Najpopularniejsze przypadki użycia i projekty aplikacji rozproszonych w 2019 r

Przechodząc do 2019 r., Wydaje się, że jest to dobry czas, aby spojrzeć wstecz na wydarzenia z poprzedniego roku. W 2018 roku byliśmy świadkami premiery EOS i Tron, dodających do istniejącego ekosystemu platform, w tym Ethereum, Lisk i Cardano. Istnieje wiele dyskusji na temat różnych zalet tych platform aplikacji rozproszonych, w tym bezpieczeństwa i skalowalności. Jednak warto również rozważyć wykorzystanie tych platform jako podstawy do tworzenia aplikacji rozproszonych.

W tym miejscu przyjrzymy się dotychczas najbardziej popularnym przypadkom użycia aplikacji rozproszonych. Oceniliśmy popularność zarówno na podstawie liczby użytkowników, jak i liczby przypadków użycia na głównych platformach, jak pokazano w witrynach takich jak Dapp Radar i Stan DApps. Ponieważ liczby i oceny często nie zgadzają się ze sobą w różnych witrynach, jest to przegląd ogólny, a nie naukowy.

Przypadki użycia aplikacji rozproszonych

1. Gry i hazard

Gry i hazard to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych przypadków użycia aplikacji rozproszonych i to szeroka kategoria. Obejmuje aplikacje jako czyste gry, z których wiele wykorzystuje zdolność blockchain do bezpiecznego przechowywania zasobów cyfrowych w postaci kolekcji. Cryptokitties był pierwszym, który wykorzystał niewymienialne tokeny Ethereum ERC-721. Jednak kolekcjonerska gra blockchain obejmuje teraz również EOS Knights i Etheremon.

Rozprowadzana gra aplikacji EOS Knights

Strona główna EOS Knights

Popularne są również gry hazardowe. Gry w kości, takie jak dice2win i Endless Dice, są często wymieniane jako jedne z najczęściej używanych.

Oprócz czysto dystrybuowanych gier aplikacyjnych, na topowych stołach zaczyna pojawiać się również kilka platform do gier. FunFair to platforma kasyna online, która pozwala każdemu ustawić się jako operator gry poprzez obstawianie żetonów FUN. Decentraland to kolejny zdecentralizowany świat rzeczywistości wirtualnej, w którym możesz kupować ziemię i budować własne firmy zasilane tokenem MANA systemu.

2. Zdecentralizowane giełdy

Zdecentralizowane giełdy stają się coraz bardziej popularne. Ten wzrost jest w dużej mierze spowodowany bieżącymi problemami z bezpieczeństwem w przypadku scentralizowanych giełd i ich podatnością na ataki hakerów. Plik Napad na monety jest jednym z największych w historii i wydarzyło się tylko w tym roku. Trudno się więc dziwić, że społeczność zwraca się do zdecentralizowanych, niezwiązanych z opieką nad nimi giełd jako bezpieczniejszej alternatywy.

IDEX jest jak dotąd jedną z najczęściej używanych zdecentralizowanych giełd, obsługującą ponad 200 tokenów ERC-20. ForkDelta (pierwotnie EtherDelta) to kolejna, która zajmuje wysokie miejsca w rankingach.

Chociaż z technicznego punktu widzenia nie jest to zdecentralizowana wymiana, ale protokół konwersji, Bancor często znajduje się również na liście najpopularniejszych aplikacji rozproszonych.

Aplikacja rozproszona Bancor

Strona główna Bancor

3. Finanse

Chociaż giełdy zasługują na własną kategorię aplikacji rozproszonych, w szerszym obszarze finansów można znaleźć o wiele bardziej popularne przypadki użycia. Stablecoin MakerDAO jest jedną z najlepszych aplikacji finansowych. Być może nie jest zaskakujące, że stablecoiny stają się tak popularne, biorąc pod uwagę trwającą bessę.

Zdecentralizowana platforma pożyczkowa typu peer-to-peer, Ethlend, to kolejna niezmiennie popularna aplikacja finansowa, być może odzwierciedlająca niechęć inwestorów kryptowalutowych do sprzedaży swoich pozycji, gdy rynek wciąż spada.

4. Narzędzia

Kolejna szeroka kategoria, ale zawierająca naprawdę innowacyjne przypadki użycia aplikacji rozproszonych, które trafiają do sedna tego, co może zrobić blockchain. Media obejmują decentralizację zasobów obliczeniowych, więc widzimy tutaj projekty takie jak Golem. Platforma oparta na Ethereum ma na celu stworzenie zdecentralizowanego superkomputera, który może zasilać algorytmy AI i procesy renderowania graficznego. W podobnym duchu jest zdecentralizowany dostawca pamięci masowej w chmurze, Storj, teraz również obsługiwany przez Ethereum.

Inną rozproszoną aplikacją użytkową jest Origin Protocol. Projekt ten, ukierunkowany na ekonomię współdzielenia, umożliwia deweloperom tworzenie własnych rynków do udostępniania zasobów, takich jak samochody, zakwaterowanie lub siła robocza.

5. Prognozy

Być może również powiązane z rynkiem aplikacje prognostyczne stanowią ostatnią kategorię na naszej liście. Wydaje się, że entuzjaści kryptowalut chętnie spoglądają w przyszłość, spoglądając w przyszłość, kiedy memy Lambo po raz kolejny będą miały jakiś kontekst.

Aplikacje Ethereum po raz kolejny zajmują czołowe miejsca. Gnoza i Augur to dwie najpopularniejsze platformy prognostyczne w tabelach rankingowych. Obie wykorzystują podobne mechanizmy crowdsourcingu mądrości na temat przyszłych wydarzeń.

Insights

Celowo nie wymieniliśmy tutaj żadnych twardych liczb. Po pierwsze, jak już wspomniano, istnieje wiele witryn rankingowych i niewielka spójność liczby użytkowników lub wolumenów między nimi. Przynajmniej częściowo może to być spowodowane tym, że nie wszystkie wymieniają te same dapsy.

Na przykład Dapp Radar pokazuje, że na liście znajduje się ponad 1500 dappsów, z 91 tysiącami użytkowników dziennie.

Dapp Radar

Wycinek pokazujący statystyki radaru Dapp

State of the Dapps zawiera prawie 2400 dapps, ale tylko około 60 000 użytkowników.

Statystyki stanu Dapps

Fragment pokazujący statystyki State of the Dapps

Zatem znalezienie źródła prawdy jest dość trudne.

Jedną rzeczą, która uderza w tej liście, jest to, że tak wiele przykładów aplikacji rozproszonych, które wyciągnęliśmy z najlepszych list rankingowych, jest opartych na Ethereum. Możemy tylko założyć, że dzieje się tak, ponieważ Ethereum istnieje od 2014 roku, podczas gdy platformy takie jak EOS są znacznie nowsze. Dało to twórcom aplikacji rozproszonych więcej czasu na tworzenie i udoskonalanie ich produktów. Mieli też więcej czasu na działania marketingowe i budowanie społeczności użytkowników.

Z biegiem czasu jest prawdopodobne, że programiści zaczną używać platform, które pokonają wyzwania Ethereum, takie jak skalowalność. W takiej sytuacji popularność zaczną zyskiwać dapsy z innych platform.

Wyróżnione źródło obrazu: Pixabay

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map