę księgową do ekosystemu. Zmniejsza to obciążenie obliczeniowe sieci głównej, poprawa skalowalności.

Inne fajne funkcje QTUM

QTUM będzie również oferować wsparcie w zakresie przekształcania umów czytelnych dla człowieka w inteligentne kontrakty gotowe do obsługi łańcucha bloków. Nadal nie jest jasne, czy będą to programiści QTUM, prywatni wykonawcy, czy jakiś inny system.

Jego architektura obsługuje również portfele lite, w tym portfele mobilne do przechowywania i przeprowadzania transakcji w QTUM. To sprawia, że ​​QTUM jest jednym z pierwszych projektów, które wkroczyły w sferę mobilnych inteligentnych kontraktów.

QTUM ma wiele fajnych funkcji i nowych technologii, które wnoszą do stołu. Ostatecznie jednak same funkcje nie wygrywają wyścigu dappsów. Sprytni programiści w Ethereum lub inni konkurenci QTUM będą obserwować QTUM, aby dowiedzieć się, które z jego funkcji przyciągają najwięcej uwagi. Następnie wdrożą te funkcje jako część własnej platformy.

Przyszły sukces QTUM

Sukces QTUM zależy od jego przyjęcia przez duże firmy. Ponieważ fantazyjne funkcje będą pojawiać się i znikać wraz z ciągłym rozwojem, QTUM będzie musiało zabezpieczyć ważne partnerstwa w swoim rodzinnym regionie Azji Południowo-Wschodniej. Będzie to trudne w Chinach, gdzie NEO ma wiodącą pozycję i wsparcie rządowe dla swojej platformy dapps. Jednak rosnąca rozgłos dla QTUM może doprowadzić do nawiązania ważnych wczesnych partnerstw, które stworzą lub zniszczą firmę.

Cardano: The New Nerd on the Block

logo Cardano

Cardano jest tak nowe, że trudno jeszcze wiele powiedzieć o tej platformie. To projekt Charlesa Hoskinsona, jeden ze współzałożycieli Ethereum. Pomysł na Cardano pojawił się w 2015 roku.

Wyobrazili sobie platformę dapps zbudowaną na naukowych, recenzowanych badaniach. Takie podejście jest atrakcyjne pod względem przyszłościowego myślenia, skalowalności i bezpieczeństwa. Oznacza to jednak, że projekt będzie się rozwijał powoli. Pierwsza wersja sieci Cardano będzie gotowa dopiero w 2019 roku.

Podstawowa architektura Cardano

Chociaż nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów, jasne jest, że Cardano będzie rozwiązaniem dwuwarstwowym. Jedna warstwa będzie warstwą konta, podobnie jak księgi innych kryptowalut, zawierające tylko podstawowe informacje o transakcjach. Druga będzie warstwą kontrolną zarządzającą wszystkimi metadanymi związanymi z inteligentnymi kontraktami; dlaczego, jak i kiedy fundusze są uwalniane; oraz tożsamość uczestników i pozycji transakcji.

Oddzielenie dane i metadane transakcji zmniejsza ilość potrzebnej pamięci i zwiększa skalowalność. Cardano wdroży również proof-of-a, aby zmniejszyć zużycie energii.

Cardano jest zaprogramowane w Haskell, języku dla aplikacje biznesowe i analiza danych. W związku z tym przyszłe aplikacje Cardano będą prawdopodobnie miały charakter finansowy lub organizacyjny.

Długa gra Cardano

Cardano wciąż dzieli lata od powszechnego przyjęcia. Jednak naleganie na rozwój recenzowany przez specjalistów wskazuje, że Cardano będzie grało w długą grę. Droga Cardano do dominacji prawdopodobnie wymagałaby od Ethereum poważnego błędu za kilka lat. Jeśli tak, Cardano może zwiększyć udział w rynku jako bardziej zaufana i niezawodnie opracowana opcja.

