Stablecoiny i pegi walutowe: czego może nas nauczyć historia?

Stablecoiny są modne w 2018 roku. Ostatecznie było co najmniej dwadzieścia projektów, które miały być królem stabilności kryptowalut. Kołki walutowe fiat były używane w historii jako sposób na porównanie waluty jednego kraju z walutą drugiego. Przykładem tego jest dolar hongkoński, którego kurs wynosi 1 dolar amerykański za każde 7,75 – 7,85 HKD.

Ideą stojącą za kołkami jest ochrona waluty kraju przed zmiennymi ruchami kursów wymiany, a tym samym poprawa handlu i zmniejszenie ryzyka. Nie powinno więc dziwić, że najbardziej zmienna klasa aktywów w mieście przyciąga własne stabilne monety i rozwiązania w zakresie kursu walutowego.

Co to są Stablecoiny?

Krótko mówiąc, stablecoiny to próba reprezentowania pieniędzy fiducjarnych (dolarów, euro itp.) Na blockchainie. Konwersja między fiat a crypto jest nadal procesem czasochłonnym, a wąskie gardło prawie zawsze znajduje się po stronie fiat. Główne przeszkody? Ciężkie regulacje i systemy bankowe, które według niektórych nadal są używane technologia sprzed pięćdziesięciu lat.

Chociaż transfery fiducjarne z pewnością poprawiły się na przestrzeni lat, większość z nich nadal wymaga od jednego do trzech dni, aby wyczyścić je lokalnie, a od pięciu do ośmiu dni na całym świecie. A to tylko jeden sposób. Porównaj to z Bitcoinem, którego wyczyszczenie zajmuje obecnie od 10 do 20 minut. Całkiem coś, jeśli weźmiesz pod uwagę, że Bitcoin jest jednym z wolniejszych łańcuchów bloków!

Oprócz innych kontrowersyjnych powodów, dla których warto mieć stablecoiny, głównym powodem jest to, że inwestorzy nie chcą czekać dni na wymianę między krypto i fiat. Wymieniając się na coś takiego jak Tether, skutecznie wypłacasz pieniądze bez faktycznej konieczności wypłaty. „Dlaczego, to genialne!” Słyszę, jak mówisz. Cóż, niezupełnie. Pegi walutowe mają swój własny zestaw problemów, a historia może się z nami podzielić kilkoma interesującymi lekcjami.

Lekcje z historii

Czarna środa

We wrześniu 1992 roku niesławne wydarzenie Czarnej środy zostało scharakteryzowane, gdy inwestor-miliarder George Soros złamał Bank Anglii. W tamtym czasie Wielka Brytania miała nadzieję na przystąpienie do euro, ale musiała utrzymać stabilny kurs wymiany przez kilka lat, zanim to zrobiła. Funt brytyjski był już pod presją, a jedynym sposobem, w jaki angielski bank centralny mógł ustabilizować swoją walutę, było kupowanie kolejnych funtów na otwartym rynku.

George Soros -

George Soros: „Człowiek, który złamał Bank Anglii” Zdjęcie: Michael Wuertenberg

Pan Soros, rozpoznając sytuację, przewidział, że bank centralny nie będzie miał wystarczających rezerw walutowych (USD, jen itp.), Aby obronić swoją własną walutę przed deprecjacją. W konsekwencji zaczął sprzedawać funty w ogromnych ilościach. Pomimo dużych zakupów z banku, w końcu ustąpił i funt gwałtownie spadł. Według doniesień legendarny inwestor zarobił tego dnia fajny 1 miliard dolarów zysku.

Czarna środa zwróciła uwagę na niebezpieczeństwa związane z próbą powstrzymania sił otwartego rynku, co jest zasadniczo tym, do czego dąży kurs walutowy. To nie jest odosobniony przypadek i od tego czasu zdarzyło się więcej niż jeden raz. Azjatycki kryzys finansowy z 1997 r. Rozpoczął się, gdy baht tajlandzki złamał kołek. Niedawno rynki pogrążały się w szale przez jakiś czas po tym, jak Narodowy Bank Szwajcarii usunął swoją pozycję do euro na początku 2015 r..

