Wyścigi: najlepsze zdecentralizowane rozwiązania pamięci masowej (Storj, Sia, Filecoin, Maidsafe)

Wyścig o najlepsze zdecentralizowane rozwiązanie pamięci masowej

Technologia Blockchain polega na decentralizacji. Najpierw były to systemy finansowe i płatności. Następnie pojawiły się zdecentralizowane aplikacje i programy, które można było uruchomić w łańcuchu bloków. Teraz otwiera się kolejna granica wraz z decentralizacją przechowywania plików. Zdecentralizowana przestrzeń magazynowa szybko stała się zatłoczonym wyścigiem, a Storj, Sia, Filecoin i MaidSAFE rywalizują o udział w rynku.

Ideą zdecentralizowanej pamięci masowej jest umożliwienie zwykłym ludziom wynajmowania niewykorzystanej części miejsca na dysku twardym w sieci peer-to-peer. Różne platformy, które omówimy w tym artykule, wykonują to zadanie na nieco inne sposoby. Jednak niezależnie od podejścia, dane to dynamicznie rozwijająca się branża, a przyszłość wygląda obiecująco dla każdego projektu, który może udoskonalić zdecentralizowane przechowywanie plików.

Podstawy zdecentralizowanej pamięci masowej

Zdecentralizowana pamięć masowa działa poprzez udostępnianie pliku w sieci peer-to-peer.

Najpierw przesyłający szyfruje plik, a ta osoba zachowuje klucz do odblokowania szyfrowania. Następnie plik zostaje rozbity na wiele mniejszych części. Każdy z tych małych zaszyfrowanych elementów jest kopiowany, aby zapewnić nadmiarowość. Na koniec fragmenty plików są wysyłane do różnych komputerów w sieci peer-to-peer.

Osoby hostujące pliki mają tylko niewielki fragment zawartości pliku i jest on zaszyfrowany. Oznacza to, że hosty nie mogą uzyskać informacji z pliku. Oznacza to również, że atak na węzeł hostingowy byłby bezcelowy.

Aby przywołać plik, pierwotny przesyłający używa klucza prywatnego wraz z tabelą skrótów hostowaną przez łańcuch bloków, aby zlokalizować wszystkie fragmenty oryginalnego pliku i poprosić sieć o zrekonstruowanie pliku. Gdy węzły odeślą różne fragmenty, plik zostanie odbudowany. Następnie przesyłający używa oryginalnego klucza szyfrowania do odszyfrowania pliku do użycia.

Popyt na magazyn

Rynek pamięci masowych w chmurze jest ogromny. Jednak obecnie dominują główni gracze, tacy jak Amazon i Google.

Grupy badawcze szacują, że rynek pamięci masowych w chmurze może się rozwinąć 74,94 miliarda dolarów do 2021 roku i 92,49 miliarda dolarów do 2022 roku. Jeśli zdecentralizowane pamięci masowe mogą przejąć nawet niewielki odsetek tego rynku, to ma szansę stać się dużym przemysłem.

Dlatego wyścig o bycie najlepszym zdecentralizowanym rozwiązaniem pamięci masowej jest tak konkurencyjny.

Storj

Storj jest zdecydowanie liderem na rynku zdecentralizowanych pamięci masowych. To także jeden z najstarszych projektów w kosmosie. Do tej pory Storj może pochwalić się społecznością 20 000 użytkowników (przesyłających) i 19 000 rolników (dostawców pamięci masowej).


Kod projektu jest open source, więc każdy może zaimplementować instancję Storj. To powiedziawszy, Storj Labs, prywatna firma stojąca za Storj, zbudowała już imponującą sieć. Użytkownicy płacą za dostęp do tej sieci.

Architektura Storj jest zgodna ze standardowym modelem dzielenia na fragmenty, szyfrowania i roju opisanym powyżej w celu dzielenia i ponownej kompilacji plików.

