Najlepsza moneta prywatności: Monero czy Zcash?

Popularne kryptowaluty, takie jak Bitcoin i Ethereum, to jedne z najbardziej przejrzystych istniejących metod płatności. Te łańcuchy bloków trwale rejestrują wszystko, od adresów po kwoty transakcji. Prywatność była główną zasadą ruchu cypherpunk, który pomógł utorować drogę dla kryptowalut. Niestety, obecne główne monety oferują minimalną anonimowość. Użytkownicy, którzy cenią sobie prywatność, muszą szukać gdzie indziej.

Monero i Zcash to dwie najbardziej znane monety związane z prywatnością, ale technologia, która napędza ich anonimowość, jest bardzo odmienna. Ocenimy poziom prywatności i odpowiedni przypadek użycia obu monet.

Prywatność Blockchain

Prywatność Blockchain odnosi się do funkcji, które zaciemniają dane w łańcuchu bloków, takie jak adresy i kwoty transakcji. Jest to najważniejszy poziom ochrony prywatności, bez którego stosunkowo łatwo można zidentyfikować użytkowników.

Monero

Monero polega na podpisach pierścieniowych, poufnych transakcjach pierścieniowych (RingCT) i ukrytych adresach w celu ukrycia danych transakcji. Dane te obejmują nadawcę, odbiorcę i kwoty. RingCT ukrywa kwoty i trasę transakcji. Ukryte adresy następnie zezwól odbiorcom na publikowanie tylko jednego adresu, ale otrzymuj płatności za pośrednictwem wielu niepołączonych adresów. Oznacza to, że tylko nadawca i odbiorca transakcji mają określoną wiedzę na temat płatności.

Monero

Monero wykorzystuje sygnatury pierścieniowe, RingCT i ukryte adresy do ukrywania danych transakcji. Zdjęcie dzięki uprzejmości Descryptive

Niestety, naukowcy zidentyfikowali błędy prywatności w Monero. Obszerne badanie przeprowadzone w kwietniu 2017 r. Wzbudziło poważne obawy co do sygnatur pierścieni Monero, które, jak twierdzi, można usunąć anonimowo za pośrednictwem „Analiza reakcji łańcuchowej”. Na szczęście według zespołu programistów Monero obawy zawarte w artykule nie mają już zastosowania, ponieważ łańcuch bloków został znacznie ulepszony dzięki integracji RingCT i adresów ukrytych.

Zcash

Zcash osiąga podobny poziom prywatności na poziomie blockchain dzięki innej funkcji, zk-snarks. Zk-snarks rozwija znacznie starszą koncepcję zwaną dowodami wiedzy zerowej. Pozwalają ci coś udowodnić, ujawniając tylko minimalną ilość informacji. W rezultacie możesz całkowicie ukryć wszystkie dane dotyczące transakcji. Co jednak ważne, ukryte transakcje są opcjonalne w przypadku Zcash.

Zcash

Ukryte transakcje Zcash są opcjonalne. Zdjęcie dzięki uprzejmości Descryptive

Zcash również doświadczył w przeszłości naruszenia prywatności. ZA nauka w maju 2018 stwierdził, że 69 procent chronionych transakcji można powiązać z założycielami lub górnikami. Ten problem nadal boli Zcash, głównie z powodu tego, jak niewielu użytkowników korzysta z ukrytych transakcji w sieci. Nadchodzące zmiany mają to naprawić.

Prywatność w sieci

Prywatność sieci odnosi się do funkcji takich jak sieci Tor i I2P. Funkcje te mają na celu anonimizację aktywności użytkowników w sieci poprzez ukrywanie informacji, takich jak adresy IP. Takie funkcje mogą być wbudowane lub opcjonalne.

Monero

Monero pracuje obecnie nad czymś, co nazywa się Kovri. To jest wersja C ++ obecnej sieci I2P i ma na celu oddzielenie adresów IP od transakcji i ukryj geolokalizacje. Obecnie, mimo że Monero ukrywa dane w łańcuchu bloków, obserwatorzy wciąż mogą identyfikować użytkowników poprzez wyciek adresów IP. Kovri ma na celu powstrzymanie tej luki.

Będzie to szczególnie cenne dla użytkowników działających w krajach wrogich wobec skoncentrowanych na prywatności łańcuchów bloków, takich jak Monero. Projekt jest obecnie w fazie alfa i nie ma jeszcze daty wydania do pełnego wdrożenia. Do tego czasu użytkownicy Monero muszą zarządzać własną ochroną sieci.

Zcash

Obecnie Zcash nie ma wbudowanych funkcji prywatności sieci. Jednak użytkownicy mogą wybrać działanie w sieci Tor. Chociaż podobnie jak prywatność na poziomie łańcucha bloków, jest to opcjonalne.

Obowiązkowa prywatność

Funkcje prywatności mogą być opcjonalne lub obowiązkowe. Opcjonalna prywatność zapewnia większą elastyczność, ponieważ można przełączać się między transakcjami prywatnymi i publicznymi. Może to jednak potencjalnie podważyć prywatność innych użytkowników, czemu zapobiega obowiązkowa prywatność.

Monero

Monero to jedna z niewielu monet prywatności, które domyślnie są prywatne. To ustawienie domyślne chroni wszystkich użytkowników, zapewniając wszystkim ten sam standard. Jednak jedną wadą jest to, że powoduje to większe obciążenie sieci z powodu cięższych transakcji. Jak jednak zobaczymy poniżej, zespół programistów aktywnie rozwiązuje ten problem.

