Wnioski z ery Dotcom – Zaleta Blockchain First Mover

Kryptowaluty i blockchain były niegdyś niszowym zainteresowaniem, chronionym i propagowanym przez hardkorowy legion pierwszych użytkowników. Teraz czasy się zmieniły. Technologia Blockchain przyciągnęła uwagę świata. Szacunki w jednym raporcie że liczba użytkowników portfela blockchain rośnie co miesiąc o ponad 1,5 miliona. Zachęceni szumem wokół ceny Bitcoin, wielu inwestorów wchodzi na rynek w nadziei uzyskania ponadprzeciętnych zwrotów z walut cyfrowych.

Nowością jest nie tylko wzrost liczby inwestorów. Tysiące ICO odbywały się głównie w ciągu ostatnich kilku lat. Dokonano porównań między bańką dotcom a obecnym szumem nad blockchainem. Jeśli te porównania są uczciwe, to niektóre z dzisiejszych start-upów blockchain mogą być Google lub Amazon jutra. Zgodnie z tą samą logiką większość z nich prawdopodobnie zawiedzie. Naszym celem jako inwestorów jest znalezienie sposobu na określenie, które firmy są najmniej narażone na porażkę, ponieważ są to najlepsze zakłady na największe i najdłuższe zyski.

Czego dzisiejsi inwestorzy Blockchain mogą się nauczyć z epoki Dotcom?

Na tak zatłoczonym rynku ICO próba przewidzenia przyszłych sukcesów lub porażek może być wyzwaniem. Z tego właśnie powodu bańka internetowa stała się bańką. Pieniądze napłynęły na rynek w oparciu jedynie o spekulacje. Te same pieniądze zostały następnie utracone, gdy tysiące nowych projektów nie zostały zrealizowane.

Jednak era dotcomów wywarła ogromny wpływ na tradycyjny rynek akcji, a także na pojawienie się nowych firm technologicznych. Zmiany wywołane przez internet zabiły wiele długoletnich spółek publicznych, których modele biznesowe odniosły sukces. Innym firmom udało się przetrwać, a nawet prosperować, dostosowując się i idąc z duchem czasu.

Istnieją wyraźne przykłady ofiar tamtej epoki, które można zestawić z historiami przetrwania ich bezpośrednich konkurentów. Na przykład Borders Books zdecydował się zignorować rosnący trend ebooków i zlikwidowany, a Barnes & Noble przeszedł na cyfryzację i nadal działa na rynku. Podobnie sukces firmy Nikon jako marki fotograficznej trwa nieprzerwanie od dziesięcioleci, gdy firma dostosowywała swoją strategię i produkty zgodnie z przejściem na fotografię cyfrową. Kodak tego nie zrobił i nadal walczy, aby dojść do siebie po ogłoszeniu upadłości w 2012 roku.

Widzimy więc motyw: istniejące wcześniej firmy, które przetrwały erę dotcomów, są tymi, którym udało się nadążyć za rozwojem technologicznym. Nauczyli się dostosowywać swoje modele biznesowe do zmieniających się czasów.

Gdzie Blockchain ma znaczenie

Przedstawione powyżej sukcesy i porażki dają nam soczewkę, przez którą możemy przyjrzeć się obecnym rynkom. Biorąc pod uwagę, które branże są gotowe na wstrząśnięcie trwającą rewolucją blockchain, możemy przyjrzeć się, które istniejące firmy przygotowują się do sukcesu w przejściu na nowe technologie.

Sektory zależne od pośredników i budowania zaufania to te, które odniosą największe korzyści z blockchain. Dlatego właśnie firmy z tych sektorów, które zaczynają stosować blockchain, mają największe szanse na przetrwanie obecnej burzy technologicznej. Finanse są oczywistym przykładem, z Bitcoinem jako pierwszym przypadkiem użycia blockchain, ale są też inne rynki, które warto obserwować.

W tym miejscu podajemy kilka zilustrowanych przykładów sektorów, które są gotowe na zakłócenia przez blockchain, wraz z przykładami kluczowych graczy z branży, którzy już starają się nadążyć za zmianami technologicznymi. W niektórych przypadkach doświadczone startupy blockchain również dostrzegły potencjał w tych sektorach i chcą wykorzystać własne rozwiązania.

