Moda spotyka się z blockchainem: jak Blockchain może rozwiązać problemy mody

Branża modowa nadal wykorzystuje bardzo stare paradygmaty biznesowe. Etykiety i znaczniki rzadko są znormalizowane, łańcuchy dostaw są długie i złożone, a ustanowienie praw własności intelektualnej jest bardzo trudne.

Niektórzy sugerują, że zastosowanie technologii blockchain może pomóc w rozwiązaniu wielu istniejących problemów w branży. Przyjrzymy się kilku bieżącym problemom, a także tym, gdzie łańcuchy bloków mogą być przydatne, a na koniec przyjrzymy się różnym ograniczeniom.

Gdzie może pomóc Blockchain

Wiele osób naiwnie postrzegało blockchain jako panaceum na istniejące problemy biznesowe. To jest dalekie od prawdy. Istnieją jednak bardzo realne zastosowania w podzielonej branży, takiej jak moda.

Zarządzanie łańcuchem dostaw

Blockchainy są omawiane od kilku lat do zastosowania w łańcuchach dostaw. Projekty takie jak VeChain i Waltonchain już zademonstrowały przypadek użycia. Jego zdolność do skutecznego działania w modzie ma wiele sensu, biorąc pod uwagę złożone i podzielone łańcuchy dostaw, które obecnie dominują w branży. Blockchain może pomóc zmniejszyć tę złożoność, zwiększyć przejrzystość i zmniejszyć ilość odpadów.

Jednym z głównych wyzwań związanych z łańcuchem dostaw w branży jest brak standaryzacji między tagami. To sprawia, że ​​dokładne śledzenie produktów jest bardzo trudne. Oprócz tego istnieją również poważne wyzwania związane z podrabianymi produktami i trudnościami w oszacowaniu czasu dostawy.

łańcuch dostaw

Blockchain może naprawdę pomóc w poprawie wydajności i obniżeniu kosztów w całym łańcuchu dostaw

Jednym z podejść jest utworzenie transakcji w łańcuchu bloków za każdym razem, gdy element przechodzi z jednego punktu do drugiego w łańcuchu dostaw. Pomogłoby to w śledzeniu i kontrolowaniu produktu. Co najważniejsze, po umieszczeniu danych w łańcuchu bloków nie można ich zmienić. Ta niezmienność chroni przed oszustwami między różnymi firmami w łańcuchu dostaw. To świetny sposób, aby te oddzielne firmy nie musiały sobie ufać.

Oczywiście nie jest to tak proste, jak samo użycie łańcucha blokowego. Musi istnieć sposób na dokładne sprawdzenie produktu w prawdziwym życiu. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego jest identyfikacja radiowa (RFID). Audytorzy używają tej technologii do fizycznej weryfikacji produktu, a następnie blockchain przechowuje wynik.

Zmniejszenie kosztów

Redukcja kosztów to oczywisty i łatwy do wdrożenia przypadek użycia technologii blockchain w modzie. Biorąc pod uwagę globalny i złożony charakter łańcuchów dostaw dla wielu marek, obniżenie kosztów płatności mogłoby każdego roku zaoszczędzić branży ogromnych pieniędzy. Ponieważ wiele surowców jest wytwarzanych i przetwarzanych w krajach rozwijających się w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Południowej, płatności mogą być zazwyczaj bardzo drogie.

Gdyby marki modowe używały kryptowalut do płatności, mogłyby znacznie obniżyć swoje koszty. Ponadto, ponieważ płatność jest nieodwracalna, powinna pomóc w ograniczeniu odwołań i oszustw.

Co więcej, możliwe jest wykorzystanie inteligentnych kontraktów do zarządzania wszystkimi płatnościami. Na przykład, gdy dostawa nowego produktu dotrze do magazynu sprzedawcy detalicznego z fabryki, wyrocznia może zakomunikować to zdarzenie inteligentnemu kontraktowi. Inteligentny kontrakt automatycznie wykonywałby wówczas ustaloną wcześniej płatność kryptowaluty na rzecz właścicieli fabryk.

Inteligentne kontrakty mogą również znacznie zmniejszyć ilość dokumentów wymaganych między stronami. To z kolei zmniejszyłoby niepotrzebne koszty i zwiększyło wydajność. Skutkiem byłyby wyższe zyski dla marek i dostawców oraz prawdopodobnie niższe koszty dla konsumentów, sytuacja korzystna dla wszystkich.

Zarządzanie zapasami

Zarządzanie zapasami ma kluczowe znaczenie dla marek. Zapasy odzieży to zwykle największy koszt i aktywa, jakie ma firma modowa. Zapewnienie szybkiego przemieszczania się zapasów i ciągłego utrzymywania dużej ilości bez nadmiernych zapasów jest niezbędne do utrzymania rentowności. Komentatorzy sugerują, że blockchainy mogą w tym pomóc.

To jedna z mniej oczywistych zalet blockchain w modzie. Niektórzy zaproponowali przechowywanie liczby jednostek akcji na blockchain, w przeciwieństwie do istniejących baz danych. Ponadto bardziej wydajne byłoby przechowywanie skrótów tych danych w łańcuchu. Tak czy inaczej, istnieje nadzieja, że ​​sprzedawcy i dostawcy będą mogli komunikować się ze sobą o poziomie zapasów za pośrednictwem łańcucha bloków. Chociaż mogłoby to zwiększyć wydajność i obniżyć koszty, gdyby dostawcy i sprzedawcy używali tego samego łańcucha bloków, to samo można powiedzieć o wspólnej bazie danych.

