The Obelisk Miner SC1: Czy układy ASIC typu open source mają przyszłość?

Centralizacja wydobycia pozostaje gorącym tematem w społeczności kryptowalut. Doświadczeni członkowie nadal wskazują, że rosnący udział Bitmain w rynku Bitcoinów (i innych kryptowalut potwierdzających pracę) jest głównym źródłem niepokoju. Koparka SC1 została niedawno uruchomiona, a firma stojąca za platformą przyjmuje twarde podejście do monopolistycznych dostawców ASIC. Obelisk wprowadza alternatywne podejście do wydobycia ASIC, ale czy może oddać moc z powrotem w ręce ludzi?

Kim jest obelisk?

Obelisk to ten sam zespół, który stoi za Siacoin, zdecentralizowanym rozwiązaniem do przechowywania w chmurze, przejmującym takie firmy jak Microsoft i Amazon. Sia używa również proof-of-work do zabezpieczenia swojej sieci i w związku z tym boryka się z takimi samymi problemami wydobywczymi jak Bitcoin. W tym celu zespół Obelisk ma nadzieję rzucić wyzwanie firmom dominującym w podaży, takim jak Bitmain, budując własne ASIC dla rynków wydobywczych Sia i Decred:

Ogłaszamy przedsprzedaż górników Obelisk Sia ASIC! Przedsprzedaż rozpocznie się w środę o godzinie 14:00 EST i będzie otwarta przez 7 dni. https://t.co/CgbwRKCsIc

– Sia Tech (@SiaTechHQ) 23 czerwca 2017 r

Problem

Bitcoin to szybka, bez zaufania metoda wymiany wartości na całym świecie. Jednak zdecentralizowana waluta nie ma większego sensu, jeśli nie ma infrastruktury służącej do jej zabezpieczenia. Bitmain jest jednym z głównych, jeśli nie wiodącym dostawcą sprzętu do kopania ASIC. Jednak ich potężna pozycja przyniosła im również notoryczną reputację w kręgach kryptowalut.

Zach Herbert, jeden z głównych członków Sia, zwrócił uwagę na niektóre problemy, jakie może powodować scentralizowane wydobycie w poście na początku tego roku (2018):

Bitmain ma bogate doświadczenie w Bitcoin w aktywnej pracy nad osłabieniem rozwoju rdzenia, blokowaniu ważnych aktualizacji sieci (Segwit), wspieraniu spornych forków (Bitcoin Cash), budowaniu backdoorów (Antbleed) i wielu innych. Uważamy Bitmain za złego aktora w przestrzeni kryptowalut.

Jego słowa przyszły po tym, jak Bitmain zaskoczył cały rynek górniczy Siacoin ogłoszeniem Antminera A3. Zestaw zaprojektowany specjalnie do wydobywania Siacoin i konkurowania z ofertą Obelisk:

Bitmains A3 Antminer. Niespodziewany start do rywalizacji w górnictwie Siacoin

Bitmains A3 Antminer. Niespodziewany start do rywalizacji w górnictwie Siacoin.

Oczywiście nie podobało się to górnikom Siacoin, którzy już pół roku wcześniej zamówili w przedsprzedaży górnika Obelisku. Aby dodać do tego uderzenia w twarz, Bitmain oferował klientom 10-dniowy czas dostawy ich zamówień. Pozwoliło to nabywcom A3 zacząć przynosić zyski prawie sześć miesięcy przed otrzymaniem przez kupujących SC1 swoich platform. Jeśli kiedykolwiek doszło do wypowiedzenia wojny w kopaniu kryptowalut, to było to.


Co więcej, w oczekiwaniu na otrzymanie SC1 rentowność nadal spada, ponieważ coraz więcej górników zabezpiecza sieć, a trudność algorytmiczna rośnie. Widzisz kłopoty. Co ma zrobić producent? Cóż, Obelisk może mieć rozwiązanie. A przynajmniej tak mówią.

Wyrzutnia

Launchpad to stosunkowo nowa usługa firmy Obelisk, która ma na celu rozwiązanie problemu dużych górników podcinających nowych graczy na rynku. Obelisk zamierza opracować, we współpracy z nowymi twórcami monet, unikalny algorytm wydobywczy i późniejszy sprzęt wydobywczy dla tego algorytmu.

