Porównanie Ripple vs Bitcoin

Ripple vs Bitcoin: Rozwiązywanie różnych problemów

Chociaż Ripple ma pewne cechy podobne do Bitcoin, jest to zupełnie inny projekt. Jako kryptowaluta wykorzystuje kryptografię do zabezpieczania transakcji, ale w rzeczywistości nie ma publicznego łańcucha bloków.

Zamiast tego ma sieć węzłów, które weryfikują transakcje, ale niekoniecznie są to anonimowe węzły P2P, są to uczestniczące banki i instytucje finansowe. Monety Ripple, znane po prostu jako Ripple lub XRP, nie zostały wydobyte, zostały po prostu wyemitowane.

I w przeciwieństwie do Bitcoina, który istnieje dzięki rozproszonej sieci uczestników, Ripple to nie tylko nazwa monety, ale także nazwa firmy, która opracowała protokół. W przeciwieństwie do pseudonimowego założyciela Bitcoina, Satoshi Nakamoto, założyciele Ripple opracowali Ripple na otwartej przestrzeni, a Ripple nawet ubiegał się o nowojorską BitLicense na prowadzenie i otrzymała ją.

Od samego początku widzimy, że jest to porównanie jabłek i pomarańczy.

Więc czym dokładnie jest Ripple?

Ripple jest uważane za nieco dziwne wśród kryptowalut, ponieważ nie ma własnego publicznego łańcucha bloków. Wewnętrznie, sieć XRP Ledger działa na wewnętrznym łańcuchu bloków, który nazywają księgą „Enterprise blockchain”, nie wykorzystuje dowodu pracy i niewiele więcej o tym wiadomo.

Ripple został pierwotnie zaprojektowany jako system transferu aktywów w celu wysyłania natychmiastowych i bezpiecznych transakcji pomiędzy uczestnikami sieci. Pomysł polegał na tym, że można było handlować wszystkim, co ma wartość cyfrową, w tym fiat, kryptowalutami, towarami, a nawet punktami lojalnościowymi i kredytami mobilnymi. Natywny token kryptowaluty Ripple został dodany na późniejszym etapie rozwoju i może być używany do rozliczania transakcji w sieci.

Ripple z pewnością nie podziela cypherpunkowych korzeni Bitcoina i innych kryptowalut, ale właśnie z tego powodu od razu stał się bardziej atrakcyjny dla banków, pośredników finansowych i inwestorów instytucjonalnych poszukujących rozwiązań do płatności cyfrowych.

Ripple otrzymał od anioła fundusze na opracowanie protokołu. Inwestorzy na początku rundy to giganci branży finansowej, tacy jak Andreessen Horowitz, Pantera Capital, Google Ventures, IDG Capital Partners i Santander InnoVentures.

Nie będąc typowym blockchainem i zarządzanym przez firmę, porównywanie Ripple z Bitcoinem nie ma sensu. Ripple jest kontrolowany centralnie, a Bitcoin jest zdecentralizowanym blockchainem, więc nie ma sensu stawiać ich jako rywali. Jeśli już, podobnie jak inne sieci, takie jak Counterparty i Omni, Ripple można postrzegać jako własną niezależną platformę, która może nawet uzupełniać Bitcoin i inne sieci kryptowalut. Na przykład możesz przechowywać, wysyłać i odbierać inne waluty w sieci Ripple. Salda te są przechowywane na rachunkach, w przeciwieństwie do XRP, który jest walutą krajową bez ryzyka kontrahenta.

Projekt Ripple faktycznie poprzedza blockchain Bitcoin, a jego misją od samego początku nie było zaoferowanie alternatywy dla światowego systemu finansowego, ale raczej jego ulepszenie i wyciągnięcie go z ciemnych wieków.

Kluczowe specyfikacje i funkcje Ripple

  • Płatności natychmiastowe – Globalna infrastruktura płatności została zbudowana, zanim internet stał się komercyjnie rozpowszechniony. Rozrachunki międzybankowe dotyczące kluczowych płatności odbywają się w międzynarodowej sieci SWIFT, a także w niektórych mniejszych sieciach krajowych, bardziej lokalnie. Transfery i rozliczenia mogą zająć kilka dni, a to jest przerażająco żenujące w erze cyfrowej. Z kolei płatności Ripple mogą niemal natychmiastowo odbijać się na całym świecie.
  • Przyjazny dla B2B – jako firma, Ripple jest zainteresowana zaangażowaniem kluczowych graczy z branży finansowej, w tym banków i dostawców usług finansowych. Sieć oferuje natychmiastowe przelewy zagraniczne i płatności. Wszystkie transakcje w sieci Ripple są zaprojektowane tak, aby były zgodne z wymogami banku dotyczącymi ryzyka i prywatności. W każdej transakcji wbudowana jest zgodność z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i poznaj swojego klienta (KYC).
  • Pełna usługa płatności od początku do końca – Bank może wykorzystać sieć Ripple do wysłania płatności transgranicznej bezpośrednio z rachunku bankowego klienta wysyłającego na rachunek bankowy klienta odbierającego na drugim końcu. Sieć Ripple może obsłużyć całą transakcję, w tym konwersję walut. Sieć Ripple może również natychmiast obliczyć koszt transakcji z dokładnością do jednego centa i zasygnalizować obu uczestniczącym bankom, gdy klient końcowy otrzyma depozyt, aby oba banki zaktualizowały rachunki swoich klientów.

