Polisy ubezpieczeniowe Bitcoin – czym są i czy są potrzebne

Hacki giełd kryptowalut stanowią wiele wyzwań dla inwestorów i giełd. Wydarzenia te oznaczają nie tylko duże straty finansowe dla obecnych inwestorów, ale mogą również zniechęcić potencjalnych nowych użytkowników do korzystania z giełd kryptowalut. Chociaż istnieje wiele rozwiązań technicznych, które giełdy mogą wdrożyć, użytkownicy kryptowalut również szukają ubezpieczenia bitcoin jako potencjalnego planu awaryjnego.

W tym artykule przyjrzymy się różnym opcjom ubezpieczenia kryptowalut i tym, jak wpłynie to na przyszłość rynku.

Dlaczego potrzebne jest ubezpieczenie: rośnie popularność hakerów na dużą skalę

Niedawna historia hacków pokazuje, że giełdy kryptowalut są podatne na włamania i ingerencję osób trzecich. Od 2011 do 2018 roku, było kilka hacków na dużą skalę. Nawet jeśli liczba kradzionych tokenów w dzisiejszych czasach jest mniejsza, wartość środków skradzionych podczas hacków wydaje się rosnąć, ponieważ ceny tokenów rosły na przestrzeni lat.

Technologia jest prawdopodobnie najskuteczniejszym sposobem powstrzymania tych hacków. Podczas gdy wiele giełd pracuje nad lepszym bezpieczeństwem za pośrednictwem zdecentralizowanych baz danych i opcji nieupoważnionych, scentralizowane giełdy nadal pozostają dość popularne, stanowi 99% wszystkich transakcji kryptowalutowych. Ta centralizacja doprowadziła jednak do wielu problemów związanych z bezpieczeństwem.

Włamano się nawet do portfeli sprzętowych i skradzione w przeszłości. Ponieważ nawet najbezpieczniejsze opcje mogą prowadzić do utraty środków kryptowalutowych, wielu użytkowników i giełd rozważa opcje ubezpieczenia bitcoinów.

Rentowność aktualnego ubezpieczenia kryptowalut

Ubezpieczenie kryptowalut to ciekawa koncepcja z kilku powodów. Po pierwsze, każdy ubezpieczyciel musi wziąć pod uwagę ryzyko związane z zapewnieniem ochrony. Uważa się, że obliczanie ryzyka dla innych, bardziej tradycyjnych form ubezpieczenia jest znacznie prostsze. Na przykład w przypadku ubezpieczenia powodziowego można łatwo przewidzieć prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia na podstawie warunków pogodowych, położenia geograficznego, klimatu i innych czynników. Ułatwia to firmom ubezpieczeniowym czerpanie zysków z ubezpieczenia.

Natomiast bezpieczeństwo giełd kryptowalut czy nawet portfeli sprzętowych jest znacznie bardziej dynamiczne. Giełda, która kiedyś miała znakomitą reputację nie do zhakowania, może pewnego dnia ucierpieć w wyniku włamania, co spowoduje straty w wysokości setek milionów dolarów.

Nawet jeśli użytkownik jest objęty ubezpieczeniem, określenie najlepszego sposobu odzyskania utraconych środków może być trudne. Na przykład, czy ubezpieczyciel pokrywa stratę w walucie fiducjarnej, tej samej kryptowalucie, która została skradziona, czy w ogóle w innej kryptowalucie?

Wszystkie te znaki zapytania oznaczają, że wielu potencjalnych ubezpieczycieli było raczej sceptycznych co do tego, jak zapewnić odpowiednie opcje ubezpieczenia Bitcoin.

ubezpieczenie kryptowaluty

Ocena ryzyka związanego z ubezpieczeniem kryptowalut była trudna dla ubezpieczycieli.

Giełdy: czy ubezpieczenie Bitcoin jest naprawdę tego warte?


W 2018 roku prezentuje się dostępność ubezpieczenia kryptowalut Catch-22 do wymiany. Firmy ubezpieczeniowe mają poważne pytania dotyczące bezpieczeństwa giełd. Ponieważ ryzyko jest trudne do obliczenia, wykonalność przyzwoitego pokrycia giełd jest dość słaba. Z drugiej strony wielu inwestorów jest również sceptycznych co do bezpieczeństwa giełdy kryptowalut i wolałoby wybrać giełdę, która jest ubezpieczona. Ta kwestia jest daleka od teorii i rozgrywała się w kilku różnych rzeczywistych scenariuszach.

Bithumb Hack

Bithumb był ubezpieczony przez Hyundai Marine & Ubezpieczenie przeciwpożarowe i Heungkuk Fire & Marine Insurance Co przed włamaniem, które miało miejsce w czerwcu 2018 r. Mimo że włamanie spowodowało utratę około 31 milionów dolarów środków, ubezpieczenie zapewniło tylko 5,39 miliona dolarów. Oznaczało to, że giełda musiała zapłacić pozostałe 25 do 26 milionów dolarów z własnych środków.

