Wiele rodzajów przetwarzania w chmurze

Termin „przetwarzanie w chmurze” nadal jest dla wielu mistyfikacją, ponieważ jego definicja wydaje się wisieć w eterze. Dobra wiadomość jest taka, że ​​koncepcja nie jest tak przytłaczająca, jak mogłoby się wydawać.

W rzeczywistości przetwarzanie w chmurze to tylko sposób na organizację i outsourcing – dwie koncepcje, za którymi ludzie opowiadają się od lat.

Spróbujmy wyeliminować niektóre nieporozumienia i rozwinąć typy przetwarzania w chmurze, które składają się na typowy stos chmurowy. Za chwilę wrócimy do tego stosu, ale na razie wiedz tylko, że istnieją trzy podstawowe usługi, które zapewnia chmura obliczeniowa.

Każda z trzech warstw ułatwia poprzednią i układa się na drugiej jak klocki dla dzieci. Podstawą stosu jest infrastruktura jako usługa (IaaS). Warstwa druga to platforma jako usługa (PaaS), a szczyt stosu to oprogramowanie jako usługa (SaaS).

Zwróć uwagę, że wszystkie trzy warstwy to usługa. Kupując przetwarzanie w chmurze, angażujesz się w usługę, a nie produkt. Podobnie jak w przypadku wynajmu ogrodnika do koszenia trawnika, nie jesteś właścicielem kosiarki po zakończeniu pracy.

Rodzaje przetwarzania w chmurze

Dygresja: Jeśli jesteś tak daleko i myślisz sobie: „Cofnij się, czym jest przetwarzanie w chmurze?„Poświęć chwilę, aby przejść do naszego programu wyjaśniającego w zakresie przetwarzania w chmurze. Później będziesz mieć dużo lepsze wyczucie, czym jest chmura obliczeniowa i jak prawdopodobnie już z niej korzystasz każdego dnia.

Pomijając frazes, nowoczesne autostrady i transport naziemny to świetne porównanie do rodzajów przetwarzania w chmurze. Użyjemy tego schematu, aby zilustrować podstawy trzech warstw. Trzymajcie się z nami, gdy jedziemy autostradą informacyjną!

Przejdźmy bardziej szczegółowo i zbadajmy, jakie są rodzaje przetwarzania w chmurze i jak dobrze ze sobą współgrają.

Rodzaje przetwarzania w chmurze

Infrastruktura jako usługa (IaaS)

Po pierwsze, infrastruktura.

Łatwo zapomnieć, że za kulisami działa złożona sieć sprzętu, która definiuje nasze cyfrowe doświadczenia. Na pozór my, konsumenci, prawdopodobnie mamy kilka urządzeń. Kilka elementów sprzętu, które umożliwiają nam cyfrowe życie.


Być może masz przynajmniej router, laptopa i smartfon. Te urządzenia zajmują fizyczną przestrzeń w Twoim życiu. Router w piwnicy, laptop na biurku i smartfon w kieszeni.

W rzeczywistości, aby którekolwiek z tych urządzeń działało, za kulisami jest dziesięć razy więcej sprzętu. Serwery, wieże przekaźnikowe, niezliczone kilometry kabli sieciowych, centra danych i satelity to tylko kilka przykładów.

Mówiąc najprościej, infrastruktura przetwarzania w chmurze jest podobna do naszych dróg i wszystko, co wspiera zdrowy przepływ pojazdów silnikowych. Jasne, ulice, drogi i autostrady są ważne, ale to tylko wierzchołek góry lodowej infrastruktury. Istnieją również znaki i światła uliczne, malowane linie, protokoły organizacyjne, organy ścigania, światła uliczne, służby ratownicze, producenci betonu i niezliczone akry ziemi.

Wszystkie te elementy jezdni stanowią minimalne wymagania dotyczące budowy bardziej złożonych systemów i aplikacji. Podobnie jak te wymagane komponenty, IaaS przetwarzania w chmurze zapewnia podstawowe potrzeby platform i usług, które mogą się rozprzestrzeniać na.

Typowy dostawca IaaS, taki jak Amazon AWS lub Microsoft Azure, będzie dzierżawił i sprzedawał użytkownikom swoje usługi infrastruktury w chmurze. Stamtąd użytkownicy mogą eksperymentować i budować na skalowalnych rozwiązaniach sprzętowych, które są pełne zalet przetwarzania w chmurze.

Platforma jako usługa (PaaS)

Teraz, gdy sprzęt jest na miejscu, następnym typem przetwarzania w chmurze jest warstwa platformy jako usługi (PaaS). W tym miejscu rzeczy stają się nieco bardziej niematerialne i zaczynamy dostrzegać związek między potrzebną infrastrukturą a aplikacjami, których potrzebujemy.

Ta warstwa pomostowa, warstwa platformy, jest miejscem, w którym infrastruktura zostaje połączona z narzędziami programistycznymi i środowiskami programistów.

Jeśli chodzi o nasz przykład drogi, PaaS to przetwarzanie w chmurze tak, jak prawodawstwo dla autostrady. Prawa i zasady dotyczące tego, jak możemy budować na naszych drogach i korzystać z nich, nie różnią się od protokołów i języków programowania, które składają się na usługi chmurowe platformy.

Pusta droga może być infrastrukturą, której potrzebujemy, ale prawa i normy umożliwiają ewolucję dróg z wąskiego zastosowania w dobro wspólne.