Ripple vs Bitcoin: inne kluczowe różnice


Data wydania

2012

3 stycznia 2009

Algorytm skrótu

SHA512 (oparty na SHA 2)

SHA 256 (oparty na SHA 2)

Generowanie bloków

n / a

~ 10 minut

Max Coins

100 miliardów XRP

21 milionów BTC

Płatności Ripple są niemal natychmiastowe, ponieważ są weryfikowane przez węzły Ripple. W przeciwieństwie do Bitcoin, waluta Ripple jest emitowana przez Ripple Labs i nie jest wybijana w bloki. Do chwili obecnej w obiegu jest 38 miliardów waluty.

Ostateczna podaż Ripple znacznie przekroczy całkowitą liczbę monet Bitcoin o rząd wielkości. Znajduje to odzwierciedlenie w jego cenie, gdy porównasz względny niedobór dwóch monet, czyli 100 miliardów monet Ripple w porównaniu z 21 milionami Bitcoina. W momencie publikacji waluta Ripple była tylko ułamkiem waluty Bitcoin, która wynosiła nieco poniżej 0,22 centa USD. Mimo to Ripple zajmuje trzecią pozycję w ogólnej kapitalizacji rynkowej.

Wszystkie 100 miliardów XRP zostało stworzonych. Z 100 miliardów założyciele Ripple zatrzymali 20 miliardów, a pozostałe 80 miliardów XRP zostało przydzielonych do Ripple Labs. Spośród nich do tej pory wydano tylko 38 miliardów XRP.

Ripple jest superszybki w porównaniu z Bitcoinem i jest w stanie wykonać 1000 transakcji na sekundę w porównaniu do 3 tx / sek..

Mieszane odczucia rynkowe

Entuzjaści kryptowalut od samego początku mieli mieszane uczucia co do Ripple.

Ripple koncentruje się na bardzo konkretnym celu, a mianowicie na jego przyjęciu przez system bankowy w zakresie płatności i przekazów pieniężnych transgranicznych, międzypaństwowych i międzybankowych. Docelowo Ripple ma być używany zamiast międzybankowej sieci SWIFT. Z tego powodu na cenę Ripple duży wpływ mają wszelkie wiadomości dotyczące przyjęcia przez banki.

Jest to tania moneta, więc ma ogromny potencjał wzrostu. Jeśli uda mu się stać kryptowalutą wybieraną przez bank, prawdopodobnie zyska na wartości. Ale dla fanów Ripple to wydarzenie jest bardzo spóźnione, a wraz z upływem czasu inni konkurenci również ustawiają się w kolejce, aby zdobyć ten sam tytuł. Ripple jest już w fazie beta na żywo z 75 banków, a jednak nie jest to jedyny projekt, z którym konkuruje o uwagę banku Zasoby aktywów cyfrowych za pomocą Hyperledger technologia i Konsorcjum R3 bycie najbardziej znanym liderem w grupie dostawców rozwiązań typu blockchain dla banków.

Końcowe przemyślenia

Ripple umocnił się jako jedna z 5 najważniejszych kryptowalut i jest prawie tak dobrze znany jak Bitcoin. Niezależnie od tego, czy Ripple stanie się numerem jeden w blockchain dla banków, czy nie, istnieje wiele innych zastosowań tej technologii. W przeciwieństwie do Bitcoin jest przyjazny dla biznesu, ponieważ jest zgodny z przepisami. Podczas gdy Bitcoin opiera się na adopcji użytkowników, Ripple dąży do bardziej powszechnego zastosowania w codziennym handlu. To sprawia, że ​​jest bardziej atrakcyjny dla inwestorów, którzy postrzegają kryptowaluty, takie jak Bitcoin, jako wrażliwe na przyszłe bitwy regulacyjne, a zatem prawdopodobnie nie zostaną przyjęte do ogólnego handlu..

Jeśli Ripple zdoła stać się ulubieńcem banków, jego skromna cena 20 centów może szybko przesunąć się do dolarów i przyćmić kapitalizację rynkową Bitcoina. Jeśli więc szukasz czegoś, co ma potencjalnie ogromny plus, Ripple z pewnością jest tym, na co warto uważnie obserwować.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map