Doświadczenie użytkownika

Głównym wyróżnikiem firmy Storj (poza tym, że jest dominującą siłą na rynku) jest doświadczenie użytkownika. Storj umożliwia łatwe i intuicyjne rejestrowanie się, hostowanie plików lub obsługę węzła. Jest przeznaczony do masowego przyjęcia na rynek, a projekt wyraźnie działa.

storj ux

Model płatności obejmuje również płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem dla przesyłających, które mogą płacić w USD. Ułatwia to onboarding i sprawia, że ​​transakcja jest łatwa do zrozumienia.

Jednak kontrola nad doświadczeniem użytkownika kosztuje pewną centralizację. Storj Labs kontroluje dostęp do swojej sieci. Sieć jest jednak bardziej zdecentralizowana i bezpieczniejsza niż scentralizowane alternatywy. Storj nie widzi też żadnych Twoich plików. Musisz jednak ufać portalowi Storj, aby korzystać z sieci.

STORJ Token & Przyszłe plany

Storj nie obsługuje wydobywania. Zamiast tego rolnicy przechodzą audyty akt. Jeśli rolnik udowodni, że jego komputer jest online i posiada kopię danego pliku, otrzyma zapłatę. Te audyty zapewniają, że pliki rzeczywiście istnieją w sieci. W ten sposób rolnicy są również nagradzani.

Wypłaty mają postać tokenów STORJ. STORJ to token ERC-20. W rzeczywistości cały ekosystem Storj to aplikacja dApp na łańcuchu blokowym Ethereum. Storj nie ma własnego łańcucha bloków.

W najbliższej przyszłości Storj planuje skupić się na rozwiązaniach zapewniających skalowalność. Mają także nadzieję, że uda im się rozwiązać problem udostępniania plików, aby użytkownicy mogli udostępniać / cofać dostęp do plików w czasie rzeczywistym.

sieć storj

Firma Storj współpracuje z wieloma partnerami, aby testować i zwiększać swój zasięg. Warto zauważyć, że niedawno nawiązali współpracę z FileZilla, głównym dostawcą FTP. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy 2017 r. Ilość danych przechowywanych na Storj rosła każdego miesiąca o 50%. Obecnie Storj przechowuje w sieci ponad 30 petabajtów danych.

Sia

Sia jest największym konkurentem firmy Storj, oferującym opłacalny produkt wprowadzony do produkcji. Działa podobnie jak Storj. W szczególności Sia dzieli pliki na trzydzieści segmentów, z wystarczającą nadmiarowością, aby z powodzeniem odbudować plik tylko z dziesięcioma z trzydziestu segmentów. Protokół szyfruje również pliki w podobny sposób jak Storj.

W przeciwieństwie do Storj, Sia ma swój własny blockchain. Ten zastrzeżony łańcuch bloków obsługuje inteligentne kontrakty, których Sia używa do zarządzania plikami i ich wysyłania. Po wysłaniu Sia wdraża również podobne dowody przechowywania w celu audytu utrzymania plików swoich węzłów.

Siacoin (Karolina Południowa)

Sia nie obsługuje płatności fiducjarnych, takich jak Storj. Zamiast tego osoby przesyłające i węzły płacą i otrzymują zapłatę w Siacoin. Sia potrzebuje również górników do obsługi łańcucha blokowego, a ci górnicy są również nagradzani w Siacoin. Istnieje wiele basenów wydobywczych Siacoin, z których pierwszy i największy to SiaMining.

Wzrost & Przyszłość

sia network

W ciągu 2017 roku Sia rozrosła się z 75 hostów i 500 TB pamięci do 1000 hostów i 3,3 PB dostępnej pamięci. To jest szybkie tempo wzrostu. Jednak nadal jest mały w porównaniu z 20 000 hostów Storj. Storj ma również w użyciu ponad 3,5 PB – więcej niż cała sieć Sia.

Filecoin

Filecoin jest interesującym kandydatem w tym wyścigu, ponieważ jeszcze się nie pojawił. Mimo to wielu przewiduje, że od pierwszego dnia będzie głównym graczem w tej dziedzinie.