Zcash

Jak wspomniano wcześniej, ukryte transakcje Zcash są opcjonalne. Dla niektórych członków społeczności, dla niektórych członków społeczności, jest to jedna z jej największych wad. Użytkownicy migrują tam iz powrotem między publiczną i prywatną wersją łańcucha bloków według własnego uznania. Może to spowodować wyciek metadanych, które podważają anonimowość.

Ponadto niewiele osób korzysta po prostu z ukrytych transakcji 13,4 proc wszystkich transakcji. Dzieje się tak częściowo dlatego, że transakcje są nadal drogie, ale także dlatego, że niewiele portfeli obsługuje ten typ transakcji. Ponieważ Zcash jest rozwidleniem Bitcoina, portfele mogą z łatwością obsługiwać zwykłe korzystanie z Zcash. Jednak zintegrowanie obsługi ukrytych transakcji jest znacznie bardziej skomplikowane.

Chociaż prywatność Zcash jest opcjonalna, nadejście aktualizacji Sapling jest zapowiadane jako szansa, aby prywatność stała się domyślna w przyszłości. Zwiększając wydajność konstrukcji zk-snarków, powinno to również sprawić, że transakcje stealth będą znacznie tańsze.

Kompromisy dotyczące prywatności

Oba projekty zmagały się z ogromnymi wymaganiami dotyczącymi danych transakcyjnych, które narzucają ich odpowiednie funkcje prywatności.

Monero

Ponieważ prywatność nie jest opcjonalna w Monero, wysokie opłaty i powolne potwierdzenia były powszechne w porównaniu z przezroczystymi łańcuchami bloków. Jednak firma Hardfork z 18 października starała się złagodzić te obawy, wprowadzając kuloodporne osłony do RingCT. Ta funkcja ma na celu zmniejszenie ilości danych transakcyjnych nawet o 80 procent, zmniejszając w ten sposób opłaty i odciążając sieć.

Zcash

Podobnie, niewiele osób korzysta z ukrytych transakcji Zcash ze względu na ogromną moc obliczeniową wymaganą przez zk-snarks.

Aktualizacja Sapling, zaplanowana na 28 października, powinna zwiększyć wydajność generowania zk-snark dla transakcji typu stealth. Zmniejszy to Wymagania dotyczące pamięci RAM dla takich transakcji z 3 GB do 40 MB, znaczny spadek. Aktualizacja powinna zapewnić ukryte transakcje w portfelach mobilnych i miejmy nadzieję, zwiększyć ich dominację w sieci.

Co ciekawsze, zespół Zcash pracuje nad wersją Lightning Network zorientowaną na prywatność o nazwie ŚRUBA. BOLT ma na celu wprowadzenie protokołu drugiej warstwy, łączącego znaczną przepustowość z wbudowaną prywatnością na najwyższym poziomie. Będzie chronić tożsamość użytkowników, transakcje i salda.

Centralizacja zagrożeń prywatności

Niezależnie od jakiejkolwiek funkcji prywatności, centralizacja może całkowicie podważyć prywatność i jest czymś, co ludzie rzadko biorą pod uwagę.

Zaufany kontra bez zaufania

Chociaż kryptografia zk-snarks jest silna, nie jest to system bez zaufania. Wymagają autoryzowanego klucza prywatnego do konfiguracji, a jeśli ten klucz zostanie ujawniony, prywatność całej sieci jest zagrożone. Wielu zwolenników Zcash kwestionuje jednak zakres tej podatności. Zk-snarks są naprawdę nowatorskie, więc obecnie mają ograniczoną recenzję. W rezultacie stanowią teraz większe ryzyko niż konfiguracja prywatności Monero.

Wymiany

Niezależnie od funkcji prywatności, największym zagrożeniem dla prywatności obu projektów jest interakcja z giełdami. O ile nie kupisz monet osobiście, będziesz musiał przejść przez wymianę. Wszelkie zakupy za pomocą waluty fiducjarnej wymagają ścisłej weryfikacji klienta (KYC). Zakupy za pośrednictwem innej monety, takiej jak Bitcoin, nadal będą narażać Cię na ataki ze względu na przejrzystość drugiej monety.

Wniosek

Powinniśmy patrzeć na prywatność raczej w skali niż na rozróżnienie binarne. Ani Monero, ani Zcash nigdy absolutnie nie zagwarantują niczyjej prywatności. Są to jednak najlepsze opcje dostępne na rynku i nadal tworzą nowe sposoby zwiększania anonimowości.

Jeśli szukasz najwyższego poziomu prywatności, Monero jest złotym standardem. Mimo że opłaty i prędkości mogą być niewystarczające, jego łańcuch bloków i prywatność na poziomie sieci są najlepsze na rynku. Co więcej, ustawiając prywatność jako domyślną, inni nie mogą Cię narażać. Tak nie jest w przypadku Zcash. Oczywiście nie każdy wymaga takiego poziomu prywatności. Dla tych, którzy szukają lepszego portfela i wsparcia wymiany oraz elastyczności w wchodzeniu i wychodzeniu z transakcji publicznych i prywatnych, Zcash jest znacznie lepszą opcją.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map