Prawdziwym powodem zastosowania blockchain byłoby zapewnienie niezmienności, gdyby strony nie ufały sobie nawzajem w utrzymywaniu dokładnych poziomów zapasów. Oczywiście wdrożenie takiego łańcucha bloków między stronami wymagałoby użycia standardowego tagu magazynowego.

Podobnie jak w przypadku zarządzania łańcuchem dostaw, konieczne jest użycie blockchain wraz z technologią fizycznej weryfikacji, taką jak RFID.

Weryfikacja roszczeń

Konsumenci są coraz bardziej zainteresowani pozyskiwaniem kupowanej odzieży, zarówno z powodów etycznych, jak i środowiskowych. Wiadomości o strasznych warunkach pracy i złych normach środowiskowych w krajach rozwijających się mogą zrujnować markę. Wiele marek poświęca ogromne ilości zasobów, próbując przekonać klientów, że ich produkty mają wysokie standardy etyczne i środowiskowe. Jednak do tej pory faktyczna weryfikacja tych twierdzeń była bardzo trudna.

Dzięki integracji technologii blockchain konsumenci mogą mieć pewność co do twierdzeń wysuwanych przez firmy. Firmy mogłyby to wykorzystać, aby udowodnić, skąd pochodzi produkt i jaka jest prawdziwa marka elementu odzieży. Konsumenci będą mogli przeglądać i wchodzić w interakcje z każdą częścią łańcucha dostaw produktu, niezależnie od tego, czy jest to hodowca owiec, który wyprodukował wełnę, czy właściciel fabryki.

VeChain jest liderem w tej bitwie. W 2017 roku VeChain nawiązał współpracę z wytwórnią Babyghost, aby wykorzystać blockchain, aby pomóc marce w przekazywaniu konsumentom historii swoich produktów. W przeciwieństwie do RFID, do fizycznej weryfikacji przedmiotów używali chipów komunikacji bliskiego pola (NFC). Oznaczało to, że konsumenci mogli zweryfikować pochodzenie i drogę produktu, a także uzyskać dostęp do mediów, w których produkt podróżował w łańcuchu dostaw..

To był dobry przykład tego, jak blockchain wraz z innymi technologiami może skutecznie weryfikować roszczenia, zwiększać przejrzystość i ostatecznie przynosić korzyści konsumentom i markom. Niezmienność łańcucha bloków zapewnia stopień bezpieczeństwa i przejrzystości, którego wcześniej nie można było osiągnąć.

Ochrona praw własności intelektualnej i należności licencyjnych

Projektanci często tracą większość swojej własności intelektualnej (IP) i związanych z nią tantiem. Wartość mody zależy od kreatywności tych osób. Zbyt często nie otrzymują takiej części zysków, jaką powinni.

Możliwe byłoby dołączenie praw własności intelektualnej do tych samych dokumentów, które są przechowywane wraz z łańcuchem dostaw i danymi inwentaryzacyjnymi w łańcuchu bloków. Wystarczyłoby oznaczenie czasu i przechowywanie podpisanego dokumentu prawnego dotyczącego praw własności intelektualnej w łańcuchu. Alternatywnie, oczywiście, możesz zapisać skrót dokumentu z linkiem wskazującym lokalizację całego pliku. Mogłoby to chronić twórców i podnieść ich płace, pozbawiając fałszerzy i oszustów czerpania zysków ich kosztem.

Ponadto, ponieważ przedmioty były wysyłane do dystrybutorów i dokonywana była sprzedaż, śledząc to wszystko, projektanci mogli otrzymywać należne tantiemy. Co więcej, inteligentne kontrakty mogą uruchamiać te tantiemy i zautomatyzować płatności na rzecz odbiorcy bez pośrednictwa i formalności.

Ograniczenia stosowania łańcucha blokowego

Istnieje kilka bardzo ekscytujących zastosowań blockchain w branży modowej. Jednak ten optymizm nie powinien dać się ponieść emocjom, istnieją pewne bardzo realne ograniczenia.

Mechanizm konsensusu

Jednym z problemów związanych z łańcuchami bloków jest to, że zazwyczaj występuje kompromis między przepustowością a decentralizacją. Wiele propozycji blockchain, którym przyjrzeliśmy się, opiera się na przechowywaniu stosunkowo dużej ilości danych w łańcuchu bloków. To stwarza problemy z decentralizacją i niezmiennością. Aby sprostać wymaganiom dotyczącym danych, może się okazać, że firmy używają federacyjnych łańcuchów bloków, a nie publicznych. Niestety, otworzyłoby to drzwi do potencjalnej zmowy między producentami bloków lub walidatorami. Ostatecznie może to podważyć samo bezpieczeństwo i niezmienność, których branża oczekuje od blockchain.

Poleganie na ludziach

Pamiętaj, że blockchain to metoda przechowywania i udostępniania informacji cyfrowych. Blockchain nie może jednak w żaden sposób pomóc w poprawności informacji. Każde rozwiązanie typu blockchain, czy to do zarządzania łańcuchem dostaw, czy do zarządzania zapasami, opiera się na innych technologiach, takich jak chipy RFID lub NFC, a ostatecznie na dobrej woli ludzi do przesłania prawidłowych informacji. Żadne z dotychczas przedstawionych rozwiązań nie rozwiązuje tak naprawdę problemu złych praktyk wśród jednostek.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map