NEO: odpowiedź Chin na Ethereum

logo neo

NEO (pierwotnie znany jako AntShares) to pierwszy projekt blockchain typu open source, który wyszedł z Chin. Jest to blok genesis uruchomiony w grudniu 2016 r., Ale założyciele Da Hongfei i Erik Zhang pracowali nad tym pomysłem przez lata przed uruchomieniem sieci.

Platforma dapp NEO obejmuje obsługę programowania w językach C # i Java. W przyszłości będzie obsługiwał również Python i Go. NEO korzysta również z konsensusu dBFT, wariantu proof-of-hill, który zapewnia jeszcze szybszą wydajność. NEO jest stworzony dla biznesu, a jego sieć może obecnie obsługiwać 1000 transakcji / sekundę i teoretycznie 10 000 / sekundę. To wielki pretendent do użytku korporacyjnego.

Celem NEO jest cyfryzacja chińskiej gospodarki. Mają nadzieję, że będą świadczyć usługi tożsamości, śledzenie produktów i opcje płatności za pośrednictwem swojej społeczności dapp.

Przyczółek NEO w Chinach

NEO ma istniejącą adaptację z kilkoma wbudowanymi kropkami na platformie. Współpracowali również z kluczowymi firmami, takimi jak Microsoft i Alibaba na rozwiązaniach blockchain. Siostrzana firma NEO, Onchain, tworzy prywatne rozwiązania typu blockchain dla dużych firm w całych Chinach, dając NEO wyraźną przewagę nad chińskimi rozwiązaniami dla przedsiębiorstw.

Współzałożyciel i dyrektor generalny NEO, Da Hongfei, jest znany ze swoich wpływów na chiński rząd. Pomógł poprowadzić rząd przez wczesne dni kryptowaluty i odbył kluczowe spotkania podczas chińskiego zakazu ICO w 2017 roku. W rezultacie NEO otrzymał status zasadniczo platforma zatwierdzona przez rząd.

Wsparcie rządowe w Chinach ma kluczowe znaczenie. To znacznie ułatwia współpracę z chińskimi firmami. Oficjalne uznanie oznacza również, że NEO jest autorytetem w dziedzinie blockchain w Chinach. Jeśli to możliwe, w najbliższych latach ponowne wprowadzenie ICO zgodnych z rządami do Chin, może to być punkt zwrotny dla NEO.

Analiza & Wniosek

Ethereum jest nadal zdecydowanym liderem w usługach dapp. Ma największą popularność wśród użytkowników korzystających z jej platformy. Ethereum Enterprise Alliance obejmuje jedne z najsilniejszych firm na świecie. Ma również Vitalika Buterina i jeden z najlepszych zespołów programistycznych w branży. Ethereum może z łatwością wdrożyć najlepsze pomysły konkurentów, czekając, aż konkurenci przetestują to, co działa najlepiej. Ethereum gra na innej płaszczyźnie niż inne platformy dapps.

Niemniej konkurencja jest świetna. Te nowe platformy mają wiele do zaoferowania i będą testować dominację Ethereum za pomocą nowych technologii i funkcji. W końcu jednak sprowadzi się to do adopcji użytkowników, a dogonienie Ethereum będzie monumentalnym zadaniem.

NEO ma najlepszą szansę na wyzwanie Ethereum w zakresie adopcji użytkowników. To z pewnością długa perspektywa, ale dominacja NEO w chińskiej gospodarce i rządzie oznacza, że ​​wkrótce może pozyskać głównych partnerów w Chinach. Same chińskie partnerzy biznesowi nie obaliliby Ethereum, ale z pewnością uczyniłoby rozmowę bardziej interesującą.

Spodziewaj się, że dominacja Ethereum będzie kontynuowana, bez poważnego nieszczęścia. Ale jako użytkownicy wkrótce będziemy cieszyć się owocami technologicznej konkurencji. Konkurencja zmusi Ethereum do szybkiego wprowadzania innowacji, aby odeprzeć konkurencję, a to będzie dobre dla całego ekosystemu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map