Porównanie scentralizowanych i zdecentralizowanych modeli biznesowych Blockchain

Scentralizowane modele biznesowe od wieków są podstawą światowej gospodarki. Jednak już zaczynamy dostrzegać wczesne etapy ruchu w kierunku decentralizacji. Podczas gdy większość organizacji nadal opiera się na scentralizowanych modelach biznesowych, zdecentralizowane modele biznesowe blockchain stają się coraz bardziej popularne.

Zdecentralizowane modele biznesowe blockchain brzmią dobrze w teorii. Jednak ważne jest, aby zrozumieć, jak te modele funkcjonowałyby w praktyce. W tym artykule porównamy te dwa różne modele biznesowe i spróbujemy zrozumieć, jak dokładnie zdecentralizowany model biznesowy łańcucha bloków może przewodzić gospodarce przyszłości.

Procesy podejmowania decyzji / zarządzania

Większość firm podejmuje decyzje w oparciu o hierarchiczne przywództwo i nie jest oparte na konsensusie osiągniętym w drodze głosowania publicznego. Na przykład zasady ustanowione przez firmę taką jak Apple lub Google określają, czy nowa aplikacja mobilna zostanie zatwierdzona, czy nie. W ramach tego systemu kilka kluczowych osób w firmie podejmuje takie decyzje lub ustanawia systemy i zasady zarządzania. To bardzo scentralizowany model biznesowy.

Innym przykładem może być zdolność banku do określenia, ile pieniędzy jego klienci mogą wypłacić dziennie. Chociaż te limity mogą być potencjalnie podnoszone i zmieniane, wymaga to zatwierdzenia przez bank: scentralizowanego organu. Zasadniczo firmy te wymagają dużego nadzoru i czasami mogą utrudniać możliwości innowacji po prostu ze względu na konstrukcję ich modeli biznesowych.

Natomiast procesy decyzyjne w zdecentralizowanych systemach mogą być tworzone tak, aby faworyzować większość wszystkich użytkowników, a nie tylko tych, którzy kierują firmą. Na przykład, zamiast zlecać Apple i Google przeglądanie wszystkich przesłanych treści pojedynczo, wiele zdecentralizowanych systemów proponuje nowy model, w którym każda osoba na platformie mogłaby faktycznie mieć równy głos w celu ustalenia, czy treść jest przyjęty.

W przypadku firm zdecentralizowane modele biznesowe łańcucha bloków sprawiłyby, że proces zatwierdzania byłby znacznie tańszy i prostszy. Należy jednak zauważyć, że obecnie znane problemy, takie jak 51% ataków, mogą prowadzić do „złych aktorów” w systemie, którzy mogliby zatwierdzić treści o złej jakości. Dlatego projekty blockchain muszą kreatywnie myśleć o tym, jak zachęcić dobrych aktorów w tym modelu. Jeśli zdecentralizowana firma jest w stanie utrzymać „dobrych aktorów” odpowiedzialnych za procesy decyzyjne, może stworzyć tak zwaną zdecentralizowaną autonomiczną organizację (DAO).

spotkanie biznesowe

Modele przychodów / finansowe

W przypadku cyfrowych platform pobierania pieniądze są również ostatecznie kontrolowane przez scentralizowane organy. Na przykład Apple i Google wykorzystują podział w wysokości 70-30 na przychody z aplikacji mobilnych, piosenek, e-booków i innych produktów sprzedawanych na ich platformach. Chociaż deweloperzy mogą zatrzymać dużą część środków, należy pamiętać, że firmy te przetwarzają 100% płatności i zatrzymują stosunkowo dużą część przychodów, co czyni je wysoce scentralizowanymi z punktu widzenia finansowego.