Dobra wiadomość dla inwestorów, którzy stracili środki, była taka, że ​​z łatwością mogli otrzymać utracone środki. Co najważniejsze, wymiana nie wymagała od użytkowników wcześniejszego uiszczania dodatkowych opłat w celu uzyskania ochrony. Chociaż sam hack był zły, była to prawdopodobnie idealna sytuacja dla inwestorów. Ponieważ Bithumb jest popularną giełdą z dużymi zyskami (424 miliony dolarów w 2017 roku), inwestorzy nie musieli się tak bardzo martwić o utracone krypto.

Coincheck Hack, możliwość przyszłych hacków i ubezpieczenie kryptowaluty

Warto też zwrócić uwagę na to, jak ataki na większą skalę wpływają na polisy ubezpieczeniowe. Na przykład hakerzy ukradli 545 milionów dolarów w NEM podczas włamania do Coincheck. Ten hack był około 17 razy większy niż hack Bithumb. Ale, Coincheck zyski od kwietnia 2017 do stycznia 2018 wyniosły tylko około 490 milionów dolarów.

Nie ma żadnych publicznie dostępnych informacji na temat polisy ubezpieczeniowej Coincheck; jednak po tym incydencie firma zaczęła zwracać pieniądze wszystkim użytkownikom. Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, w jaki sposób nawet mniejsza giełda zareaguje na duży hack? Istnieje możliwość, że wymiana nie pokryje straty poprzez ubezpieczenie lub wcześniejsze zyski.

Niemniej jednak łatwo jest zobaczyć, jak posiadanie polisy ubezpieczeniowej może zmniejszyć obciążenie finansowe związane z włamaniem. Giełda kryptowalut, która ma ubezpieczenie, mogłaby prawdopodobnie złagodzić obawy obecnych użytkowników, a także potencjalnych nowych użytkowników.

ubezpieczenie bitcoin

Polisy ubezpieczeniowe Bitcoin są kosztowne i zazwyczaj nie obejmują wszystkich środków utraconych podczas włamań.

Czy możliwe są indywidualne polityki dostępne dla inwestorów?

Jak wspomniano powyżej, ubezpieczenie może być niezbędnym wydatkiem w przypadku giełd kryptowalut. Istnieje wiele firm, które oferują ubezpieczenia Bitcoin również dla inwestorów indywidualnych. Obejmują one Great American Insurance Group, XL Catlin, Chubb, Mitsui Sumitomo Insurance i inni. Niektóre z tych opcji są dobrze ugruntowane. Inni wciąż pracują nad wdrożeniem polis ubezpieczeniowych lub nadal oceniają prawidłowe koszty dla klientów.

Niestety składki ubezpieczeniowe nie są tanie. Dla zdecydowanej większości inwestorów indywidualnych te opcje są prawie wykluczone. Nawet dla inwestorów instytucjonalnych, którzy mają środki do wydania, zakup ubezpieczenia od jednego z wyżej wymienionych dostawców może nie być opłacalną opcją. Na przykład polityka firmy XL Catlin będzie podobno mają premię w wysokości 200 000 dolarów za 10 milionów dolarów pokrycia.

Możliwe, że w przyszłości moglibyśmy zobaczyć bardziej praktyczne opcje z niższymi składkami dla inwestorów indywidualnych. Jest kilka firm, takich jak Allianz którzy rozmawiali o możliwości rozszerzenia usług ubezpieczeniowych aby pokryć indywidualne hacki i przechowywanie kryptowalut. Wydaje się jednak, że ta część rynku ubezpieczeń kryptowalut jest stosunkowo słabo rozwinięta. Nawet polisy ubezpieczeniowe dla firm związanych z kryptowalutami i ICO są tworzone indywidualnie dla każdego przypadku.

Przyszłość ubezpieczenia Bitcoin

Statystycznie trudno jest stwierdzić, czy polisy ubezpieczeniowe na kryptowaluty staną się w przyszłości podstawą branży, a nawet wymogiem prawnym. Z jednej strony ubezpieczyciele niechętnie akceptują wysokie ryzyko. Ma to wiele wspólnego z nieprzewidywalnością, kiedy dojdzie do włamań lub jaka ilość środków może zostać skradziona. Z drugiej strony, więcej użytkowników kryptowalut mogłoby mieć większe szanse na handel na ubezpieczonych giełdach.

Czy w przyszłości użytkownicy indywidualni będą mieli możliwość wykupienia polis ubezpieczeniowych? Czy giełdy będą nadal przejmować pełną odpowiedzialność finansową? Jakie rodzaje polis ubezpieczeniowych pojawią się, aby chronić indywidualnych użytkowników przed włamaniami lub kradzieżą? Odpowiedzi na te pytania pomogą ukształtować przyszłość polis ubezpieczeniowych na kryptowaluty.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map