Dolar hongkoński


Warto zauważyć, że nie wszystkie kołki łamią się pod naciskiem. Przynajmniej jeszcze nie. Dolar hongkoński jest olśniewającym sukcesem w porównaniu do niektórych swoich azjatyckich odpowiedników. Od ponad 30 lat jest powiązany z dolarem amerykańskim. Przy rozsądnej polityce pieniężnej i dobrym zarządzaniu możliwe jest ustalenie kursów wymiany, które faktycznie działają.

Ryzyko związane ze stablecoinami

Stablecoiny niosą ze sobą to samo ryzyko, co tradycyjne pegi walutowe. Łańcuchy bloków nie zmienią w magiczny sposób tej dynamiki za pomocą kilku linijek kodu. Wszystkie stablecoiny mają ten sam cel, podążając różnymi trasami.

Cold Hard Cash

Weźmy na przykład Tether, który ma na celu utrzymanie kursu walutowego 1: 1 z dolarem amerykańskim. Zauważ na poniższym wykresie (USDT / USD) kilkakrotną utratę zaufania do ceny Tether:

Aby Tether mógł funkcjonować, musi utrzymywać stosunek 1: 1 do dolara amerykańskiego

Aby Tether mógł funkcjonować, musi utrzymywać stosunek 1: 1 do dolara amerykańskiego.

Podobnie jak angielski bank centralny, ilekroć cena Tether (USDT) spada w stosunku do dolara, firma i / lub inwestorzy muszą odkupić więcej tokena na otwartym rynku, aby utrzymać kurs. Trwały spadek ceny zagroziłby całemu projektowi.

Największym problemem w przypadku tych stablecoinów zabezpieczonych aktywami, takich jak Dai, jest jednak to, że wszystkie one są powiązane z ryzykiem związanym z walutą bazową, którą próbują imitować lub wykorzystać. Czy to USD, Ether czy coś innego.

Matematyka na ratunek?

Inne projekty stablecoin, takie jak Podstawa używają w dużej mierze niesprawdzonej inżynierii matematycznej do utrzymania swoich kołków. Teoria głosi, że gdy ceny zbytnio wzrosną, mogą po prostu wydrukować więcej tokenów, a inflacja spowoduje spadek cen. Ta sama zasada jest stosowana na odwrót, gdzie tokeny mogą zostać spalone, a wynikająca z tego deflacja powinna przywrócić kołek.

Zaufanie jest wszystkim

To wszystko brzmi dość imponująco, ale nie czyni tego mniej teoretycznym. Najważniejszym elementem, którego brakuje w prawie wszystkich projektach, jest to, że rynki kryptowalut, podobnie jak inne, są grą zaufania. Inwestorzy nie kupią twojego shitcoina, chyba że najpierw kupią ten pomysł. Niestety, wiele projektów stablecoin po prostu maskuje fakt, że jak na ironię chcą być bankierami centralnymi nowej ery.

Stablecoiny i pegi walutowe

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie wszystkie pegi walutowe są skazane na niepowodzenie. Pomysł jest szlachetnym, ale złożonym przedsięwzięciem. Prawdziwy test powiązań walutowych często ma miejsce w czasach kryzysu finansowego, a kryptowaluta jest tak nową klasą aktywów, że tak naprawdę nie będziemy w stanie powiedzieć, co się stanie, dopóki nie uderzymy w środek następnego.

Inwestorzy i projekty stablecoinów nadal zwracają uwagę na szaloną zmienność, która istnieje w handlu bitcoinami i altcoinami. To jednak w większości mija się z celem. Zmienność jest obecnie składnikiem, który musimy zrównoważyć w światowym systemie finansowym, który prawdopodobnie wymknął się całkowicie spod kontroli. Ważniejszym elementem jest skłonienie ludzi do myślenia w kategoriach nowej globalnej waluty, takiej jak Bitcoin, zamiast lokalnej.

Istnieją oznaki wskazujące na ostateczne zniszczenie systemów monetarnych opartych na fiducjach. Kiedy tak się stanie, czy nadal będzie potrzeba stablecoinów??

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map