Zdecentralizowane modele biznesowe blockchain mają na celu pozyskanie producentów treści (tj. Twórców aplikacji, muzyków itp.), Z ich ogólnym naciskiem na lepsze nagrody dla producentów treści. Chociaż baza użytkowników zdecentralizowanych sklepów z aplikacjami jeszcze się nie zwiększyła, wiele z tych projektów ma modele biznesowe, które są znacznie bardziej lukratywne z punktu widzenia producenta treści. Wyobraź sobie, że podział przychodów w zdecentralizowanym sklepie z aplikacjami byłby bliższy 99-1 (lub mniej), a nie 70-30. To właśnie lubią firmy Status i Blockstack oferują.

blockstack

Przechowywanie danych / media społecznościowe

Innym czynnikiem, który sprawia, że ​​firmy są scentralizowane, jest charakter przechowywania danych. Na przykład firmy takie jak Facebook przechowują poufne dane w scentralizowanych bazach danych. Jest to jeden z powodów, dla których użytkownicy nie ponoszą kosztów początkowych za rejestrację i korzystanie z witryny. Przynajmniej dane z tych systemów mogą być sprzedawane dla zysku pośrednio za pośrednictwem ukierunkowanych reklam demograficznych. Ważne informacje, od wieku użytkownika po jego hobby, są cenne i łatwo dostępne dzięki scentralizowanym bazom danych.


Na zdecentralizowanych platformach mediów społecznościowych dane zazwyczaj nie są sprzedawane w celu osiągnięcia zysku za pośrednictwem ukierunkowanych reklam. Dzieje się tak, ponieważ platformy mediów społecznościowych nie byłyby ostatecznymi posiadaczami danych użytkowników w zdecentralizowanym modelu biznesowym. Z punktu widzenia użytkownika znacznie ułatwia to ochronę danych osobowych i daje więcej możliwości wykorzystania danych.

Jednak przed firmami dylemat polega na tym, jak stworzyć model biznesowy, który zarabia pieniądze bez dostępu do danych, które można wykorzystać do generowania przychodów poprzez ukierunkowane reklamy. Może to wymagać odejścia od modelu darmowego na rzecz płatnego, współdzielonego modelu ekonomicznego, w którym firmy otrzymywałyby niewielką część mikropłatności za każdym razem, gdy użytkownicy płacą sobie nawzajem za generowanie treści, polubienia, wyświetlenia itp. Dla firm brzmi to jak dobry sposób generować przychody. Jednak użytkownicy zdecentralizowanych platform musieliby chcieć zaakceptować tę zmianę. Zaczęliśmy już widzieć tego typu model używany w witrynach takich jak Steemit.

steemit

Który model biznesowy jest lepszy?

We wspomnianych powyżej przypadkach scentralizowanych modeli biznesowych wielu różnych typów użytkowników dostrzega wady systemowe. Takie rzeczy, jak brak możliwości podejmowania decyzji przez użytkowników, niesprawiedliwy udział w przychodach producentów treści oraz brak ogólnej ochrony danych / prywatności użytkowników stanowią wiele problemów..

Większość zdecentralizowanych modeli biznesowych blockchain jest dopiero w powijakach i nie pojawiły się jeszcze, aby konkurować ze swoimi scentralizowanymi odpowiednikami. Jednak ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób i dlaczego niektóre powstające projekty blockchain mogą potencjalnie oferować znacznie lepsze rozwiązania.

Z czasem zdecentralizowane modele biznesowe powinny być znacznie lepsze niż obecne systemy scentralizowane, z których korzysta obecnie większość ludzi. Jednak przejście na zdecentralizowane modele biznesowe nie jest łatwe do osiągnięcia z dnia na dzień. Po pierwsze, trzeba będzie wziąć pod uwagę wiele kwestii.

Podczas gdy decentralizacja jest ostatecznie lepsza dla zdecydowanej większości producentów treści i konsumentów, zdecentralizowane przedsiębiorstwa będą również musiały wykazać się innowacyjnością, jeśli chodzi o znalezienie właściwej równowagi między przyjęciem przez użytkowników a rentownością. Na razie nie ustalono, jak miałaby nastąpić zmiana modeli biznesowych i które firmy ostatecznie staną na czele tego ruchu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map