Ta usługa powinna pozwolić twórcom monet na kontrolowanie wypuszczania własnej monety poprzez ukrywanie szczegółów sprzętu i algorytmów z góry. Po uruchomieniu monety układy ASIC mogą być równomiernie rozprowadzane w społeczności, aby zapewnić, że moc przetwarzania nie jest kontrolowana ani potajemnie wydobywana przez kilku dużych graczy, takich jak Bitmain.

Górnicy obelisków dla sieci Siacoin i Decred

Górnicy obelisków dla sieci Siacoin i Decred

Co więcej, Obelisk dąży do utrzymania równych szans, udostępniając projekty publiczności w momencie premiery. Umożliwi to konkurującym producentom terminowe wprowadzenie na rynek własnych wersji. To dość wielka wizja, ale Obelisk uważa, że ​​mogą to być pierwsze kroki do stworzenia branżowego standardu sprzętu górniczego, którego podstawową zasadą jest decentralizacja.

Brzmi wspaniale. Więc jaki jest haczyk? Cóż, ta usługa zwróci ci ogromne 10 milionów dolarów, aby uzyskać swój własny Launchpad. Teoria głosi, że unikalny układ ASIC i algorytm powinny dać pierwszej generacji górników czteromiesięczną przewagę. Teoretycznie wystarczyłoby to na odzyskanie kosztów i kontynuowanie konkurowania, dopóki lepsze ASIC nie trafią na rynek.

Dramat trwa

Pomimo dość szlachetnej próby rozwiązania problemu centralizacji wydobycia, Obelisk nadal boryka się z kilkoma własnymi kontrowersjami. Oryginalna specyfikacja górnika SC1 w lipcu 2017 została ogłoszona z szybkością mieszania 800 GH / s +. W maju tego roku (2018) zespół ogłosił, że tylko testowanie chipów ujawniła prędkość około 550 GH / s. Obelisk niestety nie był w stanie spełnić swoich początkowych obietnic dotyczących wartości skrótu i ​​obecnie sprzedaje produkt końcowy za pośrednictwem swojej strony internetowej z prędkością 550 GH / s.

Aby dodać do dramatu, wielu użytkowników faktycznie nie otrzymali zamówień na czas a Obelisk musiał zrekompensować klientom utracone dochody z wydobycia. Wreszcie, co może być najbardziej kontrowersyjne, zespół niedawno zdecydował się na rozwidlenie sieci Sia w celu zablokowania konkurencji ze strony firm takich jak Bitmain i Innosilicon. To posunięcie wyraźnie przyniosło korzyści klientom Obelisku. Dość zabawne posunięcie, jeśli weźmie się pod uwagę, że aby zapobiec wpływom monopolistycznym, stworzyli teraz własny.

Obelisk Miner: model na przyszłość lub przemijająca moda?

Pomimo wizji Satoshiego, dotyczącej bardziej sprawiedliwej przyszłości finansów, wydaje się, że walka o władzę i kontrolę nadal trwa. Oczywiste jest, że Bitmain nadal działa, dobrze #bitmainthings. Jest więc zrozumiałe, skąd pochodzi zespół stojący za Sią i Obeliskiem.

To powiedziawszy, jednak Obelisk własnymi słowami przyznaje, że Launchpad będzie początkowo skupiony wokół jednego producenta ASIC. Co więcej, poza ich obietnicami, skąd społeczność faktycznie będzie wiedziała, czy nie powstrzymała wielu platform, aby potajemnie wydobywać monety dla siebie?

Szanowani zwolennicy kryptowalut, tacy jak Andreas Antonopolous, wcześniej wskazywali na szkodliwe skutki, jakie może faktycznie przynieść odporność na ASIC. To jednak nie powstrzyma zagorzałych fanów Siacoin. Czy przy tak wielu wyzwaniach w tej przestrzeni górnik obelisku może być wzorem na przyszłość? Kto wie. Na razie centralizacja wydobycia pozostanie gorącym tematem.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map