Logistyka i spedycja

Blockchain jako środek do śledzenia ruchów aktywów między stronami tworzy przekonujący przypadek użycia w globalnej branży spedycyjnej i logistycznej, która szacuje się, że będzie rosnąć do 15,5 biliona dolarów do 2023 roku. Branża jest obecnie bardzo złożona, z wieloma przekazaniami między różnymi graczami w jednym łańcuchu dostaw. Powoduje to nieefektywność, a wiele stron śledzi te same zasoby. Raporty McKinsey że w niektórych przypadkach ponad połowa całkowitych kosztów łańcucha dostaw przedsiębiorstwa jest pochłaniana przez nieefektywne procesy. Koszty te mają bezpośredni wpływ na wynik finansowy, a następnie zmniejszają potencjał znacznych zysków dla akcjonariuszy.

W sektorze logistyki pojawiają się teraz pierwsi użytkownicy technologii blockchain. IBM i globalny gigant transportowy Maersk ogłoszone na początku sierpnia że ich wspólnie opracowane rozwiązanie blockchain do zarządzania logistyką na całym świecie, Tradelens, jest już dostępne. Dziewięćdziesiąt cztery organizacje uczestniczą w programie wczesnej adaptacji.


System służy do bezpiecznego udostępniania dokumentacji wysyłkowej i śledzenia ruchów kontenerów w całym łańcuchu dostaw. Do tej pory Tradelens przechwycił ponad 150 milionów ruchów przez porty, linie żeglugowe i organy celne. Udowodniono, że skraca czas wysyłki nawet o 40 procent.

Startupy Blockchain dostrzegły również duży potencjał zakłóceń w globalnym łańcuchu dostaw i branży logistycznej. Obecnie jednym z największych pod względem kapitalizacji rynkowej jest VeChain (VET), który łączy blockchain z technologią Internetu rzeczy (IoT), aby zapewnić skalowalne i elastyczne rozwiązanie w zakresie łańcucha dostaw. Waltonchain (WTC) weszły do ​​gry nieco później, ale opracowały podobne rozwiązanie IoT. Obydwa są warte rozważenia dla każdego, kto rozważa inwestycję w przyszłość zarządzania logistyką opartego na blockchain.

Sieć Morfeusza (MRPH) jest obecnie jednym z mniejszych graczy w tym sektorze. Warto jednak o tym wspomnieć, biorąc pod uwagę, że był zajęty zdobywaniem imponujących referencji dla siebie. Firma ma byłego prezesa DHL w swoim radzie doradczej i jest członkiem Blockchain w Transport Alliance, konsorcjum firm, w którego skład wchodzą FedEx i UPS.

Produkcja

W kwietniu 2018 roku pasażer Southwest Airlines został śmiertelnie ranny po awarii jednego z silników. Łopatka wentylatora pękła, a odłamki wybiły okno samolotu. Reuters podał później że nie wszystkie linie lotnicze rejestrują historię wszystkich części silnika i że blockchain był potencjalnym rozwiązaniem umożliwiającym śledzenie i śledzenie w procesie produkcji samolotów. Korzystanie z blockchain w ten sposób oznacza, że ​​kontrole bezpieczeństwa po wypadku mogą być przeprowadzane szybciej.

W tym samym raporcie stwierdzono, że producent silników, Rolls Royce, współpracował z programistami blockchain, aby zbadać możliwości blockchain w swoim procesie łańcucha dostaw..

Produkcja addytywna (drukowanie 3D) to kolejny obszar, w którym blockchain dodaje wartości. Wytwarzanie przyrostowe odbywa się w wielu etapach, z przekazaniem danych między różnymi stronami, przy czym każdy etap wymaga weryfikacji, aby można było rozpocząć kolejny etap. Blockchain można zatem wykorzystać do stworzenia niezmiennego, zaufanego łańcucha dostaw na każdym etapie procesu wytwarzania przyrostowego.

Niedawno General Electric (GE) złożył patent za wykorzystanie blockchain do weryfikacji części 3D wykonanych przez jej spółkę zależną, GE Additive. W ten sposób firmy zamawiające części produkowane przez GE Additive będą mogły zweryfikować ich pochodzenie na blockchain, zapewniając gwarancję jakości i ochronę przed fałszerstwami. Moog Aircraft Group jest podjęcie podobnego projektu dostarczanych przez nią części do statków powietrznych.

Jeśli się uwzględni Deloitte uważa że blockchain oferuje „unikalny potencjał” w procesie wytwarzania przyrostowego, startupy technologiczne blockchain nie spieszyły się z tym. Jeśli pogląd Deloitte jest poprawny, to warto obserwować wszelkie projekty blockchain rozpoczynające się w tym obszarze. Włoski token 3D (3DT) jest jednym ze znaczących pionierów, a firma zdobyła 2,5 miliona euro (2,9 miliona dolarów) funduszy europejskich według swojej strony internetowej.