Pusty serwer może być również wymaganą infrastrukturą, ale bez protokołów i języków programistów serwer ten nie będzie miał aplikacji do uruchomienia.

Platforma jako usługa to warstwa, która zapewnia klientom zarówno infrastrukturę, jak i zestawy narzędzi dla programistów potrzebne do tworzenia skalowalnego oprogramowania i aplikacji.

Obecnie granice między IaaS i PaaS są coraz bardziej zatarte, ponieważ coraz więcej firm IaaS oferuje pełne rozwiązania platformowe. Przykładem tego są usługi AWS firmy Amazon, które oferują pełen stos przetwarzania w chmurze we wszystkich trzech warstwach. Dostawcy tacy jak Amazon AWS łączą ekosystem IaaS, PaaS i SaaS, aby użytkownicy mogli efektywnie dostosowywać się do ich potrzeb.

Oprogramowanie jako usługa (SaaS)

Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna warstwa typów przetwarzania w chmurze, SaaS, to miejsce, w którym aplikacje i oprogramowanie są opracowywane i dostarczane użytkownikom.

Od Netflixa po Dokumenty Google, oprogramowanie jako usługa zwykle odnosi się do aplikacji w chmurze, które mają najbardziej bezpośredni wpływ na nasze życie. Cechą charakterystyczną aplikacji SaaS jest to, że lwia część pracy obliczeniowej jest wykonywana zdalnie. Innymi słowy, Twój komputer niekoniecznie przechowuje, uruchamia lub kontroluje używaną aplikację.

Prostą ilustracją aplikacji SaaS jest ewolucja oprogramowania do edycji tekstu. Dziesięć lat temu aplikacje do edycji tekstu, takie jak Microsoft Word, zostały pobrane i zainstalowane na każdym komputerze. Na przykład biuro z dziesięcioma komputerami musiałoby zainstalować dziesięć oddzielnych kopii programu Microsoft Word dla każdego komputera, aby móc korzystać z oprogramowania.

Każda maszyna zainstalowana z Microsoft Word jest suwerenna. Ustawienia osobiste, pliki i prace w toku zostały odizolowane na komputerze lokalnym. Przeniesienie plików na inny komputer oznaczało ręczne przeniesienie.

Przechodząc do teraźniejszości, usługa w chmurze SaaS Google Docs usuwa te bariery, będąc ostatecznie pojedynczą kopią aplikacji udostępnianą na wszystkich komputerach. W biurze z dziesięcioma komputerami oprogramowanie nie jest instalowane lokalnie na żadnym komputerze. Zamiast tego każdy komputer uzyskuje dostęp do Dokumentów Google przez Internet i zazwyczaj przez przeglądarkę internetową.

Ustawienia osobiste, pliki i prace w toku są przechowywane zdalnie, z dala od komputera. Dzięki temu czynności takie jak przemieszczanie się między maszynami i udostępnianie plików są nieskończenie łatwiejsze. Nie wspominając o niezliczonych bólach głowy, których można uniknąć dzięki ujednoliconej wersji (jeśli nie czujesz tutaj bólu, prawdopodobnie nigdy nie musiałeś aktualizować systemów operacyjnych dla kilkunastu działających komputerów … i zastanawiamy się, dlaczego korporacje tak wolno aktualizują) ).

Pompuj przerwy, gdzie jest metafora autostrady?

Podsumujmy. Po pierwsze, mamy naszą infrastrukturę w postaci dróg, znaków i wymaganych komponentów fizycznych jako zastępstwo sprzętu napędzającego przetwarzanie w chmurze. Po drugie, zasady i przepisy, które mogą dać nam uprawnienia do budowania infrastruktury. W chmurze ta druga warstwa to warstwa platformy, w której protokoły i środowiska programistyczne są połączone z infrastrukturą chmury.

Na koniec mamy aplikacje, czyli jak nasi użytkownicy mogą wreszcie posługiwać się usługi w chmurze. Na autostradach i drogach są to wszystkie inne elementy, które wykorzystują infrastrukturę autostradową i platformy. Firmy transportowe, Ford Motors, Uber i Meals-on-Wheels to aplikacje, których wdrożenie byłoby prawie niemożliwe bez dwóch poprzednich warstw.

Podobnie jak samochody, firmy transportowe i różne usługi korzystające z naszych wspólnych dróg, SaaS jest ostatnią warstwą, w której programiści skalują i dostarczają produkty i usługi użytkownikom. Bez poprzednich IaaS i PaaS, SaaS nie byłby produktem konsumenckim i nadal tkwilibyśmy w paradygmacie jedno oprogramowanie / jedna maszyna.

Zestawianie typów przetwarzania w chmurze

Wróć do stosu. Jak wspomniano, każdy rodzaj przetwarzania w chmurze jest warstwą stosu chmury. SaaS znajduje się na szczycie stosu i jest najbardziej elastyczną warstwą skierowaną do użytkownika. Poniżej znajduje się warstwa PaaS, a następnie warstwa IaaS.

Każda warstwa stosu umożliwia poprzednią. Na przykład bez warstwy infrastruktury PaaS w środowisku chmury byłby nieprawdopodobny i zdecydowanie nie byłby dobroczyńcą zalet skalowania chmur.

Ostatecznie najłatwiej jest zrozumieć rodzaje przetwarzania w chmurze jako skalowalny outsourcing Twoich potrzeb obliczeniowych. Serwery na żądanie, skalowalne platformy programistyczne i mnóstwo aplikacji zdalnych.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map