Mapa drogowa Bitcoin Cash: Podstawa wizji dla gotówki P2P

Niewiele jest projektów, które mają większe szanse na uzyskanie solidnej opinii niż Bitcoin Cash (BCH). Pomimo dramatu, kontrowersyjnych hard forków i barwnych osobowości, zespoły programistów pracujące nad protokołem dokonały kilku radykalnych zmian w łańcuchu bloków w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

Mając wizję, aby służyć jako szybki, niedrogi, globalny środek pieniężny peer-to-peer (P2P), projekt skupił się na uczynieniu z BCH idealnego środka wymiany aktywów kryptograficznych. Jednak krytycy często wskazywali na zagrożenia dla wydobycia i decentralizacji węzłów, które niosą ze sobą te ambicje.

W przeciwieństwie do wielu aktywów kryptograficznych skoncentrowanych na pieniądzach, programiści BCH twierdzą, że masowe skalowanie jest lepsze w łańcuchu. Ponadto projekt od czasu jego forka podjął kroki w celu zwiększenia funkcjonalności i możliwości inteligentnego kontraktowania, jednocześnie czyniąc protokół tak przyjaznym dla handlowców i płatności, jak to tylko możliwe. Ostatnio pojawiła się również potrzeba poprawy prywatności i zamienności projektu

Dzisiaj przyglądamy się unikalnym właściwościom Bitcoin Cash i tym, czego możemy się spodziewać w nadchodzących miesiącach.

Skalowanie łańcucha blokowego

Jedną z pierwszych wyróżniających cech Bitcoin Cash był zwiększony rozmiar bloku. W oczach społeczności BCH programiści Bitcoin byli zdeterminowani, aby ograniczyć rozmiar bloku Bitcoin do 1 MB. Wielu członków społeczności BTC opowiada się za odroczeniem dodatkowego żądania transakcji poza łańcuchem za pośrednictwem rozwiązań drugiej warstwy, takich jak Lightning Network.

Zamiast tego, po twardym forku Bitcoin w sierpniu 2017 r., Programiści Bitcoin Cash zwiększyli rozmiar bloku do 8 MB.

W maju 2018 roku deweloperzy zaplanowali kolejny hard fork z dalszym wzrostem z 8 MB do 32 MB. Nie było to jednak spowodowane brakiem przepustowości, ponieważ bloki nie były prawie w pełni wydajne przed zmianą. Zamiast tego, jak zauważył Amaury Séchet, główny programista Bitcoin ABC, posunięcie to miało częściowo zasygnalizować dalsze zaangażowanie w zwiększanie rozmiaru bloków.

Rozmiar bloku gotówki bitcoin

Bloki Bitcoin Cash zwykle nie są bliskie ich pojemności.

Poza tym cel długoterminowy deweloperów ma pozwolić rynkowi napędzać popyt aż do Bloki 1 TB, pozwalając na ponad 5 milionów transakcji na sekundę.

Pomimo, że wielu członków społeczności ma antagonizm do Lightning Network, niedawne uaktualnienie do Bitcoin Cash poprzez włączenie Schnorr Signatures faktycznie otwiera drzwi do takich pozałańcuchowych sieci płatności, które są kompatybilne z blockchainem BCH.

Optymalizacja dla pełnych węzłów

Pomimo ogromnego wzrostu przepustowości, który obiecuje mapa drogowa BCH, istnieją powszechne obawy dotyczące wydobycia i centralizacji węzłów. Pozwalając na znacznie większe bloki, łańcuch bloków BCH zwiększyłby się liniowo. Ponieważ pełne węzły muszą pobierać pełną kopię łańcucha blokowego, ogromny rozmiar może być przeszkodą dla mniejszych graczy, których nie stać na wymagania sprzętowe dla tego magazynu. W teorii doprowadziłoby to do coraz bardziej scentralizowanej puli pełnych węzłów i górników pracujących na pełnych węzłach. Zdaniem wielu krytyków podważa to jeden z najważniejszych powodów używania publicznego blockchain w pierwszej kolejności, a mianowicie decentralizację i odporność na cenzurę..

Aby złagodzić część z tych skutków, w listopadzie 2018 r. Wprowadzono kolejną zmianę, zwaną kanonicznym zleceniem transakcji (CTOR). W Bitcoin, poprzez coś, co nazywa się topologicznym porządkiem transakcji (TTOR), transakcje są konstruowane w niemal losowej kolejności i strukturze. Jednak dzięki integracji CTOR transakcje układają się alfanumerycznie. Efektem tego wszystkiego jest to, że umożliwia równoległą walidację transakcji. To z kolei pozwala na znacznie szybszą walidację i propagację większych bloków.

Równoległość jest jednym z głównych mechanizmów, za pomocą których programiści planują złagodzić presję, jaką narzucają duże bloki. Poza tym istnieją dalsze plany równoległości z protokołem o nazwie Grafen obiecujące dalsze ulepszenia.

grafen

Grafen i CTOR pozwolą na zrównoleglenie mas

Protokół rozszerzalny

Oprócz bycia gotówką peer-to-peer, Bitcoin Cash dodał znaczną rozszerzalność do podstawowego protokołu. Od samego początku programiści dodali kilka rozkazów, które pierwotnie były częścią Bitcoin.

Tam są dwa rozkazy w szczególności, które dodały ważną funkcjonalność, a mianowicie OP_CHECKDATASIG i OP_CHECKDATASIGVERIFY. Te zmiany pozwalają na weryfikację podpisów zewnętrznych wiadomości w transakcji. Zasadniczo umożliwiają one połączenie łańcucha bloków Bitcoin Cash i danych zewnętrznych za pośrednictwem wyroczni. Jest to znaczny wzrost funkcjonalności, ponieważ pozwala na znacznie szerszy zakres zdarzeń i transferów wartości w łańcuchu bloków.