Kabuni jest podobnym projektem, który niedawno podpisał również Memorandum of Understanding z Kanadyjską Giełdą Papierów Wartościowych, aby zaoferować swój token jako notowany na giełdzie papier wartościowy. Zarówno 3D Token, jak i Kabuni mają na celu wykorzystanie swoich rozwiązań blockchain do usprawnienia złożonego, wieloetapowego procesu wytwarzania przyrostowego na dużą skalę.

Prawny

Inteligentne kontrakty są wciąż w powijakach. Jednak bardziej przyszłościowe są osoby w tradycyjnym zawodzie prawnika już się ekscytuje o potencjalnych zastosowaniach. Automatyczne wykonywanie umów prawnych mogłoby zmniejszyć liczbę spraw sądowych.

Oprócz tego prawo jest w dużym stopniu uzależnione od udostępniania dokumentacji, której należy również ufać i zabezpieczać ją przed fałszerstwami. System oparty na technologii blockchain zapewnia kancelariom prawnym wiarygodny sposób udostępniania akt sprawy i innych dokumentów prawnych. Sztuczna inteligencja to kolejna technologia, która oferuje potencjał w zastosowaniach prawnych, ponieważ maszyny AI mogą zastąpić przyziemną pracę, taką jak przeszukiwanie historycznych przypadków w celu znalezienia odpowiednich informacji.

Jak dotąd kancelarie prawne powoli przyjmowały funkcjonalność blockchain. jednak, K.&L Gates stawia pierwsze kroki, poprzez wdrożenie własnego wewnętrznego łańcucha bloków, na który zezwolono, w celu zbadania wykorzystania inteligentnych kontraktów dla swoich klientów. Tegoroczny Global Legal Hackathon zgłosił silne skupienie na temat zastosowania blockchain, co pokazuje obiecujące znaki, które inni mogą podążać śladami K&L Gates.

Z drugiej strony społeczność blockchain był entuzjastyczny w swoich twierdzeniach, że inteligentne kontrakty oparte na blockchain mogą ostatecznie całkowicie wyeliminować prawników. Chociaż może się to nie udać, w przestrzeni prawnej istnieją inicjatywy związane z blockchain. IntegraLedger to prywatny łańcuch bloków i pierwszy projekt platformy Globalne prawne konsorcjum Blockchain. Jedną z ich kreacji są inteligentne dokumenty: elektroniczne dokumenty kontraktowe, które pozwalają na bezpieczne i niezmienne logowanie kolejnych transakcji, na których są oparte, w łańcuchu bloków.

Podobnie jak sektor finansowy, usługi prawne podlegają surowym wymogom zachowania poufności. Większość publicznych łańcuchów bloków działa w oparciu o pseudonimowość, więc prywatne łańcuchy bloków prawdopodobnie będą przyszłym kierunkiem prawa kontraktów opartego na łańcuchu bloków. Niemniej jednak istnieją symboliczne możliwości inwestycyjne w innych dziedzinach prawa. Zarządzanie prawami cyfrowymi jest jednym z godnych uwagi przykładów, ponieważ technologia szyfrowania klucza publicznego stosowana przez łańcuchy bloków umożliwia właścicielom praw autorskich zarządzanie korzystaniem z ich dzieł cyfrowych. Microsoft i EY mają wcześniej ogłoszone własną platformę blockchain do ochrony praw autorskich.

Dla tokenowego inwestora, SingularDTV (SNGLS) jest obecnie jednym z najbardziej uznanych graczy, używającym łańcucha bloków do zarządzania licencjonowaniem i dystrybucją wideo. Istnieje od 2016 roku, a także pozwala swoim użytkownikom używać blockchain do finansowania społecznościowego ich własnych projektów wideo. Podobnie jak Netflix, SingularDTV również tworzy własne oryginalne treści.

Concensum (CEN, dawniej Copytrack, sprzedawany pod symbolem CPY) został uruchomiony dopiero w tym roku i obejmował szerszy zakres użytkowników niż SingularDTV. Firma niedawno przeniosła działalność ze swojego rodzeństwa Copytrack z Berlina do Singapuru Concensum. Doprowadziło to do wymiany tokenów, powodując początkowy spadek wartości w połowie września. Jednak biorąc pod uwagę duże wahania na ogólnych rynkach kryptowalut w tym roku, zmiana nie była znacząca. Wraz z Bitcoinem wartość CEN wzrosła w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Ubezpieczenie

