Sieć energetyczna Blockchain może zmienić kształt dostawy mediów

Łańcuchy bloków ułatwiają zabezpieczanie, śledzenie i wymianę zasobów. W przypadku Bitcoin ten zasób jest walutą. Jednak poza kryptowalutami protokoły blockchain mogą zakłócić działanie wielu branż, w których ważna jest certyfikacja i wymiana. Niedawno w Coin Central omawialiśmy sztukę blockchain, rolnictwo blockchain i biznesy oparte na blockchain. Sieć energetyczna blockchain to kolejny pomysł, który ma zmienić sposób, w jaki myślimy o używaniu i płaceniu za energię elektryczną.

Obecny model

sieć energetycznaEnergia elektryczna zasila większość technologii, których używamy w naszym życiu, i nieustannie krąży po naszych domach i miejscach pracy. Jednak obecny model dostaw energii elektrycznej jest powolny, uciążliwy i przestarzały.

Rzadko kiedy przedsiębiorstwa energetyczne aktualizują rachunki za media w czasie rzeczywistym. Każdego miesiąca odszyfrowanie otrzymanego rachunku może być mylące. Ponadto rzadko zdarzają się zestawienia ilości zużytej energii dziennie lub skąd pochodzi całkowity rachunek.

Obecny model staje się jeszcze trudniejszy w nawigacji, jeśli chcesz porównać ceny od różnych dostawców energii. W rzeczywistości wielu konsumentów ma tylko jedną opcję wyboru miejsca zakupu energii elektrycznej. Ponadto, jeśli chcesz kupić energię wytwarzaną ze źródeł odnawialnych, znalezienie i certyfikacja źródła energii elektrycznej może być wyzwaniem.

Energia na blockchainie

Sieć energetyczna typu blockchain może sprostać wielu z tych wyzwań. Pierwszym krokiem byłoby śledzenie produkcji i zużycia energii w łańcuchu bloków. Chodzi o to, aby wprowadzić dane dotyczące energii do księgi publicznej, tak aby źródło i cel wszystkich transakcji energetycznych były bardziej przejrzyste.

Na przykład elektrownia może zaktualizować łańcuch bloków, wprowadzając wpis dotyczący ilości energii elektrycznej wyprodukowanej od ostatniego bloku. Taką ilość energii można następnie podzielić między konsumentów. Dodatkowo konsumenci mogliby na nim licytować, tworząc dynamiczne ceny energii elektrycznej. Jeśli na przykład elektrownia wytwarza nadprodukcję w nocy, sieć energetyczna typu blockchain pozwoli każdemu sprawdzić, ile energii elektrycznej jest niewykorzystywane w sieci. W konsekwencji rynkowa cena energii w nocy byłaby niższa niż w dzień.

Rynek energii

Tworząc rynek energii, możesz zainspirować nieustraszonego przedsiębiorcę do wytwarzania produktów w nocy, kiedy dynamiczne ceny energii są tańsze. Może też zachęcić konsumentów do inwestowania w baterie, kupowania taniej energii w nocy i zmniejszania zużycia sieci w ciągu dnia.

Fajną rzeczą w tej idei rynku energii jest to, że jest to korzystne dla wszystkich. Przedsiębiorstwo energetyczne nie ma takich samych obciążeń związanych z wysoką produkcją w ciągu dnia. Nie marnują też tyle energii w nocy. Zamiast tego taki system z czasem wyrównałby całkowite obciążenie energią.

Otwarty rynek w sieci energetycznej typu blockchain również sprzyjałby konkurencji. Obecnie niektóre przedsiębiorstwa energetyczne mają całkowitą dominację rynkową na określonym obszarze geograficznym. Ponieważ koszt produkcji energii ze słońca i wiatru nadal spada, na rynek mogą wejść nowi, drobni dostawcy energii. W rzeczywistości energia słoneczna na małą skalę oznacza, że ​​ludzie mogą skonfigurować panel słoneczny i sprzedawać energię elektryczną bezpośrednio swoim sąsiadom na rynku blockchain. Ten typ mikrosieci opartej na blockchain jest już testowany na Brooklynie w Nowym Jorku. Tam sąsiedzi sprzedają sobie energię słoneczną ze swoich dachów.

Kupowanie odnawialnych

Wielu konsumentów i korporacji chce być społecznie odpowiedzialnych za rodzaj używanej energii. Jednak gdy elektrony wejdą do linii energetycznej, są nie do odróżnienia – niezależnie od tego, czy pochodzą z układu słonecznego, czy z elektrowni węglowej.


Aby rozwiązać ten problem, EPA stworzyła system certyfikacji energii odnawialnej (REC). Jednak system jest często zagmatwany i trudny w użyciu. Dostawca energii odnawialnej musi utworzyć arkusz kalkulacyjny z danymi o wyprodukowanej przez siebie energii. Następnie wysyłają ten arkusz kalkulacyjny do agencji certyfikującej, która przegląda informacje. Jeśli agencja jest zadowolona, ​​wysyła REC do firmy energetycznej. Firma może następnie sprzedać te REC innym firmom i konsumentom jako dowód, że korzysta z zielonej energii. Cały proces może zająć od 6 do 8 tygodni.

Dzięki sieci energetycznej blockchain kwestia certyfikacji mogłaby zostać rozwiązana natychmiast. Panele słoneczne, turbiny wiatrowe i tamy wodne mogą mieć liczniki energii, które w czasie rzeczywistym zapisują dane bezpośrednio do sieci energetycznej łańcucha bloków. Wszystko, co piszą te liczniki, może być oznaczone certyfikatem mówiącym, że jest to energia odnawialna. W konsekwencji wytwórca energii mógł natychmiast sprzedać energię i certyfikację. Rezultatem jest zmniejszenie kosztów ogólnych i oszustw na rynku energii odnawialnej.

Inteligentne zarządzanie siecią kontraktową

Kolejną zaletą sieci energetycznej typu blockchain jest inteligentne zarządzanie kontraktami. Po przeniesieniu produkcji i zużycia energii do zdecentralizowanej księgi konsumenci mogą płacić producentom energii w czasie rzeczywistym. Płatności mogłyby być koordynowane za pomocą inteligentnych kontraktów, w których każdy kilowat jest natychmiast potwierdzany i opłacany.

Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej miałyby stały dochód proporcjonalny do ich produkcji energii elektrycznej w danym czasie. Jednak konsumenci mogliby również zmieniać dostawców energii, gdyby na rynku pojawiła się lepsza oferta. Zamiast co miesiąc otrzymywać rachunek od tego samego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, możesz kupować energię elektryczną jako usługę na zasadzie płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem.

Przejście do sieci energetycznej Blockchain

Nie będzie to szybkie ani łatwe przejście dla firm energetycznych. Jednak korzyści mogą być ogromne. Rezultatem jest zmniejszone obciążenie i śledzenie stanu sieci w czasie rzeczywistym. Ponadto konsumenci mogliby skorzystać na zwiększonej konkurencji i dynamicznych cenach. Nasza sieć energetyczna jest już u progu poważnej zmiany wraz ze spadkiem cen energii słonecznej i rosnącym rozpowszechnieniem baterii w domach konsumentów. Blockchain może odegrać istotną rolę w zarządzaniu bardziej złożoną siecią energetyczną przyszłości.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map