Jest to częściowo spowodowane zespołem odpowiedzialnym za uruchomienie. Filecoin to projekt firmy Protocol Labs. Z powodzeniem wdrożyli przede wszystkim inne sieciowe projekty pamięci masowej i przetwarzania IPFS. Filecoin ma również ogromne wsparcie. Z jednej strony za projektem stoi kapitał wysokiego ryzyka z Doliny Krzemowej, w tym Andreessen Horowitz i Kamal Ravikant. Z drugiej strony Filecoin uruchomił jedno z najbardziej udanych ICO w historii, zbierając 205 milionów dolarów ze sprzedaży tokenów.

Architektura platformy

Biała księga Filecoin opisuje podwójne podejście do architektury platformy, które wykorzystuje dwa typy węzłów sieciowych.

Pierwsze to węzły magazynowe, takie jak te w Sia i Storj. Wydaje się jednak, że Filecoin kieruje się ku większym graczom z dużą ilością dedykowanej pamięci do wniesienia.

Drugi typ węzłów to węzły pobierania. Węzły te są idealnie fizycznie zlokalizowane w centralnym punkcie otoczonym wieloma węzłami magazynowania. Potrzebują również dostępu do Internetu o dużej przepustowości i małych opóźnieniach, aby pobierać i przekazywać fragmenty plików tak wydajnie, jak to możliwe.

platforma filecoin

Obsługując węzeł, Filecoin pracuje na modelu dowodu ciągłej replikacji powierzonych Ci odłamków plików. Tworzenie redundancji zapewnia tokeny Filecoin. Filecoin wyprzedza również grę pod względem infrastruktury. Ponieważ pochodzi z tej samej firmy, która opracowała IPFS, Filecoin ma już wbudowany protokół do kodowania nadmiarowości i wymazywania.

Rynek

Inną różnicą jest to, że Filecoin oferuje rynek do przechowywania danych. Podczas gdy Storj i Sia ustaliły modele cenowe, Filecoin zachęca do zadawania pytań i składania ofert w ramach wymiany danych. Gospodarze mogą określić, za jaką cenę chcą zaoferować miejsce na dane, a przesyłający mogą zdecydować, czy zaakceptują tę cenę.

Przyszłość

Wokół Filecoina krąży dużo szumu, ale w rzeczywistości nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek. Nadal się okaże, czy ten szum jest uzasadniony.

MaidSafe

MaidSafe jest jak dotąd mniejszym konkurentem w tej dziedzinie. Nie są też wyłącznie rozwiązaniem do przechowywania plików. Mają także ambicje wejścia w sferę zdecentralizowanej informatyki. Te szerokie ambicje czynią z nich interesujący projekt, który może mieć ogromny potencjał, jeśli się powiedzie. Jednak wadą jest to, że wielkie wizje oznaczają mniejszą koncentrację w najbliższej perspektywie na ustaleniu i zróżnicowaniu realnego rozwiązania pojedynczego problemu.

Midsafe dowód zasobu

Ich architektura polega na zapewnieniu zasobów obliczeniowych, a nie tylko pamięci masowej. Jeśli na przykład Twój komputer ma dużą moc obliczeniową, możesz go wypożyczyć w MaidSafe. Przepustowość lub spójna, niezawodna łączność to również cenne zasoby obliczeniowe, którymi można handlować w MaidSafe.

MaidSafe umożliwi również anonimowe korzystanie z sieci. Zapewnia to dodatkową prywatność w magazynie plików w połączeniu z szyfrowaniem typu end-to-end i magazynem podzielonym na fragmenty.

plan działania maidsafe

Projekt wciąż jest w fazie alfa. Nie ma jeszcze wszystkich swoich funkcji. Jednak robią postępy w rozwoju, wchodząc do Alpha 2 w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Wniosek

Przyszłość zdecentralizowanej pamięci masowej jest ekscytująca. Ma potencjał, aby być szybszym, tańszym i bezpieczniejszym miejscem do powszechnego użytku. Chociaż konkurencja w tej przestrzeni jest ostra, ostatecznie będzie to dobre dla powstałej technologii. Wszystkie te zespoły ciężko pracują, aby ulepszyć i zróżnicować swoje rozwiązania. Jeśli poprawi się szybkość, cena i skalowalność, można będzie zobaczyć, jak te firmy będą współpracować z Amazon i Google w nie tak odległej przyszłości.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map