Sektor ubezpieczeń cierpi z powodu oszukańczych roszczeń. Tak jest w samej Europie pomyślałem, żeby to wyjaśnić do 10 procent wszystkich roszczeń. Dodajmy do tego nadmiar papierkowej roboty i długi proces odzyskiwania strat przez prawdziwych wnioskodawców, a jasne jest, że ubezpieczenia to sektor gotowy na zakłócenia przez blockchain. Inteligentne kontrakty mogą zapewniać automatyczne wypłaty w przypadku określonych zdarzeń wyzwalających, które można dodatkowo zautomatyzować dzięki konwergencji z technologią IoT. Jeśli Twój telewizor się zepsuje, technologia IoT wysyła wiadomość, aby poinformować ubezpieczycieli, że jest uszkodzony. Spowoduje to uruchomienie inteligentnej umowy, która automatycznie zwróci koszt nowego roszczenia.

To jest prosty przykład, a ubezpieczenie jest niezwykle złożone. Niemniej jednak, Allianz ogłosił pod koniec 2017 roku że z powodzeniem przeprowadził pilotaż rozwiązania opartego na łańcuchu bloków do zarządzania programem samoubezpieczenia jednego ze swoich globalnych klientów. Firma nawiązała współpracę z Citi, Ernst & Młoda, cyfrowa agencja Ginetta wdroży prototyp dla jednego ze swoich długoletnich klientów. System z powodzeniem zarządzał odnowieniami polis, płatnościami składek i procesami roszczeń, skracając czas przetwarzania we wszystkich trzech obszarach.

iXLedger (IXT) został uruchomiony w 2017 roku i oferuje ubezpieczenia firmom blockchain. Pomaga to zrównoważyć ryzyko związane z inwestowaniem w ICO, co zapewnia legitymację i element bezpieczeństwa potencjalnym inwestorom. Firma prowadzi również rynek ubezpieczeń, którego celem jest skrócenie czasu między przekazaniami, co powoduje nieefektywność w sektorze ubezpieczeniowym.

Ubezpieczenie własne jest głównym kandydatem do decentralizacji. Większe firmy mogą korzystać z ubezpieczenia własnego od ryzyka, takiego jak wypadki pracowników podczas podróży służbowych. Decentralizacja pozwoliłaby mniejszym firmom robić to samo, łącząc się w zdecentralizowane organizacje autonomiczne (DAO). Rzeczywiście jest to jeden z przypadków użycia DAOStack (GEN), projekt blockchain mający na celu stworzenie modelu zarządzania dla DAO. DAOStack oferuje kolejne ambitne i innowacyjne przypadki użycia zarządzania DAO poza samoubezpieczeniem, a jego twórca Matan Field jest szanowanym członkiem społeczności blockchain, więc może stanowić interesującą okazję inwestycyjną, mimo że jest to stosunkowo nowy projekt z obecnym niskim poziomem kapitalizacja rynkowa.

Etherisc to kolejna inicjatywa ubezpieczeniowa oparta na blockchain, mająca na celu tworzenie grup ubezpieczeń zbiorowych na wypadek takich ryzyk, jak szkody spowodowane huraganem czy opóźnienia lotów. Firma jest nowym uczestnikiem rynku i dopiero niedawno zakończyła transakcję na TGE.

Końcowe myśli

Sektory te nie są bynajmniej jedynymi, które przechodzą na technologie blockchain i szersze rozproszone księgi rachunkowe. Jednak reprezentują one niektóre branże, w których pierwsi przedsiębiorcy już torują ścieżkę, udowadniając biznesowe uzasadnienie przyjęcia blockchain. Rozwój mniejszych startupów tylko podkreśla długoterminowy potencjał blockchain na tych rynkach.

Oczywiście nic z tego nie jest poradą inwestycyjną i nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości. Jednak era dotcomów pokazała, że ​​tylko ci gracze z branży, którzy byli w stanie dotrzymać kroku epoce internetu, byli jedynymi, którzy mogli przetrwać. Podobnie firmy technologiczne, takie jak Amazon i Google, które rozkwitły poza początkowym szumem dotcomów, znalazły swoje miejsce na pierwszym miejscu w sektorach, które były dojrzałe do zakłóceń, a następnie rozwinęły się w gigantów, którymi stały się dzisiaj..

Zastosowanie tych lekcji z ery dotcomów w naszym portfelu finansowym daje możliwość inwestowania nie tylko w ekscytujące nowe projekty blockchain o wysokim ryzyku i potencjalnie wysokich zwrotach. Tradycyjne firmy, które teraz wprowadzają innowacje dzięki nowym technologiom w celu rozwiązywania rzeczywistych problemów, mogą również zapewnić zdrową równowagę w portfelu inwestycyjnym.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map