Wizja tej zwiększonej rozszerzalności polega na umożliwieniu i zachęcaniu do handlu jak najszerszą gamą aktywów w łańcuchu bloków, jednocześnie umożliwiając jak najwięcej biznesowych przypadków użycia. Pod tym względem Bitcoin Cash wkracza na terytorium protokołów platformy, umożliwiając bardziej zaawansowane inteligentne kontrakty i interoperacyjność z systemami innymi niż blockchain. Często słyszaną krytyką takiej ulepszonej funkcjonalności jest to, że zwiększa ona powierzchnię ataku protokołu i jego podatności na błędy. Chociaż jest to w pewnym sensie prawdą, utrzymując język skryptowy, w przeciwieństwie do zastępowania języka pełnego Turinga, te wektory ataku powinny być nadal stosunkowo małe.

Wygoda i doświadczenie użytkownika

Niezależnie od zmian skalowalności, czas blokowania Bitcoin Cash wynoszący dziesięć minut sprawia, że ​​nie nadaje się on do szybkich i bezpiecznych płatności. W związku z tym społeczność programistów nakreśliła plany dokonywania płatności bez potwierdzenia niemal natychmiast w bezpieczny sposób. Na razie planuje się to osiągnąć poprzez wprowadzenie dodatkowego uzupełniającego mechanizmu konsensusu o nazwie Lawina. Będzie to służyć obok istniejącego systemu Proof of Work (PoW).

Parowanie z Avalanche

Lawina to bizantyjski protokół odporny na błędy, który oferuje węzłom inny sposób osiągnięcia konsensusu. W tym systemie węzły będą losowo pytać grupę innych węzłów, którą transakcję uważają za ważną. Węzeł wysyłający zapytanie zaakceptuje wtedy większość opinii tej grupy. Ten proces jest następnie powtarzany w wielu rundach. Efekt jest taki, że w tych rundach sieć osiąga konsensus.

Mechanizm ten jest w stanie chronić przed większością złośliwych węzłów, które udają, że współpracują. Aby jednak zapewnić taką ochronę, trzeba pozwolić na bardzo dużą liczbę rund. To z kolei jest sprzeczne z celem szybkich płatności bez potwierdzenia. Dlatego też wniosek Chris Pacia, deweloper BCH, ma wykorzystać istniejący mechanizm PoW, aby zapobiec temu atakowi Sybil, jednocześnie ograniczając liczbę rund lawinowych.

Deweloperzy mają nadzieję, że te ulepszenia pozwolą na bezpieczne transakcje bez potwierdzenia w ciągu trzech sekund.

lawina

Protokół Avalanche otwiera drzwi do szybkich i bezpiecznych transakcji bez potwierdzenia.

Jeśli się powiedzie, te zmiany sprawią, że Bitcoin Cash będzie znacznie bardziej odpowiedni do transakcji wrażliwych na czas.

Prywatność & Zamienność

Prywatność i zamienność to dwie właściwości, które są coraz częściej uznawane za warunek wstępny dla solidnych pieniędzy w przestrzeni kryptowalut. Chociaż mamy już łańcuchy blokowe skoncentrowane na prywatności, takie jak Monero i ZCash, inne protokoły, takie jak Bitcoin i Litecoin, poświęcają więcej uwagi tym funkcjom.

Chociaż ani prywatność, ani zamienność nie są częścią oficjalnej mapy drogowej Bitcoin Cash, protokół niedawno zintegrował podpisy Schnorr. Ten schemat podpisu jest alternatywą dla powszechnie stosowanego układu ECDSA. Co ważne, pozwala to na to, aby dane w ramach inteligentnych kontraktów wyglądały identycznie jak zwykłe transakcje. W rezultacie zatarłby granice między zwykłymi transakcjami Bitcoin Cash, atomowymi swapami i transakcjami poza łańcuchem. Należy jednak pamiętać, że w żaden sposób nie zaciemnia to kwot transakcji ani adresów blockchain. W rezultacie protokół nie zapewnia właściwej zamienności.

Obecnie nie ma planów dalszych uaktualnień prywatności na poziomie protokołu. Wynika to częściowo z obaw, jeśli chodzi o kompromisy związane ze skalowalnością. Biorąc to pod uwagę, użytkownicy mogą wybrać opcję Cash Shuffle aplikacja, która pozwala na mieszanie monet, tak aby obserwatorzy nie mogli zidentyfikować czyichś wyjść Bitcoin Cash.

Tak więc, chociaż podejmowano próby zaoferowania pewnych opcji prywatności, Bitcoin Cash w mniejszym stopniu koncentruje się zarówno na zamienności, jak i prywatności niż inne główne kryptowaluty pieniężne. Na razie wydaje się, że skalowanie w łańcuchu i rozszerzalność mają większe znaczenie dla społeczności i zespołów programistów.

Świetlana przyszłość?

Najbliższe 12 miesięcy prawdopodobnie będą kluczowe dla Bitcoin Cash. Wraz z postępem Lightning Network w końcu przekonamy się, czy skalowanie w łańcuchu może przewyższyć metody poza łańcuchem.

Dzięki integracji Avalanche, Graphene, dalszemu zwiększaniu rozmiaru bloków i dodatkowym opkodom, protokół ten ustawił sobie wysoką poprzeczkę. Fascynujące będzie obserwowanie, jak rynek decyduje, czy wizja globalnej kryptowaluty typu on-chain P2P może zastąpić bardziej konserwatywną ścieżkę, którą obrał jego bliźniak.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map